Linux - linia komend dla początkujących...
4.7 (332 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
1,814 students enrolled

Linux - linia komend dla początkujących...

... czyli jak rozpocząć profesjonalną pracę w Linuxie
4.7 (332 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
1,814 students enrolled
Created by Rafał Mobilo
Last updated 7/2020
Polish
Current price: $37.99 Original price: $54.99 Discount: 31% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 8.5 hours on-demand video
 • 50 articles
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • Samodzielnie zainstalujesz i skonfigurujesz Linuxa
 • Będziesz poruszać się w systemie za pomocą linii komend
 • Poznasz podstawy konfiguracji systemu
 • Będziesz znać sytuacje w jakich naleźy użyć odpowiednich opcji
 • Będziesz pamiętać najczęściej używane opcje najpopularniejszych komend
 • Będziesz gotowy do nauki administracji lub skryptowania
Requirements
 • Znajomość innego systemu operacyjnego np. Windows
 • Komputer z kilkunastoma gigabajtami wolnego miejsca na dysku
 • Chęć nauki :)
 • Brak strachu przed używaniem klawiatury
Description

Dlaczego ten kurs?

 • Bo mimo, że to kurs VIDEO, to masz tu PRAKTYKĘ, PRAKTYKĘ i jeszcze raz PRAKTYKĘ

 • ... to jedyny kurs z tak dużą ilością zadań i quizów - zdaniem autora, samo patrzenie nie wystarczy żeby się nauczyć.  Do nauki jest potrzebna praktyka. Dlatego do każdej lekcji masz quiz, który sprawdza czy uważnie obejrzałeś film i zadania do samodzielnego rozwiązania z odpowiedziami!

 • ... mimo, że kurs jest przewidziany dla początkujących, to właściwie cały jest poświęcony linii komend zwanej shellem, a dokładniej shellem Bash. Uczysz się więc profesjonalnej pracy z Linuxem, tak jak Linux został zaprojektowany i w takiej postaci jak go spotkasz w komercyjnych zastosowaniach! No merci!

 • ...komendy są prezentowane w logicznej kolejności, a nie alfabetycznie. Wybrane są te najpopularniejsze, najużyteczniejsze i najważniejsze

 • a dla każdej prezentowanej komendy zobaczysz kilka praktycznych zastosowań z wykorzystaniem kilku najczęstszych opcji. Znaczenie opcji każdorazowo jest tłumaczone na przykładzie

 • Tylko na tym kursie masz szansę rzeczywiście się czegoś nauczyć - a sądzę, że właśnie na tym Ci zależy

 

Linux. System operacyjny słynący ze stabilności, niezawodności i bezpieczeństwa. Opierają się na nim liczne rozwiązania informatyczne w tym również te najbardziej strategiczne: Cisco, CERN, Toyota, Peugeot , Giełda w Nowym Yorku, Amazon, Panasonic, IBM, Google, Wikipedia , szkoły w Szwajcarii i uniwersytety w Niemczech, Czeska Poczta, Sąd Federalny w USA, American Postal Service, Commercial Bank of China, francuski parlament, a nawet amerykańskie łodzie podwodne – tam wszędzie jest wykorzystywany Linux. Nie ma wątpliwości, że myśląc o profesjonalnej karierze w IT – Linuxa po prostu wypada znać.

Linux jest instalowany jako platforma serwerowa i w takim przypadku jest zazwyczaj pozbawiony interfejsu graficznego. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć profesjonalną przygodę z Linuxem, to nie ma innego wyjścia jak właśnie dobrze opanować pracę z linią komend.

Celem tego kursu jest przedstawienie systemu tym, którzy Linuxa (czy szerzej mówiąc Unixa) nie znają wcale, albo bardzo mało. Tu nauczysz się esencji korzystania z Linuxa, bo poznasz linię komend: shell Bash.

Nie będzie mydlenia oczu interfejsem graficznym, chociaż na początku taką właśnie edycję Linuxa zainstalujemy. Kolorowy interfejs graficzny i myszka prędko pójdą w kąt – bo tu chcę pokazać pracę w interfejsie znakowym Bash. Chcesz podejść do Linuxa na poważnie – zrób to od razu jak należy, profesjonalnie. Prawdziwa moc tego systemu to właśnie shell!

Krok po kroku poznasz polecenia, które pozwalają wykonywać  prace na systemie z linii komend, a że komendy pośredniczą między Tobą a systemem, poznasz też co nieco szczegółów dotyczących systemu operacyjnego. Bez tego ani rusz.

Poznasz:

 • podstawy budowania komend,

 • korzystania z opcji,

 • zasady nadawania uprawnień,

 • polecenia pozwalające wykonywać operacje na plikach,

 • zobaczysz jak administrować użytkownikami,

 • pracować ze słynnym edytorem vi,

 • co to jest i jak rozumieć standardowe wejście, wyjście, potok,

 • tworzyć zmienne,

 • poznasz budowę kilku podstawowych plików konfiguracyjnych

 • i wiele innych rzeczy...

Generalnie, po ukończeniu tego kursu będziesz mieć solidne podstawy pozwalające w następnym kroku na poznawanie administracji systemu albo naukę tworzenia skryptów powłoki Bash. I podkreślam to – ten kurs to nie jest pełny kurs administracji Linuxem, ani skryptowania na Linuxie. Tutaj znajdziesz podstawy pozwalające na pracę z Linuxem z linii komend – tak jak robią to profesjonaliści.

Dla Twojej wygody po każdym materiale video, który skupia się na przedstawieniu konkretnego tematu znajdziesz krótki quiz, który pozwoli ci sprawdzić co zapamiętałeś. Do każdej lekcji masz też propozycję zadań do wykonania oraz rozwiązania tych zadań. Dzięki temu od razu możesz ćwiczyć to, co przedstawiam w kursie, a co wykonasz samodzielnie – to na pewno lepiej zapamiętasz.

Przejrzyj spis treści i jeśli tylko chcesz rozpocząć profesjonalną zabawę z Linuxem – zapraszam do nauki!

 

Pozwól na kilka uwag dotyczących nauki na tym kursie

Pierwsze i jak sądzę najtrudniejsze zadanie to stworzenie sobie samodzielnie środowiska, w którym będziesz mógł ćwiczyć nabywane umiejętności. Instalacja generalnie nie jest bardzo trudna, ale wymaga pewnej wiedzy o Linuxie, a ty dopiero się go uczysz, coś może więc pójść nie tak. Żeby nie zostawić Cię na lodzie, początkowe lekcje są poświęcone właśnie zainstalowaniu Linuxa.

Linux występuje w różnych dystrybucjach, więc możesz wybrać inną, ale weź pod uwagę, że jeśli napotkasz jakiś specyficzny dla wybranej dystrybucji problem lub ustawienie, to możesz nie znaleźć w kursie wskazówki, jak ten problem rozwiązać. Jeśli więc obawiasz się takich kłopotów, kieruj się tym co pokazuję na kursie.

Oczywiście jeśli już masz dostęp do Linuxa, już masz swoją ulubioną dystrybucję, to nie czuj się zmuszony do oglądania wszystkich filmów po kolei. Wybierz z kursu to, co dla ciebie jest interesujące!

Po przygotowaniu środowiska powinno już być łatwiej. W każdej lekcji poznasz nowe polecenia i nie będzie to sucha informacja, jaką możesz znaleźć w artykule pomocy, ale konkretny przykład zastosowania danej komendy. Przykłady są tak zaplanowane, żebyś mógł u siebie odtworzyć lekcję krok po kroku, co pozwoli np.  na wykonanie kolejnych eksperymentów, których nie było w filmie. Gorąco do takiej zabawy zapraszam!

Większość poleceń omawiam dość dokładnie. Zobaczysz przykład prostego uruchomienia komendy z minimalną ilością parametrów, ale już kolejne przykłady będą pokazywały zastosowanie najczęściej używanych parametrów. Nie jest moją ambicją pokazanie wszystkiego – kto by zresztą spamiętał wszystkie możliwe opcje – ale jest moją ambicją dość szczegółowe omówienie najczęściej  używanych zastosowań. Jeśli temat Cię zainteresuje, możesz na własną rękę eksplorować inne parametry i z pewnością uda Ci się odkryć coś fantastycznego.

Po lekcji masz quiz – bez stresu – ocen nie wystawiam. Są to 3 pytania z jedną poprawną odpowiedzią do wyboru. Pozwala to na bieżącą kontrolę, czy dałeś radę skupić się w czasie filmu.

Po quizie masz z kolei propozycję kilku zadań. Zadania skupiają się na przećwiczeniu tych rzeczy, które były pokazane w materiale video. To takie „zadanie domowe”. Gorąco namawiam do wykonywania tych zadań. Jeśli masz z czymś kłopot, zajrzyj jeszcze raz do filmu, bo tam na pewno jest odpowiedź, a jeśli coś jest nadal niejasne, to parę pustych linijek niżej, pod zadaniami masz ich rozwiązania.

Na zakończenie kursu możesz sobie wygenerować certyfikat. Jak najbardziej zrób to, dołącz do swojej teczki z „papierami” i ciesz się korzystając z nowej wiedzy.

Trzymam kciuki za Twój sukces w poznawaniu Linuxa i to poznawania w profesjonalny sposób – przez linię poleceń!

Powodzenia!

Who this course is for:
 • Studenci w trakcie pierwszego kontaktu z Linuxem
 • Użytkownicy zastanawiający się nad skorzystaniem z Linuxa
 • PowerUsers, którzy z sytemu operacyjnego chcą wycisnąć ile sie da
 • Początkujący administratorzy
 • Administratorzy Windows przesiadający się na Linux
Course content
Expand all 104 lectures 08:52:28
+ Przygotowanie do kursu
13 lectures 59:53
Uwaga techniczna
00:46
Pobieranie Linux Fedora Workstation - VIDEO
05:36
Środowisko VMPlayer - VIDEO
06:36
Środowisko Hyper-V - VIDEO
05:19
Konfiguracja maszyny wirtualnej pod Hyper-V - VIDEO
06:31
Środowisko wirtualne - QUIZ
3 questions
Środowisko Hyper-V - LAB
00:29
Instalacja Linux Fedora Workstation - VIDEO
07:24
Instalacja Linux Fedora Workstation - QUIZ
3 questions
Instalacja Linux Fedora Workstation - LAB
00:06
Praca w Linux Fedora Workstation - VIDEO
10:20
Uwaga techniczna
00:11
Konfiguracja stałego adresu IP - VIDEO
10:31
Konfiguracja Open SSH - VIDEO
05:20
Konfiguracja Fedory - QUIZ
3 questions
Konfiguracja Fedory - LAB
00:43
+ Operacje na plikach i nie tylko...
18 lectures 01:41:24
Podstawy pracy z edytorem vim - VIDEO
13:37
Podstawy pracy z edytorem vim - QUIZ
3 questions
Podstawy pracy z edytorem vim - LAB
00:32
ls, more i potok -QUIZ
3 questions
man - pomoc w Linuxie - VIDEO
09:30
man - pomoc w Linuxie - QUIZ
3 questions
man - pomoc w Linuxie - LAB
00:09
cd, pwd, $HOME, polecenia wbudowane bash - VIDEO
07:39
cd, pwd, $HOME, polecenia wbudowane bash - QUIZ
3 questions
cd, pwd, $HOME, polecenia wbudowane bash - LAB
00:17
cat, standardowe wejście i wyjście - VIDEO
10:19
cat, standardowe wejście i wyjście - QUIZ
3 questions
cat, standardowe wejście i wyjście - LAB
00:26
mkdir, touch i kilka sztuczek administratora - VIDEO
10:39
mkdir, touch i kilka sztuczek administratora - QUIZ
3 questions
mkdir, touch i kilka sztuczek administratora - LAB
00:32
cp, mv i pułapki, do których lepiej nie wpadać - VIDEO
10:27
cp, mv i pułapki, do których lepiej nie wpadać - QUIZ
3 questions
cp, mv i pułapki, do których lepiej nie wpadać - LAB
00:34
rm - czyli jak kasować, żeby samemu nie zostać skasowanym - VIDEO
10:08
rm - czyli jak kasować, żeby samemu nie zostać skasowanym - QUIZ
3 questions
rm - czyli jak kasować, żeby samemu nie zostać skasowanym - LAB
00:27
ln - tworzenie linków i chodzenie na skróty - VIDEO
11:58
ln - tworzenie linków i chodzenie na skróty - QUIZ
3 questions
ln - tworzenie linków i chodzenie na skróty - LAB
00:48
+ Uprawnienia do plików
14 lectures 01:05:48
useradd - dodawanie kont użytkowników - VIDEO
06:33
useradd - dodawanie kont użytkowników - QUIZ
3 questions
useradd - dodawanie kont użytkowników - LAB
00:17
Uprawnienia do plików i katalogów - QUIZ
3 questions
Uprawnienia do plików i katalogów - LAB
00:38
chmod - zmiana uprawnień - VIDEO
11:16
chmod - zmiana uprawnień - QUIZ
3 questions
chmod - zmiana uprawnień - LAB
00:37
Numeryczne oznaczenia uprawnień - VIDEO
08:52
Numeryczne oznaczenia uprawnień - QUIZ
3 questions
Numeryczne oznaczenia uprawnień - LAB
00:39
chgrp, chown, newgrp i umask - VIDEO
11:33
chgrp, chown, newgrp i umask - QUIZ
3 questions
chgrp, chown, newgrp i umask - LAB
00:36
Grupy użytkowników - VIDEO
05:15
Grupy użytkowników - QUIZ
3 questions
Grupy użytkowników - LAB
00:20
Użytkownicy - VIDEO
09:53
Użytkownicy - QUIZ
3 questions
Użytkownicy - LAB
00:35
+ Komendy - użytkownicy
4 lectures 15:54
who, whoami, users, uname - VIDEO
10:12
who, whoami, users, uname - QUIZ
3 questions
who, whoami, users, uname - LAB
00:29
last i lastb - VIDEO
04:53
last i lastb - QUIZ
3 questions
last i lastb - LAB
00:20
+ Komendy użytkowe, wprowadzenie do skryptowania
12 lectures 54:29
which - VIDEO
08:05
which - QUIZ
3 questions
which -LAB
00:16
alias i profil użytkownika - VIDEO
07:02
alias i profil użytkownika - QUIZ
3 questions
alias i profil użytkownika - LAB
00:21
Zmienne i eksportowanie zmiennych - VIDEO
11:52
Zmienne i eksportowanie zmiennych - QUIZ
3 questions
Zmienne i eksportowanie zmiennych - LAB
00:31
expr - QUIZ
3 questions
expr - LAB
00:12
bc - VIDEO
11:13
bc -QUIZ
3 questions
bc - LAB
00:22
date i cal - VIDEO
06:18
date i cal - QUIZ
3 questions
date i cal - LAB
00:22
+ Praca z plikami
6 lectures 19:05
head i tail - QUIZ
3 questions
less i more - VIDEO
06:41
less i more - QUIZ
3 questions
less i more - LAB
00:15
cmp i diff - VIDEO
04:57
cmp i diff - QUIZ
3 questions
cmp i diff - LAB
00:37
+ Komunikacja
4 lectures 21:17
echo, read - VIDEO
12:41
echo, read - QUIZ
3 questions
echo, read - LAB
00:44
write, mesg, wall - VIDEO
07:19
write, mesg, wall - QUIZ
3 questions
write, mesg, wall - LAB
00:32
+ Miejsce na dysku, kopia i kompresja
8 lectures 45:08
du, df, /dev/null i standardowe wyjście błędów - VIDEO
11:27
du, df, /dev/null i standardowe wyjście błędów - QUIZ
3 questions
du, df, /dev/null i standardowe wyjście błędów - LAB
00:33
tar - QUIZ
3 questions
gzip - VIDEO
12:01
gzip - QUIZ
3 questions
gzip - LAB
00:43
zip i unzip - VIDEO
10:46
zip i unzip - QUIZ
3 questions
zip i unzip - LAB
00:48
+ Polecenia przydatne w skryptowaniu
14 lectures 01:26:44
grep - VIDEO
18:02
grep - QUIZ
3 questions
grep - LAB
01:10
find - VIDEO
17:46
find - QUIZ
3 questions
find - LAB
00:55
cut - VIDEO
10:56
cut - QUIZ
3 questions
cut - LAB
01:46
wc - VIDEO
07:30
wc - QUIZ
3 questions
wc - LAB
00:15
sort - VIDEO
08:56
sort -QUIZ
3 questions
sort - LAB
00:43
uniq - VIDEO
09:05
uniq - QUIZ
3 questions
uniq - LAB
00:33
tr, tee - VIDEO
08:23
tr, tee - QUIZ
3 questions
tr, tee - LAB
00:42