Udemy

Genel Veritabanı Tasarımı 2 (uygulama)

Sql, Mysql ve Oracle Veritabanı
Free tutorial
Rating: 4.6 out of 5 (36 ratings)
4,408 students
1hr 59min of on-demand video
Turkish

Sıfırdan Proje Analizi
Analizi yapılan projenin veritabanı tasarımını yapabilecekler
Tasarımına karar verilerin veri tabanını DDL komutlarla kodlayabilecekler
Sql, Myqsl ve Oracle veritabanında veritabanı tasarlayabilecekler

Requirements

  • Genel veri tabanı tasarımı 1 kursunu almaları iyi olur

Description

----Kodlab Yayınevinin 'Genel Veritabanı Tasarımı' Kitabına ait videolardır.

Veri tabanı Tasarımı denildiğinde ilk aklınıza gelen nedir? Veri tabanını tasarımı nasıl olur diye merak ediyorsanız eğer, üç farklı veri tabanı platformunda (SQL Server, Oracle, MySQL), veri tabanı nasıl tasarlanır sorusunun cevabını bu videolarda bulabilirsiniz. Kurguladığınız veri tabanı, son haline gelene kadar; düşünme, karar verme ve kodlama süreçlerini içeren bu kitapta, konular kademeli ve birbiri ile bağlantılı olarak ilerlemekte ve her aşamasında örneklerle konu pekiştirilmektedir. Son final kısmında ise büyük ve karmaşık veri tabanı tasarımlarının sıfırdan kodlaması aşama aşama yapılmış olup sizleri bekliyor olacak.

Veri tabanı oluşturmayı başlangıç seviyesinde bilenler için de veri tabanınızın performansını etkileyecek noktaları, normalizasyon kurallarına uyup uymadığını kontrol etmek isterseniz ya da karmaşık join yapısındaki sorguların cevapları istediğiniz performansta size dönmüyorsa, veri tabanı mimarisinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, videolara bir göz atabilirsiniz.

Farklı platformlarda (SQL Server, Oracle, MySQL) DDL komutları ile veri tabanı tasarımını tasarlayabilir, yazdığınız yazılımların temeli olan veri tabanınızı rahatlıkla oluşturabilir, üzerinde çalıştığınız veri tabanlarının yapısını rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Veri tabanı tasarlarken, veri türlerine, kısıtlayıcılara ve ilişki türlerine dikkat etmeniz gerekiyor.  Bu kursta konu anlatımı yerine,  ilişkisiz veri tabanı tasarımı yapılacaktır. Sonrasında aynı veri tabanı üzerinden ilişkili veri tabanı tasarlanacaktır. son bölümde is sıfırdan büyük bir veri tabanını adım adım tasarlayıp diyagram üzerinden kontrolü sağlanacaktır.


Who this course is for:

  • Veritabanına ilgi duyan herkes kursu alabilir

Instructor

Bilgisayar Mühendisi
Esra Yorulmaz Salman
  • 4.5 Instructor Rating
  • 136 Reviews
  • 5,569 Students
  • 2 Courses

2008 yılında Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama önlisans bölümünden ,  2013 yılında OMÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Sektorde yaklaşık olarak 3-4 yıl yazılım alanında projelerde çalıştıktan sonra , meslek edindirme kurslarında; Sql Server veri tabanı tasarımı, SQL/T-SQL sorgulamaları, Veri Tabanı Yönetimi, Oracle, SQL/PLSQL, Angular üzerine eğitmenlik yaptım. Şuan ibb bünyesinde uygulama geliştirme uzmanı olarak çalışmaya devam ediyorum. GENEL VERİTABANI TASARIMI ve SQL UYGULAMALARI VE SORGU BANKASI olmak üzere iki tane kitabım mevcuttur..

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 26,000+ courses