Hyper-V Kurulumu ve Konfigurasyonu

Hyper-V Kurulumu ve Konfigurasyonu
Free tutorial
Rating: 4.4 out of 5 (50 ratings)
1,574 students
31min of on-demand video
Turkish

Hyper-V Kurulumu
Sanal Makina Dağıtımı
Hyper-V Depolama Çözümleri

Requirements

  • Powershell

Description

Bu kursta Windows Server 2016 Hyper-V sanallaştıma sunucusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Buradaki bilgileri yalnızca 2016 versiyonunda değil, 2012 ve 2019, hatta Windows 10 masaüstü versiyonlarında da kullanabileceksiniz. MCSA ve MCSE sertifikalarına yönelik bu eğitimi alabileceğiniz gibi, BT işlemlerinde kullanmak üzere de faydalanabilirsiniz.

Kursumuzun ilk dersinde Server Manager kullanarak Hyper Server nasıl kurulur buna değinirken ikinci derste Powershell ile nasıl kurulur konusunu işledim. Üçüncü derste sanal makina nasıl oluşturulur, disk seçenekleri nelerdir, nasıl dağıtılır konularını, kullanılabilecek farklı konfigurasyon seçenekleriyle birlikte inceledim.

Dördüncü derste oluşturulan sanal makinaların nasıl import ve export edileceği konusunu ele aldım. Bu çok önemli bir konu çünkü; sanal makinalarınızı nasıl Hyper-V sunucular arasında taşıyabileceğiniz konusunda bir klavuz olabileceğini düşünüyorum.

Beşini derste, sanal makinanızda kullanabileceğiniz disk yapıları ve özellikleri konusunu inceledim. Diğer kurslarım arasında bulunan storage systems ile birlikte düşünebileceğiniz özellikler bu derste temel hatlarıyla ele alınmıştır. Storage Sistems ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler, diğer kurslarıma göz atabilirler.

Altıncı derste önemli bir güvenilirlik mekanizması olan chekpoint mekanizmasını ele aldık. Checkpoint nasıl alınır ve gerii yüklenir sorularının cevabını bu derste bulabilirsiniz.

Yedinci dersimizde ise en önemli Hyper-V özelliklerini extra olarak ele aldık. Ana özelliklerden biri olan Hyper-V sunucunuzun yine Hyper-V Host olarak kullanabilmenizi sağlayan komutlar bu bölümde inceleniyor. Ayrıca, sanal makinanınızın performansını ölçebilmek adına, kaynak tüketimlerinin analizini yapabileceğiniz komutlar ve özellikler bu derste ele alınıyor.


Who this course is for:

  • BT Çalışanları
  • MCSA, MCSE Adayları

Instructor

IT Engineer
Mustafa Kuzu
  • 4.5 Instructor Rating
  • 54 Reviews
  • 1,583 Students
  • 3 Courses

1999 yılından beri IT alanında çalışıyorum. Windows 3.1 ve NT 4.0 ile başlayan yolculuğum, Windows Server 2019 ile devam etmekte. Bunun yanında pek çok zaman Linux yöneticiliği de yaptım. Pek çok versiyonda; LDAP, DNS, DHCP gibi servisleri yapılandırmanın yanında, Group Policy, Windows Management Instruments gibi uzak yönetim ve yapılandırma araçlarını da aktif bir şekilde kullandım.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 17,000+ courses