WordPress Güvenlik Eğitimi

WordPress ile oluşturduğunuz sitenizi kötü niyetli kişilerden korumanın ve güvenli hale getirmenin yolları.
Rating: 3.4 out of 5 (20 ratings)
3,176 students
Turkish
Bu eğitimi aldıktan sonra WordPress tabanlı güvenli bir web sitesinin nasıl olması gerektiğini biliyor olacaksınız.

Requirements

 • Öğrencilerin, bu dersi almak için daha önce WordPress kurulumunu gerçekleştirmiş olması yeterlidir.
 • Herhangi teknik, programlama ya da yazılım dili bilgi ve becerilerine ihtiyacı yoktur.

Description

Internet ekosisteminde WordPress adını duymayan yoktur herhalde. Son istatistiklere göre dünyadaki web sitelerinin %25’i WordPress alt yapısını kullanmakta. Kullanım kolaylığı, geniş gönüllü geliştirici kitlesi ve tema zenginliği açısından bu sonuca şaşırmamak gerekiyor.

Web trafiğinin ise yalnızca %44'ünün gerçek ziyaretçilerden geldiği tahmin ediliyor. Gerisi botlardan, hack araçlarından, ve spam olarak geliyor. Web sitenize gelen bu hacim veya tehlikeli web trafiği ile web sitenizin kötü niyetli kişilerin saldırılarına dayanabileceğinden emin misiniz?

Ya HER GÜN tahminen 37.000 web sitesinin hacklendiğini söylediysem. Şimdi ne kadar güvendesin?

Siber güvenlik şirketi Securi, 2016 yılının ilk çeyreğinde, haftada 7 gün, günde 500 web sitesinin güvenlik açıkları ile tarandığını söylüyor. Ele geçirdikleri 11.000 siteden %78'i WordPress tabanı siteler.

Bir site saldırıya uğradığında, trafiğinizi yönlendirmek, müşteri bilgilerini çalmak, dosyaları silmek, giriş bilgilerinizi değiştirmek ve spam e-postaları milyonlarca kişiye göndermek gibi her türlü kötü amaç için kullanılabilir.

Ve hackerlar sadece büyük, popüler siteleri hedeflemiyor. Milyonlarca irili-ufaklı bir çok web sitesinde güvenlik açığı var mı diye tarıyor ve daha kolay hedeflere saldırıyorlar. Yeni kurulan, güvenliği önemsenmeyen bir WordPress web sitesinden daha kolay bir hedef yok!

Bu anlattıklarımdan WordPress'in güvenli olmayan bir içerik yönetim sistemi olduğunu düşünmeyin.

WordPress aslında çok güvenli. Bir güvenlik açığı bulunduğunda WordPress güvenlik ekibi tarafından çok hızlı bir şekilde bu açığı kapatmak için çalışıyor. Gerçek güvenlik sorunları çoğu zaman web sitelerini yöneten kişilerden yani sizlerden kaynaklanıyor. Genellikle arka planında olan şeylerden bir haber, yayınladıkları yazılar, koydukları dosyalarda, kurdukları eklenti ve temalar hakkında kararlar vermek için yeterli bilgiye sahip değillerdir.

WordPress Güvenlik Eğitimi sayesinde bu bilgiye sahip olacaksınız.

Who this course is for:

 • Bu eğitim WordPress içerik yönetim sistemini kullanan herkes içindir.
 • Bu eğitim WordPress ile web sitesi tasarlayan, bu hizmeti ticari olarak müşterilerine sunan web tasarımcıları içindir.
 • Bu eğitim WordPress tabanlı web sitesi olup, bir sabah uyandığında sitesinde "HACKED" yazısı görmek istemeyen herkes içindir.

Course content

1 section6 lectures1h 6m total length
 • Eğitim İçeriği
  01:57
 • WordPress Nedir?
  18:24
 • WordPress Efsaneleri
  06:56
 • WordPress Sunucu Güvenliği
  13:41
 • WordPress Core, Tema ve Eklenti Güvenliği
  23:51
 • "Eyvah Hacklendim!"
  02:04

Instructor

Dijital İletişim Uzmanı, Eğitmen
Arda Çetin
 • 3.4 Instructor Rating
 • 20 Reviews
 • 3,176 Students
 • 1 Course

1985 yılında İstanbul’da doğdu. Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) ve İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) faaliyetlerinde aktif olarak görev aldı. LKD Stant Çalışma Grubu kurucuları arasında bulundu. 2005 – 2008 yılları arasında TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen Pardus Linux projesinin gönüllü geliştirici ekibinde yer aldı.

Profesyonel kariyerine Türkiye’nin en büyük veri merkezi şirketlerinden olan SadeceHosting’de başlamış olup 2008 yılından bu yana Beykoz Üniversitesi‘nde devam etmektedir. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği kurucu yönetim kurulu üyesidir. Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu Kış 2019 mezunudur.

Arda Çetin, üniversitelere ve sivil toplum örgütlerine dijital kültürler, yeni medya ve online eğitim alanlarında konuşmalar yapmakta ve Dijital İş Geliştirme Uzmanı olarak çeşitli hizmetler sunmaktadır.