7 yaşımdayken bir bilgisayar almıştık. O zaman hatta bilgisayarı kurmaya yetkili biri gelmişti, şimdi ise düşününce ne kadar komik geliyor. :) Sonrası klasiktir hatta baştan beri klasik;. yanında oyun CD'si falan alınır, onları kurmaya komşunuzda bilen bir abi gelir, onu kurar, sonra oynarsınız, canınız sıkılır oyunun ayarını, dosyalarını karıştırırsınız, oyunu bozarsınız internetimiz olmadığı için de bir şey yapamazdım, sonra oyun yanlış çalışır ya klavye bozuk olur ya da oyun. Sonra öylece kalır. Yıllar geçer böyle, bilgisayar hakkında çok az bilgin vardır, yeni bilgisayar alınır, arkadaştan yeni oyunlar yüklenir. Yine oyunun ayarlarına, dosyalarına merak sarılır ama bu sefer internet vardır. :) 

Bundan sonrası değişiyor işte. Bir futbol oyunuyla tanışırım ama çok severim. Sonra ona "mod" yapan bir siteyle karşılaştım, hemen o "mod"u oyuna kurup oynadım. Çok da zevk alıyordum. Sonra o sitede başka "mod" yapanlar vardı. Bunlar nasıl yapıyorlar ki dedim, girdim Google'a araştırdım. Buldum da; kendi "mod"umu yapıp hemen o sitede yayınladım. Ama bende asıl merak uyandıran o "mod"u yaparken kullandığım program bu işi nasıl gerçekleştiriyordu. Oyunu yapan Japon, oyunu değiştirmemizi sağlayan Japon olmayan büyük ihtimalle başka ülkeden bağımsız biri. "Nasıl çalışıyor bu program?"  dedim ve tekrar döndüm Google'a; aynı şunu yazdım: "program nasıl yapılır". Geçen sene falan değil bu 4 sene geçti üzerinden. Ama bu sefer sonuç alamamıştım.:) Sonra o takıldığım sitede basit programlar yapanları gördüm, gerekli cevapları aldım ama onlarda tam bilmiyor sadece platformun adını söylediler; Visual Studio. Neyse hemen indirdim, kurdum; takıldığım sitede basit programları bildiğim için Google'a aynı şunu yazdım: "visual studio saat programı yapımı". Bir sürü video da buldum, haberim yok ama kullandığım dil VB imiş. Bir sürü video vardı, YouTube'da kenarda her şeyi görüyordum, işte mesela "visual studio tv yapımı" vs. Kodları anlamıyorum ama sadece gördüğümü yazıyorum. :) Çok heyecanlanıyordum, yaptığım şeyi çok beğeniyor ve çok seviniyordum. 

Yine o sitede başka birisinden C#'ı, daha doğrusu adını duydum. Yine o sene başladım temelinden öğrenmeye. C#'la 2 sene uğraştım ama o sene içerisinde VB ile de uğraştım, bir sürü program yapıp insanlarla paylaştım. 3. senemde YouTube kanalı açtım ve yaptığım programı göstermek istiyordum. Program şuydu; Konuşamayan ve Felçli insanların programım sayesinde konuşabilmeleriydi. Baya uğraş vardı ama üzerinde; görüntü işlemeden, fare kontrolüne kadar her şey vardı. Ve bunu sadece mimiklerinizle yapıyorsunuz, sesi de Google'dan çekmiştim (o robot ses). Sonrasında hobi projelerle uğraştım, son bir sene içerisinde de HTML&CSS ve Java öğrendim/öğrenmeye çalıştım. Şöyle ki, HTML&CSS çok iyi değil ama profesyonel Java öğrendim gerçi hala da öğrenmeye devam ediyorum. En iyi olduğum iki dil var; Java ve C#. Şimdi bunların bana açtığı yollara bakacak olursak, evrensel olan bu iki dil ile kolay bir şekilde: oyun, Android, Arduino hatta web tasarlayabiliyorum. Web hiç tasarlamasam da Asp'nin olduğunu biliyorum. 


Java eğitiminden sonra, yine geniş kapsamlı Arduino eğitim seti çekmek istiyorum büyük ihtimal ara tatile gelecektir videoları çekmem. Belki hatta şuan bu iki kursun yanında VR ve Android kursu da olabilir. :) Dediğim gibi şuan bu yazıyı yazdığım tarihte Java kursu yeni yükleniyor. İşte böyle, geçmişimde, geleceğimi de anlattım. 

Neden Udemy'de bir kurs veriyorsun diye sorarsanız da: ilk olarak motora hevesliyim. Kendi kazandığım para ile motor almak istiyorum. Bunu yapmaya iten şey ise anlatımım cidden iyidir, herkesin anlayacağı şekilde, yaptığım videoları beli bir plan ve önceden ayrıntılı hazırladığım metne göre çekiyorum. Ve hatta anlama garantili diyebilirim. Merak ettiğiniz, anlamadığınız bir şey olursa; samed.bille@gmail.com dan mutlaka ulaşın veya Instagram; samedbll den ulaşın.

  • Students
    1
  • Courses
    1
  • Reviews
    0

Courses taught by Samed Bille