Udemy

Algorand Pyteal ile Blokzincir Geliştirme

Algorand Pyteal ile Blokzincir Geliştirme kursunda Pyteal kütüphanesini kullanmayı öğreniyoruz.
Free tutorial
Rating: 4.8 out of 5 (44 ratings)
2,857 students
1hr 11min of on-demand video
Turkish

Algorand Ekosistemi
Pyteal ile Uygulama Geliştirme
Blokzincir Temelleri
Akıllı Kontrat Geliştirme

Requirements

  • Temel Blokzincir Bilgisi

Description

Dağıtılmış Defter Teknolojileri merkezi bir nokta tarafından korunmadan herkese açık olarak erişilebilen ve değiştirilebilen, dayanıklı bir veri dizisi olarak düşünülebilir. Dağıtılmış defterler, modern bir toplumun işleyiş biçiminde devrim yaratacak niteliktedir.

Değer aktarımına farklı bir bakış açısı getiren bu defterler ödemelerden varlık transferlerine kadar birçok konudaki geleneksel işlemi güvence altına alabilirler. Aracıları kaldırabilir ve güven içinde yeni bir fikir birliği ortaya çıkarabilirler. Bitcoin gibi kriptopara projeleri de bu amaçla yola çıkmıştır. Fakat geçen zaman içerisinde mevcut dağıtılmış defter projelerinin zayıf bir şekilde ölçeklendiği ve sahip oldukları potansiyellerini gerçekleştirmedikleri görülmüştür. Bu araştırmada Algorand ismi verilen teknoloji ele alınmıştır. Algorand güvenli, merkezsiz ve ölçeklenebilir bir blokzincir projesi olarak ön plana çıkmaktadır.


Algorand, merkezi olmayan projeler ve dağıtık uygulamalar yoluyla, şeffaf bir sistem oluşturmayı amaçlayan blockchain projesidir. Sistemde iş ispatı olarak Proof Of Stake’in gelişmiş bir versiyonu olan Pure Proof of Stake kullanılmaktadır. Algorand projesinin ana geliştiricisi Silvio Micali’di.

Şifrebilim ve bilgi güvenliği konulu çalışmalarıyla tanınan Micali, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde profesör olarak çalışmaktadır. 1993’te verilmeye başlayan Gödel Ödülü’nü kazanan ilk bilim insanlarından biri olan Micali 2012 yılında Turing Ödülü’ne değer görülmüştür. Projenin arkasındaki ismin kriptografi alanındaki bilinirliği Algorand’a olan ilgiyi artırmaktadır.


Algorand ile ilgili ilk araştırma makalesi “Algorand: Scaling Byzantine Agreements for Cryptocurrencies” ismiyle Yossi Gilad, Rotem Hemo, Silvio Micali, Georgios Vlachos ve Nickolai Zeldovich tarafından 2017 yılında bir konferansta yayınlanmıştır.

Bu makalede Algorand’ın Bizans hata toleransı veya Bizanslı Generaller Problemi olan konuya yeni bir yaklaşım yaptığı, bu sayede ölçeklenebilen ve güvenli bir sistem inşa edilebileceği vurgulanmaktadır. Bu yaklaşımla çok fazla kullanıcıda dahi sistem bir dakikadan daha az bir sürede değer transferlerini gerçekleştirebileceği belirtilmektedir

Who this course is for:

  • Blokzincir Geliştiricileri

Instructor

Mühendis & Öğretmen
Bugra & Şebnem Ayan
  • 4.2 Instructor Rating
  • 1,412 Reviews
  • 72,947 Students
  • 12 Courses

Yaklaşık 10 yıldır internet teknolojileri üzerine çalışmalar yapan Ayan, 2009 yılında Microsoft Student Parner görevinde bulunmuştur. 2013 yılında Milli Savunma Bakanlığı Araştırma Geliştirme Daire Başkanlığı’nda mühendis olarak göreve başlayan Ayan, 2015 itibariyle Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı’nda Uzman olarak görevini sürdürüyor. MediaCat, Aramamotoru gibi bir çok araştırmacı tarafından Türkiye’deki internet ve teknoloji alanındaki en etkin 10 isim arasına giren Ayan’ın İnternet Sırları(2009), APPInventor ile Mobil Uygulama Geliştirme(2015), Sosyal Ağlar Tarihi (2016) , Dijital Girişimcinin Yol Haritası isimli 4 adet kitabı bulunmaktadır. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştiren Ayan’ın koordinatörlüğünde yapılan “Hayalimdeki Robot” projesinde 10 bine yakın çocuk hayalindeki robotu tasarlamıştır. 

                                                             -

Hello everyone,

I am Mrs. Ayan from Turkey. I've graduated from English Language and Literature in 2012. I have gotton my formation training for being an English teacher in 2013.

I have written a book named “Techno-Kid” (in progress). This book has got about 100 pages and it is about a child who is interested in technology and it describes how a single idea can change his world.

I have also developed MOOC (Massive Open Online Course) through website and social media like though the years 2013-2015 more than 25.000 users.

Furthermore, I have got an application about OABT – KPSS English in playstore (Oabt Ingilizce).

I am willing to educate students whom I teach English, with the experience, capability and patience that I have, in order to make students be successful. I have worked many places as a teacher in Ankara for many years. Then, in May 2018 I have got my own twin babies, so I've decided to teach via Udemy.

Top companies trust Udemy

Get your team access to Udemy's top 19,000+ courses