FINANSE od Podstaw w Praktyce - etat, kredyty, INWESTOWANIE
4.5 (47 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
153 students enrolled

FINANSE od Podstaw w Praktyce - etat, kredyty, INWESTOWANIE

Naucz się, jak zarządzać finansami osobistymi w praktyce, aby uniknąć problemów finansowych i budować zamożność rodziny!
4.5 (47 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
153 students enrolled
Last updated 9/2019
Polish
Current price: $13.99 Original price: $19.99 Discount: 30% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 4 hours on-demand video
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Assignments
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • Jasno zrozumiesz, o co chodzi w finansach i bankowości w praktyce
 • Poznasz prostą formułę sukcesu gwarantującą bankierom nadzwyczajne zyski
 • Nauczysz się, w jaki sposób można naśladować banki w zarządzaniu finansami rodziny
 • Zrozumiesz, dlaczego ludzie bogaci systematycznie stają się coraz bogatsi, pomimo tego, że nie pracują na dwa etaty
 • Poznasz najczęstsze błędy finansowe, które popełniają ludzie wchodzący na drogę ekonomicznego sukcesu
 • Dowiesz się, dlaczego nie możesz ufać wszystkim doradcom finansowym (kredytowym), szkoleniowcom, książkom
 • Zrozumiesz, czym jest procent składany i jak w praktyce finansowej wykorzystać jego moc
 • Nauczysz się racjonalnie korzystać z kredytów bankowych (instrumentów dłużnych)
 • Dowiesz się, jak mądrze kupować nieruchomości na kredyt
 • Doświadczysz tego, że o finansach można mówić prostym, zrozumiałym językiem (bez wielkich teorii, skomplikowanych modeli matematycznych, medialnego bełkotu i handlowo-finansowej bajery)
Requirements
 • Nie musisz posiadać żadnych podstawowych wiadomości. Wystarczą dobre chęci i cierpliwość.
Description

Życie to podróż! Z ekonomicznego punktu widzenia można porównać ją do rejsu łodzią po finansowych morzach. Ta fascynująca przygoda trwa co najmniej kilkadziesiąt lat – od 20. do 65. roku życia (emerytura) i jeszcze dłużej. Czy przez cały ten okres chcesz wiosłować? Chcesz używać wyłącznie własnych ograniczonych sił? Czy może chciałbyś nauczyć się rozwijać finansowe żagle? I nauczyć się łapać wiejący w gospodarce finansowy wiatr? Czy chciałbyś poczuć się jak kapitan swoich finansów?

W finansach zazwyczaj zaczynamy swoją podróż małą łódeczką mającą zaledwie parę wioseł. Z czasem uczymy się żeglować, zamiast wiosłować. Co więcej, w finansach możemy systematycznie rozbudowywać łódź, którą płyniemy. Dostawiać kolejne żagle, aż w pewnym momencie wiosła (etat) przestają być potrzebne. Wówczas bardzo ważne są Twoje kompetencje finansowe, aby obrać właściwy finansowy kurs i mocno trzymać ster celu finansowego.

Nawet jeśli teraz jesteś zupełnym laikiem w dziedzinie finansów, a Twoja wiedza finansowa kończy się na tym, jak włożyć kartę do bankomatu i wprowadzić PIN, to już po przerobieniu całości kursu możesz zacząć swoją fascynująca finansową podróż. Nie musisz do emerytury pracować, dla pieniędzy. Pieniądze – umiejętnie pokierowane - mogą zacząć pracować dla Ciebie! Krok po kroku, postaram Ci się wyjaśnić, co i jak trzeba robić, aby nie stracić z oczu wymarzonego celu finansowego i ostatecznie go osiągnąć.

Jesteś gotowy rozwinąć swoje finansowe żagle?

[UWAGA! To jest mój drugi kurs finansowy na Udemy. W pierwszym kursie pt. "FINANSE OSOBISTE, krok po kroku, od Zera do Milionera" przedstawiłem wiele praktycznych zagadnień, jak zarządzać finansami osobistymi w perspektywie KRÓTKOOKRESOWEJ, czyli:

 • jak kontrolować wydatki,

 • jak zarządzać rachunkiem bankowym,

 • jak zarządzać comiesięcznym budżetem domowym,

 • jak planować największe wydatki,

 • jak podejmować najważniejsze decyzje finansowe,

 • jak myśleć o pomnażaniu majątku,

 • ile pieniędzy inwestować itd.


  W drugim kursie finansowym "FINANSE od Podstaw w Praktyce" nie powtarzam tych zagadnień. Tutaj koncentruję się na DŁUGOOKRESOWEJ perspektywie zarządzania finansami. Taka STRATEGIA zarządzania finansami to nie proste triki finansowe do natychmiastowego zastosowania, ale odpowiednie podejście do pieniędzy, filozofia zarządzania kapitałem lub finansowy mindset. Dlatego nie znajdziesz w tym kursie prostych recept na sukces w krótkim czasie. Nauczysz się za to, jak zadbać o finanse rodziny w perspektywie wieloletniej unikając najczęstszych błędów. Nie znajdziesz także w kursie wielu zadań z zakresu matematyki finansowej. To nie jest kurs "Podstawy matematyki finansowej".]

Who this course is for:
 • Osoby, które chcą nauczyć się podstaw finansów i bankowości w celu praktycznego wykorzystania tej wiedzy do zarządzania finansami osobistymi (rodziny).
Course content
Expand all 17 lectures 03:55:06
+ Jak efektywnie korzystać z kursu?
2 lectures 22:21

Jestem przekonany, że ostatecznie o rezultatach odbycia kursu finansowego zdecyduje Twoje podejście i zaangażowanie. Nie chcę zostawić Cię bez wskazówek metodycznych w tym zakresie. Dlatego w tej części podpowiadam kilka prostych narzędzi i zasad, które pomagają skutecznie wprowadzać zmiany w finansach osobistych (rodziny). Pamiętaj! Sukces finansowy tylko w 20% zależy od rozwoju wiedzy finansowej (inteligencji finansowej lub świadomości finansowej). Aż 80% to nawyki finansowe zbudowane wokół tej wiedzy! Zbudowanie tych nawyków to Twoje najważniejsze zadanie. Spróbuj zrobić to metodycznie, krok po kroku, bez cofania się, zniechęcania i rezygnacji z obranych celów.

Preview 12:47

Odsłuchując tę część kursu finansowego możesz przekonać się ostatecznie, czy jest on dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Omawiam pokrótce wszystkie pozostałe odcinki kursu. Staram się wskazać istotę poszczególnych części posługując się prostymi symbolami: (T) - elementy Teorii finansów, (M) - Motywacja do działania w finansach osobistych, (P) - mikro Poradnik finansowy, (C) - studium przypadku (Case).

Preview 09:34
+ Pieniądz, inflacja i procent, czyli w co inwestować?
2 lectures 27:08

Procent jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce rynkowej. Jego źródłem jest synergia ekonomiczna. Procent nie dotyczy jedynie operacji dłużnych, ale wszelkiej działalności gospodarczej wyznaczając tzw. alternatywny koszt kapitału. Wysokość procentu jest zmienna i zależy od kilku czynników - powinieneś je poznać i dobrze zrozumieć. W gospodarce istnieje wiele instrumentów dłużnych, które zawierają w sobie operację oprocentowania. Wiem, wiem! Pewnie zaczynasz myśleć, że to kurs teorii finansów :-) Nic bardziej mylnego! Jednakże ta odrobina teorii jest nam potrzebna, aby swobodnie poruszać się w świecie finansów. Nie zniechęcaj się! Zapewniam Cię, że mój kurs finansowy ma więcej walorów praktycznych, niż teoretycznych ;-)

Procent i instrumenty dłużne
15:55

Teraz chciałbym, abyś dobrze zrozumiał związek pomiędzy istota współczesnego pieniądza, inflacją oraz stopą procentową. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mleko i chleb nie drożeją tak szybko, jak mieszkania w Twoim mieście? Czy możemy być spokojni słysząc, że inflacja to zaledwie 2-3%. W finansach zasada myśl globalnie, działaj lokalnie ma również swoje, choć specyficzne, zastosowanie. Dobre zrozumienie powyższych zagadnień wyjaśnia, dlaczego zamożni ludzie nie trzymają pieniędzy na kontach w bankach, ale inwestują je w odpowiednie aktywa.   

Pieniądz, inflacja i procent, czyli w co inwestować?
11:13
+ Filozofia życia a procent składany
1 lecture 12:57

W tej części kursu chciałbym przygotować Cię na to, że w finansach potrzebujemy cierpliwości. Nie od razu masz szansę ujrzeć rezultaty poukładanego życia w dziedzinie finansów. Pieniądze nie są celem życia! Jednakże w pewnym stopniu warunkują one owocne i twórcze życie. W ujęciu czysto matematycznym odsetki w rachunku procentu składanego rosną wykładniczo. W praktyce oznacza to, że na początku ich przyrost jest bardzo, bardzo powolny, wręcz niezauważalny. Jednakże po kilku latach skumulowana wartość odsetek znacznie przyspiesza. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach wręcz eksploduje! Dlatego spieszmy się powoli! Nie spodziewajmy się tego, że po roku lub dwóch staniemy się milionerami. Pracujmy wytrwale pozwalając się wyprzedzić tym, którzy uwierzyli w kredyty konsumpcyjne, raty i leasingi luksusowych samochodów! Zatem choć pieniądze nie są celem życia, to nasza filozofia życia powinna uwzględniać również ten wymiar.

Filozofia życia a procent składany
12:57
+ Matematyka finansowa a inwestowanie
1 lecture 13:10

Przypuszczam, że wielu spośród młodych ambitnych ludzi biorących udział w moim kursie finansowym ochoczo przyjmie zasady i koncepcje, o których mówię. Jednakże z ich realizacją będą zwlekać. Będą sobie mówić coś w tym stylu: "Ten gość ma sporo racji w tym, co mówi. Ale przecież mam na to wszystko czas. Teraz mam studia, chcę się usamodzielnić, zmienić samochód, pojechać ze znajomymi na wypasione wakacje. Najpierw zajmę się swoimi sprawami i potrzebami. Oszczędzanie i inwestycje mogą poczekać kilka lat!" Czy wiesz, że ten sposób myślenia może Cię kosztować dosłownie FORTUNĘ! Musisz zacząć już w tym miesiącu, w tym roku! Posłuchaj, a dowiesz się dlaczego!

Matematyka finansowa a inwestowanie
13:10
Uczestnicy kursu dopytywali o szczegółowe obliczenia do zadania wspomnianego w tej sekcji. Poniżej znajdziesz plik w MS Word z oryginalną treścią zadania oraz obliczeniami. Proponuję, przepisz zadanie do notatnika, a najlepiej spróbuj rozwiązać samodzielnie korzystając ze wzorów. Powodzenia!
Ben vs. Arthur (zadanie z książki Dave'a Ramseya)
1 question
Teraz, gdy przerobiłeś zadanie "Ben vs. Arthur" w notatniku, spróbuj zrobić to samo wykorzystując arkusz Excela!
Ben vs. Arthur, czyli Excel w Finansach
2 questions
+ Architektura świata finansów
1 lecture 17:10

W tej części jeszcze szczypta teorii, abyśmy mogli w praktyce spojrzeć na finanse osobiste z nowej perspektywy. Banki są pośrednikami na rynkach finansowych. Pozyskują pieniądze od tych, którzy w danym momencie mają ich za dużo i transferują do tych, którzy mają ich za mało. Jest popyt, jest i podaż ;-) Zatem banki dokonują transformacji ryzyka i kapitałów w gospodarce. Są mistrzami operacji kredytowych i depozytowych. Obok banków istotnym ogniwem rynków finansowych są giełdy papierów wartościowych. Motywem działania i ceną na rynkach finansowych jest oczywiście stopa procentowa. Nauczmy się pokory wobec rynków finansowych, aby móc wykorzystywać siłę procentu w finansach osobistych.

Architektura świata finansów
17:10
+ Finansów uczmy się od banków
1 lecture 13:30

Wielu ludzi wyraża się bardzo nieprzychylnie o bankach i bankierach. Zazwyczaj obwiniają oni rynki finansowe za wszelkie zło, które dzieje się pod słońcem. Taka postawa wynika oczywiście z niewiedzy i chyba także odrobiny zazdrości, że samemu tak nieporadnie zarządza się własnymi pieniędzmi pozwalając im przeciekać przez palce. Banki wbrew temu, co sądzą o nich niektórzy, wykonują bardzo potrzebną i odpowiedzialną pracę (zresztą mówiliśmy już o tym we wcześniejszej części). Teraz przedstawimy najważniejszą receptę na sukces w bankowości i finansach. Zobaczymy, że nadzwyczajne zyski banku są wynikiem doskonałego zrozumienia istoty pieniądza, operacji dłużnej oraz procentu. Zrozumienie, jak działa bank powinno skłonić nas do przemyślenia własnych spraw finansowych.

Finansów uczmy się od banków
13:30
+ Sztuka zarządzania finansami
1 lecture 11:21

Ta część kursu finansowego pozwala elegancko powiązać wiele wcześniejszych wątków w jedną całość dotyczącą ściśle Twojej sytuacji majątkowo-finansowej. Spróbujemy spojrzeć na nasze finanse osobiste, jak na mały jacht, którym mamy płynąć przez życie po finansowych morzach. Kto chce wiosłować niech wiosłuje! Ale przecież po coś wieje wiatr finansowy w gospodarce. A gdyby tak postawić żagle, złapać za ster i obrać właściwy kurs finansowy? Czy jesteś gotowy stać się kapitanem swoich finansów? Jeśli tak, to jeszcze dzisiaj wypływamy w rejs! ;-) 

Sztuka zarządzania finansami
11:21
+ Skromna rodzina bez długów
1 lecture 14:30

Case #1. W tej części razem analizujemy przypadek młodej rodziny, która startuje w życie bez kredytów hipotecznych. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że brak kredytów bardzo ułatwia proces oszczędzania i inwestowania.

Skromna rodzina bez długów
14:30
Bilans jest głównym instrumentem wieloletniego zarządzania finansami rodzinny. Każdy z nas, kto stawia sobie ambitne cele finansowe, powinien go sporządzać każdego roku.
Zrób swój pierwszy BILANS i powtarzaj to co roku!
3 questions
+ Rodzina z kredytem hipotecznym
1 lecture 12:56

Case #2. W tej części razem analizujemy przypadek młodej rodziny, która startuje w życie z kredytem hipotecznym na mieszkanie. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyt hipoteczny ogranicza perspektywy oszczędzania i inwestowania.

Rodzina z kredytem hipotecznym
12:56
+ Jak kupować mieszkanie na kredyt?
2 lectures 26:16

Ta część to mini-poradnik, jak kupować mieszkanie na kredyt. Pierwsza część dotyczy tego, jak wybierać samo mieszkanie, które ma być skredytowane.

Jak kupować mieszkanie na kredyt? Część 1. o aktywach
14:37

Ta część to mini-poradnik, jak kupować mieszkanie na kredyt. Druga część dotyczy tego, jak wybierać kredyt, który ma sfinansować mieszkanie.

Jak kupować mieszkanie na kredyt? Część 2. o pasywach
11:39