Bilimsel Araştırma - Bölüm 1 (Kaynak Bulma)

3 Kurstan oluşan serinin ilki; Birlikte farklı veritabanlarında makale arayacağız!
Rating: 4.4 out of 5 (26 ratings)
852 students
Turkish

Dergipark sisteminde makale bulma
ScienceDirect sisteminde makale bulma
ResearchGate sistemini tanıma
Academia ve Willey sistemlerini tanıma
Google akademik sisteminde makale bulma
VETİS sisteminde makale bulma
Ulusal Tez Merkezi'nde tezlere erişme

Requirements

  • Araştırma yapma isteği yeterlidir.

Description

Bu kurs size ne vaat ediyor?

Türkiye'deki birçok öğrenci, lisans eğitimi boyunca bilimsel bir çalışma yapmayı bir kenara bırakalım bilimsel araştırma yapmayı bile öğrenemiyor. Bilimsel Araştırma adı altında sunulan birçok ders ise tamamen teoriye odaklı ve diğer tüm dersler gibi ezber mantığına dayalı. Ancak biz bu kursta bu soruna kendi çözümümüzü üreteceğiz. Uygulamalı olarak sırasıyla bilimsel makalelere ulaşacak, ardından ihtiyaç duyacağımız datasetlerini nerden bulacağımızı görecek ve nihayet güzel bir literatür özeti hazırlayacağız. Böylece öğrenimimizde eksik kalan "uygulama" eğitimini bu seride tamamlamış olacağız. Tamamen ücretsiz olan bu kurs serisinin herkese faydalı olmasını umut ediyorum. Ancak faydalı olmasının yalnız bir yolu var; Uygulamak...

Serinin ilk kursunda; ulusal veritabanlarından dergipark ve UTM'nin yanı sıra uluslararası yayınlara ulaşabileceğimiz başta ScienceDirect ve VETİS veritabanları olmak üzere farklı veritabanlarında makaleler arayacağız.

Serinin ikinci kursunda; Başta WorldBank, OECD ve IMF veritabanları olmak üzere çeşitli data veritabanlarından Data bulacak, bunlar dışındaki veritabanlarını da genel olarak tanıyacağız.

Serinin son kursunda ise; Bir dizi makaleyi bir araya getirdiğimiz detaylı ve genel bir literatür özeti hazırlayacak ve ardından kaynakçamızı düzenleyeceğiz.

Bu yolculuk bittiğinde ise, izleyen ve uygulayan herkes bağımsız araştırma yapabilme bilgisine erişmiş olacak. Gelecekte yapacağınız akademik çalışmalara veya yazacağınız tezlere ilk adımı atmış olacaksınız. O halde neyi bekliyoruz? Haydi araştıralım!

Who this course is for:

  • Araştırma yapmak isteyen herkes

Instructor

İktisatçı
Alper Akpınar
  • 4.7 Instructor Rating
  • 58 Reviews
  • 1,019 Students
  • 6 Courses

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Bu bölümü yüksek onur belgesi alarak tamamladım. Sonrasında ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde Yüksek Lisansa başladım. Ders dönemini 3,5 ortalama ile tamamladım, şuan ise tez yazmaya devam ediyorum. İktisat, matematik ve yabancı dil konularında özel ders deneyimim oldu. 2 yılı aşkın süredir de iktisat alanında çeşitli araştırmalar yapıyorum.