Psikanaliz ve Sinema (Zevk ve Sapkınlık)
4.4 (50 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
140 students enrolled

Psikanaliz ve Sinema (Zevk ve Sapkınlık)

Psikanalitik Açıdan Zevk, Sapkınlık ve Sinemanın Sapkın Karakterleri
4.4 (50 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
140 students enrolled
Created by Tan Tolga Demirci
Last updated 1/2019
Turkish
Current price: $13.99 Original price: $19.99 Discount: 30% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
  • 2.5 hours on-demand video
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
  • Sinema ve Psikanaliz disiplinleri kapsamında 'Zevk ve Sapkınlık' kavramları, filmlerden örnekler dahilinde ele alınacak.
Requirements
  • Önceden konu ile ilgili herhangi bir bilgiye gereksinim yoktur.
Description

Son yıllarda özellikle tartışılan ve zaman içerisinde tanımında kaymalar yaşamış olan 'Sapkınlık' kavramı ve türleri, sinema-psikanaliz ilişkisi içerisinde ve 255 filmden görüntüler eşliğinde anlatılıyor. Sapkınlığı anlayabilmenin birincil esasını oluşturan 'Zevk' kavramının ısrarla öne çıkarıldığı kurs, hem psikanalize ve hem de sinemaya ilgi duyanlar için 'zevkle' izleyebilecekleri bir görsel anlayışla kurgulandı.Who this course is for:
  • Psikanaliz ve sinema ile ilgili olan herkes.
Course content
Expand all 10 lectures 02:39:01
+ Sapkınlığın Psikanalitik Kökeni (Haz ve Zevk Kavramları)
5 lectures 01:22:57

Kursun içeriği, amacı ve izleyeceği yöntemler kısa bir tanıtım videosuyla paylaşılıyor.

Preview 03:44

Sapkınlığı oluşturan altı temel kavramın ışığında, haz ilkesinin ne olduğu, ruhsal aygıt içerisinde nasıl çalıştığı ve onu oluşturan psişik değerlerin niteliği hakkında bilgiler veriliyor. Aynı zamanda yine ruhsal aygıtın bir parçası olarak tasarımlanan gerçeklik ilkesi kavramı da haz ilkesiyle bağlantılı olarak incelemeye alınıyor. 

Preview 11:37

Haz ilkesi ve gerçeklik ilkesi arasında oluşturulan ve ruhsal aygıtın tasarım modellerinden biri olan bastırma duvarı, psikoseksüel süreçler kapsamında ele alınıyor. 

Ders 3: Psikoseksüel Dönem ve Bastırma Duvarı
11:02

Organsal-dürtüsel hazzın zevke dönüşme stratejileri ile keyiflenme ve zevklenme kavramları arasındaki farklar, çok sayıda filmden görüntüler eşliğinde anlatılıyor. Ayrıca ağız sulanmasının zihnin zevklenme süreciyle olan bağlantısı, işitme zevki, koleksiyon tutkusu ve bedenin zevklenme sürecinde bir saplantıya dönüşen dövme (tattoo) tutkuları da dürtüsel hazzın dönüşmesi kapsamında yorumlanıyor. 

Ders 4: Zevkin Ruhsal Aygıt İçerisindeki Konumu, Haz, Zevk ve Keyif kavramları.
26:16

Sanatsal yaratım zevkinin, yıkıcı ve ılımlı zevk stratejilerinin ve ruhsal aygıtın 'çatışma' dinamiklerinin öne çıkarıldığı ders kapsamında, dışsallaşmış 'psişik çatışma' metaforu olarak kabul edebileceğimiz gezegen istilaları, ırk savaşları ve beden istilaları gibi pek çok konu ele alınıyor.

Ders 5: Sanatsal Üretim, Zevk ve Çatışma
30:18
+ Sapkınlığı Oluşturan Psikanalitik Dinamikler
5 lectures 01:16:04

Sapkınlığın tanımı, sınırları ve zevklenme ile bağlantısı, röntgencilik (voyeurism) - göstermecilik (exhibitionism) etkinlikleri üzerinden anlatılıyor.  

Ders 6: Sapkınlığın Psikanalizine Giriş, Kaynaşmış Haz ve Zevk Modelleri
16:49

Sado-Mazoşizmin esasları, psikanalitik kökeni ve ruhsal aygıt dahilinde kodlanan psişik referansları 'organsal haz' ve 'zevklenme' ilişkisi üzerinden anlatılıyor. 

Ders 7: Pre-genital Örgütlenme Dahilinde Cinsel Sapkınlıkların Psikanalizi
16:59

Pre-genital dürtü örgütlenmesi kapsamında, fetişizm, transvestizm, ensest, pedofili, zoofili ve nekrofili oluşumuna dair açıklamalar, filmlerden görüntüler eşliğinde anlatılıyor.

Ders 8: Anal ve Fallik Örgütlenme Dahilinde Sapkınlığın Psikanalizi
18:12

Genital öncesi dürtü örgütlenmesiyle katilin cinayet aletleri ve eyleme koyma stratejisi arasındaki bağlantılar, psikanalitik veriler ekseninde ve dört alt başlık dahilinde inceleniyor. 

Ders 9: Sapkınlık-Psikoz İlişkisi, Seri Katillerin Karanlık Dünyası
16:07

Sapkınlık ve zevke dair kurs boyunca ele alınan kavramlar, filmlerin öne çıkarıldığı bir platformda yeniden gözden geçiriliyor. 

Ders 10: Sonuç ve Özet
07:57