Facebook Reklam Verilerini API ile BigQuery'e Aktarmak

Oluşturacağımız Facebook-BigQuery Connector ile, BigQuery'de Verileri Analiz Edip Data Studio'ya Aktarım Yapacağız.
Rating: 5.0 out of 5 (13 ratings)
1,286 students
Turkish

Facebook Developer'da Marketing API Kurulumu
Facebook Developer'da Access Token Oluşturma
Google Cloud Platform'da Cloud Functions Kullanımı
Google Cloud Platform'da Cloud Scheduler Kullanımı
Google Cloud Platform'da Pub/Sub ve Bucket
BigQuery'de SQL Sorgularıyla Facebook Reklamlarını Analiz Etme
BigQuery Üzerinden Data Studio'ya Facebook Reklam Verilerini Aktarma
BigQuery Scheduled Queries Özelliğiyle Sürekli Güncellenen Facebook Data Studio Raporu Oluşturma

Requirements

 • Facebook Reklam Hesabı Erişimi
 • Google Cloud Platform'da Üyelik

Description

Facebook reklamlarının (Facebook / Instagram) verilerini BigQuery’e aktarmak için genellikle paralı ürünler mevcut. Google’da araştırdığınız zaman sonuçların hepsinin ücretli tool’lar olduğunu göreceksiniz. Bu içeriğimizde, Facebook reklam hesabımızdaki verileri, BigQuery'e ücretsiz olarak aktarmayı öğreneceğiz. Çünkü kendi bağlantı entegrasyonumuzu yaratacağız. Bunu öğrenirken, Facebook Marketing API kullanımını, Google Cloud Platform'da temel düzeyde Cloud Functions, Cloud Scheduler kullanımlarını, basit düzeyde SQL komutları yazarak reklam verilerimizi yorumlamayı da yapacağız. Daha sonra verileri Data Studio'ya nasıl aktarabileceğimizi ve bu süreci nasıl otomatikleştirebileceğimizi göreceğiz.

Google Analytics 4 ve Google Analytics 360 verilerini kolay bir şekilde BigQuery’e aktarılabiliyor. Google Ads verileri de. Ama Facebook verilerini aktarmak zahmetli ama zevkli bir süreç gerektiriyor.


Peki buna neden ihtiyacınız var?


 • Tool satın almak yerine ücretsiz bir şekilde bu aktarımı yapabilmek.

 • BigQuery'de Google Ads, Google Analytics verilerinizi depoladığınız yerde, Facebook reklam verilerini de depolayarak, farklı kanalları tek bir çatı altında toplayabilmek ve bu kanallar arasında birbiriyle ilişkili analizler yapabilmek.

 • BigQuery'de oluşturacağınız Facebook tablolarınızdan verileri çekip Data Studio'da Facebook reklam raporlamasını otomatik ilerleyen bir süreç haline getirmek.

 • Google Cloud Platform, Google BigQuery, Facebook Marketing API konularında bilgi sahibi olarak kariyeriniz için öğrenimlerinizi artırmak.


Bu içeriği ücretsiz olarak sunuyorum, amacım Türkçe dilimizde bu tarz içeriklerin çoğalmasına katkı sağlamak.

Tabii hem blog içeriğimin, hem de bu videolu eğitimin çıkmasını sağlayan yararlandığım kaynak Medium sitesinde bulduğum bir içerik olmuştur. Burada link kabul edilmiyor. Ama Google'a "Writing your data connector from Facebook ads to Google BigQuery" yazdığın zaman çıkan medium sitesi linkli blog yazısı kaynağımdır.


Who this course is for:

 • BigQuery'de Data Analizi ve Web Analytics konularında kendini geliştirmek isteyenler
 • Facebook Marketing API ile proje yapmak isteyenler
 • Marketing automation projelerine ilgi duyanlar
 • Dijital pazarlama sektöründe olup teknik konularda bilgi sahibi olmak isteyenler

Course content

4 sections12 lectures52m total length
 • Facebook Developer'da Marketing API Oluşturma
  04:56

Instructor

Performance Marketing Team Leader
Eren Can Dağlar
 • 4.7 Instructor Rating
 • 54 Reviews
 • 1,794 Students
 • 2 Courses

Selamlar,

Ben Eren Dağlar,

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği mezunuyum. 4.5 yıldır dijital pazarlama sektöründeyim. Şu an Google Premier Partner ve Facebook Marketing Partner olan Boosmart Performans Pazarlaması ajansında takım lideri olarak görev yapmaktayım. Aylık milyon TL'ler bazında bütçe yönetimi yapıyorum. Google Ads, Facebook Ads, Google Analytics, Google Tag Manager, Google Apps Script, Google BigQuery konularında oldukça deneyimliyim. Ajans deneyimim olmasıyla birçok farklı sektörden farklı marka ile çalışıyorum. Bunların neticesinde kazandığım tecrübelerle ve aslen eğitim fakültesi mezunu biri olarak deneyimlerimi sizlerle eğitici bir şekilde paylaşacağım bir yola çıkmaya karar verdim.