Bir Roman Yaratmak
4.6 (3 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
5 students enrolled

Bir Roman Yaratmak

Küçük Romancı Atölyesi
4.6 (3 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
5 students enrolled
Created by Küçük Romancı
Last updated 9/2018
Turkish
Price: $104.99
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
  • 2.5 hours on-demand video
  • Full lifetime access
  • Access on mobile and TV
  • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
  • Bir roman yazabileceksin, kendi romanının editörlüğünü yapabilmek için bilgi sahibi olacaksın, kitabını doğru bir şekilde yayınevlerine ulaştırabileceksin.
Requirements
  • Okur yazarlık
  • Kalem
  • Defter
Description

"Bir Roman Yaratmak" programımızda, roman sanatının inceliklerini ve gerekliliklerini anlatıyoruz. Romanın düşünsel ve teknik süreçlerini ele alarak, roman yazmak isteyenler için bir yol haritası sunuyoruz. Bu kurs sayesinde yazar adayları, romanlarını eksiksiz biçimde kurgulamayı ve klişelere düşmeden romanın öğelerini kullanmayı öğrenir.

Kursumuz, romanı yazma öncesi, yazma aşaması ve romanın tamamlanması süreçlerini kapsıyor. Nitelikli bir roman yaratmanın ve iyi bir roman yazarı olmanın tüm inceliklerini, işçiliklerini 13 derslik bu sette size aktarıyoruz.

Bu kursu satın alan tüm romancılar, roman yazım süreçleri içindeyken bizimle iletişim kurabilir ve derslerimiz hakkında sorular sorup, bizden danışmanlık alabilir.


Who this course is for:
  • Bu kurs, yazar olmak isteyenler ve romanın inceliklerini öğrenmek isteyenler için bir yol haritasıdır.
Course content
Expand 13 lectures 02:21:24
+ Giriş
13 lectures 02:21:24

Bir roman yazmak için öncelikle roman türünün ne olduğunu iyi kavramak gerekiyor. Diğer edebiyat türlerinden hangi yönleriyle ayrılır, neyi amaçlar, genel hatlarıyla nasıl bir çerçeveye oturur? Romanın kendisini iyi anlarsak yazacağımız hikayeyi kağıda tam manasıyla dökebiliriz. Derslerimizde üstünden geçtiğimiz noktaları not alarak izlemeni tavsiye ediyoruz.

Preview 10:10

Bu derste, bir roman yaratırken yazarın kullanması gereken öğelerden bahsediyoruz. Yayınevi editörü, kitabını değerlendirirken bu öğeleri nasıl kullanabildiğine bakar ve romanının nitelikli olup olmadığına bu şekilde karar verir. Romanı raflara çıkaran tılsım burada saklıdır. Anlatım ve Üslup, Çatışma, Diyalog Kurma, Karakter Yaratma gibi öğelerin üzerinden geçiyoruz.

Romanın Öğeleri
08:28

Roman yazmak için ilgi çekici bir konuya ihtiyacımız vardır. Hayatın içine saklanmış çok güçlü hikayeler bulabiliriz ya da bazen gözümüzün önündeki hikayeyi bile kaçırabiliriz. Bu derste, yazacağımız romanın konusuna karar verirken nelere dikkat etmeliyiz, algılarımızı yaratıcı fikirlere nasıl açmalıyız, klişelerden nasıl kaçarız gibi soruları cevaplandırıyoruz.

Romanın Konusu
12:29

Dünyanın dönüşünü gerçekleştirebilmesi için tüm sisteme ayak uydurması gerekir. Ülkelerin ayakta kalabilmesi için kendi çizdikleri sınırlara, haritalara sahip çıkmaları gerekir. Romanın kurgusu da işe bu kadar önemlidir. Kurgu, anlatacağımız hikayenin ortaya çıkmasına, katmanlanmasına ve derinleşmesine yardımcı olur, yazarın romanı oluşturma esnasında kaybolmasını önler. Bu derste, yazacağımız romanın kurgusunu nasıl oluşturmamız gerektiğini işliyoruz.

Romanın Kurgusu
09:43

Romanda anlattığımız hikaye, gerçek hayatta yaşanmamış olabilir fakat iyi bir yazar bunu okurdan saklamayı bilir. Yazar, hiç yaşanmamış, var olmamış bir dünyadan bahsederken bile yazdığı hikayeye gerçeklik kazandırmalıdır. Bunu boyutlandırma yöntemiyle yaparız. Böylece okur, hikayenin gerçekliğine ve tutarlılığına ikna olur. Şayet boyutlandırmayı tam anlamıyla oturtamıyorsak, hikaye okurun kafasında oturmaz ve roman henüz hikayesini anlatamadan kendi sonunu getirmiş olur. Bu derste, romanın boyutlandırılması nedir, nasıl olur, bunu konuşuyoruz.

Romanın Boyutlandırılması
08:51

Bir yazarın diğer yazarlardan ayrılıp öne çıkabilmesi için anlatacağı hikayenin özgünlüğü kadar kullandığı dil de etkilidir. Ve yazarın edineceği bu dil genellikle hikayeye göre değişir. Ancak dili nasıl oluşturacağımızı, anlatımı nasıl güçlendireceğimizi bilirsek roman gibi büyük bir metnin üstesinden gelebiliriz. İşte bu dersimizde yazarın anlatımı oluşturabilme yollarını ve dili iyi kullanabilme yöntemlerini konuşuyoruz.

Anlatım ve Üslup
12:59

Güçlü bir karakter yaratmak, romanın öne çıkması için yazara yardımcı en önemli öğelerden biridir. İyi bir karakter oluşturmak aynı zamanda romanın hazırlanışını, yazılışını kolaylaştırır ve yazara yol arkadaşı olur. Peki bu karakterleri nasıl düşüneceğiz, nasıl tasarlayacağız? Yazarın benlik kazandırdığı karakterler üzerine konuşuyoruz.

Karakter Yaratmak
10:38

Gerçek hayatımızda birileriyle iletişim kurmak için diyaloğun yeri ne kadar önemliyse romanın içerisinde de aynen bu derece önemlidir. Ancak edebi metinlerde diyalog, gerçek hayatta yaşandığından daha farklı verilmelidir. Romanda diyalog, konuyu, hikayeyi geliştirip akışı hızlandırmıyor, bizi hikayeye bağlamıyorsa hiçbir işe yaramaz. İşe yaramayan diyalog, hem okuru hem de metni süründürür. Bu derste, güçlü ve etkili diyalogların metin üzerinde nasıl oluşturulduğunu konuşuyoruz.

Diyaloglar
09:31

Roman, krizleriyle, çatışmalarıyla okurda karşılığını bulur. Çatışma, bir romanı roman yapan en değerli taşlardan biridir, hikayemizin büyümesini, okurun kitaba sarılmasını sağlar. Romanda yaşanan krizler, okuru kitabı yeniden açmaya iten yegane unsurdur. Nitelikli bir romanda olması gereken çatışmanın ne olduğunu ayrıntısıyla konuştuğumuz bu derste, yazmayı istediğin romana daha fazla yaklaşıyoruz.

Çatışma Prensibi ve Kriz
09:16

Roman, çatışma ve krizlerle büyürken doruk noktasına ulaşır, hikayenin ulaşabileceği en uzak köşe bile parıldar, her ayrıntı netleşir. Doruk kısmı yeterince işlendikten sonra hikaye çözüle çözüle okurun beklemediği bir şekilde, klişelerden uzak, sonuna doğru gelir. Bu hususta yazarın doruk noktasına ulaşacağı anı kaçırmaması ve çözülmeleri atlamaması gerekir.  Bu derste, romanını oluştururken atlamaman gereken bu ayrıntıları, romanın doruk noktasını ve çözülmeyi konuşuyoruz.

Doruk ve Çözülme
08:36

Romanının sonunu nasıl getirirsin? Romanının sonuna yaklaştığında öncelikle kendini daha da olgunlaşmış hissedeceksin. Bu olgunluğa eriştiğinde, hikayenin sonunu yazmaya hemen oturmadan önce arkana yaslanıp biraz beklemelisin. Bunu hem roman yazmış olmanın tadını çıkar diye söylüyoruz hem de karakterinin ya da hikayenin çıldırmış olduğu o nokta seni nerelere götürüyor izlemeni istiyoruz. Bu videoda uzun emekler verdiğin romanına yaraşır şekilde bir son verebilmeyi nasıl başaracağını konuşuyoruz.

Romanın Sonu
13:56

Yazar kendi yazdığı romanın ilk editörüdür. Romanını bitirdikten sonra neler yapman gerektiği üzerine detaylıca konuşuyoruz. Bu ders sayesinde romanının dedektifi olabilir, kurguda, anlatım ve imla hatalarını, hikayede atladığın noktaları giderebilirsin.

Kendi Romanının Editörü Olmak
14:41

Bu derste, tamamladığımız romanı yayınevlerine nasıl göndermemiz gerektiğiniz konuşuyoruz. Dosyalarımızı doğru hazırlamak, yayınevleri ile en doğru şekilde iletişime geçmek, bir yayınevi için en az gönderilen dosya kadar önemlidir. Dosyanı yayınevine ulaştırmadan önce dediklerimizi ihmal etme. Bu konuda aklına takılanlar için bize kucukromanci@gmail.com adresimizden danışabilirsin.

Dosyanın Yayınevlerine Gönderilmek Üzere Hazırlanışı ve Yayınevleriyle İrtibat
12:06