Udemy

Kriptografi - Açık Anahtar Kriptografisi

Kriptografi - Açık Anahtar Kriptografisi
Free tutorial
Rating: 5.0 out of 5 (33 ratings)
2,449 students
32min of on-demand video
Turkish

Açık Anahtar Kriptografisi
Diffie-Hellman Anahtar Değişimi
RSA
El-Gamal
Dijital İmza
Sertifika
Kuantum Sonrası Açık Anahtar Kriptografisi

Requirements

  • Herhangi bir ön bilgiye gerek yoktur

Description

Simetrik şifreleme algoritmaları depolanan verilerin, yollanan mesajların ya da herhangi bir yazılı, sesli, ya da görüntülü bir görüşmenin güvenliğini sağlayabilmektedir. Kriptografik özet fonksiyonları ve kimlik doğrulamalı şifreleme algoritmaları herhangi bir verinin içeriğinin değiştirilmediğini göstermekte kullanılabilmektedir. Açık anahtarlı kriptografi algoritmaları kimlik doğrulamayı sağlayabildiği gibi, benzer algoritmalar elektronik imza gibi uygulamalarda kullanılarak, yapılan bir işlemin sadece yetkili kişi ya da kişiler tarafından yapıldığını göstermektedir. Bu sayede yetkili kişiler daha sonra bu işlemi yaptıklarını inkâr edememektedir.

Trapdoor fonksiyonu f, x değeri için f(x)=y’nin kolay hesaplandığı, ekstra bir bilgisi olmayan birinin y değerinden x değerine ulaşamadığı, ama ekstra bilgisi olan bir kişinin y değerinden x değerine kolayca ulaştığı bir fonksiyon olarak tanımlanabilir. Açık anahtar kriptografisinde güvenlik, matematiksel olarak tersinin kolayca elde edilemediği bu tarz fonksiyonlara/problemlere dayanır:

1. Çarpanlara Ayırma Problemi: (İng. factorization problem) Çok büyük basamaklı iki p ve q asal sayısını çarpıp N = pq değerini elde etmek günümüz bilgisayarlarıyla çok kolaydır. Fakat verilen bir N değeri için p ve q çarpanlarını elde etmek çok daha zor bir problemdir.

2. Ayrık Logaritma Problemi: (İng. discrete logarithm problem) g ve p sayıları verilmiş olsun. Bir a sayısı için ga = b (mod p) değerini elde etmek günümüz bilgisayarlarıyla çok kolaydır. Fakat b değeri verildiğinde a değerini bulmak çok daha zordur.

Asimetrik kriptografi ya da diğer adıyla açık anahtarlı kriptografide şifreleme ve deşifreleme için iki farklı anahtar kullanılır. Bu sayede şifreleme anahtarının herkesin ulaşabileceği şekilde duyurursak, bize mesaj yollamak isteyen herkes bu anahtarı kullanarak şifreli mesaj gönderebilir. Deşifreleme anahtarı sadece bizde olduğu için de görüşmeler başkaları tarafından dinlenemez olacaktır. Bu özelliği sayesinde internet bankacılığı ya da alışveriş işlemleri mümkün hale gelmiştir.

Bu eğitimde Açık Anahtar kriptografisinin mantığı ve bu alandaki önemli algoritmalar anlatılmaktadır: Diffie-Hellman anahtar değişimi algoritması, RSA şifreleme algoritması, El-Gamal şifreleme algoritması, Dijital İmza Standardı ve son olarak da sertifikalardan bahsedilmektedir.

Who this course is for:

  • Herkes
  • Kriptografi ve siber güvenlik öğrenmek isteyenler

Instructor

Associate Professor at Middle East Technical University
Cihangir Tezcan
  • 4.7 Instructor Rating
  • 320 Reviews
  • 8,067 Students
  • 6 Courses

- Head of Department of Cyber Security
- Director of Cyber Security Center

I received my BSc degree in Mathematics and MSc and PhD degrees in Cryptography from Middle East Technical University (METU). I am currently the head of Department of Cyber Security and the director of Cyber Defense and Security Research Center in METU.

Before joining METU, I was a teaching assistant at École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) during my PhD studies and post-doctoral researcher at Ruhr-Universität Bochum (RUB).

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 25,000+ courses