Excel Power Query Eğitimi (İkinci kurs ücretsiz!)
4.9 (41 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
148 students enrolled

Excel Power Query Eğitimi (İkinci kurs ücretsiz!)

Bir eğitim alana ikincisi ücretsizdir. Yoğun veri kümeleri ile uğraşanlar için ideal olan Power Query kullanmaktır.
4.9 (41 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
148 students enrolled
Created by Kenan Çılman
Last updated 10/2019
Turkish
Current price: $13.99 Original price: $19.99 Discount: 30% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 2.5 hours on-demand video
 • 48 downloadable resources
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • Power Query ile birçok farklı veri kaynağından veri alınabilir. Excel, İnternet, Text dosyası, Access SQL Server vb. bir çok kaynaktan...
 • “.txt”, “.csv”,”.xlsx” “.xlm” uzantılı veri yapılarına bağlantı oluşturulabilir.
 • Bir klasördeki tüm dosyaları bile aynı anda okuyabilirsiniz.
 • Web’den, Sharepoint’den, SalesForce’dan hatta Facebook gibi uygulamalara bağlanıp, veri aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Azure Servislerine bağlanıp veri alabilirisiniz. Azure SQL, Azure HDInsight, Azure Blob Storage vb.
 • Çok geniş alandaki veri tabanları, Power Query ile bağlanıp veri aktarımını destekler (Power BI için de geçerlidir).
Requirements
 • İş hayatında Excel'i kullanmakta olan çalışanlar, her gün farklı kaynaklardan yoğun veriler ile çalışıyorlarsa, bu eğitime ihtiyaç duyacaklardır.
 • Power Query, Excel kullanıcılarının az bildiği bir özellik olup 2016 Excel ile birlikte gelmiştir. 2013 Excel'de de eklenti olarak kullanılabilmektedir.
 • Power Query kullanılabilmesi için Excel'in kullanılıyor olması yeterli olacaktır.
 • Bu eğitim için en azından Excel 2013 ve üzeri versiyonlar kullanılmalıdır. 2016 Excel'in varsa herhangi bir ek işleme gerek yoktur. 2013 Excel'de ise Power Query eklentisini bilgisayarınıza ücretsiz kurabilirsiniz.
Description

Bir eğitim satın alana ikinci eğitim ücretsizdir. İkinci eğitimi ücretsiz almak için bize mesaj atmanız yeterlidir. Mesajınızda hangi eğitimi ücretsiz almak istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Profilimde yer alan eğitimlerden birini seçebilirsiniz.

Power Query, birçok farklı kaynaktan veri alıp bu veriler üzerinde düzenleme işlemi gerçekleştirmenizi sağlayan BI aracıdır. İlk olarak Şubat 2013’de Data Explorer adı ile piyasaya sürülmüştür, Temmuz 2013’de ise Power Query adını almıştır. Power Query, Microsoft Excel 2010 ve 2013 versiyonlarında bir eklenti olarak ücretsiz indirilip yüklenebilir. Excel 2016 versiyonunda ise Data (Veri) sekmesinde Get & Transform (Al ve Dönüştür) alanında gömülü olarak karşımıza çıkar. Bir de ayrıca Microsoft Power BI for Desktop uygulamasında bulunur.

Birçok farklı kaynaktan aynı anda veri alabilen, aldığı bu verilerin işlenebilir anlamlı hale getirilmesini sağlayan, yapılan düzenleme adımlarını kaydeden ve yeni veri geldiği zaman tıpkı bir kayıt makrosu gibi, yapılan adımları tekrar gerçekleştirip, verilerin otomatik olarak düzenlemesini sağlar.

Düzenleme işlemleri sonucunda elde edilen veriler gerekirse Excel’e aktarılabilir, milyonlarca satırlık veriler üzerinde çalışılıyorsa, düzenlenen veri seti gerekirse Power Pivot’a aktarılabilir, gerekirse sadece veri ile bir bağlantı bile kurulabilir.

Power Query ile Neler Yapılabilir?

Power Query ile birçok farklı veri kaynağından veri alınabilir. SQL Server, DB2 ya da Oracle. Tüm bu veri tabanları kaynak olarak desteklenir. Ayrıca SSAS’lere bağlanıp veri çekilebilir. “.txt”, “.csv”,”.xlsx” “.xlm” uzantılı veri yapılarına bağlantı oluşturulabilir. Bir klasördeki tüm dosyaları bile aynı anda okuyabilirsiniz. Web’den, Sharepoint’den, SalesForce’dan hatta Facebook gibi uygulamalara bağlanıp, veri aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Azure Servislerine bağlanıp veri alabilirisiniz. Azure SQL, Azure HDInsight, Azure Blob Storage vb. Çok geniş alandaki veri tabanları, Power Query ile bağlanıp veri aktarımını destekler (Power BI için de geçerlidir).

Power Query ve Power BI’ın güncellemeleri ile bu veri kaynaklarının sayısı artmaktadır.

Excel Power Query, ülkemizde çok tanınmamış fakat yoğun veriler ile çalışan herkes için ideal ve oldukça basit bir veri işleme sistemidir. Bu sistem, SQL, Access vb. veri işleme programlarından oldukça kolaydır. Burada kod yazmayacaksınız. Siz sadece menülerden bazı işlemler yapacaksınız ve kodları kendisi otomatik olarak yazacaktır.

Power Query, öğrenmeye değer bir uygulamadır. Sadece bu uygulamayı öğrenmek ile SQL ve Access kullanmanıza bir çok alanda gerek kalmayacaktır. Ayrıca eğitim de oldukça kısa ve basittir. 3 saatinizi ayırarak böyle önemli bir uygulamayı öğrenmek iyi bir fırsattır.

Who this course is for:
 • Bu eğitimi özellikle çok yoğun veriler ile çalışanlar almalıdır. SQL, Access vb. programların devri artık Power Query ile bitmiştir.
Course content
Expand 10 lectures 02:40:14
+ Power Query
10 lectures 02:40:14

Burada yer alan uygulamada müşterilerimizin bilgileri farklı kaynaklardan alınacak. Müşterilere günlük bazda yapılan satışlar bir tablodan, müşteri verileri farklı bir Excel dosyasından ve ürün fiyatları ise bir text (metin) dosyasından alınacaktır. Excel Power Query, tüm bu kaynakları aynı anda okuyacak, gerekli değişiklikleri yapacak ve istediğimiz veriyi getirecektir. Fiyatların değişmesi, müşteri bilgilerinin değişmesi vb. durumlarda Power Query veriyi otomatik olarak güncelleyecektir.

Preview 32:24
İnternetten Karmaşık Veriler Alıp İşlemek
07:24
Kodlanmış Verileri İşlemek, Çözümlemek ve Raporlamak
18:20
Klasörde Yer Alan Binlerce Dosyayı İşlemek ve Raporlamak
22:33
Power Query ve Pivot Tablosu Bir Arada
03:34
Power Query Menüleri
33:37
Power Query'de Yazı (Text) İşlemleri
26:22
Milyonlarca Satırlık Veriyi İşlemek
05:47
Power Query'de Matematiksel İşlemler Uygulayarak Veri Raporlama 1
08:51