SolidWorks Simulation ile İleri Non-Lineer Analizler

Plastisite, Geometri ve Temas gibi doğrusal olmayan problemlerin ileri analiz teknikleri.
Rating: 4.5 out of 5 (34 ratings)
1,304 students
Turkish

Bu kursta malzeme plastisitesi, temas non-lineeritesi gibi doğrusal olmayan FE problemlerinin SW Simulation içerisinde çözümlerini öğreneceğiz.

Requirements

 • SolidWorks'te tasarım yapmayı öğrenmiş ve daha önce Başlangıç SW Simulation Statik analiz kursunu almış olmanızda büyük fayda olacaktır.

Description

Bu kursta SolidWorks Simulation ileri Statik analiz konuları olan Plastisite, Geometri ve Temas gibi sebeplerden kaynaklanan ve doğrusal olmayan problemlerin nasıl çözüldüğünü 3 farklı örnek üzerinden öğreneceksiniz.

Bu kursu almadan önce SolidWorks’te tasarım yaparbiliyor olmanızı ve "SolidWorks Simulation Parça ve Montaj Statik Analiz Eğitimi" kursunu almış olmanızı tavsiye ediyoruz.

Non-Lineer Statik analizler kursu rutin olarak verdiğimiz çok günlük bir SolidWorks Simulation yüz yüze eğitiminin son gün konularına denk gelmektedir. Dolayısı ile kurs içerisinde duyacağınız bazı konuların devamı niteliğindeki ifadeler "SolidWorks Simulation Parça ve Montaj Statik Analiz Eğitimi" ve/veya "SolidWorks Simulation ile Ömür,Titreşim ve Dinamik Analizler" kurslarına atıfla söylenmektedir.

İlk örnekte bir kelepçe sac şeridini moment yükü uygulayarak kendi üzerine kıvırıyoruz. İkinci örnekte biraz da detaylı bir model olan köprü geometrisi üzerinde geometrik non-lineer analiz yaparken son örnekte sade bir ataç parçası üzerinde plastik deformasyon analizi çalışıyoruz.

Non-lineer (doğrusal olmayan) yapısal FEM analizleri bu alanın zor konularından biri olduğundan parçaları olabildiğince sade tutan bir kurs hazırlığı yaptık.

Kurs içeriği Non-lineer Statik analizler olduğundan dinamik yükleme gibi konular bu kursta incelenmemektedir. SolidWorks içerisinde dinamik yük uygulamak ve zamana bağlı analizler yapabilmek için "SolidWorks Simulation ile Ömür,Titreşim ve Dinamik Analizler" kursunu inceleyebilirsiniz.

Kendinizi geliştirmeye ve çevrenize faydalı bir mühendis olmaya devam etmenizi temenni ederim.

Keyifli seyirler dilerim.

Onur ALPAY


Who this course is for:

 • Mühendislik hesaplarını daha ileri seviyeye tanışmak ve az bilinen konularda uzmanlaşmak isteyen mühendisler için hazırlanmıştır.

Course content

3 sections14 lectures1h 22m total length
 • Yapısal Analizlerde Non-Lineerlik Sebepleri
  09:14
 • Non-Lineer Kelepçe Uygulaması Pre-process
  12:55
 • Non-Lineer Sabit Adım Kelepçe Uygulaması
  03:30
 • Non-Lineer Değişken Adım Kelepçe Uygulaması
  03:44

Instructor

Makine Yüksek Mühendisi
Onur ALPAY
 • 4.7 Instructor Rating
 • 663 Reviews
 • 2,600 Students
 • 7 Courses

Mak. Yük. Müh. Onur ALPAY

1983 yılında Yalova’da doğdu. Lise öğrenimini Yalova Anadolu Lisesi ve Bursa Anadolu Liselerinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde Lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teorisi ve Kontrol Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Konstrüksiyon Ana Bilim Dalında Doktora Tez aşamasında Doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Öğrencilik döneminde katıldığı fuar ve seminerlerden ilham alarak kariyerine 2005 yılında TEKYAZ A.Ş. (o dönemki ismi ie UMTAŞ A.Ş.)’de başlamıştır. Kendisinde gördüğü akademik eksik yönleri sebebi ile Yıldız Teknik Üniversitesinde önce Yüksek Lisans sonra Doktora öğrenimine başlamıştır. Bu sırada akademik yönünü kuvvetlendirmek için Araştırma Görevlisi ünvanı ile YTÜ Beşiktaş Kampüste tam zamanlı olarak 3 yıl öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Bu süreçte YTÜ bünyesindeki ilk SAN-TEZ projesini gerçekleştirmiştir ve Türkiyenin ilk dizel içten yanmalı ticari seri üretim motoru olan Erin Motor’un analizlerini tamamlamıştır.

2010 yılında TEKYAZ A.Ş. bünyesine geri dönerek Analiz Projeleri Danışmanı olarak Satış Öncesi Faaliyetler ve Analiz eğitimleri konularını üstlenmiştir. Halen TEKYAZ A.Ş. danışmanlarından olup kendisinin kurduğu SimuTech Ltd. Ve Insouce Yazılım şirketlerinden Türkiye Sanayi kuruluşlarına hizmet vermektedir.

Başlıca hobisi E-Sport (DOTA2) olup, Evli ve 1 Çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.