Microsoft IIS Eğitimi - Bölüm1
5.0 (1 rating)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
2 students enrolled
Wishlisted Wishlist

Please confirm that you want to add Microsoft IIS Eğitimi - Bölüm1 to your Wishlist.

Add to Wishlist

Microsoft IIS Eğitimi - Bölüm1

Microsoft IIS Internet Information Services
5.0 (1 rating)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
2 students enrolled
Created by Hakan Uzuner
Last updated 6/2017
Turkish
Price: $75
30-Day Money-Back Guarantee
Includes:
  • 2.5 hours on-demand video
  • 5 Supplemental Resources
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
What Will I Learn?
  • Bu eğitim serisini tamamlayan katılımcılar Share Content,Protecting Internal and External Web Servers,IIS Management,Folder,Virtual Directory,Application,App Pool,Worker Processes W3WP.EXE,Website Settings,Bindings,IIS Configuration Files,Modules,Authentication,Authorization,PKI and IIS Certificate,Remote Management,Logs,Web Farm konularına hakim olacaktır.
View Curriculum
Requirements
  • Temel seviyede Windows Server bilgisi eğitimin daha kaliteli geçmesini sağlayacaktır.
Description

Bu eğitim serisini tamamlayan katılımcılar Share Content, Protecting Internal and External Web Servers, IIS Management, Folder, Virtual Directory, Application, App Pool, Worker Processes W3WP.EXE, Website Settings, Bindings, IIS Configuration Files, Modules, Authentication, Authorization, PKI and IIS Certificate, Remote Management, Logs, Web Farm konularına hakim olacaktır. Bu sayede piyasada IIS kurulumu, yönetimi ve sorun çözümü için pek çok bilgiye sahip olacaksınız.

Who is the target audience?
  • Kendisini Windows Server tabanlı uygulama sunucularının yönetimi ve sorun çözümüne adamış veya öğrenmeye çalışan bilişim uzmanları için doğru bir eğitimdir.
Compare to Other Operating Systems Courses
Curriculum For This Course
13 Lectures
02:16:58
+
Buradan başlayın
13 Lectures 02:16:58

Eğitimin giriş bölümünde temel olarak bu eğitimi satın aldığınızda öğreneceğiniz tüm konular hakkında temel bir bilgi paylaşımı içermektedir.

Preview 13:38

IIS server tarafında özellikle performans veya çalışma sorunlarını çözmek için gerçekten arka planda IIS' in gelen bir isteğe nasıl cevap verdiğini teknik olarak iyi biliyor olmanız gereklidir. Bende IIS anlatmadan önce aslında Windows OS katmanını da içeren teknik bir detay ile aslında bir IIS server' a bir web isteği geldiğinde OS katmanından uygulama katmanına kadar neler olduğunu teknik olarak sizlere bu bölümde anlatıyorum.

IIS Web İçeriklerini Nasıl Sunar?
12:38

Yükleme adımlarını içeren bu bölüm özellikle modüler yükleme, güvenlik gerekçeleri ile hani ortamlar için hangi modüllerin yükleneceği gibi kritik tecrübelerimi paylaştığım bir bölümdür. Yani yükleme komutları artı modüllerin yüklenmesindeki detayları paylaşıyorum. Ek olarak kobi, kurumsal bir şirket veya bir banka için kurulum yapacaksanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşıyorum. Kurulum sonrası ise temel olarak sorunsuz bir kurulum yaptığınızı nasıl kontrol edeceğinizi paylaşıyorum.

Internet Information Services Yüklenmesi
13:36

IIS Manager üzerinde ne kadar çok yapılandırma ayarını biliyor isek aslında sorun anında veya yapılandırma anında daha hızlı hareket edebilir, sorunu hızlı çözebilir veya ilgili değişikliği daha hızlı canlı yayına ( prod ortama) alabiliriz. Özetle IIS yönetim konsolunu iyi bilmemiz gerektiği için bu bölümde konsolu tanıyor olacağız.

IIS Manager'i Tanıyalım
11:21

Bu bölümde yeni kurduğunuz veya kurulmuş olan bir IIS üzerinde static ve dinamik ( ASP, ASPX veya  PHP) web sitelerinin nasıl yayınlanacağını uygulamalı olarak sizlerle paylaşıyorum.

IIS Üzerinde Yeni bir Web Sitesi Oluşturma
12:34

Bu bölümde IIS için en önemli kavramlar olan web sitesi, application, virtual directory ve folder kavramlarını detaylı bir şekilde paylaşıyorum. Bu bölüm web sitesi ve IIS mimarisi için çok önemli olup mutlaka bu kavramları ve piyasada kullanım örneklerini iyi biliyor olmanız gereklidir.

Site – Application – Virtual Directory ve Folder Kavramlarını Anlayalım
11:10

Bu bölümde yine IIS için en kritik özelliklerden biri olan uygulama havuzlarını yani Application Pool kavramını uygulamalı olarak detaylandırıyorum. Uygulama izolasyonunu, recycle işlemleri, application support  ve WSWP.EXE çalışma mantığını da bu bölümde anlatıyorum. Uygulama havuzları yine IIS için çok kritik bir başlık olup IIS yöneticileri için iyi bilinmesi gereken bir konudur. Özellikle App Pool için gelişmiş özelliklerin hepsini tek tek anlattığım bu bölüm çok kritik bölümlerden birisidir.

Application Pool Nedir? Nasıl Çalışır? Gelişimiş Özellikleri Nelerdir?
17:15

Bu bölümde, bir önceki bölümde öğrendiğimiz konuların uygulamalarını demo ortamında sizler ile beraber göreceğiz.

Application Pool Uygulamaları
12:13

Bu bölümde web sunucularının barındırdığı web siteleri için temel yapılandırma ayarlarını göreceksiniz.

Basic WebSite Settings
01:42

Eğitimin bu bölümünde IIS üzerinde port binding, IP binding ve host header konularına değineceğim. Ek olarak SSL ile beraber sertifika alım işlemleri ve web sitesinin SSL binding işlemlerini göstereceğim. Ayrıca internete açık bir DNS üzerinden gerekli olan domain ve DNS yapılandırılmasını da sizlerle paylaşıyor olacağım.

Web Site Binding - DNS Yapılandırması - Sertifika Süreçleri
18:48

Bu bölümde XML temelli IIS yapılandırma dosyaları, bunların yapılandırılması, baskınlık, izinler için miras kavramları gibi özellikle yazılımcıların veya web sitelerinin yapılandırma ayarlarını değiştiren yöneticiler için önemli bir bölümdür. Doğru ayar için doğru dosyanın değiştirilmesi gereklidir, aksi halde istenmedik kesintiler olabilir.

IIS Configuration Files
07:36

Bu bölümde özellikle yoğun web siteleri için sıkıştırma teknolojilerinin nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

Static ve Dynamic Compression
02:45

Bu bölümde IIS üzerindeki bir web sitesinin çağırılması durumunda ilk olarak arayacağı dokümanların listelenmesini öğreneceğiz.

Default Documents
01:42
About the Instructor
Hakan Uzuner
4.9 Average rating
332 Reviews
1,427 Students
9 Courses
MCT, MVP, Microsoft RD

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalının Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Sahip olduğum sertifikalar ;

RD – Microsoft Regional Director – 2015
MVP – Microsoft Most Valuable Professional(2008-2016)
MCT –  Microsoft Certified Trainer(2006-2016)
MCSE: Cloud Platform and Infrastructure
MCSA: Office 365
MCSE: Productivity
MCSA: Cloud Platform
Microsoft Specialist: Architecting Microsoft Azure Solutions
Microsoft Specialist: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions
MCTS: Windows Server 2008 Active Directory: Configuration
MCTS: Windows Server 2008 Network Infrastructure
MCTS: Windows Server 2008 Applications Infrastructure
MCTS: Microsoft Exchange Server 2007: Configuration
MCTS: Microsoft Windows Vista: Configuration
MCITP: Server Administrator
MCITP: Enterprise Administrator
MCITP: Enterprise Messaging Administrator
MCITP: Enterprise Support Technician
MCDST : Microsoft Certified Desktop Support Technician
MCDBA : Microsoft Certified Database Administrator
MCSE+S+M : Microsoft Certified Systems Engineer – Security – Messaging
MCSA+S+M : Microsoft Certified Systems Administrator – Security – Messaging
CCNA : Cisco Certified Network Associate
HP APS : Accredited Platform Specialist
CompTia Network +
COBIT Foundation 4.1
Professional Scrum Master 1