Indesign CC ile sıfırdan kitap yazıyoruz
5.0 (3 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
25 students enrolled
Wishlisted Wishlist

Please confirm that you want to add Indesign CC ile sıfırdan kitap yazıyoruz to your Wishlist.

Add to Wishlist

Indesign CC ile sıfırdan kitap yazıyoruz

Bu kurs ile indesign programını öğrenip ders dökümanlarınızı hatta kitabınızı hazırlayabilecek hale geleceksiniz.
New
5.0 (3 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
25 students enrolled
Created by Bora Arslantürk
Last updated 9/2017
Turkish
Price: $120
30-Day Money-Back Guarantee
Includes:
  • 9 hours on-demand video
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
What Will I Learn?
  • Bu kurs sonucunda öğretmenlerimiz kendi kitaplarını veya dökümanlarını indesign ile yazabilecek düzeye gelecektir. Böylelikle okul derslerinde veya özel derslerinde kendi dökümanlarını kullanabilir, hatta matbaa da basım bile yaptırabilirler.
  • Öğretmenlerimiz hazırladıkları dökümanları pdf çıktı alıp matbaada bastırabilir, internette yayınlayabilir, öğrencilerine ödev olarak gönderebilir veya akıllı tahtada kullanabilirler.
View Curriculum
Requirements
  • Temel seviye bilgisayar kullanıcısı olmak yeterlidir.
Description

Indesign masaüstü yayıncılık için dünya üzerindeki 1 numaralı programdır. 

Indesign öğrenilince diğer ofis programlarının ne kadar basit ve kullanışsız olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Ancak indesign bilgisayara kurulup şöyle bir bakılınca insanlar korkuyor, dolayısı ile programı öğrenmeye bile çalışmayan çok sayıda kişi var fakat biraz çalışma ve azim ile kısa sürede öğrenilebilir.

Bu kurs detaylı ve net anlatımlar ile indesign programını kısa sürede öğretmek için tasarlandı.

Öğretmen arkadaşlardan çok sayıda indesign programı ile ilgili soru geliyordu, ben de bir eğitim kursu hazırlamayı düşünüyordum zaten, bu kurs ihtiyacı karşılayacaktır diye temenni ediyorum.

Ancak her eğitim süreci gibi uğraşmadan çalışmadan başarı gelmez, bu nedenle emek vermeli ve çalışmalısınız.

Who is the target audience?
  • Indesign kullanmayı öğrenmek isteyip, kendi dökümanını, kitabını yazmak isteyen öğretmenler veya dizgi yapacak olan grafikerler
Students Who Viewed This Course Also Viewed
Curriculum For This Course
30 Lectures
08:57:09
+
Giriş
30 Lectures 08:57:09

Indesign nedir? Neden öğretmenler indesign öğrenmelidir? Neden bu kurs oluşturuluyor? Diğer indesign anlatımlarından farkı nedir? Bu kursu bitiren neler yapabilir? Neden öğretmen kendi dökümanını hazırlamalı?

Gibi sorular cevaplanıyor.

Preview 06:27

test 1
4 questions

Indesign kursu için doğal olarak indesing programı bilgisayarınıza yüklü olmalı. Bu videoda yasal olarak indesign programının nerden ve nasıl indirileceği, öğrenci-öğretmen indiriminden nasıl faydalanılacağı anlatılıyor.

Preview 06:04

test 2
3 questions

İlk dökümanımızı oluşturuyoruz. Belge boşluk, sütun ayarları detaylı anlatılıyor ve en başta neden karar verilmesi, sonradan değiştirmenin sıkıntı olması açıklanıyor. Taşma payı, karşılıklı sayfalar, belge birimleri (cm,mm,punto...) ayarları anlatılıyor.

Belge boyut ve boşluk ayarları, ilk dökümanı kaydetme
10:41

test 3
5 questions

Çalışma alanı özelleştirme, kaydetme, en başta verilmesi gereken önemli kararlar "renk, punto, yazı fontu, tasarım" nun neden önemli olduğu, renkli tasarımlarda matbaada sorun çıkmaması için renklerin nasıl kulanılacağı, CMYK nın anlamı, renk-maliyet ilişkisi, görüntüleme performans ayarı, tasarım tercihleri anlatılıyor.

Çalışma alanı özelleştirme, döküman renk, tasarım ve yazı karakteri seçimi
19:19

test 4
7 questions

Tasarım tavsiyeleri, örnek bir tasarımı detaylı inceleme, renk kullanım detayları, ara renk ve ana renk kullanımı, renk isimlendirme, katman kullanımı ile baskıda çıkmayacak çözümlerin eklenmesi, vektörel çizimin önemi, kalıp sayfalar (master pages), tasarım planlama, font tercihi, yeni fontlar bulma ve yükleme, sayfada gezinme kısayolları anlatılıyor.

Örnek tasarım inceleme, renk detayları, kalıp sayfalar, font bulup yükleme
18:56

test 5
7 questions

Belge görüntüleme, gerçek boyutta görüntüleme yöntemi, giriş sayfası tasarımı, sayfa numarası ekleme ve görünüm tasarlama, sayfa sayısı ayarlama, arkaplan yapma, resme saydamlık verme ve nesne görünüm sıralaması değiştirme, nesne ölçekleme, madde işareti ekleme ve seçenekler, klavye kısayolu ile nesne kopyalama, bağlar ve bağı gömme, bağın linkli olması anlatılıyor.

Preview 39:45

test 6
9 questions

Kalıp sayfalarla çalışma, otomatik pdf açma ayarı, copyright sembolü,  iç kapak tasamı anlatılıyor.

İç kapak tasarımı
16:10

test 7
3 questions

Önsöz sayfası tasarımı, internetten vektörel çerçeve bulma, indirme ve kitaba yerleştirme, illustratorda vektörel grafik açma, grubu çözme ve indesigna aktarma anlatılıyor.

Önsöz sayfası ve sayfa çerçevesi ekleme
14:14

test 8
4 questions

Kalıp sayfası çoğaltma, indesing içine vektörel grafik alma ve ölçücü-ölçüsüz büyütme küçültme, nesne pencereleri, bir sayfa ile kalıp sayfa bağlantısını koparma anlatılıyor.

Bölüm giriş sayfası tasarımı
13:08

test 9
4 questions


test 10
4 questions

Belgeyi çoğaltma, kitap yapısından belgeleri birleştirme anlatılıyor.

Kitap yapısına giriş
05:12

test 11
3 questions

Font ve büyüklük seçimi, anlatım kısmı ilk sayfası ayarlama, sütun tercihi, boşluk ayarları, paragraf stillerinin önemi, paragraf stili index ilişkisi,  tek metin penceresinde birden fazla paragraf stili kullanma, fontlara renk atama ve adlandırma, mathtype programının word yardımı ile kullanımı, mt script bilgisi, mathtype ile indesign arasındaki renk problemi ve çözümü, metin penceresi arka plan rengi, kenar yuvarlatma, metin boşluğu ayarlama, kütüphane dosyası oluşturma ve kullanımı anlatılıyor.

Anlatım kısmının tasarımına başlama, paragraf stilleri, book yapısı, kütüphane
37:36

test 12
7 questions

Degrade renklerin detaylı ayarları, yeni çalışma alanı oluşturup düzenleme, çok kullanılan komutlara klavye kısayolları atama, değişik tasarım seçeneklerini deneme, nette vektörel ok bulma ve renk-boyut ayarı ile kullanma anlatılıyor.

Degrade renklerin kullanımı, çalışma alanı düzenleme, kısayol atama, tasarım
27:23

test 13
6 questions

Mathtype nesnesi import renk problemi inceleme, nesne çoğaltma kısayolu, mt-script tanıtımı, kullanımı, ayarları (boşluk ve stil), kurulumu, ilgili sorun çözümü anlatılıyor.

Mt script ile mathtype kullanımı
19:49

Mt script kullanımı, paragraf için boşluk ayarlama, paragraf dışı kullanımdaki boşluk sorunu çözümü, denklemler için yeni bir arka plan görünümü ayarlama anlatılıyor.

Mt script boşluk ayarları, ortaya çıkan bir sorun ve çözümü
13:48

Mt-script hizalama problemi için başka çözüm
03:44

Nesne çoğaltarak eşit boşluk ile hizalama, alıştırmalar kısmı için yeni bir tasarım ve kütüphaneye ekleme,  numaralandırma ve sekme ayarı, cevap kısmı tasarımı, noktalı çizgi elde etme anlatılıyor.

Nesne hizalama, boşluk ayarı, alıştırmaları bölümü tasarımı, cevap kısmı ekleme
21:05

Çözüm aşamalarının tasarımı, çizgi ve ok oluşturma, nesne gruplandırma, sola hizalama, özel boşluk ile hizalama, otomatik kapanır pencerenin neden olduğu bir sorun ve çözümü anlatılıyor.

Yaygın sayfa tasarımı
28:35

Katmanlarda kitleme açma, pratik sayfa gezinme, çözümler için ayrı katman oluşturma ve çözümlerin eklenme yolları ve tavsiyeler anlatılıyor.

Katman kullanımı, çözüm katmanı
19:51

Tablo yapısı ve ayarları ile ilgili bilgi, tablo yardımı ile kareli alan oluşturma, yeni bir katman ile kareli alanı en alta atma, saydamlık ekleme anlatılıyor.

Preview 12:22

Sayfa çoğaltarak üzerinde değişiklik ile tasarım yapma, direkt mathtype ile denklemleri yerleştirme, formül veya önemli durumlar için çerçeveli tasarım anlatılıyor.

Sayfa çoğaltarak tasarım
20:42

Mathtype öğesine denklem arka planı uygulama ve mt-scriptten farkı, sadecce alıştırmalardan oluşan sayfa, geometrik şekil çizimi, test şıkları hazırlama , sorular arası boşlukayarlama, otomatik numaralandırma-elle ayarlama mukayesesi anlatılıyor.

İlk bölümü bitirme, alıştırma sayfası, geometrik şekil ve şık ekleme
35:43

Kitabı veya dökümanı yazarken (deftere veya kalem destekli bir cihaza), çözümler güzel yazılır ise direk çözüm katmanında kullanılabilir ve ciddi vakit kazancı olması anlatılıyor.

Çözüm katmanı için bir fikir (süre kazancı)
08:19

İndex oluştuama, çıkabilecek hataları çözme, stil atama anlatılıyor.

İndex oluşturma ve problemleri çözme
13:02

İndex tasarımında son hale getirme, seçenekler, sayfa numaralarını sağa yaslama, aralara istenirse noktalar koyma anlatılıyor.

Tüm kitabın indexini alma ve düzenleme
13:44

Çözüm katmanının gizlenerek matbaa için pdf çıktı alınması, ve pdf güvenliğinin önemi anlatılıyor.

Matbaa için pdf üretme
12:19

Korsan basımı önleyecek şekilde güvenli pdf yapıp internette paylaşma anlatılıyor.

İnternette yayınlamak için güvenli çözüm pdf i üretme, nete yükleme, tavsiyeler
25:02

Dökümanı hazırladıktan ve isteğe bağlı güvenli pdf oluşturduktan sonra nete yükleme ve paylaşım detaylı anlatılıyor; gmail hesabı açma, google drive platformuna yükleme, blogger aracılığı ile blog sitesi oluşturup dökümanı paylaşma.

Preview 19:58

Döküman, kitap vb internet etkileşiminde facebook kullanımı
25:09

Kitabınızın veya yayınınızın tanıtımı için çok önemli bir bilgi olan özel alan adı tanımlama ile satın aldığınız kitabın adı ile uyumla alan adını blogger yapısına atayabiliyoruz. Böylelikle hem kitabımız daha iyi tanıtılıyor hem de hosting ücretinden kurtuluyoruz.

Blogger'ı özel alan adı ile daha profesyonel kullanma
05:47
About the Instructor
Bora Arslantürk
4.6 Average rating
44 Reviews
359 Students
4 Courses
matematik öğretmeni ve bilgisayar mühendisi

Marmara Matematik lisans

GYTE matematik bölümü master

Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği master

14 sene anadolu lisesi öğretmenliği (devam ediyor)

toplam 18 sene öğretmenlik

yazılmış 3 adet kitap

onlarca makale , döküman

22 senelik özel ders tecrübesi (üniversitede okur iken ders vermeye başladım)

online ders tecrübesi

Binlerce öğrencimle paylaştığım yöntem ve tecrübemi bu ortamla daha çok öğrenci ile paylaşmaya geldim.

zor yoktur, zor=basit +basit tir

İstenirse her konu öğrenilebilir ve her zorluk aşılabilir.