Mapy myśli z komputerem

mind mapping!
Free tutorial
Rating: 4.1 out of 5 (33 ratings)
2,752 students
1hr 27min of on-demand video
Polish

Dowiesz się, na czym polega hierarchizacja wiedzy, co jest podstawą technologii mapy myśli.
Opanujesz terminologię mind mappingu — poznasz między innymi takie pojęcia jak potomek, notatka, skoroszyt czy marker.
Zrozumiesz różnicę między ręcznym i elektronicznym budowaniem map myśli.
Poznasz techniki wspólne dla różnych programów przeznaczonych do tworzenia map myśli.

Requirements

 • Chęci do nauki!

Description

Obierz kurs na mind mapping

Mind mapping w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza mapę myśli. Jest szczególnym sposobem notowania, który nie tylko pozwala lepiej zapamiętywać zapisywane informacje, lecz także pobudza umysł do wydajniejszego działania. Obok słów i symboli do pracy z mapami myśli używa się kolorów i rysunków. Robienie, a następnie odczytywanie graficznych notatek wymaga współpracy obu półkul mózgu, co ma same zalety: poprawia koncentrację, aktywuje intuicję i sprawia, że proces zapamiętywania staje się przyjemniejszy, a co za tym idzie — efektywniejszy! Umiejętność tworzenia oraz odczytywania map myśli przydaje się na każdym etapie życia. Co oczywiste, skorzysta z niej uczeń, student, wykładowca i nauczyciel. Ale czy ktoś jeszcze?

Mind mappingiem powinien zainteresować się każdy, kto ma do przygotowania dowolną prezentację i chce, by jej przesłanie było czytelne, a także zostało lepiej zapamiętane. Swojej pierwszej mapy myśli nie trzeba tworzyć odręcznie — można wspomóc się jednym z przeznaczonych do tego celu programów komputerowych. W ramach tego kursu video proponujemy zapoznanie się z najpopularniejszym obecnie oprogramowaniem mindmappingowym — XMind. Opanowanie obsługi jego darmowej wersji całkowicie wystarczy do kreowania prostych, ale w pełni użytecznych map myśli, będzie także stanowić wstęp do pracy z wersjami Plus i Pro.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

W trakcie kursu video:

 • Dowiesz się, na czym polega hierarchizacja wiedzy, co jest podstawą technologii mapy myśli.

 • Opanujesz terminologię mind mappingu — poznasz między innymi takie pojęcia jak potomek, notatka, skoroszyt czy marker.

 • Zrozumiesz różnicę między ręcznym i elektronicznym budowaniem map myśli.

Co więcej...

 • Poznasz techniki wspólne dla różnych programów przeznaczonych do tworzenia map myśli.

Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli kończy się na poziomie średnio zaawansowanym, co wystarczy do tworzenia map w typowych zastosowaniach edukacyjnych i zawodowych. Poziom zaawansowany można osiągnąć, zapoznawszy się z profesjonalną wersją programu XMind, która jest dostosowana do potrzeb środowiska biurowego.

Wiedza uporządkowana

Zamysł pracy z mapami myśli bazuje na gromadzeniu i porządkowaniu wiedzy w sposób, jaki ludzki umysł lubi najbardziej, czyli pobudzający! W praktyce oznacza to wyłuskiwanie ze strumienia docierających do nas informacji tych najważniejszych i takie ich grupowanie, by uczynić je zrozumiałymi, a co za tym idzie — łatwiejszymi do zapamiętania. Mapy myśli są stosunkowo niedawną koncepcją, powstałą dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Pierwotnie były tworzone metodami ręcznymi i dopiero po dwóch dekadach doczekały się technik komputerowych, które ogromnie wzbogaciły możliwości ich kreowania i rozszerzyły zakres umieszczanych w nich informacji. Rozszerzyły dosłownie — największa sporządzona do tej pory mapa myśli (autorstwa pracowników koncernu Boeing) miała wymiary 10×10 metrów!

Wiedza i umiejętności

Wiedza zdobyta w trakcie pracy z tym kursem obejmuje w pierwszej kolejności metodologiczne aspekty gromadzenia i porządkowania wiedzy, a więc rozumienie jej hierarchicznego charakteru, konieczności wyodrębniania kluczowych punktów i wiązania ich ze sobą według rozmaitych kryteriów. Z kolei umiejętności, które opanuje uczestnik kursu, dotyczą technik tworzenia uporządkowanych zbiorów informacji, co przydaje się w naturalny sposób zarówno w ramach edukacji szkolnej i uczelnianej, jak i w pracy zawodowej wymagającej nieustannego zbierania, przetwarzania, czasem także prezentowania danych. Modelowym przykładem jest praca dziennikarza, który pisze obszerny artykuł na jakiś temat — musi zebrać, uporządkować i ocenić rozrzucony w różnych miejscach materiał, by na jego podstawie zbudować logiczną i uporządkowaną treść.

Nie pieniądze bogacą, lecz wiedza.

O autorze

Paweł Wimmer - rocznik 1954. Absolwent Wydziału Finansów i Statystyki SGPiS (dziś SGH), pracował między innymi w wydawnictwie esperanckim, bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz w redakcjach pism komputerowych: „PCkurier”, „Enter”, „Magazyn WWW”, „PC World”. Obecnie działa jako niezależny publicysta. Jest autorem 20 książek o tematyce językowej oraz komputerowej, opublikował około 2 tysięcy artykułów. Opracował kilka serwisów edukacyjnych w internecie, w tym najbardziej popularny Kurs języka HTML. Poradnik webmastera. Prowadził blogi o tematyce językowej, komputerowej i ekonomicznej. Jest członkiem Towarzystwa Dziennikarskiego, społecznikiem i aktywnym uczestnikiem sfery social media. Interesuje się językami sztucznymi (esperanto, interlingua) i ochroną przyrody. Lubi sport. Chętnie, choć z dystansem ogląda filmy popularnonaukowe, w tym ufologiczne. Wierzy w powszechność życia we Wszechświecie.

Who this course is for:

 • Ty, jeśli chcesz zacząć budować mapy myśli.
 • Ty, jeśli chcesz chcesz lepiej zapamiętywać informacje.
 • Ty, jeśli chcesz, by Twój umysł był bardziej wydajny.

Instructor

Kursy IT dla początkujących i zaawansowanych
Videopoint Grupa Helion
 • 4.3 Instructor Rating
 • 2,795 Reviews
 • 26,216 Students
 • 86 Courses

Jako Grupa Helion od lat wspieramy edukację branży IT. W 2015 roku do książek dołączyły kursy wideo tworzone przez doświadczonych specjalistów. Wspólnie przygotowaliśmy dla Was szkolenia z popularnych języków programowania, baz danych, sieci komputerowych i wielu innych zagadnień na różnych poziomach zaawansowania. Dzięki temu zarówno juniorzy jak i seniorzy, znajdą w naszej ofercie kursy dla siebie.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 19,000+ courses