SAĞLIK VE FORM İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?
4.5 (18 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
308 students enrolled
Wishlisted Wishlist

Please confirm that you want to add SAĞLIK VE FORM İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ? to your Wishlist.

Add to Wishlist

SAĞLIK VE FORM İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Sağlıklı yaşamanın ve forma girmenin yolları
4.5 (18 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
308 students enrolled
Created by AYDIN AKIMSAR
Last updated 5/2016
Turkish
Current price: $10 Original price: $20 Discount: 50% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
Includes:
  • 39 mins on-demand video
  • 6 Articles
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
What Will I Learn?
  • Kursun amacı katılımcıların sağlıklı yaşam ve form konusunda bilgilenmesi.
View Curriculum
Requirements
  • Öğrenme isteğinden başka bir şey gerekmiyor.
Description

Sağlıklı ve formda olmak ve öyle kalmak doğrudan nasıl yaşadığınız ve hayata nasıl baktığınızla ilgili.Bunu başarmak sanıldığı kadar zor değil.Bu amaca ulaşmak için gerekenleri yapmak,size,ek bir ödül olarak,yüksek bir yaşam kalitesi de sağlayacaktır.Biraz daha hareket,dengeli beslenme,ve stresi azaltan zihinsel tavırlar.İhtiyacınız olan bunlar.Artık fiziksel ve ruhsal olarak çok iyi durumda gerçek yaşından çok genç gösteren,pek çok insan var.Sağlıklı ve formda olmanın en önemli sırrı zihinsel davranış.Eğer istersek,gayret gösterir,hayattan zevk almaya çalışır,strese direnir veböylece beklediğimizden daha kolayca başarıya ulaşabiliriz.Herkes mutlu sağlıklı formda ve kendini yönetebilen biri olabilir.En az yaşam süresi kadar önemli olan yaşamın kalitesi.Hafif antrenmanlarla bedeninizi canlandırabilir,doğru beslenerek sağlık ve formunuzu koruyabilir ve olumlu düşünerek mutlu,sakin,pozitif bir insan olabilirsiniz.Bu öğrenilebilir.Elimizdeki en önemli hazine sağlığımız ve elimiz ayağımız  tutarken onun değerini bilip ona sahip çıkmalıyız.

Who is the target audience?
  • Bu kurs fiziksel ve zihinsel olarak forma girmek isteyen herkes için.
Compare to Other General Health Courses
Curriculum For This Course
+
GİRİŞ
1 Lecture 01:40

Sağlıklı ve formda olmak ve öyle kalmak doğrudan nasıl yaşadığınız ve hayata nasıl baktığınızla ilgili.Bunu başarmak sanıldığı kadar zor değil.Bu amaca ulaşmak için gerekenleri yapmak,size,ek bir ödül olarak,yüksek bir yaşam kalitesi de sağlayacaktır.Biraz daha hareket,dengeli beslenme,ve stresi azaltan zihinsel tavırlar.İhtiyacınız olan bunlar.Artık fiziksel ve ruhsal olarak çok iyi durumda gerçek yaşından çok genç gösteren,pek çok insan var.Sağlıklı ve formda olmanın en önemli sırrı zihinsel davranış.Eğer istersek,gayret gösterir,hayattan zevk almaya çalışır,strese direnir ve böylece beklediğimizden daha kolayca başarıya ulaşabiliriz.Herkes mutlu sağlıklı formda ve kendini yönetebilen biri olabilir.En az yaşam süresi kadar önemli olan yaşamın kalitesi.Hafif antrenmanlarla bedeninizi canlandırabilir,doğru beslenerek sağlık ve formunuzu koruyabilir ve olumlu düşünerek mutlu,sakin,pozitif bir insan olabilirsiniz.Bu öğrenilebilir.Elimizdeki en önemli hazine sağlığımız ve elimiz ayağımız  tutarken onun değerini bilip ona sahip çıkmalıyız.

Preview 01:40
+
BESLENME
6 Lectures 14:51

Günümüzde artık kabul gören vücut kitle endeksi formülüdür.Vucut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunur.Örneğin,1.75 metre boyunda ve 80 kg ağırlığında birisinin vücut kitle endeksi:

80/1.75x1.75=26.12 dir.

Eğer VKE si arasıysa :

19 un altındaysa düşük kilolu

19-25 arasıysa ideal

25-30 arasıysa hafif fazla kilolu

31 ve üstüyse aşırı kilolu kabul edilir.

Vücuttaki yağın dağılımı da önemli.Bunun için bel- kalça oranına bakmak gerekir.                                  BKO=Bel çevresi/Kalça çevresi

İdeal oran,kadınlarda 0.85,erkeklerde 1 in altıdır.

Yağ oranı da çok önemli.Şişmanlik yağ kitlesindeki fazlalık olarak tanımlanır.Zayıflamak fazla olan yağın kaybedilmesidir,suyun değil.

Kadınların yağ oranı erekelerden yüzde on fazladır.Yağ oranını ölçen modern tartılar var.Bunları kullanarak durumunuzu belirleyebilirsiniz.

Kadınlarda 20-40 yaş için 25 ve altı,40-60 yaş için 30 ve altı iyi kabul edilebilir.

Erkeklerde bu oran 20-40 yaş için20 ,40-60 yaş içinse 25 civarında olmalıdır.

ŞUNU UNUTMAYIN: SAĞLIKLI BEDEN HAREKETLİ BEDENDİR.

İDEAL KİLO FORMÜLÜ
00:35

Hayatın hangi alanında olursa olsun başarınızı en üst düzeyde etkileyecek olan beslenmenizdir. Çünkü beslenme enerji yönetimiyle doğrudan ilintilidir. Teniste en umulmadık başarıları beslenme konusunda en yüksek disipline sahip olduğum zamanlarda almışımdır. Romenler sabah antrenmanlarını çok erken saatte aç karnına yaparlar.

Beslenme-başarı ilişkisini çok erken öğrenmiş olmam oldukça işime yaradı. Yine bulabildiğim her şeyi okudum ve epeyce araştırdım. İlk öğrendiğim şeylerden biri şok diyetlerin zararlı ve işe yaramaz olduğuydu. Beden kısa sürede depolarını tüketiyor. Daha sonra fazlasıyla yerine koyuyordu. Sonuç yıllar içinde gittikçe artan hatta obeziteye varabilen fazla kilolardı. Çözüm; bir beslenme sistemi uygulamaktı. Yani kilo kontrolünün en iyi yolu iyi beslenmekti. Sporcu beslenmesini öğrenirken kalori saymayı ve vücudun enerji dengesini de öğrendim. Eğer 20-30 kadar besinin kalori değerini bilirseniz önünüze gelen tabaktaki kaloriyi aşağı yukarı hesap edebilirsiniz. Üstelik tam doğru olması gerekmez. İşte ben böyle bir yöntem geliştirmiştim. .Her ne kadar kalori saymak artık çok revaçta değilse de, bunu bir çeşit yeme günlüğü olarak düşünün.Araştırmalar,böyle bir farkındalık yaratan bireylerin obezite tedavisinde daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Preview 03:48

Medyada en çok ilgi çeken konuların başında geliyor beslenme.Yaşamimiz üzerindeki etkisi muazzam. Bu konuda hergün yeni fikirler çıkar ve öneriler sıkça değişir. "Günde iki litre su için diyenler ertesi gün "Böbreklerinizi yormayın "der.Yazilip söylenenlerin ortak paydası hemen hepsinin ya teknik ya da taktik şeyler olmasi.Oysa başarı ruhsal bir yetenektir. Önce kendimize guvenmeli, kararlı ve inançlı olmalı ve  bu duygularla iç konusmalar yapmalıyiz.İhtiyaclarimizi basitlestirmeyi ogrenmeli ve amaclamaliyiz. En önemlisi de zevk odaklı olmayı birakmaliyiz.Aristo:"Akıllı kişi hazzı değil acısızlığı amaç edinir."demiş. .Beslenme konusunda yapılması gereken 'yaşamak için yemek', sürekli uyanık olup amacımızi sorgulamak.Gucumuz ruhsalliktan gelir tıpkı oruçta olduğu gibi.Acısiz yaşamın en kolay yollarından biriyse hazzı erteleyebilme becerisi geliştirmek, ihtiyaçları karsilayıp zevk amaçlı yiyip içmeyi birakmak. Doğru düşüncelerle beslenmenizi destekleyin:Bunu yaparken kodlamaniza dikkat edin.Aclik, yemek gibi kelimeler yerine  tokluk, doymak gibi pozitif kelimeler kullanın.Sigarayi bırakmak isteyen birinin:Sigarayı birakabilirim."demesi bu isteği kamcilar. Onun yerine sağlıklı yaşamakla ilgili konusmalar yapmak daha yararlı olur."Ben sağlıklı ve formda olmayı seçiyorum."deyin.Tüm diyetler bir şeyleri yemek bazılarını da terketmek üzerinedir.Oysa bunu yaparken sizin yemeye odaklanmanıza sebep olurlar.Halbuki sizin odağınızı değiştirip,ilginizi, örneğin tamamlamayı çok arzu ettiğiniz bir projeye verip o konuda çalışmak gibi, size yemeyi tamamen unutturacak etkinliklere ihtiyacınız var

Preview 04:36

Ondokuzuncu yüzyılın başlarında Hindistan’a giden gezginler,Tibet’in yüksek dağlarındaki manastırlarda yaşayan Budist rahiplerin yaşamlarını yerinde inceleyip ülkelerine pekçok yararlı bilgiyle döndüler.Özellikle beslenme konusunda çok farklı ve ilginç şeyler öğrenmişlerdi. Bu rahipler aslında vejetaryen oldukları halde yeterince yumurta ,yağ ve peynir yemeye özen gösteriyorlardı. Kural olarak bir öğünde yalnızca bir tür yemek yiyorlardı.Bu ilke tek başına sağlıklı olmak için yeterlidir.Sdece sebze veya sadece et veye sadece nişastalı besinlerden oluşan bir yemek sakıncalı değildir.

DOĞUNUN BİLGELİĞİ
01:57

Kilo almanın en önemli sebeplerinden birisi vücudun asitlenmesidir.Bu durumda organizma asidi yağları kullanarak tamponladığı için yağlar bedeniniz tarafından tutulur ve kilo vermek adeta imkansızlaşır.Çözüm:vücüdünuzun ast-alkali dengesini iyi ayarlamak.Basitçe bir sıvının pH oranı, o sıvıdaki hidrojen iyonu miktarını gösterir ve 0-14 arasında değişir.pH değeri 7 nin üzerindeyse o alkali bir sıvıdır.Hidrojen iyon konsantrasyonu yani asit oranı çok önemli bir sağlık göstergesidir.Kan 7.35 ila 7.45 pH değerine sahip alkali bir sıvıdır.En büyük sorunlara sebep olan serbest radikaller asit, onları nötralize eden antioksidanlar ise alkalidir ve sağlıklıdır.

ASİTLENMEYE DİKKAT
02:40

 İnternette biraz araştırma yapıp ,cinsiyet,yaş ve kilonuza göre kalorik gereksiniminizi bulun,genelde ağırlıklı olarak tükettiğiniz gıdaların kalori değerlerini öğrenin ve yürüyüş,bisiklet,koşu gibi günlük etkinliklerinizde harcadığınız enerji miktarını saptayarak enerji dengenizi kurmaya çalışın.

EGZERSİZ 3 :DENGEYİ BELİRLEMEK
01:15
+
HAREKET
4 Lectures 09:37

İyi ve kaliteli bir yaşamın en önemli unsurlarından birisi şüphesiz harekettir. Hareket mutluluk demektir ve spor biliçli olarak yapıldığında hayatınızı iyileştirir. Kuralları bilmek ve uygulamak kaydıyla başlamak için asla geç değildir.En popüler ve herkesln heryerde yapabileceği bir spor koşmak.

Koşmanın yararları sayısızdır: Bol oksijen almak bizi canlandırır, yaratıcılığı arttıran hormonlar salgılanır ve düşünce kapasitesi artar, kalp kuvvetlenir, yağlar yakılır, mutluluk hormonu endorfin damarlarınızda dolaşmaya başlar ve bir anda dünyanız değişir…..

Dikkat edilecek noktalardan biri; koşmak vücudu uyandırdığı için akşam yediden sonra koşmamaktır, uykunuz bozulabilir. Eğer koşudan maksimum fayda sağlamak ruhsal ve bedensel dinginliğe ulaşmak istiyorsanız yavaş koşmalısınız. Koşmak depresyonu yenmek için de  iyi bir yoldur.

Koşuya başlamadan önce sağlık durumunuzu belirlemeniz gerekir. Bunun için mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Dünyada sabah koşusu yapan insanların sayısı gittikçe artıyor. 4 hafta boyunca her gün koşan biri buna alışır ve bırakamaz. Koşmak bağımlılık yapar. Uygulaması bu kadar kolay ve etkisi bu kadar güçlü bir başka spor yoktur.

SPOR YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
03:50

Burada sözünü edeceğim programla ilk tanıştığımda on yedi yaşımdaydım.Antrenörüm önerdiğinde hiç düşünmeden coşkuyla kabul ettim.Kırk yıldan uzun bir süredir uyguluyorum. Ara verdiğim zamanlar oldu fakat hiç bırakmadım. Yani bu program zamanın süzgecinden geçti ve kendini ispat etti. Uygulamaya başladıktan birkaç ay sonra teniste on sekiz yaş bölge birincisi oldum.Bu,o zamanlar gerçekten başarması çok zor ve  hep hayalini kurduğum bir şeydi.Bu programın, bilinçli uygulandığı takdirde herkesin beden sağlığını ve formunu kurtaran bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her yerde yapılabilir ve alet gerektirmez, yalnızca bulunduğunuz ortamda oksijenin bol olmasına  dikkat edin. Odanızda yapıyorsanız mutlaka pencerenizi açın. Bu hareketler endorfin salgılanmasına ve gün boyu kendinizi enerjik ve mutlu hissetmenize sebep olur. Başlamadan doktor kontrolünden geçmek şart.

GÜNDE BİRKAÇ DAKİKALIK ANTRENMANLA SAĞLIK VE FORMUNUZU KORUYUN
03:19

Eğer forma girmeye karar verdiyseniz ve antrenmansızsanız size başlamak için iyi bir egzersiz önerim var.Spor kıyafetinizi giyip kendinize birkaç kilometrelik düz bir parkur bulun ve yola çıkın.

EGZERSİZ 1 :YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN GÜZEL BİR ÇALIŞMA
00:19

Geçenlerde çok büyük bir spor mağazasında bir trambolin gördüm. Uzerinde: 'on dakika sıçrama otuz dakika koşuya esdegerdir.'yazıyordu.Her zaman bu dünyadaki en büyük nimetlerden birinin yerçekimi olduğunu dusunmusumdur. Uzayda yaşamak ciddi fiziksel sorunlara sebep olur. Sicramaya başladığınızda yerçekimi sizin için çalışmaya başlar. Kemik ve adale kaybını onlersiniz.  Sicramakla sevinmek arasında da bir ilişki vardır.Cocuklar mutluluklarinı böyle ifade ederler.'Eğer bir durumda olmak istiyorsanız, zaten o durumdaymis gibi yapin.'diyor William James.Bunun adı mis gibi yapmak ve psikoloji de davranışci okulun en önemli araçlarından biri.Yani mutlu olduğunuzda zipliyorsaniz, zıplamak da sizi mutlu edebilir.

SIÇRAYIN
02:09
+
ZİHİNSEL TAVIRLAR
4 Lectures 09:58

Olumlu düşünce stresi dizginlemeye ve sağlığınızı korumaya yardım eder.İyimser olmak size gerçekten çok iyi gelecek bir zihinsel tavırdır.Araştırmalar bunu gösteriyor.İyimserliğin sonucu olarak ortaya çıkan olumlu düşünme eğilimi stres yönetiminin temel taşıdır.Bu öğrenilen bir yetenek ve sayısız getirisi var.Bu tavır,zor durumlara daha yapıcı yaklaşıp iyi olanı beklemekle ilgili.Olumlu zihinsel tavır,depresyonu önler,bağışıklık sisteminizi güçlendirir,kalp ve damar hastalığı ihtimalini azaltır,iyi hissettirir ve mücadele gücü verir.İyimserliğin ilginç bir şekilde kişiyi özel hayatında da sağlıklı yaşamaya yönlendirdiği düşünülüyor.Bu da bu kişilerin daha uzun ve kaliteli bir yaşama sahip olma şansını arttırıyor olabilir.Eğer etrafınızda böyle insanlar varsa,espri anlayışına sahip ve  her an gülümsemeye hazırsanız,sağlıklı yaşıyor ve pozitif iç konuşmalar yapıyorsanız sizin için  işler yolunda demektir.

ZİHİNSEL TAVIRLARIN ÖNEMİ
01:27

Esas ödül ve ceza duygular olduğuna göre, onların üzerinde calışmanın hayatı bir önemi var.Gercekten de bu dunyada cennetiniz de cehenneminiz de duygularınızdir. Yaşamınızı ve kendinizi daha iyi yonetebilmek için her saniye uyanik olmalı ve bir farkındalık gelistirmelisiniz. Yoganin ruhsal öğretisi de tamamen buna dayanır. Şu anda ne hissediyorsunuz? Iste size büyük ödüllü bir soru . Öfke ve korku gibi duygular size sinsice yaklaşır farkına varınca da daha kolay başedilebilir hale gelirler. Dolayısıyla ilk adım bu:Duygu ve düşüncelerinizin,iç konuşmalarınızın farkına varmak.

FARKINDALIK GELİŞTİRMENİN ÖNEMİ
02:16

-Kendinize değişebileceğinizi söyleyin.Bunu yapmak size daha iyi hissettirecek.Değişmek gelişmenin iyi bir yolu.Sizin, bugüne kadar, hayatınızın çeşitli dönemlerinde aşama yapmanızı sağlayan düşünce ve davranışlarınızı  hatırlayın ve onları yeni durumlara uygulayın.Örneğin geçmişte kötü bir arkadaş ve onun size bulaştırmaya çalıştığı kötü bir alışkanlıktan kurtulmak için size zararlı olanı bırakıp yararlı olanı almayı düşünmüş ve bu fikri başarıyla uygulamış olabilirsiniz.

-Çevrenizi değiştirin.Daha yüksek bir yaşam standardının bulunduğu çevrelerde bulunmaya çalışmak,böyle ortamlarda yaşayan insanlarla iletişime geçmek zihinsel tavırlarınızı çok olumlu etkiler.Hayat  tecrübesi,sosyal statüsü,maddi durumu sizden iyi insanlardan alacağınız yaşam dersleri size motivasyon sağlar.

OLUMLU ZİHİNSEL TAVIRLAR GELİŞTİRMENİN BİRKAÇ YOLU
05:13

Burada size yıllar içinde çok severek günlüğüme yazdığım,hergün kendime hatırlattığım, seçılmiş bazı örnek cümleler öneriyorum.Siz de kendi cümlelerinizi üretebilir veya isterseniz bunları da kullanabilirsiniz.Önemli olan size iyi hissettirenleri bulmak.

İYİ BİR HAYATIN ANAHTARI
01:02
+
ÖZET
1 Lecture 04:17

Daha sağlıklı ve formda olmak için neler yapılabilir?Bu kursta cevaplamaya çalıştığımız soru buydu.Burada kadar anlatılanları bu bölümde yeniden ve kısaca gözden geçiriyoruz.Eğer bu bölüme kadar geldiyseniz bunu başarmış küçük bir gruba girmeyi başarmışsınız demektir.Tebrikler.Kursla ilgili yorum ve değerlendirmenizi bekliyorum.Katıldığınız için de teşekkürler.

BU KURSTAN BİRKAÇ FİKİR
04:17
+
BONUS
3 Lectures 02:14

Günlük tutmak hayatınızı hiç ummadığınız şekilde değiştirecektir-OPRAH

Gün içinde yaşadığınız  herşeyi,bir günlük tutarak daha sonra yararlanabileceğiniz bir deneyim bankası haline getirin.Bunun büyük yararını görürsünüz.

EGZERSİZ 2 : GÜNLÜK TUTMAK
00:08

Başarılı insanların ortak özelliklerinden birisi de kendilerine dinlenmek için zaman ayırmalarıdır. Şüphesiz dinlenme ve uyku ile ilgili en önemli unsurlardan biri zamanlamadır. Örneğin öğlen uykusunun gece uykusuna göre dört misli daha verimli olduğu bilinen bir gerçektir. Yine gece 09.00-11.00 arası uyumanın son derece dinlendirici olduğu tartışılmaz. Üniversitedeyken bu saatlerde uyuyup sonra sabaha kadar ders çalışan çok başarılı gençler biliyorum.Bu yöntemi hep öneririm.  Bütün İslam medeniyetinin ve o büyük buluşların öğle uykusunun bir sonucu olduğunu biliyor muydunuz? 

UYKUNUZA DİKKAT EDİN
01:56

Uykunun en verimli olduğu zamanları biliyor musunuz?

Uykunun en yararlı olduğu zaman hangisidir?
1 question

Burada size basitçe ve genel olarak,asit ve alkali yiyeceklerin hangileri olduğunu gösteren bir liste sunuyorum.

ALKALİ YİYECEKLERDEN BAZILARI:

Limon,greyfurt,lor peyniri,keçi sütü,koyun yoğurdu,yumurta beyazı,tüm balıklar,tüm sebzeler,hurma,kavun,siyah erik,karpuz,kayısı,çilek,nektarin,böğürtlen,siyah erik ,kuru incir,siyah üzüm,armut.

ASİTLİ YİYECEKLERE BİRKAÇ ÖRNEK:

İnek yoğurdu,kaymak,tereyağı,yumurta sarısı,kırmızı ve beyaz et,portakal,ananas,elma,dut,üzüm,nar,muz,mandalina,deniz kabukluları,dondurma,inek peyniri,reçel ,marmelat, şekerlemeler.

ASİT VE ALKALİ YİYECEKLER
00:10
About the Instructor
AYDIN AKIMSAR
3.8 Average rating
363 Reviews
2,162 Students
10 Courses
Engineer at Udemy

I am a 61 years tennis coach,stock market investor and blog writer interested in personal development and internet business.I produced many high quality players and coaches during my 40+ years teaching career.I want to share my knowledge with a bigger audience and contribute to their transformation.I am planning to continue my teaching career at Udemy.