Çocuklar ve Yeni Başlayanlar İçin Programlama: mBlock Öğren

mBlock 5 yazılımını kullanmayı, mBlock ile kodlamayı ve oyun yapmayı öğren. Çocuklar ve yeni başlayanlar için.
New
Rating: 5.0 out of 5 (4 ratings)
236 students
1hr 10min of on-demand video
Turkish

Kodlama, Robotik kodlama ve Algoritmayı
mBlock 5 yazılımını kullanmayı
mBlock 5 yazılımı ile blok tabanlı kodlamayı
mBlock 5 yazılımı ile eğlenceli uygulamalar yapmayı
En önemlisi kendi oyununu tasarlamayı ve yapmayı

Requirements

 • Kodlama bilmeniz gerekmez. Çünkü bur kursta mBlock ile kodlamayı sıfırdan öğreneceksiniz.
 • İnternet ve mBlock 5 yazılımını çalıştırabilmeniz için bir cihaz (bilgisayar, telefon veya tablet v.s)

Description

Neden Kodlama Öğrenmeliyiz

Kodlama eğitimi son zamanlarda ilköğretim müfredatına kadar indirgendi. Artık yeni neslin temel kodlama eğitimi alması olmazsa olmaz olarak görülüyor. Teknoloji ve bilişim çağında yaşadığımız bu günlerde herkesin bu işin temelini öğrenmesi şart gibi duruyor. Çocuklar için kodlamanın önemi ise günümüzde çok önem taşıyor. Teknoloji hızla gelişiyor ve makineleşme hayatın her alanında yerini hızla aldığı için çocukların bu sürece uyum sağlamasında erken yaşlarda doğru ve verimli çalışmalar ile desteklenmesi büyük önem taşıyor. Kodlama hayatın her alanında gerekli ve önemli, geleceğin mesleklerine bakıldığında kodlamanın önemi daha çok anlaşılıyor ve çocukların erken yaşlarda üretime dayalı yetenekler kazanmaları çok kıymetli hale geliyor. Çocuklar daha küçük yaşlarda kodlamanın mantığını ve kodlama temellerini öğrenmeye başlarlarsa üniversite çağına geldiklerinde mantığı anlamak ve temelleri öğrenmek yerine zamanlarını ve enerjilerini proje üretmeye, yeni teknikler ve sistemler öğrenmeye harcasalar iş hayatına daha donanımlı bir şekilde başlayabilirler.

Çocuklar İçin Blok Tabanlı Kodlamanın Önemi

Kodlama ve yazılım kavramları çocuklara ilk bakışta bir anlam ifade etmiyor. Bu kavramları çocukların aklında somutlaştırabilmek için blok tabanlı kodlama araçları çok önemli bir yer tutuyor.  Blok tabanlı programlar çocuklara kodlamanın mantığını en sade ve basit şekilde kavratırken aynı zamanda eğlenceli görseller barındırdığı için çocuklar tarafından çok seviliyor . Kullanım kolaylığı da işin başka bir güzel tarafı .

Bu Kursumuzda

 • Kodlama Nedir

 • Robotik Kodlama Nedir

 • Algoritma Nedir

 • Blok Tabanlı Kodlama Nedir

   Kısacası bu konulara değindik. İlerleyen derslerimizde ise çocuklar için kodlamaya giriş ve başlangıç seviyede kullanılan blok tabanlı yazılım dili olan mBlock 5 programını öğrendik. Nasıl indirilir, nasıl kurulur ve neler yapabiliriz bunlardan bahsettik. Yaptığımız uygulamalar sayesinde de derslerimizi pekiştirmiş olduk.

Who this course is for:

 • Kodlamaya ve Robotik kodlamaya meraklı çocuklar
 • Kodlamaya ve Robotik kodlamaya meraklı başlangıç seviyesindeki bireyler
 • Çocuklarına kodlamayı öğretmek isteyen ebeveynler

Instructor

Udemy'de Eğitmen
Bilimli Nesil
 • 5.0 Instructor Rating
 • 5 Reviews
 • 305 Students
 • 2 Courses

Kastamonu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar öğretmenliği bölümünden 2021 yılında mezun oldum.

Video Eğitim Deneyimleri:

Daha önce öğrencilik yıllarımda Udemy'de "mBlock&mBot ile robotik kodlama" kursu yayınladım ve 1 sene olmadan toplamda 1221 öğrenci kayıt oldu. Daha sonra yine aynı platformda "Çocuklar ve Yeni Başlayanlar İçin Programlama: mBlock Öğren" kursu yayınladım ve 2 ay içerisinde 160 küsür öğrenci kayıt oldu. Çocukların yazılım alanındaki gelişimlerine katkıda bulunmak için "Nesil" isimli YouTube kanalımız üzerinden Programlama ve Robotik Kodlama eğitimleri yayınlamaktayım.

"Bir çocuğun başına gelebilecek en güzel şey, iyi bir öğretmene rastlamaktır."

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 15,000+ courses