Udemy

Gökhan Muharremoğlu ile Siber Güvenlik 2

Meraklısına Siber Güvenlik
Free tutorial
Rating: 4.4 out of 5 (97 ratings)
9,149 students
1hr 59min of on-demand video
Turkish

siber güvenlik
ethical hacking
cyber security
penetration testing
penetrasyon testi

Requirements

  • Siber Güvenlik Konularına İlgi
  • Kalıp Dışı Düşünme Becerisi

Description

Siber güvenlik başlıklarında meraklısından uzmanına kadar her kesime hitap edebilecek içerikler ile saldırılar ve bu saldırılardan korunmanın yollarının anlatıldığı, bilgiye doğrudan ulaştıran içerikler ve eğitimler.


Saldırı ve savunma için gereken bilgi, bir bıçak ve bir madalyonun iki yüzü gibidir. Birbirinden ayıramayacağımız bu bilgileri saldırganlardan önce bilerek yol yöntemleri anlamak, siber güvenlikte en zayıf halka olan insan faktörü tarafındaki farkındalığı arttırmaya yardımcı olmaktadır.


Bilimsel birçok alanda olduğu gibi bilgi güvenliğinde de hesaplanabilir sebep ve sonuç ilişkileri dikkat çekmektedir. Bu ilişkileri iyi gözlemlemek ve sebepleri iyi analiz etmek, sonuçlar hakkındaki yorum gücünü arttırmak için kullanılabilir. Bu aşamada dinamikleri analiz etmekte kullanılacak ve sonuca uzanan yapıyı sağlam temeller üzerine oturtacak olan öğe, Temel Bilgi Güvenliği Prensipleri olacaktır.


Süreç veya teknik sebeplere dayalı olup olmadığına bakılmaksızın bir sistemi detaylarıyla dahi incelemeden çıkabilecek olası zafiyetler hakkında yorum yapabilmek mümkündür. Bilgi güvenliğinin genel resmine ve tasarımlarda kullanılan dinamiklere bakıldığında, aslında çoğu zafiyetin temel prensiplerin doğal bir sonucu olarak türediği görülebilmektedir. Doğası gereği oluşması muhtemel zafiyetlerin aktif kullanımda olan ortamlarda da hayat bulması nedeniyle oluşan bu zafiyetler artık hayatlarına riskler olarak devam edeceklerdir.


Olası zafiyetleri tahmin etmede kullanılacak yöntem, temel prensiplerden yola çıkmak olacaktır. Bu aşamada temel prensiplere hâkim olmak ve hangi prensibin nasıl bir sonuca götürebileceğini önceden bilmek, yapılacak tahminler için anahtar rol oynayacaktır. Temel prensiplerin götürebileceği sonuçlar bilindiğinde ise geriye kalan sadece var olan problemin ters çözüm yoluyla hangi prensibe işaret ettiğini bulmak olacaktır.


Siber Güvenlik out of box düşünme yetkinliği gerektiren yeteneğe dayalı bir alandır. Yetenek, bilgi ve bol çalışma ile harmanlandığında ortaya kayda değer sonuçlar çıkmaktadır. Buna ön ayak olabilmesi açısından temel bakış açısına ilişkin fikir vermeye yardımcı olacak bu kurs umarım sizlere faydalı olur.


Gökhan Muharremoğlu

Who this course is for:

  • Genel

Instructor

Siber Güvenlik Uzmanı
Gökhan Muharremoğlu
  • 4.4 Instructor Rating
  • 2,631 Reviews
  • 67,711 Students
  • 3 Courses

Gökhan’ın siber güvenlik alanında 20 seneden fazla saha deneyimi ve 10 seneden fazla danışmanlık deneyimi bulunmaktadır.

90’ların ortasında başladığı siber güvenlik yolculuğuna 1999 yılında Türkiye’deki ilk ve en büyük siber güvenlik içerikli beyaz şapkalı hacker topluluklarından birini kurarak devam etmiştir.

Uluslararası projelerde görev almıştır ve  uluslararası bir danışmanlık şirketinde  ofansif güvenlik hizmetlerinden sorumlu yönetici olarak görev yapmaktadır.

Söz konusu eğitim olduğunda bilgiyi sürükleyici, anlaşılır ve yalın kılmanın önemli olduğu düşünmektedir.

"simplicity is the ultimate sophistication"

Sahip olduğu sertifikalar:

CISSP, OSCP, CEH, ECSA/LPT, Security+, CIW - Web Security Professional, TSE, EXIN 27002 ve ISO 27001 LA

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 26,000+ courses