ArcGIS CityEngine Temel Uygulamalar Eğitimi

ArcGIS CityEngine ile 3B İçerikler Oluşturma
Free tutorial
Rating: 4.2 out of 5 (50 ratings)
1,194 students
1hr 26min of on-demand video
Turkish

ArcGIS CityEngine genel kullanımı ve arayüzü
ArcGIS CityEngine ile 3B şehir modellerinin oluşturulması
CGA kurallarının oluşturulması
CBS verilerinde bulunan öznitelik bilgilerinin CGA kuralları ile eşlenerek gerçek 3B içeriklerin oluşturulması

Requirements

 • Alıştırmaları yapabilmek için ArcGIS CityEngine ürününü yükleyeceksiniz. Bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini karşılıyor olması gerekmektedir.
 • En iyi alıştırma deneyimi için talimatların çıktısını alabilir, çift ekran kullanabilir veya talimatları başka bir cihazdan takip edebilirsiniz.
 • En iyi deneyim için kursa masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya tablet kullanarak katılınız.
 • PDF görüntüleyici ve sıkıştırılmış dosyaları açmak için uygulamalarınızın olması gerekmektedir.

Description

Bu eğitim, ArcGIS CityEngine ile 3B içeriklerini oluşturulması, CGA kuralları ile 3B modelleme ve konum tabanlı 3B modelleme süreçlerini kapsamaktadır. Bu eğitim sonrasında sizler de yordamsal modelleme tekniklerini kullanarak 3B içerikler oluşturabileceksiniz.


ArcGIS CityEngine, etkileşimli ve sürükleyici kentsel mekanlar oluşturmak için geliştirilmiş bir 3B modelleme yazılımıdır. ArcGIS CityEngine ile geleneksel modelleme tekniklerine göre çok daha kısa sürede 3B şehir modelleri oluşturabilirsiniz. ArcGIS CityEngine yazılımıyla gerçek dünya detaylarını sayısallaştırabilir, bir kentsel mekanı veya şehri CBS verisine dönüştürerek modelleyebilirsiniz. ArcGIS CityEngine'de bir şehrin mevcut durumu görselleştirebileceğiniz gibi, geçmiş veya gelecek senaryolarına göre kurgusal bir modelini de oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz modelleri çeşitli görselleştirme yazılımlarına veya oyun motorlarına aktarabilirsiniz.


CGA Nedir?

CGA, Bilgisayar Tarafından Oluşturulan Mimari (Computer Generated Architecture) anlamına gelmektedir. ArcGIS CityEngine'de 3B bir geometrinin (özellikle mimari bir geometrinin) otomatik olarak oluşturulabilmesi için kullanılan bir programlama dilidir.


CGA ile Kural Tabanlı Modelleme

3B modellemenin birçok alanında kural tabanlı modelleme teknikleri uygulanmaktadır. Kural tabanlı modelleme, yapı çeşitliliğinin az olduğu çok sayıda model gerektiren projeler için faydalı ve zaman kazandıran bir yaklaşımdır. Özellikle şehir modelleri oluşturmada birçok kullanım alanı mevcuttur.

Kentsel tasarım ve planlamada kural tabanlı modelleme, CGA kuralları oluşturarak bir model üretmeye dayalıdır. CGA ile yapılandırılan bir modelin boyutları ve büyüklükleri otomatik olarak hesaplanabilmektedir ve bu hesaplamalar tüm süreç ile eş zamanlı olarak gerçekleşmektedir. Böylece toplam bina taban alanları, pencerelerin boyutları ve toplam kapladıkları alan gibi birçok KPI değerleri tasarım yapılırken gözlemlenebilmektedir.

Manuel modelleme, yalnızca görsel temsilin yeterli olduğu projelerde faydalıdır. Manuel ve CGA modelleme yaklaşımları ArcGIS CityEngine yazılımında birleştirilebilmektedir.


Who this course is for:

 • 3B içerik oluşturmak ve modelleme süreçli meraklı herkes.
 • 3B CBS teknolojilerine meraklı herkes.
 • Şehir plancıları, mimarlar, CBS uzmanları, çevresel tasarım uzmanları vb. meslek grupları.

Instructor

Esri Türkiye
Esri Türkiye
 • 4.4 Instructor Rating
 • 330 Reviews
 • 11,874 Students
 • 3 Courses

Esri Türkiye, Dünya çapındaki Esri distribütörlerinden biridir ve 2007 yılında faaliyetine başlamıştır. Esri Türkiye, ArcGIS teknolojisine dayalı olarak kapsamlı ürün ve çözümleri ülkemize getirerek profesyonel hizmetler, teknik destek ve eğitim hizmetleri sunmaktadır.

GeoAcademy programı ile genç mezunlarımıza eğitim ve finansal destek olarak, ülkemizin yetişmiş iş gücü ihtiyaçlarının giderilmesi için yatırımlarına devam etmektedir. Türkiye çapında genişleyen kadrosu ile nitelikli personelin Dünya’nın en gelişmiş CBS platformuyla çalışmasına imkan sağlamaktadır.

Esri Türkiye, Esri ile olan entegrasyonunu daha da geliştirmektedir. Esri’nin Dünya çapındaki teknik destek ağı olan “Global Support” sistemine tam olarak entegredir. Bu sayede, verilen hizmetlerin kalitesi, Esri tarafından da değerlendirilmekte ve gün geçtikçe artmaktadır.

2020 yılının Haziran ayında Esri Türkiye'nin Ankara Eğitim merkezi, tüm süreçleri başarılı bir şekilde tamamlayarak "Esri Authorized Learning Center" (Esri Yetkili Eğitim Merkezi) olmuş ve sınıf içi eğitimleri ile uluslararası geçerlilikte eğitim sertifikası vermeye başlamıştır.

2020 yılının Temmuz ayında, Dünya'daki tüm Esri Distribütörleri arasında Esri Inc. tarafından yapılan değerlendirmede, Esri Türkiye eğitim hizmetleri, "Global Award for Excellence in Training Services" (Eğitim Hizmetlerinde Yılın Distribütörü) ödülüne layık görülmüştür. Böylelikle, verdiğimiz eğitim hizmetimizin kalitesi uluslararası alanda da tescil edilmiştir.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 15,000+ courses