ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ STANDARDI
0.0 (0 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
0 students enrolled
Wishlisted Wishlist

Please confirm that you want to add ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ STANDARDI to your Wishlist.

Add to Wishlist

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ STANDARDI

Gıda zincirinde yer alan (gıda imalatı, ambalaj, gıda kimyasalı, katkı maddeleri, depolama- sevkiyat vb) tüm Kuruluşlar
0.0 (0 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
0 students enrolled
Last updated 2/2017
Turkish
Price: $150
30-Day Money-Back Guarantee
Includes:
 • 1.5 hours on-demand video
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of Completion
What Will I Learn?
 • Özet olarak ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistem Gereklilikleri anlaşılmış
 • ISO 22000 kurulumu esnasında istenilen konularda destek alınması
View Curriculum
Requirements
 • Gıda güvenliği konusunu merak ediyor olmak
 • Ön koşul programları ile ilgili seminerin dinlenmiş olması faydalı olacaktır
Description

Gıda zincirinde yer alan (gıda imalatı, ambalaj, gıda kimyasalı, katkı maddeleri, depolama- sevkiyat vb) tüm Kuruluşlar için hazırlanmış; 2005 yılından beridir akredite olarak belgelendirilmektedir. HACCP yasal olarak zorunlu olup, akredite belgelendirmesi yapılmamaktadır. ISO 22000 yönetim sistemi belgesi, HACCP sisteminin de standardın 7. maddesine göre kurulup yönetildiğinin bir göstergesidir. BRC, IFS, FSSC 22000 gibi GFSI onaylı diğer standartlardan farkı ön koşullar için gerekliliklerin detaylı standartta anlatılmamasıdır.

Who is the target audience?
 • ISO 22000 sistemini kurmuş ya da kurmak isteyen kuruluşlara standardı özetlemek
 • ISO 22000 belgesine sahip kuruluşta çalışmaya başlamış ancak daha önce eğitim almamış kişiler için bilinçlendirme sağlamak
 • Gıda mühendisliği bölümlerinde okuyup Gıda güvenliği sistemlerini merak edenler için standardı anlatmak.   
Compare to Other Management Courses
Curriculum For This Course
10 Lectures
01:21:54
+
Buradan başlayın
10 Lectures 01:21:54

ISO 22000 standardı HACCP kurulumu yapmak isteyen Gıda zincirinde yer alan ve gıda güvenliğini sağlamak için araç arayanlar içindir. Akredite belgelendirmesi dolayısıyla bağımsız denetlemesi de yapılabilmektedir.

Preview 04:23

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ STANDARDI- GİRİŞ
1 question

Bir Kuruluşta sistem olması ve sistemli çalışmak; Duayen Hayim Bey'in de deyimiyle "herkesin aynı soruda aynı yönü gösterebilmesidir." Tüm yönetim sistemlerinde ortak bir nokta olup faydalarının kanıtlanmış olduğu Kurumsal Firma'larda kanıtlanmıştır.

Preview 06:41

SİSTEM YÖNETİMİ
1 question

Yönetim diğer adıyla işin liderleri "Gıda güvenliğinin sağlanmasına" ne kadar inanırlarsa, sonu o kadar hızlı ve gerçek olur.

YÖNETİMİN SORUMLULUĞU
08:16

YÖNETİMİN SORUMLULUĞU
1 question

Kaynak olmadan hiç bir iş, fikir, ürün, hizmet dolayısıyla "yönetim sistemi" olmaz. Gıda güvenliği, tehlikeleri önlemek, ya da istenilen seviyeye izlemek için uygulanıyorsa bunun da bazı kaynaklarla sağlanabileceği unutulmamalıdır.

KAYNAK SAĞLAMA VE ÖN KOŞULLAR
08:33

KAYNAK SAĞLAMA VE ÖN KOŞULLAR
1 question

Hammadde, ürün tanımı tam yapıldığında; reçete ve ürün akışı doğru olduğunda tehlike analizi de en doğru şekilde yapılır ve yönetilir.

TEHLİKE ÖNCESİ ÇALIŞMALAR
08:17

TEHLİKE ÖNCESİ ÇALIŞMALAR
1 question

Her gün her dakika hayatımız tehlikeler ile dolu; olasılık ve şiddetine bakmadan hepsi için kaygı duyarsak yaşayabilir miyiz? Gıda üretiminde de tedarikçiden, makine, insan, çevre ve sevk aracına kadar sayısız tehlike göz önüne alınır. Yok saymak da, hepsini varsaymak da çözüm değil. Basit bir metodoloji ile yönetimi bilmek ve uygulamak gereklidir.

TEHLİKE ANALİZİ
06:38

TEHLİKE ANALİZİ
1 question

Tehlike çok olduğu kadar sayısız önlem vardır. Her üretilen gıdanın test edilmesi önlem olur mu? Teste giren gıdayı tüketmezsiniz herhalde. Bu nedenle doğru noktada doğru önlemlerle son noktadaki önlemleri en aza indirgemek hem insan sağlığı hem de iş karlılığı açısından önemlidir.

ÖNLEM BELİRLEME
11:01

ÖNLEM BELİRLEME
1 question

Hangi hammadde ve ürünü hangi sıklıkta test ettirmeliyiz? sorusunun cevabı doğru yapılacak Tehlike Analizi bağlantılı bir doğrulama plan ya da prosedürü ile mümkündür.

DOĞRULAMA
08:13

DOĞRULAMA
1 question

Et restoranında kebap yerken "Et'in kaynağı ne?"; Hazır süt içerken "sütte antibiyotik var mı?"; Kağıt bardakta çay içerken "formaldehid çaya geçmiş mi? diye soruyor musunuz? O zaman izlenebilirlik Üreticinin doğru bilgiye ulaşması için gerekli.

İZLENEBİLİRLİK VE UYGUN OLMAYAN ÜRÜN
09:30

İZLENEBİLİRLİK VE UYGUN OLMAYAN ÜRÜN
1 question

Yönetim sistemlerinde amaç iyileştirme. Standart gerekliliklerini doğru uygulayarak, güncelleyerek ve zaman zaman da tetkik ederek bu sağlanabilir.

GÜNCELLEME VE İYİLEŞTİRME
10:22

GÜNCELLEME VE İYİLEŞTİRME
1 question
About the Instructor
GIDA GÜVENLİĞİ UZMANI Fatma İnceoğlu
5.0 Average rating
15 Reviews
26 Students
9 Courses
Gıda Mühendisi
1997 ODTÜ Gıda Mühendisliği mezunudur. Gıda sektöründe üretim, kalite, dış ticaret, pazarlama ve Fabrika fizibiliteleri konusunda deneyimleri bulunmaktadır.
Danışman olarak: ISO 9001:2015 Kalite, GMP Kozmetik- ilaç- gıda- ambalaj, HACCP, BRC, IFS, FSSC 22000, ISO 10002, ISO 22716, BRC IoP ve ISO 22000 sistemlerinin kurulması için çalışmaları, Fabrika Fizibiliteleri ve Gıda Sektörü'nde Arge Projelerini yürütür. 20'den fazla Firma'ya başarılı bir belgelendirme ile sonuçlanan proje danışmanlıkları yürütmüştür.
Eğitmen Olarak: Kalite Yönetim Sistemi, HACCP  (Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları), Hijyen ve Sanitasyon, ISO 22000, ISO 22716, ISO 10002, GMP/GDP/GLP,  ISO 9001:2015, IFS, BRC standartları, Medikal ve Kozmetik GMP ve İç tetkikçi eğitimleri verir. 100'den fazla Firma içi, 2000'den fazla kişiye ve katılıma açık eğitimler vermiştir.
Tetkikçi olarak: IRCA onaylı ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000, ISO 22716, ISO 10002 ve BRC Gıda Baş tetkikçisidir. SGS Belgelendirme Firması adına tetkik takımlarında görev almıştır. Yaklaşık 200'den fazla Firma'da 600'den fazla tetkik takımında SGS Belgelendirme Firması adına tetkik takımlarında Baş Tetkikçi ve Tetkikçi olarak görev almıştır.