Scratch ile Çocuklar için Kodlama (2020)

Kodlama Dünyasına Girişte İlk Adımınız
Rating: 4.2 out of 5 (666 ratings)
22,939 students
Turkish

Kodlamayı öğrenmek
Algoritma Öğrenmek
Sistematik Düşünmeyi Öğrenmek
Analitik Düşünmeyi Öğrenmek
Akranlarının Oynayabileceği Oyunlar Yapmak

Requirements

 • Klavye ve Fare (Mouse) kullanabilmek

Description

MIT Medya Laboratuarında geliştirilen Scratch, sürükle - bırak mantığı ile çalışan ve sana en kolay şekilde kodlama öğretecek olan görsel bir programlama ortamıdır. Scratch sayesinde hiç kod yazmaya gerek kalmadan sürükle bırak mantığıyla kodlama yapabilirsin. Bu sayede animasyonlar, etkileşimli hikayeler ve çizgi filmler oluşturabilir, oyunlar yapabilirsin ve yaptığın her şeyi hem arkadaşlarınla hem de tüm dünyadaki her yaştan diğer scratch kullanıcıları ile paylaşabilirsin.

Scratch ile programlamaya başlamak için bir bilgisayar ya da tablet kullanman yeterli! Kodlama alanına sürükleyip bırakacağın kod blokları ile kendi programlarını oluşturabileceğini zaten öğrendin. Bunun dışında Scratch dünyasında varolan mevcut uygulamalara katkıda bulunarak diğer uygulamaları da geliştirebilirsin. Bu eğitim setinde Scratch ile tanıştıktan hemen sonra bu ortamda neler yapabileceğini, web sitesine kayıt olmayı, online ve offline editör ile arayüze hakim olarak calışmayı, projeler oluşturup kaydetmeyi, başkalarının projelerine katkıda bulunmayı öğreneceksin. Tabii ki tüm bunları öğrenirken Piko arkadaşlarını bekliyor projesi ile tecrübe kazanıp hayalinde canlandırdığın diğer projeleri hayata geçirebileceksin.

Who this course is for:

 • kodlama yapmak isteyen çocuklar
 • sistematik düşünme tarzını öğrenerek matematik ve fen derslerinde başarılı olmak isteyen öğrenciler
 • kodlama hakkında bilgi sahibi olmak öğretmenler
 • algoritma konusuna giriş yapmak isteyen herkes

Instructors

Üniversite Öğretim Görevlisi / Danışman
Ercan Bozkurt
 • 4.3 Instructor Rating
 • 1,064 Reviews
 • 24,083 Students
 • 3 Courses

İlk kodunu 1980'li yıllarda Commodore 64 üzerinde yazan Ercan BOZKURT; Java, Python ve C# ile farklı platform ve dillerde, çeşitli konularda uygulamalar geliştirip eğitimler ve seminerler vermiştir.

Sektörde bulunduğu 19 yıl içerisinde, Türkiye, Umman, Amerika ve Avustralya'da birçok proje tamamlayan Ercan, uzun yıllar Microsoft Teknolojileri ve .NET Platformu üzerinde çalışmış olup; C# , SQL Server, WindowsForms, ASP.NET, Entity Framework, WCF, Azure gibi bileşenleri kullanarak Masaüstü, Web, Servis ve Mobil uygulamalar geliştirmiştir.

Yüksek Lisans için Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünü tercih etmiş olan Ercan; son yıllarda uzmanlığını çocuklar için kodlama ve eğitimde yeni teknolojiler üzerine kaydırmıştır. Scratch, App Inventor, Arduino, Kodu ve mBot konularında eğitimler ve seminerler vermeye devam etmekte olup; ayrıca çocuklar için programlama konusunda bir kitap çalışması sürdürmektedir.

Microsoft ile birlikte Açık Akademi projesine imza atan ve eğitim içeriklerini 300.000'den fazla sayıda öğrenciye ulaştıran Ercan, çeşitli özel eğitim kurumları için online video içerikler ve müfredatlar hazırlamaya devam ediyor.

İlgi alanları arasında Android programlama, Kinect, Holo Lens, Windows 10 üzerinde yeni nesil uygulamalar geliştirme de bulunan Ercan, Vortex Dijital Eğitim Müdürü olarak görevine devam ederken bir yandan da Yavru Kanguru ve Çırak Atölye bünyesinde çocuklara kodlama ve tasarım eğitimleri vermektedir.

Aynı zamanda Çırak Dergide hem editörlük yapan hem de yazıları ile katkıda bulunan Ercan, Maker Hareketine ve Microsoft Açık Akademi projesine de desteğini devam ettirmektedir.

Developer At IKU
Nagihan Esendal Bozkurt
 • 4.3 Instructor Rating
 • 676 Reviews
 • 22,977 Students
 • 2 Courses

Yüksek Bilgisayar Mühendisi Nagihan Esendal, İstanbul Kültür Üniversitesinde hem akademik kadrode yer almakta hem de yazılım geliştirme uzmanı olarak hizmet vermektedir.


Kariyer Mimarı Bilişim Akademisi yazılım uzmanlığı eğitiminin müfredatlarının hazırlanmasına destek vermiştir ve kurumda okutulan C# ve Entity Framework kitaplarının yazarıdır.


Yavru Kanguru, Çırak Atölye ve Kariyer Mimarı Okulları bünyesinde çocuklara kodlama ve tasarım eğitimleri vermiş, Maker kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlayan Çırak Dergi'de App Inventor ile Mobil Programlama konusunda makaleler ile katkıda bulunmuştur.

Adobe Sertifikalı Grafik / Web Tasarım Eğitmeni
Arda Otuk
 • 4.3 Instructor Rating
 • 1,064 Reviews
 • 24,083 Students
 • 3 Courses

Reklamcılık bölümünü bitirdikten sonra Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Eğitimi aldım.

Tasarımcı ve Front-End Developer olarak çalıştıktan sonra firmalara freelance olarka hizmet verdim ve vermeye devam ediyorum.

Son 15 seneden bu yana eğitmenlik yapmaktayım. Bugüne kadar yaklaşık 3000 kişiye eğitimler ve seminerler verdim.

Özel eğitim akademilerinde sınıf dersleri, üniversitelerde seminerler ve kurumsal eğitimler verdim. Halen özel bir eğitim kurumunda eğitim müdürü olarak görev yapmaktayım.

"Herkes için Web Tasarım" isimli kitabım Eylül ay itibarı ile kitap evlerinde olacak.

Uluslararası Adobe Certified Expert sertifikasına sahibim.

Kodlama ve Bilişim içerikli "Çırak" dergisinde ve "İndigo" dergisinde yazarlık yapmaktayım.

Öğretmenin göstermekten farklı olduğuna ve önemli olanın eğitimin işe yararlılığı olduğuna inanmaktayım. Eğitim odağım mantıktır. İyi bir eğitim, öğrenciyi bir süre sonra kendi kendine öğrenebilme yetisine sahip hale getirmelidir.