Język C dla początkujących
0.0 (0 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
4 students enrolled

Język C dla początkujących

Stwórz swój pierwszy projekt - aplikację do zarządzania wydatkami
0.0 (0 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
4 students enrolled
Last updated 2/2020
Polish
Current price: $37.99 Original price: $54.99 Discount: 31% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 5 hours on-demand video
 • 1 downloadable resource
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • Poznasz podstawy języka C
 • Dowiesz się, jak tworzyć w nim funkcje, zmienne i struktury
 • Nauczysz się obsługi pamięci
 • Opanujesz bazowe typy danych w C
 • Będziesz obsługiwać operacje wejścia i wyjścia
 • Stworzysz kilkanaście prostych zadań, które pokażą Ci sposoby rozwiązywania problemów w tym języku
 • W ramach praktyki napiszesz prostą aplikację do zarządzania wydatkami — kto wie, może C pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze?
Course content
Expand all 40 lectures 04:53:24
+ Praktyka
18 lectures 02:38:20
2.2. Prosty kalkulator - podstawowe operacje arytmetyczne
05:23
2.3. Równanie kwadratowe - wyrażenia warunkowe
06:42
2.4. Drukowanie kwadratów - pętla for
09:42
2.5. Lata przestępne - funkcje
08:01
2.6. Ciąg Fibonacciego - rekurencja
04:05
2.7. Silnia - typy całkowitoliczbowe
08:04
2.8. Suma odwrotności - pętla while i typ zmiennoprzecinkowy
05:27
2.9. Min, Max, Avg - tablice
09:35
2.10. Zamiana liter - ASCII i typ char
08:58
2.11. Zamiana liter c.d. - C-String
07:32
2.12. Fibonacci v2.0 - przekazywanie przez wskaźnik
09:52
2.13. Rzutowanie
14:43
2.14. Alokacja pamięci - malloc + free
05:40
2.15. Lista jednokierunkowa - struktury
14:20
2.16. Suma macierzy - tablice wielowymiarowe
10:39
2.17. Lista uczestników - Podstawowa obsługa plików
10:50
2.18. Kalkulator v2.0 - Argumenty wywołania programu, wiele plików źródłowych
14:04
+ Teoria
10 lectures 57:51
3.1. Podstawowe typy danych
06:29
3.2. Wskaźniki i struktury
09:08
3.3. Funkcje
06:34
3.4. Operatory
06:18
3.5. Wyrażenia warunkowe i pętle
05:37
3.6. Zarządzanie pamięcią
03:42
3.7. Preprocesor
04:55
3.8. Stałe
03:45
3.9. Operacje rzutowania
04:52
3.10. Zasięg zmiennych
06:31
+ 4. Projekt
10 lectures 01:10:59
4.1. Plan i zakres funkcjonalności
03:19
4.2. Struktura projektu i Makefile
07:19
4.3. Tworzenie statycznej biblioteki
09:12
4.4. Obsługa argumentów programu
08:11
4.5. Format danych w pliku
08:28
4.6. Wczytywanie danych
04:12
4.7. Wczytywanie c.d.
05:59
4.8. Obsługa kolejnych funkcji
03:25
4.9. Dodawanie rekordów
15:18
4.10. Podsumowanie i zakończenie
05:36
Requirements
 • Zainteresowanie programowaniem i dużo chęci do nauki
Description

Obierz kurs na... źródła programowania

Język C można nazwać ojcem wielu innych, popularniejszych dziś języków programowania. Jego opanowanie pozwala ostatecznie zrozumieć rozwiązania i struktury stosowane między innymi w C++, C# czy nawet Javie. Mimo że jest zaliczany do języków wysokiego poziomu, pozwala pisać stosunkowo lekki i wydajny kod, co nie jest bez znaczenia dla programistów tworzących mikrokontrolery oraz ogólnie — w świecie IoT (Internet of Things, internet rzeczy). Koderzy dysponujący dobrą znajomością języka C wkraczają do gry, gdy rzecz dotyczy struktur i rozwiązań możliwie najwydajniejszych pamięciowo oraz szybkościowo.

Jednym z ważnych wyróżników języka C jest to, że w zasadzie nie wykonuje on za programistę żadnych optymalizacji. Czy to wada? Jeśli zależy nam na prędkości tworzenia kodu, brak automatyzacji procesu optymalizowania kodu tak właśnie można postrzegać. Jeśli natomiast chodzi nam przede wszystkim o prędkość samego kodu, tutaj język C ma ogromną przewagę. Dodajmy do tego, że po elementy wywodzące się z C sięgają często inne, popularniejsze dziś języki, jak Python, który sporą część wymagających operacji deleguje właśnie do wydajniejszego od siebie C.

Znajomość C może się dziś wydawać zbędna, a wręcz przestarzała, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej: dobre rozumienie tego języka odwdzięcza się na wielu etapach przygody z programowaniem. Nie tylko w językach z rodziny C, ale praktycznie w każdym.

Język C dla początkujących. Stwórz swój pierwszy projekt - aplikację do zarządzania wydatkami kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Opanowanie zaproponowanego w kursie materiału pozwoli samodzielnie tworzyć aplikacje i sprawnie rozwiązywać problemy programistyczne z użyciem języka C.

Programowanie na wysokim poziomie

Język C należy do imperatywnych, strukturalnych języków programowania wysokiego poziomu, co oznacza, że używane w nim składnia i słowa kluczowe mają maksymalnie ułatwić człowiekowi rozumienie kodu programu. Tym samym operowanie językiem C oznacza wzniesienie się na wysoki poziom abstrakcji i dystansowanie od kwestii sprzętowych. Język C powstał na początku lat 70. XX wieku z przeznaczeniem przede wszystkim do programowania systemów operacyjnych — w 1973 roku udało się w nim zaimplementować jądro systemu operacyjnego Unix. Stopniowo C zyskiwał renomę jako świetny język do programowania systemów operacyjnych oraz aplikacji, a w latach 80. na jego bazie powstał obiektowy język C++. Dziś C jest uznawany za klasykę programowania, której znajomość, choć niekonieczna, bardzo pomaga w rozwijaniu własnych umiejętności w zakresie kodowania. W przeciwieństwie do innych, młodszych języków bowiem C nie należy do szczególnie intuicyjnych. Od programisty wymaga stałego skupienia i dokładnego zrozumienia tego, co się pisze. Przy kodowaniu w C należy ściśle przestrzegać dobrych praktyk programistycznych. Frajdę developerowi daje możliwość tworzenia w tym języku własnych elastycznych rozwiązań, pozwalających zniwelować jego niedogodności.

Najpierw praktyka, potem teoria, a potem znowu praktyka

Pracę z kursem rozpoczniemy od odrobiny praktyki — po to, by przyjrzeć się samemu językowi. Pierwsze lekcje będą więc poświęcone operacjom wejścia i wyjścia, tworzeniu podstawowego kalkulatora i szeregowi prostych operacji arytmetycznych. W ramach praktyki przedteoretycznej skupimy się także na równaniach kwadratowych, drukowaniu kwadratów w pętli for, silni, sumie odwrotności, rzutowaniu, sumie macierzy i tego typu obliczeniom, prowadzącym w finale tej części kursu do standardowej biblioteki języka C. W części teoretycznej omówimy podstawowe typy danych w C, wskaźniki i struktury, funkcje, operatory, wyrażenia warunkowe i pętle, zarządzanie pamięcią oraz preprocesor, a na końcu: stałe, operacje rzutowania i wreszcie — zasięg zmiennych. Opanowawszy podstawy języka C, wykonamy wspólnie projekt, czyli aplikację do zarządzania wydatkami. Zaczniemy od planu i zakresu funkcjonalności, potem przejdziemy do struktury projektu oraz Makefile, stworzymy bibliotekę i system obsługi argumentów programu. Zajmiemy się formatowaniem danych i wczytywaniem ich, opracujemy obsługę kolejnych funkcji, a na deser dodamy rekordy.

O autorze

Adam Bobowski — absolwent studiów magisterskich o specjalności computer seecurity na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Obecnie pracuje jako programista języka Python przy rozwiązaniach chmurowych i automatyzacji. Jego życiową pasją jest zdobywanie wiedzy i dzielenie się nią z innymi. Szczególnie interesują go zagadnienia związane z automatyzacją i upraszczaniem procesów. Zawsze ma za dużo na głowie, co niestety wcale go nie motywuje do bardziej wytężonej pracy.

Who this course is for:
 • Ty, jeżeli chcesz nauczyć się programować w języku C w stopniu średnio zaawansowanym
 • Tworzyć w tym języku własne elastyczne rozwiązania.
 • Tworzyć aplikacje i sprawnie rozwiązywać problemy programistyczne w Języku C.