Udemy

Kriptografi - Akan Şifreler

Kriptografi - Akan Şifreler
Free tutorial
Rating: 4.4 out of 5 (61 ratings)
4,489 students
52min of on-demand video
Turkish

Kırılamaz şifre
Akan şifreler
A5/1 akan şifresi ve kriptanalizi
Salsa20
Chacha20
Senkron akan şifreler
Asenkron akan şifreler

Requirements

  • Herhangi bir ön bilgiye gerek yoktur, gerekli ön bilgi ilk 2 vidyoda bulunmaktadır

Description

Kriptoloji (İng. cryptology) birçok güvenlik problemini çözen bir bilim dalıdır. Kısa ve eksik bir tanım vermek istersek, kriptolojiyi güvenli olmayan bir haberleşme kanalında güvenli haberleşmeyi sağlayan bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. Bu alanda sıkça duyulan diğer iki terim ise kriptografi ve kriptanalizdir. Kriptografi (İng. cryptography) güvenli kriptosistem (İng. cryptosystem) ya da şifre (İng. cipher) tasarımıyla ilgilenir. Kriptanaliz (İng. cryptanalysis) ise bu kriptosistem ya da şifrelerin analiziyle ilgilenir. İyi bir şifre tasarlayabilmek için analiz etmeyi iyi bilmek gerekmektedir. Dolayısıyla kriptografi ve kriptanaliz birbirini besleyen iki farklı alandır. Günümüzde kriptografi kelimesi, kriptoloji kelimesiyle tamamen aynı anlamda kullanılmaktadır. Dolayısıyla kriptoloji ya da kriptografi kelimesinin hangisinin kullanılacağı tamamen bir tercih meselesidir.

Türkçede bazen aynı anlamda kullanılsalar da, bu noktada şifre ve parola kelimelerini ayırt etmemiz gerekir. Genellikle bir kullanıcı adıyla birlikte kullanılan gizli bilgiye parola (İng. password) denmektedir. Şifre ise gizlemek istediğimiz veriyi işleyerek başkaları tarafından anlaşılamayacak hale getiren ve daha sonra bu karmaşık veriyi eski haline döndüren şifreleme ve deşifreleme algoritmalarının bütününe verdiğimiz bir addır. Bu eğitimde kriptosistem ve şifre kelimeleri aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bu eğitimde kriptografide şifreleme amacıyla blok şifrelerden sonra en çok kullanılan şifreleme türü olan akan şifreler anlatılmaktadır: Akan şifrelerin yapıları, tasarım prensipleri, güvenlikleri ve çalışma yöntemleri sırasıyla anlatılmaktadır. Örnek olarak A5/1 akan şifresi ve bu şifrenin kırılması sayesinde GSM görüşmelerinin nasıl dinlenebileceğinden, Salsa20/Chacha20 akan şifrelerinden bahsedilmektedir.

Who this course is for:

  • Herkes
  • Siber güvenlik ve kriptografi öğrenmek isteyenler

Instructor

Associate Professor at Middle East Technical University
Cihangir Tezcan
  • 4.7 Instructor Rating
  • 320 Reviews
  • 8,054 Students
  • 6 Courses

- Head of Department of Cyber Security
- Director of Cyber Security Center

I received my BSc degree in Mathematics and MSc and PhD degrees in Cryptography from Middle East Technical University (METU). I am currently the head of Department of Cyber Security and the director of Cyber Defense and Security Research Center in METU.

Before joining METU, I was a teaching assistant at École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) during my PhD studies and post-doctoral researcher at Ruhr-Universität Bochum (RUB).

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 25,000+ courses