Docker w praktyce. Poziom II
3.6 (4 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
139 students enrolled

Docker w praktyce. Poziom II

Zanurz się w zaawansowane sieci dockerowe i wskocz na poziom średnio zaawansowany!
3.6 (4 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
139 students enrolled
Last updated 4/2019
Polish
Current price: $48.99 Original price: $69.99 Discount: 30% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 3.5 hours on-demand video
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • Nauczysz się używać sieci Macvlan i Overlay.
 • Będziesz samodzielnie konfigurować IPTables.
 • Opanujesz pracę z wolumenami SSH, Azure File Storage, DigitalOcean i WebDAV.
 • Odkryjesz, jak zrobić backup wolumenów i jak je przywrócić.
 • Sprawdzisz, jak dodać capabilities do kontenera.
 • Zaczniesz używać trybu privileged.
 • Poznasz dyrektywy: ONBUILD, STOPSIGNAL, HEALTHCHECK.
Course content
Expand all 34 lectures 03:24:48
+ Zaawansowane sieci Dockerowe
4 lectures 36:22
2.2. Macvlan
14:46
2.3. Overlay
09:57
2.4. Ręczne ustawienia iptables
04:38
+ Wolumeny raz jeszcze
5 lectures 31:54
3.1. SSHFS
05:46
3.2. Azure File Storage
07:40
3.3. DigitalOcean Block Storage
09:05
3.4. Montowanie davfs2
03:40
3.5. Backup i przywracanie
05:43
+ Bezpieczeństwo
4 lectures 29:03
4.1. Dostęp do kernela - capabilities
07:34
4.2. Tryb privileged kontenera
05:22
4.3. Docker w Dockerze
09:22
4.4. AppArmor
06:45
+ Ustawienia systemu Docker
9 lectures 40:29
5.1. Konfiguracja systemd
05:12
5.2. Konfiguracja daemon.json
02:42
5.3. Docker gniazdo TCP
03:45
5.4. Połączenie TLS
09:42
5.5. Log-driver
05:24
5.6. DNS
04:00
5.7. Proxy
05:49
5.8. Live-restore kontenerów
01:55
5.9. IPv6
02:00
+ Dodatkowe dyrektywy budowania obrazów
5 lectures 29:01
6.1. Multietapowe budowanie
07:55
6.2. Dyrektywa ONBUILD
05:07
6.3. Dyrektywa STOPSIGNAL
04:06
6.4. Dyrektywa HEALTHCHECK
05:32
6.5. .dockerignore
06:21
+ Sterowniki przechowywania danych
5 lectures 30:26
7.1. Sterownik przechowywania danych
03:51
7.2. AUFS
11:11
7.3. devicemapper
04:36
7.4. overlay2
06:53
7.5. vfs
03:55
Requirements
 • Znajomość podstaw Dockera.
 • Znajomość podstaw Linuksa.
Description

Obierz kurs na... Dockera!

Skoro sięgasz po Docker. Kurs video. Poziom drugi. Sieci, wolumeny i ustawienia daemona, z pewnością nie trzeba Ci tłumaczyć, czym jest Docker i do czego służy. Wiesz także, że znajomość tej platformy na poziomie podstawowym nie wystarczy do tego, by efektywnie z niej korzystać. Bezpieczeństwo, zaawansowane połączenia, autorskie pomysły — to wszystko wymaga specjalistycznej wiedzy na temat tego fantastycznego narzędzia. Ten kurs ma na celu uzupełnienie podstawowych informacji o obsługę zaawansowanych funkcji oraz pokazanie praktycznych metod rozwiązywania niektórych najczęściej spotykanych problemów.

W ciągu kilku godzin zapoznasz się z zagadnieniami obejmującymi zarówno wolumeny w sieci, jak i dodatkowe ustawienia Dockera. Poznasz sposób postępowania z niestandardowymi, rzadziej używanymi dyrektywami Dockerfile oraz zorientujesz się, jak działa kilka sterowników przechowywania danych.

Po ukończeniu tego szkolenia wskoczysz na poziom średnio zaawansowany — i zobaczysz, jak wiele możesz osiągnąć!

Aby zrealizować program szkolenia Docker. Kurs video. Poziom drugi. Sieci, wolumeny i ustawienia daemona, musisz znać podstawy Dockera, najlepiej z wcześniejszego kursu, oraz podstawy Linuksa.
W ramach 34 lekcji dowiesz się więcej o zaawansowanych sieciach dockerowych i odświeżysz wiedzę o sieci Bridge, znanej Ci z poprzedniego szkolenia. Każda sieć zostanie omówiona na praktycznym przykładzie. Kolejną kwestią są zaawansowane funkcje i możliwości różnych wolumenów — w sieci i w chmurze, a następną — bezpieczeństwo. Podczas szkolenia nauczysz się uruchamiać Dockera w Dockerze, tworzyć profil AppArmor i konfigurować daemona Dockera. Zorientujesz się, jak powinny wyglądać ustawienia DNS, proxy, IPv6, a potem samodzielnie utworzysz szyfrowany socket Dockera. Jedną z ważnych umiejętności, które zapewni Ci ten kurs, jest konstruowanie multietapowych Dockerfile, pozwalających na przenoszenie plików pomiędzy warstwami. Ponadto zdobędziesz wiedzę na temat niestandardowych sterowników przechowywania danych.
Innymi słowy, po ukończeniu kursu będziesz wiedzieć, jak w pełni, świadomie i elastycznie posługiwać się Dockerem. Będziesz poprawnie go konfigurować, korzystać z pluginów, tworzyć międzyserwerowe sieci, zabezpieczać kontenery i używać tego narzędzia do nietypowych rozwiązań.

Docker jako system kontenerów

Do stworzenia kontenera w Dockerze potrzebny jest tylko obraz, czyli szablon składający się z warstw. Można je tworzyć samodzielnie. Kontener natomiast jest instancją stworzoną z obrazu. Pozwala na uruchomienie aplikacji, może „wystawiać” porty ze środka na zewnątrz. Wszystkie procesy z kontenera są fizycznie obecne w przestrzeni nazw hosta.
Docker nie służy wyłącznie do tworzenia wirtualnych kontenerów dla różnych aplikacji. Jest obecny w prawie każdym aspekcie pracy programisty — od implementacji po wdrożenie. Podczas implementacji obraz i zmiany w Dockerze mogą być poddawane w prosty sposób ciągłej integracji i testom. Do tego programista może co jakiś czas przebudowywać obraz, aby sprawdzić, czy zmiany, których dokonuje, nie wpływają negatywnie na inne części projektu. Zasada jest taka, że jeżeli kontener działa u programisty, będzie działał również u klienta.
Docker to nie tylko kontenery, lecz także system, który je monitoruje, tworzy i nimi zarządza — ten system trzeba skonfigurować. Trzeba też powiązać logicznie wszystkie kontenery. Uda Ci się to zrobić bez większych problemów po ukończeniu szkolenia Docker. Kurs video. Poziom drugi. Sieci, wolumeny i ustawienia daemona. Co więcej, nauczysz się omijać rafy typowych problemów pojawiających się podczas pracy z tym narzędziem i nieszablonowo podchodzić do wyzwań.

Pakuj z Dockerem

Umiejętność pakowania aplikacji w lekkie, przenośne kontenery przydaje się w bardzo różnych sytuacjach. Umiejętność takiej konfiguracji daemona Dockera, by najlepiej wpasowywał się w dany system i dane zagadnienia, a także konfiguracji sieci niezwykle przydaje się w pracy zawodowej i poszerza możliwości szukania bardzo dobrze płatnej pracy, szczególnie tam gdzie Docker nie służy tylko do budowania aplikacji, lecz przejął już całą infrastrukturę.

Tylko dla wtajemniczonych

Docker jest oprogramowaniem idealnie nadającym się do tworzenia mikroserwisów, ponieważ działanie w kontenerach pozwala ograniczyć wykorzystanie zasobów do minimum i ustrzec się najróżniejszych niepotrzebnych zależności. Dziś odchodzi się od monolitycznych, potężnych aplikacji na rzecz małych, z których każda spełnia jedno określone zadanie. Mikroserwis może być wykorzystany do większej liczby zadań, a z kilku mikroserwisów tworzony jest ogólny serwis. Pozwala to na łatwe skalowanie, utrzymanie i decentralizację aplikacji. W przypadku awarii jednego mikroserwisu reszta usług będzie działać bez przeszkód.

O autorze

Adam Rażniewski — inżynier informatyki z kilkuletnim doświadczeniem w dziedzinie oprogramowania i wsparcia programistów (DevOps). Aktualnie pracuje przy projekcie MindSphere i w szeroko pojętym Industry 4.0. Po godzinach pisze programy, aktywnie działa na platformie GitHub i SpigotMC, gdzie występuje pod pseudonimem „Razikus”. Pasjonuje się Linuxem i oprogramowaniem. Lubi wymyślać systemy i generyczne rozwiązania problemów. Pomaga mu w tym muzyka klasyczna.

Who this course is for:
 • Dla Ciebie! Jeżeli chcesz: uzupełnić podstawowe informacje o obsługę zaawansowanych funkcji Dockera;
 • chcesz dowiedzieć się więcej o zaawansowanych sieciach dockerowych;
 • konstruować multietapowe Dockerfile;
 • w pełni, świadomie i elastycznie posługiwać się Dockerem.