Scratch ile kodlamayı keşfedelim

Hep birlikte kodlayalım!!
Turkish
Kodlamanın temelini oluşturarak bilimsel düşünme yetenekleri gelişecek

Requirements

  • herhangi bir önkoşul yoktur

Description

Scratch öğrencilere renkli yazılım öğrenme fırsatı sunar.Scratch programı eğlenceli bir ortamda resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebileceğimiz, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabileceğimiz ya da interaktif hikayeler anlatabileceğimiz ve paylaşabileceğimiz bir grafik programlama dilidir.

Scratch bir grafik programlama dilini ifade ediyor. Öncelikle ilköğretime dayalı eğitim alanlarında kullanılmaya çok elverişli olan bu program sayesinde çocuklar kendi multi-medya tasarımlarını yapabilir ve karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifade ederek 21. Yüzyıl becerilerini kazanabilirler.

Scracth-Temel Özellikleri

Geliştirilen bu yeni programlama ortamı tasarlanırken aşağıdaki temel özellikler dikkate alınmıştır.

Blok yapılarla programlama

Zengin medyanın programlanabilir kullanılması

Daha fazla paylaşılabilirlik

Gerçek dünya ile bütünleşme

Çok dil desteği


Programın birçok özelliği bulunmakta olup, ön planda olduğu yönler aşağıdaki gibidir; Birçok programın aksine, kullanıcılar dilediği gibi fonksiyonları fareyle sürükleyerek kullanabilir. Ve öncesinde kendisi için oluşturmuş olduğu hazır kodlamaları kayıt ederek, bir sonraki animasyonunda da bu hazır taslakları kullanabilir. Sağladığı birçok hazır fonksiyonlarını ayrı ayrı kategorize edilmiş olmasıyla kolay kullanım sunmaktadır. Bu sayede karmaşık kodlamaların dışına çıkılmış olup, noktalama işaretleri vs. kod satırları kullanılmaksızın yeni başlayan kullanıcılara son derece basit program dili sunmaktadır. Çocuklar için oluşturulmuş olan ScratchJr versiyonu mevcuttur. Çoklu dil desteği sağlamaktadır. Diğer programların aksine daha fazla paylaşılabilirlik düzeyi mevcuttur.

Who this course is for:

  • ilköğretim ve ortaokul öğrencileridir

Course content

5 sections5 lectures1h 5m total length
  • TANITIM
    04:10

Instructor

yazılım
Ayşenur Tepe
  • -- Instructor Rating
  • -- Reviews
  • 338 Students
  • 1 Course

Kastamonu üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim teknolojileri öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim Visual studio da görsek programlama internet tabanlı programlama  consele applacation alanlarında eğitim aldım aynı zamanda web sitesi tasarımları yaptım scratch uygulaması üzerine ders aldım ve bilgilerimi udemyde ücretsiz bir şekilde paylaşmak istiyorum şu zamana kadar özel sektörde herhangi bir deneyimim olmamıştır.Okulda proje yönetimi grubunun içerisinde yer almaktayım sınıfdışı adlı web sitesi tasarlayıp mezun olmuş atanamamış öğretmenlerimizle ücretsiz konu anlatımının yapıldığı denemelerle zenginleştirilmiş içeriğe sahip olan bir web site oluşturmaktayız.Bu projede görevli olmaktayım ve bildiklerimi paylaşmak istiyorum.