Uzaktan Eğitim için Etkili Öğretim Tasarımı

Etkili öğretim tasarımı için püf noktaları
Turkish
Öğretim tasarımı
Öğretim tasarım modelleri
Çoklu ortam tasarım ilkeleri
Bilişsel yük
ADDIE Modeli
ASSURE Modeli

Requirements

 • Herhangi bir bilgisayar yeterlidir.
 • Öğretim tasarımına ilgi duymak

Description

Öğretim Tasarımı analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme basamaklarını içeren karmaşık bir süreçtir. Öğrenmenin hangi koşullarda, nasıl gerçekleşeceğini ve nasıl değerlendirileceğini tasarımlamayla ilgili bilgi ve becerileri kapsar.

Bu kurs uzaktan eğitim süresince derslerinde etkili bir öğretim tasarımı gerçekleştirmek isteyen herkese açıktır. Kursa ilgi duyan ve merak eden herkesin basit bir şekilde bilgi edinebilmesi amacıyla planlanmış, tasarımlanmış ve oluşturulmuştur. İşte bu nedenle kursa katılım sağlayan herkesin kursu kısa sürede verimli bir şekilde tamamlayabileceğine inanıyoruz.

Eğitimimiz öğretim tasarımı, öğretim tasarım modelleri, çoklu ortam tasarım ilkeleri ve bilişsel yük gibi kavramların anlatıldığı giriş düzeyinde bir farkındalık eğitimidir. Bu eğitim içerisinde ADDIE ve ASSURE gibi öğretim tasarım modelleri detaylıca incelenmiş ve diğer öğretim tasarımı modelleri de özetlenmiştir. Söz konusu modelleri derslerinizde uygulayarak derslerinizi zenginleştirebileceğinizi düşünüyoruz.

Bu kursa; derslerini uzaktan eğitimde veya yüz-yüze eğitimde tasarlamak isteyen öğretmenler ve öğretmen adaylarının yanı sıra konuya ilgi duyan herkes katılım sağlayabilir. Öğrenme ve öğretme serüvenini değiştirmek ve zenginleştirmek isteyen herkesi kursumuza davet ediyoruz. İyi tasarlanan öğretim ortamlarının kalite öğrenme deneyimlerinin ana kaynağı olduğuna inanıyoruz.

Bu online ve ücretsiz kurs ile derslerinizi daha etkili bir şekilde tasarlayarak güzel sonuçlar alacağınızı ümit ediyoruz. Unutmayınız ki buradaki teorik bilgiler ancak gerçek saha uygulamalarında kullanılmaya başlandığında daha değerli ve anlamlı kazanımlar sağlayacaktır.

"Eğitim, kıvılcımla ateş yakmaktır, boş bir kabı doldurmak değildir." Sokrates

Who this course is for:

 • Öğretmen adayı, mevcut öğretmen ve öğrenciler katılabilir.
 • Ve diğer meraklılar

Course content

7 sections34 lectures42m total length
 • Tanışma
  00:41

Instructors

Öğretim Görevlisi
Murat ARTSIN
 • 4.6 Instructor Rating
 • 491 Reviews
 • 29,446 Students
 • 2 Courses

2016 yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi lisans, Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim tezli yüksek lisans programından mezun oldum.  Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Teknolojisi doktora öğrencisiyim. STEM tabanlı robotik kodlama, elektronik, yazılım ve kendin yap projelerinde eğitimler verdim. Üniversitelerin Uzaktan Eğitim Merkezlerinde görev aldım. Şu anda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktayım.

Derslerde görüşmek üzere..

Öğretim Görevlisi
Aslıhan Bağcı
 • 4.5 Instructor Rating
 • 6 Reviews
 • 464 Students
 • 1 Course

Boğaziçi İngilizce öğretmenliği Lisans ve Anadolu Üniversitesi Yüksek Lisans mezunu. Uzaktan Eğitim alanına Doktora öğrencisi. Bir devlet üniversitesinde öğretim görevlisi. Yabancı dil eğitimini aşkla yapan bir Akademisyen ve Youtuber. Amerika’da yaşadığım yıllarda kavradığım pratik konuşma taktiklerini sizlerle paylaşmak için buradayım. Amacımız sadece bir dilde konuşmak değil, genel olarak tüm yabancı dillere karşı olan önyargımızı kırmak ve özgüven kazanmaktır. Buradaki keyifli dersler ile kendinizi eğlenceli bir video serisinin içinde bulacaksınız…