Git ve GitHub Kullanmak ve Visual Studio
4.3 (243 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
3,380 students enrolled
Wishlisted Wishlist

Please confirm that you want to add Git ve GitHub Kullanmak ve Visual Studio to your Wishlist.

Add to Wishlist

Git ve GitHub Kullanmak ve Visual Studio

Versiyon kontrol sistemi(SVN) kullanarak yazılım ve diğer projelerinizde beraberce çalışın. Değişiklikleri kaybetmeyin.
4.3 (243 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a course's star rating by considering a number of different factors such as the number of ratings, the age of ratings, and the likelihood of fraudulent ratings.
3,380 students enrolled
Created by Murat BASEREN
Last updated 11/2015
Turkish
Price: Free
Includes:
 • 4 hours on-demand video
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of Completion
What Will I Learn?
 • Bu kursu tamamladığınızda, Git SVN sistemini kullanabilir hale geleceksiniz.
 • Bu kursu tamamladığınızda GitHub Social Coding hizmetlerini kullanmayı ve Local makinanızdaki Git SVN sistemi ile entegre olarak çalıştırabilmeyi öğreneceksiniz.
 • Bu kursta, Git kurlumunu öğreneceksiniz.
 • Bu kursta, GitHub sitesinin temellerini öğreneceksiniz.
 • Bu kursta, Git'i Visual Studio ile kullanabilmeyi öğreneceksiniz.
 • Bu kursta, GitHub Windows Uygulamasını kurmayı ve kullanmayı öğreneceksiniz.
View Curriculum
Requirements
 • Yazılımcılar dışında SVN kullanmak isteyenlere ön şart gerekmemektedir.
 • Yazılımcılar için, minimum Visual Studio Community gerekmektedir.
Description

Git Nedir?

Git bir versiyon kontrol sistemidir. SVN olarak da adlandırılan bir sistemdir. SVN, SubVersioN(alt sürüm) kelimesinin kısaltılmış halidir.

Peki bir SVN sistemi olan Git ne işe yarar? diyebilirsiniz..

Bir dosya üzerinde tek başınıza ya da ekip olarak çalıştığınızı düşünün. Siz ya da ekibiniz küçük veya büyük fark etmez, aynı dosya ile çalışmak ve hızla ilerlemek zorundasınızdır. Bu çalışmanızda en fazla sıkıntı veren durum ekipteki kişilerin yaptığı düzenlemelerin, yine ekipteki birisinin yaptıklarıyla çakışmasıdır. Sizin yaptığınız bütün değişiklikler, diğer ekip üyesinde var olmayacağı için o dosyayı farkında olmadan sizin yaptıklarınızın üzerine atar ve bir anda tüm yaptıklarınız ezilir, kaybolur. Aynı şekilde tek başınıza çalışıyor da olabilirsiniz. Mutlaka başınıza gelmiştir. Çalıştığınız dosya da bir değişiklik yapıp kaydettiğinizde ve sonrasında o değişikliğe ihtiyacınız olduğunda geri dönememeniz ve o verinin kaybolması da aynı durumdur.

Bu sebeple Git gibi versiyon kontrol sistemleri de bu sıkıntıları gidermek için oluşturulmuştur. Her ekip üyesinin yaptığı değişiklikler ayrı ayrı ele alınarak, üst üste gelmeyen(çakışmayan) değişiklikler(örneğin aynı satırda yapılmış değişiklikler) yoksa kolayca birleştiriliyor. Eğer üst üste gelen(çakışan) satırlar varsa bu konuda yardımcı olarak kolayca birleştirmemize yardımcı oluyor. Fakat dosya üzerinde yapılan tüm değişiklikleri, saklayarak ta istenildiğinde görülebilmesini ve istenilen revizyona geri dönülebilmesini de sağlıyor.

Kısaca yazılımcılar için olduğu kadar bir belge üzerinde sürekli revizyon yapanlar içinde geçmişe yönelik revizyonları tutan bir sistemdir.

Yazılımcılar için kodlamada yaptığınız bir değişikliği sonradan tekrar geri almak istediğinizde ya da önceki hali ile olan farkını görmek istediğinizde bunu sizin için yöneten harika bir sistemdir.

Peki GitHub nedir?

Github versiyon kontrol sistemleri için(örneğin Git) uzak bir depo(repository)dur. Uzak depo demek, bir havuz olarak da düşünülebilir. Birçok yazılımcının bir araya geldiği, bir projenin kopyası üzerinde çalışarak projenin alt sürümlerini çıkardığı ya da çeşitli ihtiyaçlarını giderdiği ve yaptığı değişikliği havuza gönderdiği bir sosyal kodlama alanıdır.

GitHub üzerinde yapılmış bir projenin bir kopyasını alıp, bilgisayarınızda çalışıp yaptığınız değişiklikleri proje sahibine GitHub sitesi üzerinden gönderebileceğiniz gibi, sizde bir hesap oluşturarak GitHub üzerinde proje oluşturabilirsiniz. Github kullanabilmek için sitesinden hesap oluşturmanız gerekiyor. Bazı terimleri de bilmemiz gerekiyor. Repository, branch ve fork gibi. Respository dediğimiz, GitHub üzerinde bulunan her bir projemizdir. Branch ‘ı, repository’lerimizin(projelerimizin) farklı modülleri olarak düşünebiliriz. Fork etmek demek ise, başkasının oluşturduğu bir repository’i, kendi repository’imiz olarak kopyalamak (ayrıca bilgisayarımıza da klon etmeye hazır hale getirmek) demektir.


Faydalı olması dileğimle.. 

Who is the target audience?
 • Çalıştığınız dosyalarınız üzerinde versiyon yönetimi yapmak istiyenler bu kursa katılabilir.
 • Her seviyeden veriyon kontrol sistemi kullanarak yazılım geliştirmek isteyen yazılımcılar bu kursa katılabilir.
 • Her seviyeden veriyon kontrol sistemi kullanarak yazılım geliştirmek isteyen ve projelerini internet ortamında paylaşmak isteyen yazılımcılar bu kursa katılabilir.
 • Her seviyeden veriyon kontrol sistemi kullanarak yazılım geliştirmek isteyen ve başkalarının projelerinden de faydalanmak, katkıda bulunmak isteyen yazılımcılar bu kursa katılabilir.
Compare to Other Development Tools Courses
Curriculum For This Course
19 Lectures
03:50:41
+
Git & GitHub Kurulumu ve Kullanımı
8 Lectures 01:43:40

Git ve GitHub Nedir? Neden Kullanalım? Nasıl Kurulur? Gerekli programların indirilmesi ve kurulması..

Git ve GitHub Nedir? Neden Kullanayım? Nasıl Kurulur? - 1
11:23

Git ve GitHub Nedir? Neden Kullanalım? Nasıl Kurulur? Gerekli programların indirilmesi ve kurulması..

Git ve GitHub Nedir? Neden Kullanayım? Nasıl Kurulur? - 2
13:08

GitHub Repository(Proje) Oluşturma

GitHub Repository(Proje) Oluşturma
15:17

GitHub sitesi hakkında bilgi vereceğim. Ne nedir? tarzında bir video olacak. Bölümleri ve başlıkları sizlere anlatmaya çalışacağım.

GitHub Sitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - 1
11:31

GitHub sitesi hakkında bilgi vereceğim. Ne nedir? tarzında bir video olacak. Bölümleri ve başlıkları sizlere anlatmaya çalışacağım.

GitHub Sitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - 2
15:59

GitHub sitesi üzerinde online olarak çalışmak.

GitHub ile Online Olarak Çalışmak - 1
10:57

GitHub sitesi üzerinde online olarak çalışmak.

GitHub ile Online Olarak Çalışmak - 2
09:12

Git SVN sistemi ile GitHub for Windows uygulamasını kullanarak, çevrimdışı olarak projelerimizde versiyon kontrol sağlama..

Git ile Offline Çalışmak ve GitHub Senkronizasyon
16:13
+
Yazılımcılar için Git, GitHub ve Visual Studio ile Beraber Çalışmak
11 Lectures 02:07:01

Git SVN sisteminin Visual Studio 2012 ve Visual Studio 2013 üzerinde entegrasyonu.

Visual Studio 2012 ve Visual Studio 2013 Entegrasyonu
09:12

Bilgisayarımızda bulunan Git SVN sistemini kullanarak, local repository oluşturma, Visual studio 2013 ile bu repository'yi yönetmek, kodlarımızı commit etme, repository push to github ve senkronizasyon(sync) işlemlerini uygulayacağız..

Visual Studio 2013 ile Local Git Repositories & Push to GitHub & Sync
17:41

Git SVN sistemi ile Visual Stuido 2013 üzerinden branches(alt sürüm, dallanmalar) ile projemize faydalarından bahsedeceğim ve nasıl çalıştığını inceliyor olacağız.

Visual Studio 2013 & Git Branches - 1
14:10

Git SVN sistemi ile Visual Stuido 2013 üzerinden branches(alt sürüm, dallanmalar) ile projemize faydalarından bahsedeceğim ve nasıl çalıştığını inceliyor olacağız.

Visual Studio 2013 & Git Branches - 2
15:03

Başkasının Projesini Fork Etmek
09:37

Fork Edilen Projenin Geliştirilmesi ve Pull Request
09:59

Pull Request Onaylama
03:56

Gelişim Grafikleri (Graph)
02:21

Proje Yönetimi Yapmak (Issues)
19:05

Organizasyon nedir? Ne işe yarar? (Organization)
18:45

Settings ve Proje Taşıma
07:12
About the Instructor
Murat BASEREN
4.5 Average rating
1,468 Reviews
7,033 Students
6 Courses
Senior Software Developer, MCP, Instructor

I am a senior software developer, MCP, consultant, blogger, former chemist and software trainer. I work as a trainer at an IT education center and university. My interests and hobbies are various software languages, software technologies, new frameworks and IT technologies. Also, I like to create project based libraries and architecture. I like this job and coffee of course. If you order me a coffee, we can meet and we could chat about software and life.

Happy coding..