HEDEF BELİRLEYEREK AMAÇLARINIZA ULAŞMANIN YOLLARI
3.6 (9 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
54 students enrolled
Wishlisted Wishlist

Please confirm that you want to add HEDEF BELİRLEYEREK AMAÇLARINIZA ULAŞMANIN YOLLARI to your Wishlist.

Add to Wishlist

HEDEF BELİRLEYEREK AMAÇLARINIZA ULAŞMANIN YOLLARI

Sizi istediğiniz yere götürecek denenmiş yöntemler.
3.6 (9 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
54 students enrolled
Created by AYDIN AKIMSAR
Last updated 2/2017
Turkish
Current price: $10 Original price: $20 Discount: 50% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
Includes:
  • 35 mins on-demand video
  • 1 Article
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
What Will I Learn?
  • Bu kursun sonunda katılımcılar hedef belirleme konusunda bilgi sahibi olacak ve burada öğrendiklerini kullanarak yaşamlarında iyileşme sağlayabilecekler.
View Curriculum
Requirements
  • Bu kursa katılırken sadece öğrenmeye istekli ve yeni fikirlere açık olmak yeterli.
Description

Yaşamı iyileştirmenin bilinen ve kabul görmüş en iyi yollarından biri hedefler belirlemek.Bu sayede ortalama bir yaşam sürmekten ve sıradan biri olmaktan kurtulmak mümkün.Bir yere gelmiş insanların yaşamlarını incelediğinizde istisnasız hepsinin bu gerçeği bildiğini ve bu kursta anlatılan yöntemleri uyguladığını görürsünüz.Amaç zaten yaşamınıza yeni bir soluk getirmek.Günümüz insanı nedenini bilmeden hep aynı döngünün içinde yaşıyor ve acı çekiyor.Çoğumuz isteklerimizin ulaşılmaz olduğu yanılgısı içindeyiz.Oysa bu doğru değil ve nasıl  yapılacağını bilen herkes amaçlarına ulaşma şansına sahip.Üstelik bu,sanıldığından çok daha kolay olabilir.Bize katılın ve bu denenmiş ve sayısız insanın hayallerini gerçekleştirmesini sağlamış yöntemi öğrenmeye biraz zaman ayırın.Kendinize yaptığınız en iyi yatırımlardan biri olacak.

Who is the target audience?
  • Yaşamını iyileştirmek ve kendini geliştirmek isteyen herkes.
Compare to Other Personal Transformation Courses
Curriculum For This Course
+
Bölüm 1:Giriş
3 Lectures 07:08

Eğer sıra dışı bir şeyler başarmak istiyorsanız,önce ne istediğinize karar vermelisiniz.

Hayatın her alanında başarılı olmanın en önemli yollarından biri hedefler  belirlemektir.

Böylece ,odaklanır,kararlılık kazanır ve motive olursunuz.

Başarılı insanlar uzun vadeli planlar yapar.Bu yüzden önce yaşam hedeflerinizi belirlemelisiniz.

İlişkileriniz,iş hayatınız,kişisel gelişiminiz ve kendinizi gerçekleştirmek için neler yapmayı  istiyorsunuz önce bunları belirleyin.

Sonrasında  önceliklerinizin neler olduğuna karar vermelisiniz.

Hangi konuda gelişmeye ihtiyacınız var,kendinize bunu sorun.

Preview 01:38

                    USA Today dergisinin ,hedefler –başarı ilişkisi üzerine  2006 yılında  yaptığı çok ilginç bir araştırması var.

Bunu okuduğumda çok şaşırdım ve etkilendim çünkü gerçekten,hayatta bir yerlere gelmek isteyen insanlara, yapılması gerekenler konusunda somut ipuçları veriyor.

Bu araştırmada,bilim adamları,yeni yıl için plan yapan çok sayıda kişiyi davet ettiler.Topluluk ikiye ayrıldı ve yarısına,o  yıl gerçekleştirmek istedikleri hedefleri yazmaları söylendi.Diğer grupsa bunu yapmadı.

Bir yıl sonra,bu iki gruptaki insanlar yeniden görüşmeye çağırıldılar ve planladıkları o bir yıl boyunca  işlerin nasıl gittiği kendilerine soruldu.Sonuç inanılmazdı.Hedeflerini yazmayanların ancak yüzde dördü amaçlarına ulaşırken,yazanların yüzde kırkdördü planlarını gerçekleştirmişti.Yani hedeflerini yazanlar yaklaşık on kat daha başarılı olmuştu.Sadece birkaç dakika alan bir eylemin yarattığı muazzam bir farktı bu… 

Preview 01:25

Aslında hedeflerin gücüyle ilgili çok deneyimim var ama,en çarpıcı olanlarından birini 2014 yılında yaşadım.

O yılın Mart ayında,iki senedir çalıştırdığım ve 14 yaş Avrupa klasmanında sezonu dokuz numara olarak kapatan oyuncumun, artık ,18 yaş Dünya klasmanına girebilmesi için,Uluslar arası Tenis Federasyonunun düzenlediği daha üst düzey ve olağan üstü zor turnuvalara katılması gerekiyordu.

14 yaş kategorisinde oynarken,yıllık hedeflerini yazmaya başlamış ve bu sayede,daha önce, o yaştaki hiçbir Türk gencinin kazanamadığı turnuvalarda şampiyonluklara ulaşmıştı.

Ayni yöntemi tekrar uygulamaya karar verdik.Hedefi 2014 yılında ,18 yaş Dünya klasmanına girmek olacaktı ve bunu hemen, günlüğüne aksatmadan her gün yazmaya başladı.

Preview 04:05
+
HEDEFLER KONUSUNA ETRAFLI BİR BAKIŞ
10 Lectures 19:31

 Hedef belirleme yeteneği geleceğinizi inşa etmek için harika bir araçtır.

En iyi yaşam,mümkün olduğunca tasarlanmış olandır.

Bir amaç belirlediğinizde herşey değişir.

Bu yöntem size hayal gücünüzü devreye sokma şansı verir,hayallerse herşeyin tohumudur.Bunu yaparken geleceğinizi ve iyi olasılıkları düşünmeye başlarsınız.

Geçmişte yaşamayı bırakır,geleceğinize odaklanırsınız.

Hedefler çekim yaratır ve ne kadar büyük olurlarsa bu Çek'im de o kadar artar.

Bir yaşam amaçlına sahip olmak sizi her zaman hayatta tutar.

İyi bir hayat uzun vadeli düşünüp an'ı yaşamayı gerektiri.Hedefler bunu sağlamalıdır.

İlham verici,inanılır ve üzerinde çalışılması mümkün hedeflerin gerçekleşme şansı daha fazladır.

Ne istediğinizi iyi belirlemeli ve onu hayata geçirme arzu ve heyecanına sahip olmalısınız. 

Preview 01:58

Anlamlı hedeflere sahip olmanın pek çok yararı var.Bunların birkaçını dahi olsa bilmek,bu yöntemi kullanma isteğinizi arttıracaktır.

-Hedefler,niyet ve arzularınızın net ifadesidir.Çoğu insanın yolunu kaybettiği bu hayatta,hedeflere sahip olan biri her zaman daha bilinçli bir yaşam sürer.

-Kaynakların rasyonel kullanılması yaşamsal öneme sahip.Hedeflere belirlemek, önceliklerinizi doğru saptamanıza ,para ve enerji gibi kaynakları amaçlarınıza ulaşmak için daha akıllıca kullanmanızı sağlar.

-Hedefler doğrultusunda yaşamak,etkili zaman kullanımı sağlar.En değerli ve geri kazanılamayan varlığınızın kullanımı özel dikkat gerektirir.Böylece , onu yüksek değerli işler için harcarsınız.

-Ne yapacağınıza ve amacınıza karar verdiğinizde,kafa karışıklığından kurtulur, içsel sessizliği yakalar,huzur bulursunuz.

-Bir işi yapıp yapmamaya karar verirken ,kendinize,o işin sizi hedefinize yaklaştırıp yaklaştırmayacağını sormak,karar vermeyi kolaylaştırır.Kararlılık kazanırsınız.

-Çevrenizdeki insanlar  hedefinizi bildiklerinde onlarla daha iyi ilişkiler kurar ve destek alırsınız.

Hedeflere sahip olmanın benim bilmediğim daha pek çok yararı olduğuna eminim.Ama burada saydığım bu birkaç tanesi bile yaşamınızda ciddi fark yaratma gücüne sahip.

Preview 01:43

                        İnsanların büyük çoğunluğu hedef yazmanın gücüne inandığı halde,pek azı bunu yapar .Yaklaşık yüzde üçü.Bu oldukça ilginç.Belki de nasıl yapılacağını bilmiyorlar. Hedeflerinizi yazmak niyetinizi açıkça ortaya koyar ve bilinçaltı gibi muazzam bir gücü harekete geçirirsiniz.Bu eylemin inanılmaz sonuç verdiği biliniyor.

İşte size hedef yazmayla ilgili birkaç öneri:

-Az sayıda hedef belirleyin.Araştırmalar fazlasının dikkatin dağılmasına sebep olduğunu göstermiş.Dört-beş tane yazmak yeterli.Aklınızda tutabildiğiniz kadarını yani.

-Yazdığınız hedeflerin,başarı şansını arttırdığı bilinen,denenmiş ve kabul görmüş ilkelere uygun olduğundan emin olun.Yani,net ve kesinlik içeren,ölçülebilir,üzerinde çalışılabilir,gerçekçi vebir bitiş tarihine sahip hedefler belirlemelisiniz.Daha sonra bu konuyu biraz açacağım.

-Hedeflerinizi sürekli kendinize hatırlatın.Bu, onların gerçekleşmesini sağlamaya yardımcı olur.Tavsiye edilen ,bu işi,günlük veya haftalık olarak yapmak.

HEDEF BELİRLERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
02:07

          Hedefleriniz ne kadar büyük olursa olsun eğer bazı özelliklere sahipseniz onlara ulaşma ihtimaliniz oldukça yüksekti Elbette bu  o kadar kolay değildir ve gerçekten kararlılık gerektirir.

Başarısızlığın  bilinen en büyük sebebi  çok erken pes etmek.

Eğer başarılı insanlar safına katılmak istiyorsanız,ilk yapmanız gereken olumlu bir bakış açısına sahip olmaya çalışmak.

Herşey moralle olur.

Kendinize inanmalı ve elinizden geldiğince olumlu düşünmelisiniz.

Bunun için pozitif insanlarla takılmalı,başarı deneyimlerinizi onlarla paylaşmalı ve sürekli sizi motive edecek şeyler okumalısınız.

İkinci gereken ısrarcı olmak.

Büyük bir hedefe ulaşmaya çalışırken pek çok kez engellerle karşılaşacağınızı bilin.Bu kaçınılmazdır. 

HEDEFLERİNİZE ULAŞMAK İÇİN NE GEREKİR?
02:23

İşte size hedeflere ulaşmanın birkaç denenmiş yolu:

-YAZIN.Kaliforniyada bulunan Dominican Üniversitesinden psikoloji profesörü Dr.Gail Matthewsün yaptığı bir araştırmaya göre hedefleri yazmak başarı şansını %42 arttırıyor.Geçmişte hedefleyip sürekli başarısız olduğunuz bir şeyi,tekrar tekrar yazarak bir kez daha başarmaya çalışın.Şansınız bu defa çok daha yüksek olacak.

-PLAN YAPIN.British Journal of Health and Psychology ‘nin sporla ilgili bir araştırmasına göre,antrenmanı ne zaman ve nerede yapacaklarını planlayıp yazanlar,%91 oranında başarılıyken,bu işi sadece motivasyonla başarmaya çalışanlar %35 başarılı.Yani eğer egzersiz yapmaya niyetliyseniz plan yapmanızda yarar var.

HEDEFLERE ULAŞMANIN DENENMİŞ YOLLARI
03:13

                        Hedefleri gerçekleştirmek için kullanılan birçok yöntem var.Bazı çok başarılı insanlar hergün yazmayı öneriyor.Kimileri günde  bir kez okumak yeter  diyor.İşin esası,hedefleri hep akılda tutmak,onları  sürekli düşünmek.

Eğer böyle bir melekeniz yoksa ,hedefleri unutmak kolay.Günlük hayatın çarkları içinde kaybolur gidersiniz.Özellikle de uzun vadeli hedefleri gözden kaçırmak işten değil.Hayatınızı yönetmek yerine,anlık olaylara tepki vererek yaşamaya başlarsınız.Eğer hedeflerinize konsantre olup  onların üzerinde çalışmaya devam ederseniz  harika hissedersiniz.Onlara yaklaştığınızı görmek sizi kamçılar.

  Hedefleri akılda tutmanın en iyi yollarından biri onları görselleştirmek yani sürekli onları gözünüzün önünde tutmak.Örneğin gitmek istediğiniz okulun resmini  hep görebileceğiniz bir yere asın.Öğrencilerimden biri bunu yaptı ve herkesin imkansız dediğini başararak İtalyadaki sanat okuluna girmeye hak kazandı.Hedeflere sahip olmanın gücü beni her zaman şaşırtmıştır.

Benzer bir yol,hedefleri küçük kağıtlara yazıp panonuza asmak. Bu da ayni işi görüyor

Çevrenizdeki olumlu düşünme alışkanlığına sahip insanlarla takılmak da çok işe yarar.Başarmak istediklerinizi sizi destekleyen insanlarla paylaşın.Gerçek dostların objektif youmları ,ne kadar başarılı olduğunuzu anlamayı  kolaylaştırır.

HEDEFLERİNİZE ULAŞMANIN BİRKAÇ İYİ YOLU DAHA
02:14

Hedefinizi saptadıktan sonra ,onu gerçekleştirmek için harekete geçerken yapılması ve yapılmaması gereken şeyler var.Eğer bunlara dikkat ederseniz yolculuğunuz daha zahmetsiz ve başarılı olabilir.

-Yapacağınız işi ertelemeyin ve onu yapmaya üşenmeyin.Yapmış olduğunuz plana uyun.Aksi takdirde işi şansa bırakmış olursunuz.

-Tek seferde çok fazla şey başarmaya çalışmayın,ufak adımlarlarla başlayın.İhtiyacınız olan ufak dahi olsa bir başarı görüp güven kazanmak.

-Mükemmel olmaya çalışmayın.Unutmayın,mükemmel iyinin düşmanıdır.Başarısızlıkların olacağını bilin ve onlara hazırlanın.Hayal kırıklığına karşı dayanıklılık geliştirmek başarının en büyük anahtarlarından biridir ve bir şampiyonun en önemli özelliğidir.

YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER
02:02

                      Şimdi birlikte bir hedef yazma egzersizi yapalım.

Önce adınızı ve günün tarihini yazın,sonra da hedefiizi.Örneğin,HEDEFİM İNGİLİZCE ÖĞRENMEK.

Sonra başarı ölçünüz ne bunu belirtin.Mesela,SATIN ALDIĞIM ON CD Yİ TAMAMLADIĞIMDA HEDEFİME ULAŞMIŞ OLACAĞIM.Böyle bir çalışma,haliyle bir şeyler öğrenmenizi sağlayacaktır.

Daha sonra,hedefinizi,amacınıza daha da açıklık getirecek şekilde,bitiş tarihi belirterek yazın:

BEN,SATIN ALDIĞIM ON İNGİLİZCE CD SİNİ ,31.12.2017 YE KADAR ÇALIŞIP TAMAMLAYACAĞIM.

Özellikle,BEN diye başlayan hedef cümleleri,bilinçaltı üzerinde çok etkilidir.

Sonra kendinize sorun:Bu üzerinde çalışılabilir bir hedef mi?Gerçekçi   mi?Zaman çizelgesine sahip mi? Kesinlik içeriyor mu ve ölçülebilir mi?

Eğer bütün cevaplar EVET ise,başarılı olma şansınızı iyice yükselttiniz demektir.Bu şekilde belirlediğiniz hedefinizi hergün veya haftada bir yazmayı unutmayın ve gerçekleşme şansını daha da arttırmak için size yararlı geribildirim yapması olası arkadaş,dost ve aile fertleriyle paylaşın.

HEDEF YAZMA EGZERSİZİ
01:38

Hedef belirlerken kullanabileceğiniz bir çalışma sayfası.

HEDEF BELİRLEME ÇALIŞMA SAYFASI
00:04

Aşağıdakilerden hangisi ,bu kursta hedef yazarken dikkat edilmesi önerilen kriterlerden değildir?

HEDEFLERİN ÖZELLİKLERİ
1 question

                      Bu bölümde,size ,başarı şansınızı arttıracak kurallara uyarak yazılmış örnek hedefler sunuyorum.

Kesinlik içeren,ölçülebilir,üzerinde çalışılabilir,gerçekçi ve bitiş tarihine sahip hedefler.

Örnek 1:Amacınızın müşteri portföyünüzü arttırmak olduğunu varsayalım.                       - Bu,net bir amaçtır dolayısıyla kesinlık içerme kuralına uygundur.

-Gelişmesi  ölçülebilir bir hedeftir.

-Üzerinde çalışılabilir bir hedeftir.Konuyla ilgili uygulanabilecek pek çok fikir bulmak ve uygulamak mümkün

-Gerçekçi bir gelişim planı uygulanabilir.

-Geriye tek kalan bir bitiş tarihi belirlemek.

Bütün bu saydığım kurallara uygun olarak tasarlanmış örnek hedefim şöyle:

BEN,FALANCA TARİHE KADAR(burada bitiş tarihini belirtin)MÜŞTERİ PORTFÖYÜME ON KİŞİ DAHA EKLEYECEĞİM. 

HEDEF YAZMAYA ÖRNEKLER
02:09
+
BONUS
1 Lecture 01:24

Eğer beğenmediğiniz bir huyunuz varsa bunu değiştirmenin etkili ve bilimsel bir yolu var.Bir davranışı yönetmek için sorular sormak çok işe yarıyor.Kendinize bir şeyi yapmaya karar verdiğinizde,onu başarma şansınızı  çok arttırmak için ‘’Bunu yapacaksın değil mi ?’’diye sorun.

Diyelim kilo vermek için  bir beslenme programı yaptınız.Kendinize ‘’Plana uyacaksın değil mi?’’ deyin.Sorunun net bir evet veya hayır cevabı olacak şekilde sorulması gerek.Yöntemin adı davranış sorgulama tekniği , iş dünyasında  geniş kullanımı var ve büyük başarı getirmiş.

Bu tip sorular zihni sürekli rahatsız ederek  istenen davranışa yönelmeye zorluyor.Soru sormak, pek çok alanda olduğu gibi davranış yönetiminde de en etkili araçlardan biri kabul ediliyor .                                                                                                       .                Ayni yöntemi hedeflerinize ulaşmak için de kullanabilirsiniz.

İstenmeyen bir yola sapmanızı önleyebilir.Kendinize doğru soruları sorarak amaçlarınıza doğru yürüme şansınızı  arttırırsınız.Bu, denenmis,bilimsel ve herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir yöntem.

KENDİNİZİ YÖNETMENİN MÜKEMMEL BİR YOLU
01:24
+
ÖZET
1 Lecture 06:36

Hedefler belirleyip onlara ulaşmaya çalışmak hayatınızı derinden etkileyecek bir yoldur .                                                                                                                                  Eğer büyük başarılar kazanmak istiyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız.

Başarılı insanlar uzun vadeli planlar yapar.Bu yüzden önce yaşam hedeflerinizi belirlemelisiniz.

İlişkileriniz,iş hayatınız,kişisel gelişiminiz ve kendinizi gerçekleştirmek için neler yapmayı  istiyorsunuz önce bunları belirleyin.

Araştırmalar hedeflerini yazanların on kat daha başarılı olduğunu söylüyor.

Hedeflerin gücünü yaşamım boyunca pek çok kez gördüm ve bu güç beni her zaman hayrete düşürdü.Bu yöntemi kullanmak herkesin kendine karşı sorumluluğudur.

ÖZET
06:36
About the Instructor
AYDIN AKIMSAR
3.8 Average rating
363 Reviews
2,162 Students
10 Courses
Engineer at Udemy

I am a 61 years tennis coach,stock market investor and blog writer interested in personal development and internet business.I produced many high quality players and coaches during my 40+ years teaching career.I want to share my knowledge with a bigger audience and contribute to their transformation.I am planning to continue my teaching career at Udemy.