codeorg Temel Eğitim Dersleri Kursu

Programlamayı Öğreniyorum
Rating: 4.8 out of 5 (5 ratings)
827 students
Turkish
Temel Kod Blokları
Programlamaya Giriş Eğitimi

Requirements

 • İnternet erişimi
 • Bilgisayar gereksinimi

Description

Programlamayı keyifli bir şekilde öğretmek amacıyla hazırlanmış bir  portaldır.

codeorg öğretici ve harika tasarlanmış onlarca uygulama, video ve dersten oluşmaktadır.

Nesne tabanlı programlamayı baz alan sistemin çalışma pratiği, blokları çalışma alanına sürükle bırak yaparak gerekli kod bloklarını oluşturup görevi gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Başarmaları halinde bir sonraki göreve geçiyor, başaramazsa bir ipucu ekranı ile karşılaşıyorlar. Bölümler bazen bir Angry Birds sahnesi, bazen bir Zombi Plants, bazen de bir çizim ekranı olabiliyor. Görevler gittikçe zorlaşarak kodlama ve zihin gelişimi için farklı kazanımları çocuklara kazandırmak amaçlanıyor.

Öğretmenler açısından da güzel bir uygulama. Kendi sınıflarını oluşturarak öğrencilerini bu sınıflara ekleyebiliyorlar. Öğrencilerine belirledikleri görevleri ne derece yapabildiklerini gözlemleme imkanı da sunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin oynadıkları oyun ya da izledikleri çizgi film kahramanlarının site de yer alması öğrencilerin ilgisini daha fazla çekmekte ve eğlenerek kodlama mantığının kavramalarını sağlamaktadır.

codeorg adresine tıklayarak siteye giriş yapabiliyorsunuz. Sitedeki kurslar 3 ana gruba ayrılmış durumda. Okul Öncesi Çocuklar ( 4-8) , Hızlandırılmış Kurs ( 9-18) ve Bağımsız Dersler dediği bilgisayarsız kodlama etkinliklerini kapsayan kısım. Bu üç kısım altında her düzeye uygun kodlama alıştırmaları mevcut.

Sadece Oyun Oynayan Değil, Kodlayan Çocuklar;


Günümüz çocukları eski zamanlarda olduğu gibi sokaklarda saklambaç, kovalamaca, yakar top oynamak yerine evde teknoloji ile zaman geçirmeyi yeğliyor. Bilgi çağının teknolojik nimetlerinden faydalanan(!) çocukların içgüdüsel ihtiyaçlarını karşıladıkları oyunlar milyonlarca. Fakat bunlardan çok az kısmı çocukların gelişimine katkı sağlıyor. Artık yetişkinlerin çocuklarının oyunları konusunda, "Eskiden biz..." ile başlayan nostaljik cümleler kurmaktan daha fazlasını yapabilmelerine imkan sağlayan ortamlar var: Codeorg.


Bilgisayar biliminin yaygınlaşması, her okulda her öğrencinin bilgisayar eğitimi alabilmesi ve okullarda matematik, fen gibi dersler yanında bilgisayar bilimi derslerinin de olması gerektiğini savunan, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu bir grup bilişimci kar amacı gütmeyen Codeorg'u kurdu. Bu platformda çocuklar oyun oynarken aynı zamanda kodlamayı da öğreniyor. Türkçe de dahil birçok dil desteği de mevcut.


Tarımdan sağlığa, bankacılıktan alışveriş sektörüne, hemen hemen her yerde kullandığımız yazılımları kullanıyoruz. Fakat çok az insan kod yazmayı biliyor. Büyük bir sektör haline gelen yazılımları üreten gençlere bizim olduğu gibi tüm dünyanın ihtiyacı var. Bu nedenle Codeorg'a destek verenler arasında Microsoft'un sahibi Bill Gates, Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, Twitter'ın ortaklarından Jack Dorsey gibi bilişim devleri de var, ünlü sporcu ve müzisyenler de.

Who this course is for:

 • Program bilimine meraklı, başlangıç düzeyinde yazılım geliştiriciler

Course content

1 section5 lectures1h 3m total length
 • codeorg Temel Eğitim Dersi Ders 1
  04:15
 • codeorg Temel Eğitim Dersi Ders 2
  16:27
 • codeorg Temel Eğitim Dersi Ders 3
  19:49
 • codeorg Temel Eğitim Dersi Ders 4
  12:12
 • codeorg Temel Eğitim Dersi Ders 5
  10:33

Instructor

Bilişim Öğretmeni
Ahmet Doğan Karahan
 • 4.8 Instructor Rating
 • 5 Reviews
 • 827 Students
 • 1 Course

1996 haziran ayında Denizli'nin Acıpayam ilçesinde dünyaya geldim. İlkokul ve ortaokul eğitimimi köyümüzün okulu Alcı ilk ve orta öğretim okulunda aldım. Daha sonra 2010 yılında Acıpayam Anadolu Lisesinde öğrenim görmeye başladım. Burada görmüş olduğum lise eğitimimden sonra 2014 yılında başlayarak Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri eğitimi gördüm. Buradaki eğitimim esnasında ikinci bir üniversite ve bölüm bitirdim. Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım.

Programlama temel bilgilerimi başkalarını aktararak eğlenerek öğrenme ilkesi altında bir öğretmen olmak hedefimdir.