Udemy

Web ve Dijital Tasarım Kültürü

Web ve Dijital Tasarım Alanına Ait Kullanılan Terimler ve Teknik Bilgiler
Free tutorial
Rating: 4.3 out of 5 (814 ratings)
31,831 students
2hr of on-demand video
Turkish

Dijital tasarım kültürüne dair teorik bilgi sahibi olacaklar
Çözünürlük, piksel, vektör ve görüntüleme birimlerine dair teknik bilgi sahibi olacaklar
HD, SD ve Ultra HD gibi video kavramlarına dair bilgi sahibi olacaklar

Requirements

  • Bilişim alanına dair ilgili olmak

Description

Burada yer alan dersler tamamı ile teorik olup dijital tasarım alanında kullanılan terimlerin teknik anlatımını içermektedir. Bir öğretim görevlisi olarak öğrencilerime özel hazırladığım ders notlarımı herkese açık hale getirdim ki bilgiye ihtiyacı olan kişiler de erişebilsinler.

Tasarım veya bilişim bölümlerinde alan tüm öğrencilerin bilmesi gereken temel düzey bilgilere bu ders içeriklerinden erişebilirsiniz.

1837 yılında telgrafın bulunması ile iletişim alanında aktif olarak kullanılmaya başlanan dijital sinyaller ve takip eden yüzyıl içerisinde transistor çipin bulunmasıyla hızlanan dijital teknolojilerin gelişimi, 1990’lı yıllara gelindiğinde artık önüne geçilemez bir ivmeyle gelişen bilgisayar teknolojilerini ortaya çıkardı. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, insanoğlunun kolay iletişim kurmasına ve anlık olarak veri paylaşmasına olanak tanıdı. Bilgisayar kullanımına paralel yaygınlaşan İnternet kullanımı da her geçen gün sosyal anlamda da pek çok değişikliği beraberinde getirerek insanoğlunun sosyal hayatını şekillendirmeye başlamıştır. Web 3.0 ile İnternet artık sezgi sahibi yapay zeka uygulamalarından yararlanıp, insan gibi davranarak kişisel sorularımızda bize rehberlik edecektir. Gelecek yıllarda sorular sorarak aradığımızı önümüze getirebilecek bir yapı ile kullanıcıların karşısına çıkmış olacaktır. Google arama motoruna herhangi bir arama yapıldığında ekrana gelen “bunu mu demek istemiştiniz” ibaresi Web 3.0’a doğru teknolojinin hızla yol aldığının en kolay gözlenebilen örneklerindendir. İletişim teknolojileri sürekli değişmekte ve söz konusu bu değişim oranında da gelişim göstermektedir. Bir iletişim teknolojisi olan internet ve günümüzde sosyal ağların kullanımı, bu değişim ve gelişim sürecinin önemli kilometre taşlarından biridir. Burada yer alan derslerde internet teknolojileri ve sosyal ağların gelişimi anlatılacaktır. Ayrıca dijital tasarıma dair bilgilerin de yer aldığı bu kurs tamamı ile teorik anlatımlardan oluşmaktadır.

Who this course is for:

  • Bilişime meraklı herkes

Instructor

Dr. Öğretim Üyesi - Yazar
Mustafa Hikmet Aydıngüler
  • 4.6 Instructor Rating
  • 2,776 Reviews
  • 62,623 Students
  • 5 Courses

1987 yılında İstanbul’da doğdum. Lisans eğitimimi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı alanında 2010 yılında tamamladım. İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans tezimi 2012 yılında bitirdim. Doktora eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım alanında geleneksel sanatların dijitalleştirilmesi üzerine yaptım. Piyasada şu an 4. Baskısı yer alan Photoshop CC ve Illustrator CC ders kitaplarının yazarıyım. 2010 yılından beri çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde önlisans ve lisans düzeyinde dersler vermekte olup hâli hazırda akademisyenlik görevimi sürdürmekteyim

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 26,000+ courses