Prezentacje i wystąpienia publiczne
4.5 (315 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
2,119 students enrolled

Prezentacje i wystąpienia publiczne

Jak przygotowywać zwycięskie prezentacje i dobrze komunikować pomysły, produkty i rozwiązania.
Bestseller
4.5 (315 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
2,119 students enrolled
Created by Piotr Bucki
Last updated 10/2018
Polish
Current price: $83.99 Original price: $139.99 Discount: 40% off
3 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 7 hours on-demand video
 • 2 articles
 • 9 downloadable resources
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Assignments
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • Jak dobrze prezentować publicznie swoje pomysły, idee, produkty czy rozwiązania.
 • Jak tworzyć dobre, skupiające uwagę wystąpienia publiczne w różnych kontekstach.
 • Jak wzmacniać swoje wystąpienia świetnymi wstępami, dobrymi slajdami i jak przy tym nie dać się pokonać stresowi.
 • Jak opowiadać dobre historie, które wzmacniają przekaz.
Requirements
 • Najważniejsza jest świadomość, w jakich sytuacjach przydadzą ci się umiejętności z tego kursu.
 • Przyda się podstawowa znajomość narzędzi typu Powerpoint lub Keynote.
 • Ważna będzie otwartość i umiejętność popełniania błędów i chęć ciągłego uczenia się i doskonalenia.
Description

W tym kursie zebrałem wiedzę i doświadczenia z ostatnich 12 lat pracy szkoleniowca. Stworzyłem materiał, w którym na początku dowiesz się, jakie są zasady tworzenia dobrych komunikatów, potem nauczysz się jak tworzyć narracje, które skupiają uwagę, są zrozumiałe i wciągające, a na końcu przekonasz się, jak je najlepiej podawać – bez względu na to, czy słucha się pięć czy pięćset osób.

Przy tworzeniu tego kursu bazowałem na doświadczeniu z sal szkoleniowych, ale przede wszystkim na wiedzy z zakresu psychologii poznawczej i świadomości tego, jak działa mózg. To materiał oparty na tzw. brain-centred-communication, czyli takiej komunikacji, która najlepiej trafia do mózgu odbiorcy.

Kurs zaprojektowałem tak, by na początku przedstawić podstawy komunikacji, zmierzyć się z kilkoma mitami i pokazać ci, jak wykorzystać wiedzę naukową, by skupiać uwagę i ułatwiać zrozumienie. Przedstawiam ci też wiedzę na temat podstawowych struktur narracji, w tym na temat storytellingu. Na samym końcu mówię o tym, co ważne przed ostatecznym spotkaniem z widownią. Znajdziesz też informacje na temat wzmacniania wystąpień slajdami i rekwizytami.

W ten kurs włożyłem całą swoją dotychczasową wiedzę i doświadczenie. Praca była ciężka, ale dała mi wielką satysfakcję – mam nadzieję, że ci się spodoba. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że za jakiś czas – podobnie jak setki uczestników moich szkoleń offline – napiszesz do mnie i powiesz: „Piotr, to działa!”.

Who this course is for:
 • Wszystkie osoby, które w swojej pracy korzystają z narzędzia jakim są wystąpienia i prezentacje publiczne.
 • Każdy, kto bez względu na stanowisko musi prezentować swoje pomysły, rozwiązania czy idee.
 • Każdy kto prezentuje przed innymi – bez względu na to, czy to grupa dwóch czy dwóch tysięcy ludzi.
Course content
Expand all 42 lectures 06:58:12
+ Podstawy komunikacji
5 lectures 01:02:06

Żeby dobrze projektować komunikację, trzeba wiedzieć, jak mózg przetwarza słowa i obrazy. To podstawowa wiedza, od której zaczniesz przygodę z tym kursem. Fundament zbudujemy razem z wiedzy z zakresu psychologii poznawczej. Dowiesz się, dlaczego lepsze są konkretne słowa niż tzw. słowa zombie (ogólne i rozmyte). Przekonasz się czym jest mit o 7% i dlaczego komunikacja to wnioskowanie. Nauczysz się też, w jakim stopniu komunikacja zależy od kontekstu.

Preview 12:55

Uwaga to najważniejszy chyba proces poznawczy. Bez niego nie ma zrozumienia, zapamiętywania i zaangażowania. Uwaga to taki szef naszego mózgu – czasem nienajlepszy, bo przydziela zasoby nie tam gdzie trzeba. W tym odcinku dowiesz się, co skupia uwagę, dlaczego bez emocji nie ma zaangażowania i dlaczego co mniej więcej 10 minut warto zawalczyć o uwagę na powrót. Dostaniesz praktyczną wiedzę i kilka sprawdzonych naukowo tricków, które pozwolą lepiej skupiać uwagę na twoich treściach. Przekonasz się, jaka informacja może stać się „walutą społeczną” i czym są elementy emotogenne. I jak je sprawnie wykorzystywać.

Uwaga odbiorcy – jak o nią walczyć
15:55

Które z dwóch zdań będzie lepsze: „Sięgnąłem po świeżo ukrojoną, ciepłą jeszcze kromkę chleba, posmarowaną grubo masłem i posypaną szczyptą soli” czy „Sięgnąłem po najwyższej jakości wyroby piekarnicze z doskonałym wysokogatunkowym nabiałem”? Odpowiedź znajdziesz właśnie w tym odcinku, w którym przekonasz się, dlaczego mózg musi „zobaczyć” twoje słowa. Przekonasz się, jak wzmacniać wystąpienia dobrymi słowami i jak unikać ogólnych stwierdzeń i nic nie znaczących sformułowań. 

Dieta z konkretnych słów to przysmak mózgu
10:50
Dobra dieta z konkretnych słów to podstawa. To ćwiczenie ma cię nauczyć budować świat z konkretnych elementów. Przyda się przy storytellingu i przy tworzeniu anegdot.
Fioletowa krowa i kromka chleba z masłem
2 questions

Obraz jest wart 1000 słów – tak głosi chińskie przysłowie. Jest w nim dużo prawdy. Naukowa zaś prawda zawiera się w zjawisku picture superiority effect (pol. efekt wyższości obrazu). Okazuje się, że lepiej zapamiętujemy treści, które są wzmocnione obrazem. W tym odcinku dowiesz się, jak to dobrze robić, na czym polega równoległe przetwarzanie bodźców i przekonasz się, czym jest łatwość poznawcza. Dzięki tej wiedzy, już nigdy nie popełnisz błędów i nie zaprojektujesz złych slajdów.

Słowo i obraz w twojej prezentacji
09:51

Komunikacja nie wydarza się w próżni. Zawsze jest zależna od kontekstu. Najczęściej ten kontekst wyznacza odbiorca (słuchacz). Z tego odcinka dowiesz się, jak ćwiczyć empatię poznawczą (kognitywną) i dlaczego warto zawsze zaczynać pracę nad wystąpieniem od zadania sobie pytań dotyczących odbiorcy. To ostatni wykład z tej sekcji. Pamiętaj, żeby koniecznie pobrać materiał dodatkowy – to eBook, w którym znajdziesz podsumowanie całej sekcji i wiele dodatkowych informacji.

Od razu też wprowadzaj wiedzę w życie. Już od dziś twoje prezentacje i wystąpienia będą po prostu lepsze. Każda sekcja tego kursu – w tym również pierwsza – jest podsumowana w materiale do pobrania. To eBook z zebraną wiedzą i dodatkowymi przykładami. Pobież go koniecznie. Zobacz też, jakie zadania przygotowałem dla ciebie. Powodzenia!

Empatia poznawcza – jak wejść w buty odbiorcy
12:35
To zadanie inspirowane najkrótszą powieścią świata, którą ponoć napisał Hemingway. Brzmi ona: „For sale, baby shoes, never worn” (Na sprzedaż: dziecięce buciki, nigdy nienoszone). Ty przedstawi się też dokładnie za pomocą swoich 6 słów. Ja mówię „Pomagam ludziom projektować i szlifować komunikację.
Przedstaw się za pomocą 6 słów.
1 question
Czasem bardzo szybko trzeba się będzie przedstawić. Dzięki Message Map zrobisz to w mniej niż 15 sekund. Autorem tej techniki jest Garmine Gallo, który pracował z wieloma prelegentami TED i napisał książkę o sztuce prezentacji. Analizował też wystąpienia Steve'a Jobsa.
Message Map – twoja uniwersalna wizytówka
1 question
Przymiotniki najlepiej udowodnić. Zamiast powiedzieć, że „test ciążowy jest cieńki”, lepiej powiedzieć, że jest „tak cieńki, że można go wysłać w zwykłej kopercie”. To właśnie jest konkretyzacja – umiejętność udowodnienia dowolnego przymiotnika.
Konkretyzacja, czyli udowodnij przymiotniki
1 question
+ Struktura dobrej prezentacji
5 lectures 50:04

Wstęp, rozwinięcie, zakończenie – na pewno znasz ten schemat z zajęć języka polskiego. Brzmi banalnie, ale do tej pory nikt nie wymyślił lepszej struktury prezentacji. Trzeba jakoś zacząć, potem temat rozwinąć i na koniec… zakończyć.

W tym odcinku dowiesz się jednak, jak to robić naprawdę dobrze i czemu mają służyć poszczególne części struktury prezentacji. Przekonasz się, że są naprawdę dobre sposoby na rozpoczynanie i że nie zawsze trzeba zaczynać od mówienia, o czym się będzie mówiło.

Nauczysz się, czym jest ethos, logos i pathos i dlaczego warto o nich pamiętać przy tworzeniu każdej prezentacji czy pracy nad wystąpieniem. Nauczę cię tworzyć czytelna strukturę prezentacji.

Podstawowa struktura prezentacji – wstęp, rozwinięcie, zakończenie
15:20

Neurobiolodzy, na czele z profesorem J. J. Mediną, wiedzą, że mózg najpierw musi zrozumieć dlaczego jakaś informacja jest ważna (przydatna, ciekawa, „gorąca”), a dopiero potem może się zająć przetwarzaniem trudniejszych szczegółów. Dlatego tak ważne jest umiejętne projektowanie każdej informacji w twoim wystąpieniu. Zawsze najpierw sens i znaczenie, a potem szczegóły.

Z tego odcinka dowiesz się, czym jest reguła meaning before details, nauczysz się w praktyce ją stosować i przekonasz się jak szukać tego, co ważne dla słuchacza (wartość).

Nauczysz się logicznie łączyć wątki w prezentacji i dowiesz się czym jest „wężyk Duarte”.

Najpierw kontekst, potem szczegóły – podstawowe zasady tworzenia struktury
12:59

W tym odcinku poznasz kilka sprawdzonych elementów, z których warto budować logiczną całość prezentacji. Dowiesz się, dlaczego działają tak kontrastowe pary jak problem i rozwiązanie i tak komplementarne duety, jak teza i dowód. Nauczysz się, że dobre kontrastowanie idei pozwala skupić uwagę i wzmacnia zrozumienie. Od razu możesz w praktyce przepróbować wiedzę i zastosować te elementy struktury prezentacji w kolejnym wystąpieniu.

Klocki, z których zbudujesz dobre rozwinięcie
08:11

Znasz już kilka podstawowych elementów, z których można budować prezentację. Po parach, problem i rozwiązanie, teza i dowód, czy obserwacja i wartość z obserwacji, warto poznać niekwestionowaną gwiazdę prezentacji, czyli… studium przypadku. Dowiesz się, jak dobrze konstruować ten element i przekonasz się, jak wiele ma wspólnego z dobrą historią.

Nauczysz się tworzyć punkty przełomowe w narracji i przekonasz się, jak ważna jest puenta. I już od dziś możesz wzbogacać swoje wystąpienia dobrymi studiami przypadku.

Studium przypadku, jak dobra historia
06:13

W języku angielskim istnieje określenie dla krótkiej prezentacji, która ma „zarazić” odbiorcę jakąś nową ideą. To słowo to pitch. W kulturze anglosaskiej pitchują dziennikarze na spotkaniach redakcyjnych, przedsiębiorcy, liderzy a nawet politycy. Ty z tego odcinka dowiesz się, jak tworzyć taką krótką i precyzyjną narrację, która pomoże przekonać innych do twoich pomysłów, czy tez.

Jak prezentować nowe idee – narracja typu pitch
07:21
+ Jak pracować nad dobrą prezentacją
5 lectures 57:01

Zaczynamy kolejną sekcję – tym razem praktyczne rady, jak pracować nad każda prezentacją. Od momentu, kiedy ustalasz jej wartość, aż do czasu, który poświęcasz na próby i wzmocnienie narracji slajdami. Na początek trzy podstawowe warstwy prezentacji. Dowiesz się:

 • jak badać i tworzyć wartość swojego wystąpienia

 • jak tworzyć spójną i logiczną narrację

 • jak podawać całość, wzmacniając slajdami, gestami czy rekwizytami.

Przekonasz się, dlaczego tak ważne jest skupienie na odbiorcy na etapie konstruowania treści i czy warto pisać skrypt do wystąpienia.

Trzy podstawowe warstwy prezentacji
08:25

Wiesz już jakie są podstawowe warstwy każdej prezentacji. Teraz pora popracować nad szczegółami. Na początek praca nad wartością. Dowiesz się:

 • jakie zadać sobie pytania, gdy przygotowujesz koncepcję swojej prezentacji,

 • czym jest wezwanie do działania i dlaczego powinno znaleźć się w większości prezentacji,

 • jakie pytania pozwolą ci lepiej zrozumieć przekonania i postawy odbiorcy.

Wiedzę z tego odcinka od razu warto wykorzystać do pracy nad najbliższą prezentacja, która cię czeka.

Jak ustalisz wartość prezentacji
11:06

Gdy już określisz wartość, możesz przejść do pracy nad narracją. Pomoże ci w tym wiedza zawarta w tym odcinku. Z niego dowiesz się, czy warto spisywać skrypt słowo w słowo czy też może lepiej improwizować. Nauczysz się, jakie są szkoły tworzenia narracji i przekonasz, która będzie dla ciebie najlepsza. Przede wszystkim jednak dowiesz się, jak pracować nad narracją krok po kroku, by dobrze przygotować wystąpienie.

Jak pracować nad dobrą narracją i uzyskać „flow”
13:59

Gdy skończysz pracować nad swoja narracją, która zawiera wartość dla odbiorcy, przyjdzie czas by wzmocnić całość dobrym podaniem. Takim, w którym wykorzystasz slajdy, czy rekwizyty, by poprawić zrozumienie, skupić uwagę i wzmocnić przekaz. Z tego odcinka dowiesz się:

 • jakie są podstawowe funkcje slajdów,

 • dlaczego nie każdą prezentację trzeba łączyć ze slajdami,

 • jak dobrze wykorzystać rekwizyt (nawet w prezentacji biznesowej),

 • jakie są najgorsze praktyki przy wzmacnianiu slajdami prezentacji.

Wiedzę z tego odcinka warto od razu zastosować przy tworzeniu prezentacji.

Jak wzmacniać narrację slajdami i rekwizytami
10:42

Pracę nad prezentacją można podzielić na trzy główne etapy: najpierw ustalenie wartości (dla odbiorcy), potem praca nad narracją (słowa, w które ubrana jest wartość), potem wzmocnienie narracji, a potem już tylko próby. Z tego odcinka dowiesz się, jak ćwiczyć i próbować by wypaść dobrze przed każdą widownią. Przekonasz się, dlaczego warto wygospodarować czas na próby i co oznacza termin „na stówę”.

To ostatni odcinek z tej sekcji – pamiętaj, by pobrać materiał dodatkowy. W tym e-booku znajdziesz zebraną wiedzę z tej sekcji, uzupełnioną o dodatkowe elementy. Postaraj się też od razu pracować nad kolejną prezentacja według wskazówek i wiedzy, którą przyswoiłeś/aś.

Ćwiczenia i próby – jak dobrze pracować nad narracją
12:49
+ Jak stworzyć dobry wstęp do prezentacji
5 lectures 01:01:18

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Prezentację w danym czasie też rozpoczniesz tylko raz od jednego wstępu – warto więc popracować nad nim tak, by:

 • dobrze skupiał uwagę,

 • zapraszał do dalszego słuchania,

 • tworzył „mapę” terytorium, po którym będziesz się poruszać ze słuchaczami,

 • zaskakiwał, a nie raził banałem.

Tego wszystkiego nauczysz się z tego odcinka. Zwróć uwagę, że wstępom poświęciłem całą sekcję kursu. Nic dziwnego – są one naprawdę ważne. Więc do roboty – uczymy się, jak dobrze zaczynać, by potem jeszcze lepiej skończyć!

Najważniejszy jest początek – jak pracować nad dobrym wstępem
13:59

W tym odcinku na podstawie studium przypadku „Afera Dreyfussa” dowiesz się, jak tworzyć dobre wstępy do narracji, które bazują historiach. Nauczysz się:

 • kiedy zaczynać od historii,

 • jak budować strukturę w storytellingu,

 • jakie są niebezpieczeństwa związane z wstępem historią.

Wstępy bazujące na dobrych historiach i anegdotach to jeden z lepszych sposobów skupiania uwagi i wzmacniania zrozumienia. Wiedzę o tym pogłębisz jeszcze w sekcji Storytelling. Tymczasem możesz już zacząć kolekcjonować i szukać dobrych historii.

Historia na początek – jak zaczynać od storytellingu
12:23

Historie to tylko jeden z wielu dobrych pomysłów na wstęp. Równie dobre mogą okazać się liczby. Zaczynanie od danych, które budzą emocje to także dobra praktyka. Nauczysz się:

 • jak wybierać liczby i dane, które budują kontekst i wspierają tezę,

 • jak dobrze „pakować” liczby, by wzmacniać zrozumienie u odbiorcy,

 • jak nie zasypać odbiorców danymi.

Liczby – odpowiednio podane – mogą działać tak dobrze jak historia. Musisz tylko pamiętać, by były one ważne dla odbiorcy, a nie tylko dla ciebie.

Liczby, dane, statystyki – jak budować wstęp na ich podstawie
09:26

W tym odcinku poznasz kolejne dobre sposoby rozpoczynania swoich wystąpień. Po historiach i liczbach pora na:

 • rekwizyty

 • eksperymenty

 • pytania

Wszystkie te sposoby warto poznać i przetrenować, bo wzbogacą one twój repertuar prelegencki. Nauczysz się, jak dobrze przeprowadzić eksperyment z widownią, jak zadawać pytania i nie popaść w kłopoty i dlaczego tak dobrze od czasu do czasu wykorzystać rekwizyty, by zacząć swoje wystąpienie.

Rekwizyty i eksperymenty – rzadziej wykorzystywane sposoby na wstęp
13:17

To już ostatni odcinek tej sekcji i ostatnie pomysły na wstęp. Tym razem przyjrzymy się:

 • dobrym i złym cytatom,

 • tezom, które można stawiać na początku

 • paradoksom i kontrowersjom, które mogą zaangażować słuchaczy

W tym odcinku nauczysz się, jak rozpoznać dobre cytaty i dlaczego nie warto wierzyć, we wszystko, co znajdziesz w Internecie. Poznasz też niezwykłą moc paradoksalnych stwierdzeń, które potrafią pięknie skupiać uwagę.

Pamiętaj, że jak zwykłe po przerobieniu całej sekcji, możesz pobrać materiał dodatkowy i jeszcze wzmocnić swoją wiedzę. Przede wszystkim jednak warto już dziś pomyśleć nad jakimś dobrym wstępem do kolejnej prezentacji.

Cytaty, tezy i paradoksy – inne sposoby na dobry początek
12:13
Pora poćwiczyć wstępy do prezentacji. Wiesz już, że można zaczynać wystąpienie na wiele różnych sposobów. Wybierzesz jeden lub więcej i po prostu przygotujesz wstęp do dowolnej prezentacji, która cię czeka, lub którą już masz za sobą (ale chcesz nad nią pracować).
Przygotuj wstęp bazujący na wybranej technice
1 question
+ Storytelling – jak wzbogacać prezentację opowieściami
5 lectures 58:42

Rozpoczynamy sekcję poświęconą w całości storytellingowi – czyli opowiadaniu historii. Z tego odcinka dowiesz się, kiedy opowiedziano pierwszą historię. Przekonasz się także, że to najbardziej naturalny sposób przekazywania sobie informacji między ludźmi. Dowiesz się:

 • dlaczego historie tak dobrze działają

 • czy historie to fakty z duszą i jak tę wiedzę wykorzystać w biznesie

 • nauczysz się co to jest mechanizm brain-to-brain coupling i jak go wykorzystać w praktyce

Te odcinek to merytoryczne wprowadzenie w temat opowiadania historii. Dobry fundament dla każdego storytellera.


Po co opowiadać historie
11:46

W tym odcinku poznasz podstawową strukturę wielu historii, którą opracował naukowo Joseph Campbell. Przekonasz się, co mają ze sobą wspólnego bohaterowie takich książek jak „Władca pierścieni”, „Hobbit”, eposów greckich czy hitów filmowych jak „Gwiezdne Wojny” i „Igrzyska Śmierci”. Nauczysz się też wykorzystywać strukturę mono-mitu w praktyce – choćby do tworzenia mitów założycielskich. Dowiesz się:

 • czym w opowieści jest świat pierwszy i świat drugi (po przemianie),

 • czy mono-mit sprawdzi się w biznesie,

 • dlaczego tak wiele dobrych historii jest do siebie bardzo podobnych.

Wiedzę możesz od razu wykorzystać do tworzenia pierwszych historii. Albo opracowania własnych biznesowych opowieści.

Monomit, czyli podstawowa struktura historii
11:10

Poza mono-mitem występuje jeszcze wiele innych typów opowieści. Po obejrzeniu tego odcinka będziesz już rozpoznawać wiele z nich. I z pewnością będziesz też umieć wykorzystywać je w praktyce. Ten odcinek zawiera:

 • podstawowe typy opowieści według Kurta Vonneguta

 • wiadomości na temat elementów struktury opowieści

 • wiedzę o tym, jak w praktyce wykorzystać przykładowe struktury

Różne typy opowieści w prezentacjach i wystąpieniach
14:41

W kolejnym odcinku sekcji przechodzimy do omówienia podstawowych elementów historii i ich DNA. Dowiesz się, jak:

 • przedstawiać scenę (czyli świat bohatera),

 • opisywać bohatera i dlaczego tak ważna jest jego motywacja,

 • konstruować konflikty i dlaczego ważny jest oponent (wróg) w opowieści,

 • opowiadać puentę historii.

To praktyczna wiedza, którą warto od razu zastosować do opracowania swoich historii. Możesz zacząć od poszczególnych elementów i na przykład opisać tylko scenę (czyli tak zwany setting) albo poćwiczyć charakteryzowanie bohaterów.

Podstawowe elementy historii
10:36

W ostatnim odcinku serii porozmawiamy o tym, gdzie i jak wykorzystywać historie w praktyce. Dowiesz się, jak:

 • za pomocą historii opowiadać i udowadniać wartości w swojej organizacji,

 • przekazywać wiedzę i edukować innych wykorzystując historie,

 • można za pomocą historii dobrze rozpoczynać wystąpienia.

To ostatni odcinek sekcji. Jak zwykle czeka na ciebie materiał do pobrania, w którym znajdziesz podsumowanie całego materiału z tej sekcji i dużo dodatkowych elementów. Warto pobrać materiał i sięgać do niego często. Zwłaszcza, że już od dziś możesz zacząć praktykować świadome opowiadanie historii.

Jak stosować historie w praktyce
10:29
Umiejętność znajdowania i opracowywania historii to ważna kompetencja. Dlatego w tym ćwiczeniu nauczysz się, jak kolekcjonować i opracowywać historie. Nie własne – historie innych ludzi.
Opracuj historię
1 question
+ Jak wzbogacać wystąpienia dobrymi slajdami.
5 lectures 52:51

Po pracy nad wartością i narracją, przychodzi czas by „podać” prezentację swoim słuchaczom. Serwując kawałek wiedzy zawsze możesz wesprzeć się slajdami. Dobrymi slajdami. I takich właśnie będziesz się uczyć w tej kolejnej sekcji. Przechodzimy do wiedzy z zakresu projektowania slajdów. Na początek dowiesz się:

 • kiedy stosować slajdy w swojej prezentacji,

 • jakie są trzy podstawowe role slajdu,

 • czym różni się slajd w prezentacji od slajdu w slajdumecie,

 • jakie są najgorsze praktyki przy tworzeniu slajdów.

To początek twojej przygody z projektowaniem slajdów. Ten odcinek da ci solidne podstawy do dalszej pracy. W tej sekcji bardzo ważny będzie też materiał do pobrania i wykonywanie zadań.

Podstawowe role slajdów w prezentacji
11:22

Tytuł odcinka dość przewrotny – przecież wiadomo, że będziemy się uczyć projektować dobre slajdy. To, że wiele osób potrafi projektować złe slajdy już wiadomo. Szkoda, że czasem oni o tym nie wiedza. W każdym razie przechodzimy do pracy nad twoimi slajdami. W tym odcinku dowiesz się:

 • co składa się na styl twoich slajdów,

 • jak zakomponować dobrze slajd,

 • skąd czerpać dobre inspiracje,

 • na co zwracać szczególną uwagę, gdy zabierasz się do pracy nad slajdami.

Po tym odcinku możesz już przejrzeć swoje dotychczasowe slajdy i od razu zabrać się do poprawiania.

Jak projektować dobre slajdy
10:08

W kolejnym odcinku zajmiemy się elementami graficznymi w twoich prezentacjach. Dowiesz się, jak:

 • wykorzystywać zdjęcia w prezentacji i skąd je brać, by nie naruszać prawa,

 • jak dobrze dobrać ikonki w prezentacji,

 • dobrać kolorystykę slajdów i jakie wrażenie dają poszczególne zestawienia barwne.

Poza tym porozmawiamy o typografii i przekonasz się, że dobre liternictwo na prezentacji to naprawdę piękna rzecz!

Elementy graficzne – zdjęcia, ikonki i krój pisma w prezentacji
14:42

Dane w prezentacji to jeden z takich elementów, które warto dobrze zaprezentować graficznie. Najlepiej wykorzystywać do tego infografiki i wykresy. Tylko trzeba nauczyć się je dobrze tworzyć, żeby ułatwiać a nie utrudniać zrozumienie. I by nie przekłamywać faktów złymi wykresami. Informacja może być piękna. W tym odcinku dowiesz się:

 • jak pracować z tabelkami na slajdach,

 • skąd czerpać inspiracje do infografik,

 • jakie są podstawowe zasady prezentowania danych na slajdach.

Ten odcinek zainspiruje cię do poszukiwań lepszych sposobów prezentowania danych liczbowych.

Jak prezentować dane na slajdach
08:52

To już ostatni odcinek serii. Będę cię w nim przekonywać, że czasem zamiast slajdów możesz wykorzystać inne narzędzia do wzmacniania narracji. Przekonasz się, czy:

 • można zastosować sensownie rysicielstwo w prezentacjach,

 • jak wykorzystywać flipcharty

 • folia adhezyjna pomoże tobie stworzyć ciekawą prezentację.

Ten odcinek to nie koniec pracy nad twoimi slajdami. Twoja praca dopiero się rozpoczyna. Ściągnij materiał dodatkowy – jest szczególnie ważny w tej sekcji. Zawarłem w nim naprawdę dużo praktycznych porad dotyczących kompozycji, liternictwa i projektowania graficznego. No i pamiętaj o wykonywaniu zadań.

Slajdy to nie wszystko, czyli jak jeszcze można wzmacniać narrację
07:47
Umiejętne puentowanie swoich narracji za pomocą graficznych slajdów to wielka umiejętność. Coś co odróżnia świetnych prelegentów od tych całkiem przeciętnych. W tym ćwiczeniu przepracujesz jedną z trzech ról slajdu.
Zaprojektuj slajd puentę
1 question
+ Sam na sam z widownią
6 lectures 01:10:32

Zaczynamy ostatnią sekcję kursu. W całości poświęcona jest ona przygotowaniom przed ostatecznym spotkaniem z widownią. Na początek najważniejszy chyba problem – stres. Z tego odcinka dowiesz się:

 • skąd bierze się stres,

 • jakie są naukowe sposoby radzenia sobie z nim,

 • czym jest technika power posing,

 • jak można nadać stresowi pozytywny wydźwięk.

Na wszystkich moich szkoleniach, uczestnicy mówią jak bardzo się stresują. W zasadzie niewiele jest osób, które się nie stresują. Ja sam stresuję się za każdym razem. Wiem jednak, że to dobry znak. Bo odpowiednio przepracowany stres to szansa na lepsze wystąpienie.

Jak radzić sobie ze stresem przed wystąpieniami publicznymi
14:37

Ten odcinek to kontynuacja rozważań o stresie przed wystąpieniami. Tym razem dowiesz się, jakie rytuały pomagają w opanowaniu stresu i przekonasz się, że nic lepiej nie działa niż po prostu dobre przygotowanie.

Jak radzić sobie ze stresem przed wystąpieniami część 2
06:27

Słowa są ważne, ale sposób w jaki je wypowiadasz również. Dlatego w kursie nie mogło zabraknąć wiedzy na temat pracy z głosem. W tym odcinku dzielę się z tobą wiedzą i doświadczenie, które nabyłem pracując przez 7 lat w Teatrze Muzycznym imienia Danuty Bauszkowej w Gdyni. Dowiesz się:

 • jak ćwiczyć dykcję,

 • jak pracować nad wyrazistością,

 • jak się rozgrzać przed wystąpieniem.

Możesz nie lubić swojego głosu, ale musisz polubić pracę nad nim. Bo sposób mówienia jest równie ważny, jak treści które przygotowałeś/aś i wartość, którą chcesz przekazać.

Jak ćwiczyć głos przed wystąpieniami
12:30

Wiesz już, jak pracować z głosem. Pora zająć się kolejnym elementem – komunikacją niewerbalną, czyli gestami i postawą sceniczną. W tym odcinku porozmawiamy o tym:

 • jak wyglądają naturalne gesty,

 • czy lepiej chodzić, czy stać podczas prezentacji,

 • dlaczego czasem warto skonfrontować się ze ścianą zanim wyjdziemy na scenę.

Nie będziemy uczyć się sztucznej „eksperckiej wieżyczki”. Z tego odcinka dowiesz się jak być sobą – ale tą dobrą, naturalną wersją siebie.

Gesty i postawa sceniczna
11:38

To nie odcinek, w którym będę cię stylizował i udzielał profesjonalnych rad dotyczących ubioru. Po prostu podzielę się z tobą doświadczeniem i pokażę, jak dobrać sobie swoją „sceniczną zbroję”. Dowiesz się także:

 • czym jest enclothed cognition i dlaczego tak ważne jest być czuć się kompetentnie ubranym,

 • dlaczego warto robić próbę kostiumową,

 • jakie są podstawowe rzeczy, które warto sprawdzić przed wystąpieniem.

Jak cię widzą, tak cię piszą - kilka słów o ubiorze prelegenta
10:03

To już koniec tej sekcji, w której zebrałem wszystkie rady dotyczące ostatecznego przygotowania do występu. W tym odcinku opowiem ci o moich ulubionych gadżetach i wsparciu technicznym w prezentacji. Dowiesz się:

 • jak pracować z nagłośnieniem i który mikrofon dobrać dla siebie,

 • na co uważać pracując z pilotem do slajdów,

 • dlaczego tak ważny jest widok prelegenta,

 • po co ci próba na scenie.

Również po tej sekcji czeka na ciebie materiał do pobrania. Ten eBook w całości poświęcony jest próbom, ćwiczeniom. Zawarłem w nim naprawdę sprawdzone porady. W połączeniu z materiałem dodatkowym (Checklist – patrz niżej) stanowi zestaw do lepszego planowania i kontrolowania tego, co możesz kontrolować.

Pomocne gadżety prelegenta
15:17
+ Trailery i dodatkowe materiały do pobrania
6 lectures 05:37
Kilka słów o rysicielstwie
01:22

Ty obejrzysz prawie 8 godzin materiału – w rzeczywistości powstało go bardzo dużo. A niektóre fragmenty pokazują, że… nikt nie jest idealny. Tu tzw. bloppers w wersji czarno-białej. Baw się dobrze!

Bloppers, czyli nikt nie jest doskonały w wersji czarno-białej.
01:06

Ty obejrzysz prawie 8 godzin materiału – w rzeczywistości powstało go bardzo dużo. A niektóre fragmenty pokazują, że… nikt nie jest idealny. Tu tzw. bloppers w wersji kolorowej. Baw się dobrze!

Bloppers, czyli nikt nie jest doskonały w kolorze.
01:06

Każdy dobry serial ma swój trailer. Ja też postanowiłem taki przygotować!

Zwiastun i zapowiedź całej serii
02:02

Moim celem nie jest szkalowanie, czy wyśmiewanie. Chcę na podstawie złych przykładów, pokazać na co warto zwrócić uwagę. Pobierz ten materiał i przekonaj się, że nie warto tych błędów popełniać. Bo to po prostu najgorsze praktyki złīch prelegentów.

*BONUS (materiał dodatkowy) Najgorsze błędy prelegentów – materiał do pobrania.
00:00

Pobierz materiał i wracaj do niego przed każdą ważną prezentacją. Tak długo, aż wszystkie punkty z listy wejdą ci w nawyk. Tak jak pilot przed startem przechodzi przez całą procedurę, tak ty też możesz się już od dziś upewniać, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i to, co możesz kontrolować, kontrolujesz!

*BONUS (materiał dodatkowy) Checklist czyli co sprawdzam przed każdą prezentacją
00:01