Microsoft IIS Eğitimi - Bölüm3
4.6 (17 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
50 students enrolled

Microsoft IIS Eğitimi - Bölüm3

Microsoft IIS Internet Information Services
4.6 (17 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
50 students enrolled
Created by Hakan Uzuner
Last updated 9/2017
Turkish
Price: $74.99
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
  • 2 hours on-demand video
  • 4 downloadable resources
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
  • Bu eğitim serisini tamamlayan katılımcılar Share Content,Protecting Internal and External Web Servers,IIS Management,Folder,Virtual Directory,Application,App Pool,Worker Processes W3WP.EXE,Website Settings,Bindings,IIS Configuration Files,Modules,Authentication,Authorization,PKI and IIS Certificate,Remote Management,Logs,Web Farm konularına hakim olacaktır.
Requirements
  • Temel seviyede Windows Server bilgisi eğitimin daha kaliteli geçmesini sağlayacaktır.
Description

Bu eğitim serisini tamamlayan katılımcılar Share Content, Protecting Internal and External Web Servers, IIS Management, Folder, Virtual Directory, Application, App Pool, Worker Processes W3WP.EXE, Website Settings, Bindings, IIS Configuration Files, Modules, Authentication, Authorization, PKI and IIS Certificate, Remote Management, Logs, Web Farm konularına hakim olacaktır. Bu sayede piyasada IIS kurulumu, yönetimi ve sorun çözümü için pek çok bilgiye sahip olacaksınız.

Who this course is for:
  • Kendisini Windows Server tabanlı uygulama sunucularının yönetimi ve sorun çözümüne adamış veya öğrenmeye çalışan bilişim uzmanları için doğru bir eğitimdir.
Course content
Expand 10 lectures 01:56:26
+ Buradan başlayın
10 lectures 01:56:26

Eğitimin giriş bölümünde devam içeriğinin bir özeti sunulmaktadır. Eğitim içeriği aşağıdaki gibidir;

IIS Logs

Advanced Logging ve Custom Logging

IIS ETW Trace Alma ve İnceleme

Web Sitelerinin Güvenligi Nasil Saglanir?

Backup ve Restore

Windows NLB ile HA IIS Farm Kurulumu

Application Request Routing (ARR) ile HA IIS Farm Kurulumu

IIS Web Farm - Shared Content by using a Shared folder


Preview 12:11

Bu bölümde IIS için en kritik konulardan birisi olan loglama özelliğini paylaşıyorum. IIS loglarının nasıl ve nerede saklandığı. Log ayarlarının nasıl yapıldığı. Bu logların nasıl derlendiği veya raporlandığı, toplu olarak silindiği gibi aslında canlı hayatta pek çok IIS yöneticisinin ihtiyaç duyduğu bilgileri uygulamalı olarak sizler ile paylaşıyorum. Ek olarak log parser yüklemesi ve kullanımı konusunda da bilgi veriyorum.

IIS Logging
13:51

Loglama bölümünün devamında özellikle kurumsal yapılardaki kompleks iş ihtiyaçları için gerekli olan IIS ek loglama özelliklerini anlatıyorum. Ek olarak bu özellikleri uygulamalı olarak sizlerle paylaşıyorum. Örneğin NLB arkasındaki bir IIS sunucusu için gerekli ek log ayarları nelerdir canlı demoda görebiliyoruz.

Advanced Logging ve Custom Logging
12:39

Kritik sistemlerde sorun çözmek çok önemlidir. Sorun çözmek için tabi ki ürünleri bilmek kadar log okumak ve üretmek önemlidir. Özellikle kernel seviyesindeki sorunları loglarda göremediğimiz için kernel sorunlarını ETW loglarından nasıl çözümleyebileceğimizi anlatacağım. Gerçek zamanlı üretim ortamından (www.cozumpark.com) ETW logları message analyzer yardımı ile alacağız.

IIS ETW Trace Alma ve İnceleme
07:37

Bu bölümde ise dış dünyaya açılan veya şirket içerisinde kullanılan web siteleri için alınması gereken güvenlik önlemlerini paylaşacağım.

Web Sitelerinin Güvenliği Nasıl Sağlanır?
07:58

Bu bölümde IIS yapılandırma veya içerik yedeklerinin nasıl alınacağını ve bunun nasıl dönüleceğini paylaşıyorum. Hem ara yüz hem PS komutları hem de IIS ile beraber gelen bazı güzel özellikleri paylaşıyorum.

Backup ve Restore
07:20

Bu bölümde öncelikle NLB kavramından bahsedeceğim. Yazılımsal NLB nedir? Donanımsal NLB nedir? Artıları ve eksileri nelerdir konusundan sonra Windows NLB ile IIS yapısının nasıl daha erişilebilir ve yük dağıtan bir yapı haline getirileceğini uygulamalı olarak göstereceğim.

Windows NLB ile IIS Network Load Balancing
15:03

Bu bölümde Web Farm oluşturmak için gerekli olan temel yapılandırma ayarlarından bahsedeceğim. Sunucu yapılandırma ayarları merkezi mi yoksa dedike mi olacak, NLB için ARR mı yoksa başka bir teknoloji mi kullanacağız, SSL için nasıl bir yapılandırma düşünüyoruz gibi temel soruların cevaplarını vermeliyiz. Daha sonra bu doğrultuda web farm oluşturmak için ortak içerik, ortak yapılandırma ayarlarını gerçekleştireceğiz. Web Farm için aşağıdaki adımları detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağım

Step 1: Plan IIS Web Farm Infrastructure
Step 2: Plan IIS Web Farm Configuration
Step 3: Plan IIS Web Farm Load Balancing
Step 4: Plan SSL Central Certificate Store
Step 5: Plan Application Deployment


IIS Web Farm - Bölüm1
17:31
IIS Web Farm - Bölüm2
10:29

Windows NLB dışında yük dengelemek için IIS yapılarında kullanılan ARR mimarisinin nasıl çalıştığını uygulamalı olarak göreceğiz.

Application Request Routing (ARR)
11:47