Udemy

Unity3D Oyun Programlama

Kaçış Oyunu
Free tutorial
Rating: 4.4 out of 5 (5 ratings)
1,120 students
1hr 13min of on-demand video
Turkish

Unity ara yüzünü kullanmayı öğrenin
C# ve Javascript kodlama temellerini öğrenin
Bir oyunun hangi aşamalardan geçerek hazırlandığına şahit olun ve oynadığınız oyunların benzerlerini yapabilme yeteneği kazanın
Sıfırdan bir proje oluşturup oynanabilir bir sürüm üretip dağıtma becerisi edinin

Requirements

  • Temel seviyede programlama mantığını bilmeniz gerekir.

Description

Amacımız bu basit oyunu geliştirirken unity arayüzünü, script ve collider mantığını, animasyon oluşturmayı ve canvas kullanımını anlamak.

Tüm bu konuları tek bir oyun içinde anlatma sebebimiz ise konuları birbirleriyle işlevlendirip proje sonunda elimizde oynanabilir bir oyunun olmasını sağlamak.


Kaçış oyunu sonraki projelerimiz için bir temel niteliğinde olacak.


Proje ile ilgili her türlü soru, görüş ve önerileriniz için benimle iletişime geçebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle...


İşleyeceğimiz Konular

->3D Obje oluşturma

-> Kamera ayarları

-> Collider Mantığına farklı bir açıdan bakış

->Debug.DrawRay kullanımı

->Canvas-UI-Text kullanımı

-> GameManager Scripti çalışma mantığı

-> Build & Deploy süreci


Unity Nedir?

Unity, öncelikli olarak bilgisayarlar, konsollar ve mobil cihazlar için video oyunları ve simülasyonları geliştirmek için kullanılan ve Unity Technologies tarafından geliştirilen çapraz platform bir oyun motorudur.

Unity motoru ile yazılmış oyunlara örnek olarak Battlestar Galactica Online, Firewatch, Unturned, Layers of Fear, Armello, The Long Dark ve Traffic Racer verilebilir. Ayrıca Unity'nin değiştirilmiş sürümünü kullanan Pillars of Eternity ve Tyranny de bu motor kullanılarak yapılan rol yapma oyunlarındandır.

Unity, piyasaya sürülmesinden bu yana birçok yeni sürüm ve yenilik yayınlamaktadır. Platformun sunduğu en son kararlı sürüm 2019.3.13'tür ve Mayıs 2020'de piyasaya sürülmüştür

Unity; 2B ve 3B grafikleri, sürükleyip bırakma işlevselliğini ve C# ile komut dosyası yazmayı destekleyen çok yönlü bir oyun motorudur. İki programlama dili desteklenmektedir: Unity 5'in yayınlanmasından sonra kullanımı tavsiye edilmeyen Boo ve Unity 2017.1'in piyasaya sürülmesinden sonra Ağustos 2017'de kullanımı tavsiye edilmeyen UnityScript. UnityScript, sözdizimsel olarak JavaScript'e benzeyen tescilli bir betik dilidir. Motor, aşağıdaki grafik API'lerini hedeflemektedir:

Windows ve Xbox One üzerinde Direct3D; Linux, macOS ve Windows'ta OpenGL; Android ve iOS'ta OpenGL ES; Web'de WebGL; ve video oyun konsolları üzerindeki sahipli API'ler. Ayrıca; Unity Windows, Xbox One ve Direct3D 12'nin yanı sıra Android, Linux ve Windows'daki iOS ve macOS ve Vulkan'daki düşük seviye API'ler Metal'i destekliyor.

Who this course is for:

  • Unity3D temel ve ileri seviye oyun programlama tecrübesine sahip olanlar

Instructor

Bilgisayar Mühendisi
Murat Türkoğlu
  • 4.4 Instructor Rating
  • 5 Reviews
  • 1,121 Students
  • 2 Courses

Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum.

Kariyerime yazılım sektöründe devam ediyorum.

Java, .Net, C, C++,C#, Python gibi bir çok farklı programlama dilinde tecrübe sahibiyim.

Ayrıca frontend-backend uygulamalar üzerine çalışıyorum. ( Frontend: Angular,bootstrap, Javascript, Backend: Java)


Oyun programlama en sevdiğim hobilerimden. Daha önce directX, openGL, XNA gibi bir çok farklı kütüphane ile de yazılım geliştirdim.  Şuan aktif olarak Unity engine ile geliştirmelere devam ediyorum.

Ayrıca blenderda da oyunlarım için kendi modellemelerimi yapabiliyorum.


Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 19,000+ courses