Yaratıcı Yazarlık Eğitimi 2: Kısa Hikâye Atölyesi

Yeni başlayanlar ve tecrübeliler için kısa öykü yazarlığı ve atölyesi.
Rating: 4.3 out of 5 (209 ratings)
11,019 students
Turkish
Teknik ve teorik bilgilerle sıkı bir altyapı edinin.
Uygulamaları yaparak bilgilerinizi pratiğe dökün.
Atölye bölümü ile kendi öykü dosyanızı oluşturun.

Requirements

  • Klavye veya kağıt kalem.

Description

Sınırlarda dolaşan bir tür: Kısa Hikâye. Kurmaca yapıtlar içinde en özel olanı.

Kısa hikâye kimileri için bir basamaktır. Daha uzun soluklu kurgular yazmadan önce gelişmek için kullanılır. Bir roman yazmak aylar sürerken, bir kısa hikâye aynı gün tamamlanabilir; çoğu kez tek oturuşta yazılır.

Kimi yazarlar için de kısa hikâye yazmak asıl amaçtır. Bu türü saf edebiyat olarak görürler. İyi bir kısa hikâye fazlalıklarla doldurulamayacağı gibi, aynı zamanda boşaltılamaz.

İster araç ister amaç olsun; kısa hikâyeler iyi bir deneme alanıdır. Dilin sınırlarını ve imkânlarını keşfetmek için harika bir ortam sunar. Kısa hikâye sayesinde, her gün yeni bir anlatı tarzı deneyebilirsiniz. Dil, zaman, mekân ve olay örgüsü için her seferinde  farklı denemeler yapabilirsiniz. Diğer türlere kıyasla kısa hikâye yazarak çok daha az zamanda yazma becerilerinizi üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Who this course is for:

  • Yeni başlayanlar veya kısa hikâye alanında yeni beceriler edinmek isteyen tecrübeliler.

Course content

4 sections40 lectures1h 24m total length
  • Açıklamalar
    00:55

Instructor

Yazar, Editör
Atahan Başaran
  • 4.0 Instructor Rating
  • 314 Reviews
  • 12,292 Students
  • 2 Courses

Elazığ (28 Aralık 1991) doğumlu hikâye yazarı. Hikâye üzerine ilk eğitimini on bir yaşındayken aldı. Yayınlamak üzere hikâyeler yazmaya on beş yaşında başladı. 2010 yılında AYB Edebiyat Akademisi'nin yürüttüğü atölye çalışmalarına katıldı. Kısa öykülerden oluşan ilk kitabı Gün Biterken, 2012'de Avrasya Yazarlar Birliği'nin desteğiyle Bengü Yayınları'ndan; ikinci basılı kitabı Bir Üniversiteli Hikâyesi, 2017 yılında Epsilon Yayınevi'nden çıktı.

Bir Üniversiteli Hikâyesi'nin, yazar tarafından yayınlanan ilk dijital versiyonu mağazada kaldığı 2014-2018 yılları arasında Google Play Store'un en çok okunan Türkçe kitabı oldu.

Çok sayıda kısa ve uzun hikâyesi var. Hem dijital hem klasik yayıncılıkla ilgileniyor. Yazarlık, editörlük ve yazar koçluğu yapıyor. Kurgusal metin oluşturma konusunda özel dersler veriyor.

2017'de İstanbul'da düzenlenen Türk Dünyası Genç Yazarlar Buluşması'na Türkiye'yi temsil etmesi için davet edildi ve orada hikâye atölyesinin başkanlığını yaptı.