Udemy

RESTful API Temelleri : Mimari ve Tasarım

Bu kursta sektörde çok yaygın olarak kullanılan RESTful API mimarisinin teorik temellerini inceliyoruz.
Free tutorial
Rating: 4.5 out of 5 (331 ratings)
9,706 students
1hr 40min of on-demand video
Turkish

RESTful API mimarisi ve temelleri

Requirements

  • Web programlama terminolojileri

Description

"RESTful API Temelleri : Mimari ve Tasarım" Kurs Açıklaması

Web uygulama geliştirmede en önemli ve genellikle geliştiricilerin eksik kaldığı konular, ilgili mimarinin teorik kısımlarıdır. Bu teorik temeller yıllar içinde binlerce farklı uzman geliştirici ve firmanın karşılaştıkları sorunlara karşı ürettikleri çözümlerden meydana gelmektedir. Tabi bir de global teknoloji standartları ile birlikte gelen ve geliştiricilerin mecburen uyması gereken standart kuralları vardır.

Bu kursta bir API geliştirmek için çok kullanılan yöntemlerden REST'i inceleyerek teorik temellerin anlaşılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu kurs web uygulama eğitimlerim içerisinde REST bölümünü anlatmak için hazırladığım içeriklerden oluşmaktadır. Herhangi bir programlama diline bağlı kalınmadan anlatılmakla birlikte, aynı prensip ve metodolojiler tüm web programlama standartlarını karşılayan programlama dili ve teknolojiler ile kullanılabilmektedir.

Temel olarak; eğer Web API, RESTful API, Microservices gibi konulara ilgi duyuyorsanız bu kurs sizin için doğru bir başlangıç tercihi olacaktır.

Genellikle microservice mimarisinin mantığını anlamak uzman geliştiriciler için bile zor olabiliyor. Bunun nedeni "eğer RESTful API ile de aynı şeyleri yapabiliyorsam o halde neden Microservice mimarisini tercih etmeliyim" sorusu olmaktadır. Microservice'ler temel anlamda uygulama mimarisini oluşturan birçok servisten oluşur ve her bir servis farklı programlama dili, veritabanı ve tamamen bağımsız farklı mimari ve teknolojik altyapı ile geliştirilebilir. Ancak gene temelde microservice'ler de RESTful API mimarisinin daha modern ve üzerine yeni özellikler ve yaklaşımlar eklenmiş halidir diyebiliriz. Bu nedenle microservice'leri öğrenmeye başlamadan önce REST gibi API metodolojilerinin doğru anlaşılması gerekir.

Bu kurs ile birlikte öğreneceğiniz konular aşağıdaki gibidir;

- Giriş
- Neden RESTful API Kullanıyoruz?
- RESTful API Terminolojiye Genel Bakış
- Bir Request'in Anotomisi
- Endpoint
- HTTP Metot
- HTTP Header
- Data
- REST Servisleri İçin Tasarım İlkeleri

Who this course is for:

  • Web programcıları ya da adayları

Instructor

Offensive AI Engineer, Researcher, Developer
Cihan Özhan
  • 4.0 Instructor Rating
  • 6,957 Reviews
  • 132,893 Students
  • 12 Courses

"Machine Learning Engineer" ve "AI Security Engineer" online eğitim programı hakkında bilgi almak için profilimdeki websiteyi ziyaret edebilirsiniz.


İleri seviye yazılım, veritabanı, Machine Learning, Deep Learning, Computer Vision, Decentralization/Blockchain, Decentralized AI, Edge AI, Cloud AI, Mobile AI, Swarm AI alanlarında projeler geliştiriyorum. Bu genel başlıkları çoğunlukla otonom sistemler üretebilmek için kullanıyorum.

"Birisine bir şey öğretemezsiniz, ancak kendisinin onu keşfetmesine yardım edebilirsiniz." {Galileo Galilei}

Daha önce ürettiğim kaynaklara blog sitem üzerinden erişebilirsiniz.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 25,000+ courses