PMBOK 6 uyumlu PMP deneme sınavı
3.7 (5 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
14 students enrolled

PMBOK 6 uyumlu PMP deneme sınavı

PMP sınavına hazırlık amaçlı 25 soruluk 30 dk lık 2 deneme sınavı
3.7 (5 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
14 students enrolled
Created by Orhan Kalayci
Last updated 5/2018
Turkish
Current price: $13.99 Original price: $19.99 Discount: 30% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
  • 2 Practice Tests
  • Full lifetime access
  • Access on mobile
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
Requirements
  • PMBOK 6
Included in This Course
+ Practice Tests
2 Tests 50 questions

50 soruluk deneme sınavı

PMP Deneme Sinavi - 1
25 questions

50 soruluk PMP deneme sınavı

PMP Deneme Sinavi - 2
25 questions
Description

Örnek soru 1:

Bir tedarikçinin sürekli geç teslimat yapması dolayısı ile tedarikçinizi telefon ile aradınız. Konuştuğunuz yetkili geç kalmanın sebebinin proje ekibinizden bir takım arkadaşınızın sürekli olarak vermesi gereken onayları geç vermesi yüzünden geçikmeler olduğunu söyledi.  Çok şaşırtınız ve tedarikçi ile daha detaylı bir toplantı istediniz, toplantıda size detaylı bilgi verdiler.  Sonrasında, takım arkadaşınızla konuştunuz. O da kendi açısından olayı anlattı.  Her iki tarafı da dinledikten sonra takım arkadaşınıza sizce tedarikçinin nerelerde haklı olduğunu ve ayrıca kendisinin de haklı olduğu konuları açıkladınız.  Arkadaşınızın bu yeni bakış açısı ile tedarikçi tekrar görüşmesini bundan sonra bu geçikmelerin olmaması için bir yol bulmadını istediniz.  Bu yapmış olduğunuz aşağıdaki çatışma (conflict) stratejilerinden hangisidir?

A)  Yüzleşme

B) Uzlaşma

C) Yumuşatma

D) Zorlama

Cevap: C

Her iki tarafında nerelerde haklı olduğunu açıkladığımız yönteme yumuşatma diyoruz.  Yüzleşme kişi ile değil sorun ile yüzleşme anlamına geliyor.  Kazan-kazan çözümün diğer adı yüzleşme.  Bu soruda proje yöneticisi sorunu kendi çözmüyor, takım arkadaşının sorunu çözmesi için yumuşatıyor.  Bir çözüm konusunda zorlama da yapmıyor.  Uzlaşma her iki tarafın karşılıklı taviz vererek bir orta yol bulmaları anlamına geliyor, belki takım arkadaşı tedarikçi ile böyle bir çözüme gidecek belki kazan-kazan şeklinde bir çözüm bulacaklar, orası henüz belli değil.  Şimdilik, proje yöneticisi yumuşakta yaparak, bir çözüme doğru ilerleme kaydedilmesine yardımcı oldu.

Örnek soru 2:

Projenizin Planlanan Bütçesi (BAC - Budget at Completion) 750,000TL’dir ve bütçeyi aşmamak için doğru yolda olup oImadığınızı anlamanız gerekiyor. Halihazıra 560,000TL harcamış durumda olduğunuzu biliyorsunuz. Projeniz %70 tamamlanmış durumda. Tamamlama için gerekli Performans Endeksi (TCPI - To Complete Performance Index) nedir?

A)  0.94

B) 1.18

C) 1.43

D) 1.08

Cevap:  B

İşin %70'i tamamlandığında göre kalan iş:  %30'dur.  Kalan işin parasal karşılığı 750bin TL x 0.30 = 225bin TL.

Kalan parayı da bütçeden harcana parayı çıkartarak bulabiliriz:  750bin - 560bin = 190binTL

Yani elimizde bitmesi gereken 225bin TL 'lin iş varken elimizde kalan para 190bin TL. Aşağıdaki hesapta görüldüğü gibi bundan sonra harcadığımız her 1 TL için 1.18 TL lik iş yaptırabilirsek bütçeyi aşmadan projeyi bitirebiliriz. 

TCPI = Kalan İş/Kalan Para = (750K x 0.30) / (750K - 560K) = 225K / 190K = 1.18  Ayrıca bunun anlamı:  Projenin bütçe açısından durumu kötü:  Kalan para, kalan işden az.  Dolayısı ile bütçe içinde bitirmek için harcanan her 1 lira için karşılığında 1.18 liralık iş alınırsa, proje bütçesini yakalar.  


Who this course is for:
  • PMP sınavına hazırlananlar, 35 saatlik kursu tamamlamış kişiler