Herkes İçin Linux: Part 2

Server Yönetimi, Oyun Sunucusu Kurulumu, Web Sunucusu Kurulumu ve Çok Daha Fazlası
Rating: 3.7 out of 5 (65 ratings)
4,936 students
Turkish

Temel Linux terminal komutlarını tamamen öğrenmiş olacaksınız.
Pek çok işinizi grafiksel olarak değil de terminal üzerinden kodla yapmayı öğrenmiş olacaksınız.
Ubuntu Server yönetiminde ilerleyeceksiniz.
Ubuntu üzerinde 100'den fazla oyunun sunucusunu kurmayı öğreneceksiniz.
Ubuntu Server üzerinde WordPress ile web site yayınlamayı öğreneceksiniz.

Requirements

 • Öğrencinin bilgisayar kullanmayı bilmesi yeterlidir.
 • Bilgisayarında Linux Sanal makine veya direkt Linux dağıtımı kurulu olası gerekmektedir.

Description

Sıfırdan Başlayarak Uygulamalarla Ubuntu Server Yönetimi ve Linux Eğitimi

Bu eğitimde serisinde GNU Linux Ubuntu Server ile oyun sunucusu kurulumundan tutun da web sayfası yayınlamaya kadar server yönetimi işlenmiştir. Bunun yanı sıra Linux kullanımının detayları açıklanmıştır.

İster bir yazılım geliştirici olun ister de hobi amaçlı arkadaşlarınızla projeler geliştirin karşınıza daima GNU Linux ve bileşenleri çıkacaktır. GNU Linux ve bileşenleri öğrenilmeden sunucu mimarisini yönetmek, anlamak mümkün değildir. Bugün artık MSSQL bile Linux dağıtımları üzerinde çalışmakta ve nispeten daha performanslı çalışmaktadır. Yani hangi teknolojiyi kullanıyor olursanız olun GNU Linux kullanmadan kariyerinizde ilerleme sağlamak hiç kolay olmayacaktır.

Kursun içerisinde bir web sayfası yayınlamanın mantığı, statik dosyalar, ve port kavramı gibi terimler de işlenmiştir. Bunun dışında bir Linux sunucusunu yalnızca komut satırı üzerinden nasıl kontrol edebileceğimiz, kolayca scriptleri yazıp nasıl kullanabileceğimiz işlenmiştir.

Kurs süresince Linux dağıtımı olarak Ubuntu Server 18.04 kullanılmıştır. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Ubuntu dağıtımının güncel sürümü 20.04 yayınlandı. Dilerseniz kurs süresince server olarak 20.04 dağıtımını temin edip onu da kurup kullanabilirsiniz. Ancak kararlılık açısından benimle aynı sürümü kullanmanızı öneririm. Yine de başka bir sürüm kullanacaksanız kurs içerisinde benim kurduğum yazılımların sizin sürümünüze nasıl kurulduğu hakkında ufak bir araştırmayı Google üzerinde yaparsanız daha iyi olacaktır kanaatimce.

Bu eğitim yalnızca GNU Linux için bir giriş değil yazılım geliştiriciliği için de bir giriş niteliğindedir. Eğer bir yazılım geliştiriciyseniz özellikle kariyerinizin başlarında bir projeyi baştan sona inşa edip sonra da bunu canlıya almanız gerekecektir. Bu noktads tüm sunucu işlemleri sizi bekliyor olacaktır. Kısaca söylemek gerekirse GNU Linux öğrenmek herkes için şart olmuştur. Linux ile beraber sanallaştırma, Docker, Kubernetes gibi kavramları da öğrenmek gerek çünkü günümüzde tüm deploy süreçleri artık bu saydığım teknolojiler tarafından yönetilmekte ve kullanılmaktadır.

Eğitimin öncesi için Part 1 ye bakınız.


Who this course is for:

 • Linux Sistem Yöneticileri

Course content

2 sections9 lectures1h 56m total length
 • Kullanıcı Yönetimi
  24:35
 • Linux Game Server Manager Kurulumu
  18:09
 • Nano Editör
  08:45
 • Shell Özelleştirme
  24:32
 • Tar Kullanımı
  04:20
 • Paket Yöneticisi
  09:43
 • LAMP Stack Kurulumu
  18:08
 • WordPress Kurulumu
  08:30

Instructor

Yazılım Geliştirici ve Eğitmeni
Volkan Tasci
 • 4.5 Instructor Rating
 • 7,290 Reviews
 • 92,624 Students
 • 5 Courses

Merhaba, Ben Volkan TAŞCI.

Udemy ve YouTube gibi platformlarda epey süredir eğitim videoları çekmekte ve yayınlamaktayım. Udemy'de 90.000+ öğrenciye ulaşmış durumdayım. Açık kaynak ve özgür yazılım ile haşır neşirim.

Docker, Python, Linux gibi alanlarda gelişmiş düzeyde Türkçe kaynak oluşturabilmek adına oldukça çalışma yapmış bulunuyorum. Bu çalışmalar basılı Python Eğitim Kitabı, çevrimiçi Kabuk Programlama kitabı, Ücretsiz Python ve GNU Linux eğitim serileri şeklindedir.

Yalnızca çevrimiçi alanlarda değil kurumsal şirketlere özel eğitmen olarak gidip yine bu alanlarda eğitimler veriyorum.

Umarım eğitimlerimden memnun kalırsınız.