GNU/Linux Pardus İşletim Sistemi Eğitimi (Temel Seviye)

Linux Tabanlı Milli İşletim Sistemimizi Tanıyalım. Linux Dünyasını Keşfedelim.
Free tutorial
Rating: 4.9 out of 5 (142 ratings)
5,602 students
1hr 48min of on-demand video
Turkish

Pardus İşletim Sisteminin Kurulması
Özgür Yazılım Felsefesi
Linux Dağıtımları
Pardus İşletim Sisteminin Grafik Arayüz Ortamı
Pardus İşletim Sisteminin Shell Ortamı
Pardus Server Kurulumu
Temel Linux Komutları
Paket İşlemleri
Masaüstü Özelleştirmeleri

Requirements

  • Herhangi bir ön kuşul bulunmamaktadır.

Description

Neden Linux Öğrenmelisiniz?

Bilişim camiasında profesyonel olmak istiyorsanız Temel Linux öğrenmekle açılan kapı Siber Güvenlikten, Uygulama ve Oyun Geliştirmeye, Sistem Yöneticiliğinden, Ağ Yöneticiliğine, Büyük Veri den yapay zeka çalışmalarına kadar birçok alanda size kendinizi geliştirme fırsatı sağlayacaktır. Günümüzde Linux dağıtımları her sektörde yerini almış durumda. Otomasyon sistemlerinde, sunucularda, arabaların dijital sensörlerinde, televizyonların işletim sistemlerinde, mobil cihazların büyük bir çoğunluğunda, savunma sanayinde, uçak yazılımlarında, radarlarda, gemilerde, bankalarda ve daha bir çok yerde Linux dağıtımları kullanılıyor. Dolayısıyla; Bilişim camiasında bir kariyer hedefliyorsanız, Linux bilgisi sektörel olarak size katma değer sağlayacaktır. Bugün başlayacağımız Linux Öğrenme Yolculuğunun bir sonu olmadığını ayrıca hatırlatmak isterim. Linux ta kendimizi geliştirmenin en güzel yolunun kendimizi sürekli öğrenci olarak görmek olduğunu da unutmayın.

Pardus Nedir?

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır.

Özellikle son yıllarda, kamu kurum ve kuruluşlarında Pardus İşletim Sistemine geçişler hızlanmış durumdadır. Dolayısıyla, önümüzdeki süreçte Linux İşletim Sistemi ile birlikte açık kaynak kodlu yazılımların yaygınlaşması kaçınılmaz olacaktır.

Kurs gereksinimleri veya ön koşulları var mı?

  • Minimum 4 GB RAM, 60 GB disk alanına sahip bir bilgisayar

  • Vmware Workstation, VirtualBox, Hyper-V gibi sanallaştırma platformuna sahip bir işletim sistemi

Who this course is for:

  • Linux dünyasını araştırmak isteyen ve bu alanda profesyonel olmayı hedefleyen herkes

Instructor

Bilgi Teknolojileri Şirketi
Bilisim Academy
  • 4.8 Instructor Rating
  • 224 Reviews
  • 9,838 Students
  • 2 Courses

Bilişim Academy uzman ve deneyimli kadrosuyla, dijital platformda yol gösterici, güvenli ve kolay çözümler üretmektedir.

IT sertifikalarına yönelik eğitim hizmetleri, KVKK ve ISO 27001 danışmanlığı, siber güvenlik çözümleri, ağ ve sistem altyapı hizmetleri ve yazılım hizmetleri vermektedir.

Amacımız bilgi teknolojileri dünyasında analitik çözümler üreterek müşterilerimizin iş sahalarını kolaylaştırmak, bilişim suçlarından ve suçlularından korumak, firma yükümlülüklerini mevzuata göre eksiksiz yerine getirilmesini temin ederek müşterilerimizi yasal sorumluluklardan kurtarmaktır.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 17,000+ courses