Udemy

Genel Veritabanı Tasarımı 1 (Konu anlatımı)

Sql Sever, Oracle, Mysql
Free tutorial
Rating: 4.4 out of 5 (100 ratings)
4,288 students
1hr 59min of on-demand video
Turkish

Bir veriFarklı platformlarda (SQL Server, Oracle, MySQL) DDL komutları ile veri tabanı tasarımını  tasarlayabilirsiniz
Tasarlanmış bir veritabanını rahatlıkla çözümleyebilirler
Veritabanı optimizasyon sorunların nelerden kaynaklandığını tespit edebilirler
Sadece sql server değil, Oracle ve Mysql veritabanlarında da aynı derecede bilgi sahibi olabilirler
farklı platformlarda veri türlerini, kısıtlayıcıları, ilişki türlerini karşılaştırarak öğreneceğiniz için temel tasarım konusunda alt yapı oluşturacaktır.

Requirements

  • Herhangi bir altyapı gerekmez kurs temel seviyededir.

Description

----Kodlab Yayınevinin 'Genel Veritabanı Tasarımı' Kitabına ait videolardır.

Veri tabanı Tasarımı denildiğinde ilk aklınıza gelen nedir? Veri tabanını tasarımı nasıl olur diye merak ediyorsanız eğer, üç farklı veri tabanı platformunda (SQL Server, Oracle, MySQL), veri tabanı nasıl tasarlanır sorusunun cevabını bu videolarda bulabilirsiniz. Kurguladığınız veri tabanı, son haline gelene kadar; düşünme, karar verme ve kodlama süreçlerini içeren bu kitapta, konular kademeli ve birbiri ile bağlantılı olarak ilerlemekte ve her aşamasında örneklerle konu pekiştirilmektedir. Son final kısmında ise büyük ve karmaşık veri tabanı tasarımlarının sıfırdan kodlaması aşama aşama yapılmış olup sizleri bekliyor olacak.

Veri tabanı oluşturmayı başlangıç seviyesinde bilenler için de veri tabanınızın performansını etkileyecek noktaları, normalizasyon kurallarına uyup uymadığını kontrol etmek isterseniz ya da karmaşık join yapısındaki sorguların cevapları istediğiniz performansta size dönmüyorsa, veri tabanı mimarisinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, videolara bir göz atabilirsiniz.

Veri tabanının kurgulanma ve oluşturulma aşamalarında, veri tabanının sağlam bir yapıda olması ve gelen her türlü sorguya rahatlıkla cevap verilebilmesi için veri tabanı tasarım standartlarına uygun olması beklenir. Veri tabanı tasarım süreçleri, Proje Analizi, Verileri Gruplama, Tablo Yapıları, Normalizasyon kuralları, Kısıtlayıcılar ve Tablolar arası İlişkiler aşama aşama anlatılarak bol örnekle pekiştirilmiştir.

Farklı platformlarda (SQL Server, Oracle, MySQL) DDL komutları ile veri tabanı tasarımını  tasarlayabilir, yazdığınız yazılımların temeli olan veri tabanınızı rahatlıkla oluşturabilir, üzerinde çalıştığınız veri tabanlarının yapısını rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Bilişim sektöründe çalışmayı planlayan ya da çalışan, iş analistliği, yazılım (Mobil, Web, Masaüstü) uygulamaları geliştiricileri için veri tabanı konusunda temel oluşturacaktır.

Bu videolar , Genel veri tabanı tasarımı kitabıma ait olan videolardır. Kitap ile birlikte ilerlediğinizde daha verim alabilirsiniz.

Who this course is for:

  • Bilişim sektöründe çalışmayı planlayan ya da çalışan, iş analistliği, yazılım (Mobil, Web, Masaüstü) uygulamaları geliştiricileri için veri tabanı konusunda temel oluşturacaktır.

Instructor

Bilgisayar Mühendisi
Esra Yorulmaz Salman
  • 4.5 Instructor Rating
  • 136 Reviews
  • 5,569 Students
  • 2 Courses

2008 yılında Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama önlisans bölümünden ,  2013 yılında OMÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Sektorde yaklaşık olarak 3-4 yıl yazılım alanında projelerde çalıştıktan sonra , meslek edindirme kurslarında; Sql Server veri tabanı tasarımı, SQL/T-SQL sorgulamaları, Veri Tabanı Yönetimi, Oracle, SQL/PLSQL, Angular üzerine eğitmenlik yaptım. Şuan ibb bünyesinde uygulama geliştirme uzmanı olarak çalışmaya devam ediyorum. GENEL VERİTABANI TASARIMI ve SQL UYGULAMALARI VE SORGU BANKASI olmak üzere iki tane kitabım mevcuttur..

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 26,000+ courses