Úvod do Infrastructure as Code s nástrojem Terraform

aneb proč je lepší psát než klikat ve webové konzoli
Free tutorial
Rating: 5.0 out of 5 (5 ratings)
54 students
1hr 14min of on-demand video
Czech

Úvod do Infrastructure as Code
Instalace Terraform CLI a správa jeho verzí
Základy Hashicorp Configuration Language
Orientace v oficiální dokumentaci pro cloud providery a Terraform samotný
Vytvoření základních infrastrukturních komponent v prosředí AWS
Práce s výstupy z daných infrastrukturních komponent

Requirements

  • Základní orientace v příkazové řádce
  • Základní znalost infrastrukturních komponent

Description

Příchod Public Cloud řešení dramaticky změnil celý trh výpočetní techniky. Začínající firmy dnes nemusí čekat dny a týdny na vytvoření vhodného prostředí a můžou začít tvořit od prvního dne. Vytvoření komplexní infrastruktury zabere pár hodin a za všechno můžeme platit pouze podle skutečné spotřeby. Dobře navržená infrastruktura dokáže reagovat na špičky a v klidných dobách stojí minimum finančních prostředků - i to Public Cloud umožňuje. Mezi nejpopulárnější služby v tomto odvětví patří AWS od společnosti Amazon, Azure od Microsoftu a GCP od Google. Na trh ale pronikají i menší poskytovatelé, jako třeba DigitalOcean, Civo, Linode a nebo třeba OVH.

S velkou silou ale přichází velká odpovědnost - jak uřídit takto mocné nástroje, aby bylo i za pár let jasné, co a jak bylo nastaveno?

Odpovědí je Infrastructure as Code, tedy infrastruktura jako kód, zkráceně IaC. V zásadě se jedná o zavedení vývojářských technik do infrastrukturního světa. Celý proces je pak snadno sledovatelný a hlavně duplikovatelný.

V tomto kurzu si projdeme úplné základy této metody a použijeme k tomu nástroj Terraform, který je v současné době jakýmsi standardem. Ukážeme si základy speciálního konfiguračního jazyku Hashicorp Configuration Languge (HCL) a připravíme si naší první infrastrukturu, kterou kompletně sestavíme z příkazové řádky! Celý kurz bude probíhat v prostředí AWS, ale poznatky v něm získané můžete aplikovat na všechny podporované produkty - princip je vždy stejný!

Who this course is for:

  • Linux/Unix administrátoři zajímající se o Public Cloud infrastrukturu
  • Programátoři, kteří si chtějí rozšířit obzory
  • Začínající system engineeři

Instructor

Systems Engineer at Pipetail
Štěpán Vraný
  • 5.0 Instructor Rating
  • 5 Reviews
  • 54 Students
  • 1 Course

I love infrastructure and coding. These things play well together and that's what I'm going to teach you!

I have more than 10 years of experience with creating infrastructure. At first, I was implementing bare-metal stacks for one big vendor, I've spent there 7 years. Then I moved to Linux administration and Public Cloud. Nowadays I'm implementing, consulting and teaching Public Cloud infrastructure together with Infrastructure as Code.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 15,000+ courses