Adobe Premiere PRO CC'yi Kısa Sürede Öğren!
4.2 (74 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
4,430 students enrolled

Adobe Premiere PRO CC'yi Kısa Sürede Öğren!

Adobe Premiere Pro'yu güncel bilgilerle en kısa şekilde A'dan Z'ye öğrenip püf noktalarıyla videolarınızı düzenleyin.
4.2 (74 ratings)
Course Ratings are calculated from individual students’ ratings and a variety of other signals, like age of rating and reliability, to ensure that they reflect course quality fairly and accurately.
4,430 students enrolled
Created by Tolga Taştemel
Last updated 5/2020
Turkish
Current price: $13.99 Original price: $19.99 Discount: 30% off
5 hours left at this price!
30-Day Money-Back Guarantee
This course includes
 • 5.5 hours on-demand video
 • 4 downloadable resources
 • Full lifetime access
 • Access on mobile and TV
 • Assignments
 • Certificate of Completion
Training 5 or more people?

Get your team access to 4,000+ top Udemy courses anytime, anywhere.

Try Udemy for Business
What you'll learn
 • A'dan Z'ye Profesyonel bir şekilde kurgu yapımı
 • Kurgunuzu hızlandıracak pratik bilgiler
 • Videoda Color Correction/Renk Düzenleme işlemlerine hakim olacaksınız
 • Videonun ses problemlerini giderme işlemlerini öğreneceğiz.
 • Sesle alakalı düzenlemeleri ince ayrıntısına kadar öğreneceğiz.
 • Profesyonel video efektleri nasıl yapılır onu öğreneceğiz.
 • Profesyonel düzeyde geçiş efektleri nasıl eklenir onu öğreneceğiz.
 • Video üzerinde yazı işlemlerini tüm detaylarıyla öğreneceğiz.
 • Adobe Premiere Pro ile Photoshop bağlantılı çalışma
 • Adobe Premiere Pro ile Audition bağlantılı çalışma
 • Adobe Premiere Pro ile After Effects bağlantılı çalışma
 • Filmlerde kullanılan yöntemleri öğrenmiş olacağız.
Requirements
 • Adobe Premiere Pro'nun bilgisayarda yüklü olması gerekir
 • Bilgisayar kullanımı (Mac/Windows farketmez)
Description

Bu kursumuzda en kısa şekilde Adobe Premiere Pro'yu baştan sona öğrenip dilediğiniz kurguyu yapabilir seviyeye geleceksiniz.

İster sosyal medya platformuna bir video hazırlayın, ister yakınlarınızla paylaşmak için bir video hazırlayın, isterseniz de sinema düzeyinde bir video hazırlayın, bu eğitim sayesinde her kesime hitap eden videolar hazırlayabileceksiniz inşallah.

Yılların vermiş olduğu deneyimler sayesinde karşılaşılan problemleri nasıl çözeceğiz, kurgu yapmanın pratik yolları nelerdir, nasıl hızlı şekilde profesyonel bir şekilde kurgu yapabiliriz bunun sırrını kursumuzda bulacaksınız.


Kursumuzu tamamladığınızda öğrenecekleriniz:

- Sadece video düzenleme işlemlerini değil kurgunun mantığını öğreneceksiniz.

- Adobe'nin diğer programlarıyla nasıl bağlantılı çalışılır, bunu öğreneceksiniz.

- Profesyonel Özel efektlemeler nasıl yapılır bunu öğreneceksiniz.

- Sinematik video nasıl yapılır, geçişleri nasıl yapılır bunu öğreneceksiniz.

- Video yapımında püf noktalar nelerdir, nasıl hız kazanırsınız bunu öğreneceksiniz.

- Video/ses ile ilgili hatalar nasıl giderilir bunu öğreneceksiniz.


Daha fazlasını görmek için DETAYLAR kısmına bakmanız yeterli olacaktır.


Who this course is for:
 • Adobe Premiere Pro'da profesyonel düzeyde kurgu yapıp bu işten para kazanacak kişiler
 • Kurguya yeni başlayan ve bu işi meslek edinmek isteyen kişiler
 • Kurguyu bilen ve bu işte uzmanlaşmak isteyen kişiler
 • Kısa Film, Uzun Metraj Film kurgusu yapmak isteyenler
 • Tanıtım Filmi, Reklam Filmi vb. kurguları yapmak isteyenler
Course content
Expand all 85 lectures 05:18:07
+ Giriş
14 lectures 48:31

Proje Dosyası Oluşturmak


İlk olarak Premiere Pro programını çalıştıralım. Karşımıza gelen open Project seçeneğine basarak geçmişte çalışmış olduğumuz projeleri, new project seçeneğine basarak yeni bir proje başlatabiliriz.


Name bölümüne gelip projemizin adını belirleyebilir, location bölümünden de projemizi nereye kaydedeceğimizi seçebiliriz.


Tavsiyem display formatın timecode’de kalmasıdır. Program panelini ilgilendiren bir durumdur. İleride gelecektlr inşallah.


Daha sonra scratch disk seçeneğinden projemle alakalı dosyaların nereye kaydedileceğini belirleyebilirim. Özellikle Auto Save ve Video Previews seçenekleri bizim işimize yarayacak seçenekler arasında. Same as Project der isek eğer projemizi seçtiğimiz klasörde diğer dosyalarımız kayıt olunacaktır.


Proje Oluşturma
04:26

İlk olarak proje panelimize shift+1 kısayol tuşu ile gelelim. Daha sonra Project panelimizde boş bir alana mause’umuzun sol click tuşuna iki kere basalım içeriye aktarmak istediğimiz dosyaları seçip import seçeneğine bastığımızda dosyaları projemize aktarmış oluyoruz. Bir yada birden çok dosyayı aynı anda import edebiliriz.


Yine Project panelinde boş bir alana sağ click tuşuyla tıklayıp import seçeneğine basabiliriz.


Ya da File menüsüne tıklayıp importa basarak veya bunun kısayalı olan cmd+i, cntrl+i kısayol tuşuyla import penceresini açabiliriz.


Son olarak da import edeceğimiz materyallerin klasörünü açıp, materyalleri direkt olarak premiere pro penceresine sürükleyerek import edebiliriz. Benim sizlere tavsiyem bu son yöntemi kullanmanızdır. Çünkü import penceresinde en son import ettiğiniz yeri gösterir. Sürükle bırak yöntemiyle daha kolay bir şekilde import işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanılacak Materyallerin Projeye Aktarımı
06:33

Yüzlerce materyal ile çalışıyorsanız Premiere Pro’nun proje panelinde getirmiş olduğu kolaylıklardan faydalanarak düzenli bir şekilde çalışabiliriz.


Görmüş olduğunuz gibi projemde efektlerim, seslerim, videolarım ve farklı türde elementlerim mevcut. Bunları klasörleyip düzenli bir hale getireceğim. Proje panelinin sağ alt bölümünde new bin seçeneğine basarak yeni klasör oluşturabiliyorum. Veya bunu proje panelimde boş bir alana sağ tıklayarak new bin diyerek de yapabilirim.

Klasörlerimi isimlendiriyorum ve daha sonra videolara uygun klasörlere yerleştiriyorum.Ekstra olarak şunları söyleyebilirim. Projeyi isimlendirdiğiniz bölümün üzerine sağ tıklayarak Prewiev area ve thumbnail seçeneklerini aktif hale getirerek videolarınızın thumbnaillerini görebilirsiniz.

Medyaların Organizasyonu
05:05

Sekans oluşturmanın da, geçen dersimizde değindiğimiz içe aktarma gibi birkaç farklı yolu var.

Bunlardan birincisi CMD + N veya Kontrol + N tuşu ile açılan pencereden bir sekans oluşturabiliriz. Lakin bu pencere bir hayli kafa karıştırıcı.

Buradan dilediğimiz şekilde bir sekans oluşturabiliriz. Fps değerini, çözünürlük değerini, hangi kalitede olacağını ayarlayabiliriz.

Çok daha pratik olup birçok kişinin kullandığı yöntem ise proje panelimizdeki videomuzu timeline bölümüne sürüklemek. Bu şekilde otomatik olarak videomuza en uygun özelliklerde bir sekans oluşturuyor.

Bir diğer seçenek ise videomuzu tutup, Proje panelimizin sağ alt köşesinde çöp kutusunun solunda bulunan new item seçeneğine sürüklemek. Bu da yine aynı şekilde videomuza uygun özelliklerde bir sequence oluşturmamızı sağlıyor.

Ayrıca son olarak videomuza sağ tıklayıp ‘new sequence from clip’ seçeneğine tıklayarak da yeni bir sekans oluşturabilirsiniz.

Sekans Oluşturma (Çift sekansla çalışma)
03:05
Video, ses ve grafik dosyalarını düzenli bir şekilde projeye aktarıp 50 FPS'lik bir sekans oluşturalım. Oluşturduğumuz sekansın 1920x1080p formatında olması gerekiyor.
50 Karelik Bir Sekans Oluşturalım
6 questions

İleri düzey projelerde birden fazla katmanı kullanmak isteyeceğiz. Video katmanlarını birkaç farklı yöntemle çoğaltabiliriz.

İlk olarak source monitörümüzdeki veya proje monitörümüzdeki videoyu tutup en üstte boş olan yere sürüklediğimde yeni bir katman oluşturdum. Aynısı ses için de geçerli.

Bir diğer yöntem ise video veya audio katmanlarının oradaki boş bölmeye sağ tıklayarak add track diyerek video veya ses katmanı oluşturabilirsiniz.

Toplu bir şekilde oluşturmak istiyorsanız Add Tracks seçeneğine basıp dilediğiniz kadar video veya audio katmanı oluşturabilirsiniz.

Video/Ses katmanları oluşturma (toplu ekleme/silme)
03:59

Öncelikle sekansımız oluşturulmamış ise ses dosyamızı sürükleyip sekans monitörümüze götürüyoruz. Veya ses dosyamıza sağ tıklayıp new sequence from clip seçeneğine basıyoruz.


Videolarımızın olduğu bir sekansımıza ses dosyalarımızı eklemek istiyorsak, tutup sürükleyerek, nokta veya virgül tuşlarıyla ekleyebiliriz. Şekilde görüldüğü gibi ses dosyamın üzerine tıkladıktan sonra nokta veya virgül tuşuna basıyorum. Gördüğünüz gibi ses doyasını ekledi. Noktaya bastığınızda üzerine yazarak, virgüle bastığınızda materyalleri ittirerek ses dosyalarımızı ekler.


Eğer ses dosyanızdan belirli bir bölümü sekansımıza aktarmak istiyorsak, iki kere ses dosyamıza tıkladıktan sonra i kısayol tuşuyla başlangıç noktasını belirleyip, o tuşuyla da bitiş noktasını belirliyoruz. Daha sonra Source (Kaynak) monitörümüzün alt tarafında bulunan Drag Audio Only seçeneğine basılı tutup sekansımıza sürükleyebilir veya daha demin anlattığım gibi nokta veya virgül kısayol tuşlarına basarak sekansımıza aktarabiliriz.

Ses dosyalarını sekansa ekleme
02:24

Kaynak monitörümüzdeki videomuzu oynatmak için play tuşuna ya da kısayol tuşu olan space ve L tuşuna basabiliriz. Durdurmak için stop tuşuna yada kısayol tuşları olan space veya K tuşuna basabiliriz. Geriye almak için için ise J kısayol tuşuna basabiliriz.


Aynı şekilde sekansımızdaki bir videoyu oynatmak için space tuşuna basabiliriz veya “L” kısayol tuşuna basabiliriz. Videomuzu daha hızlı oynatmak istiyor isek L tuşuna bir kez daha bastığımızda 2x hızında videomuz oynayacaktır. Bir kez daha bastığımızda 4x bir kez daha bastığımızda 8x oynayacaktır. Daha da hızlandırmak istiyorsak L kısayol tuşuna bir kez daha basabiliriz.


Aynı şekilde videomuzu geri sarmak istiyorsak j tuşuna, hızlı bir şekilde geri sarmak istiyorsak birkaç kez j tuşuna basabiliriz. Bu şekilde L kısayol tuşu ile videomuzu oynatıp K tuşu ile durdurup J tuşu ile de geri alabiliriz. Bu sayede sürekli elimizi mausumuza götürüp start stop seçeneğine basmamış oluruz.


Videolarımızı kare kare oynatmak istiyor isek eğer, sağ veya sol ok yön tuşunu kullanabiliriz. Veya K’ya basılı tutup J’ye basarak 1’er kare geri, K’ya basılı tutup L’ye basarsak eğer 1’er kare ileri alırız. Bu şekilde videomuzda ince ayar yapabilir, dilediğimiz anı kesip çıkabiliriz.

Videoyu hızlı oynatma/durdurma/geri sarma (JKL tekniği)
03:25

Bunun birkaç yöntemi mevut.

İlk olarak kibin üzerine sağ tıklayıp Speed/Duration seçeneğine gelip Speed bölümünden hızını ayarlayabiliriz. Gördüğünüz gibi speedi azalttıkça duration (süresi) da artıyor. Aynı şekilde durationla oynayarak speedide ayarlayabilirsiniz.


Bir diğer seçenek kısayol ile bu pencereye ulaşabiliriz. Windowslarda control + r maçlarda cmd + r ile bu pencereye ulaşabilirsiniz.


Bir diğer yöntem araçlar panelinden Rate Stretch Tool’u seçip, r kısayol tuşu ile de seçebilirsiniz. Köşesinden tutup uzatabiliriz. Uzattığımız oranda videoda yavaşlama meydana gelecektir. Gördüğünüz gibi üzerinde yüzde kaç oranda yavaşladığı yazacaktır.


Bir diğer seçenek ise klibimizin üzerine sağ tıklayıp Show clip keyframes>time remapping>speed seçeneğine basıp buradan hız ayarını yapabiliriz. P kısayol tuşuyla pen tool aracını seçiyorum ve hızlandıracağım bölgeyi işaretliyorum. Daha sonra oradaki çizgiyi yukarıya doğruya çekiyorum. Ve geçiş bölümünü yumuşatmak istiyorsam mavi çizgiyi uzatıp ince ayarlar yapabilirim.


Bu şekilde kliplerimizi yavaşlatabilir ve hızlandırabiliriz.

Kiplerin hızını değiştirmek (Slow Motion)
02:58

Açmış olduğumuz sekansın pikselinden daha büyük bir görselimiz var ise eğer bunu birkaç yöntem ile sekansımıza sığdırabiliriz. Görselimi sekansımıza aktarıyorum. Daha sonra görselime sağ tıklayıp set to frame size seçeneğine basıyorum. Efekt kontrol paneline gelip görselime bastığımda scalein otomatik olarak değiştiğini göreceğim. Biz bunu kendimiz manuel olarak ayarlayabiliriz.


Scale ile büyüklüğünü, position ile konumu ayarlayabilir. Hatta görselimize hareket dahi verebiliriz. Görselimizi konumlandırmanın bir diğer yöntemi de motion seçeneğinin solunda bulunan dikdörtgen sembolüne basmak veya görselimize program monitöründen iki kere tıklamaktır. Bu şekilde mousemiz ile de görseli konumlandırabiliriz.

Grafiklerin Konumlandırılması
01:50

Görselimi sekansıma aktardım. Görselim sekansımdan daha yüksek pikselde olduğu için efekt kontrol bölümünde motion bölümünde scale’ini küçültüyorum.


Daha sonra hareketli nesnemi oluşturmak için scale ve positionun sol tarafındaki toogle animation düğmesine bir kere tıklıyorum. Böylelikle anahtar kare oluşturmuş oldum. Oynatma çubuğunu ileriye götürüp nesnemin scaleini e pozisyonunu değiştiriyorum.


Oynattığımda görmüş olduğunuz gibi nesneme hareket kazandırmış, hem boyutunu büyütmüş hem de pozisyonunu değiştirmiş oldum. Görselime bu şekilde yakınlaşabilirim.

Bu işlemin tam tersini gerçekleştirdiğimde ise görselime uzaklaşmış olacağım.

Görsellere Yakınlaşma, Uzaklaşma
01:58

Kaynak (Source) monitörümüzde klibimizde belirlemiş olduğumuz seçimin başına ve sonuna shift + i, shift + o kısayol tuşlarıyla hızlı bir şekilde geçiş yapabiliriz.

Bu işlemi timeline monitörümüzde nasıl yapacağız dilerseniz onu inceleyelim.

Sekansımızda gördüğünüz gibi birkaç tane klibimiz var. Seçili olan klibimin sonuna klavyemizden aşağı yön tuşuyla hızlı bir şekilde gidip yukarı yön tuşuyla da klibimizin başına gidebiliriz.


Ekstra olarak eğer katmanımızda solda gördüğümüz mavi ışık yanmıyorsa bu işlemler geçerli olmayacaktır. Yani sadece mavi ışığı açık olan katmanımızda üst ve alt yön tuşları çalışacaktır. Bu şekilde videolar arasında hızlı bir geçiş sağlayabiliriz.


Timeline ve program monitörümüzde en başa ve en sona gitmek istiyorsak, Kaynak monitörümüzde yaptığımız işlemi yani Shift i + shift O kısayollarını kullanarak gidebiliriz.


Kliplerin başına, sonuna hızlı bir şekilde gitme (Klipler arası geçiş)
03:09

Bir videomuzun şeffaflığını değiştirmek istiyorsak, örneğin 2 videoyu birbirine karıştırmak istiyor veya klibimize bir logo ekleyip bunun şeffaf bir şekilde görünmesini istiyorsak bunu opacity bölümünden yapabiliriz.


Sekansımızda üst üste binmiş iki video var. Bunların aynı anda oynamasını ve ikisinin de gözükmesini istiyorum. Üst kanaldaki videoma bir kere tıklayıp shift 5 kısayol tuşuyla efekt kontrol panelime gidiyorum. Opacity düğmesindeki toggle animation seçeneğini kapatıyorum. Çünkü şeffaflığımın sabit kalmasını istiyorum. Opacity’i %50 seviyesine getirdim.


Gördüğünüz gibi iki videoda ekranda görünüyor ve aynı anda oynuyor. Blend Mode seçeneğinden çok daha farklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Genelde screen özelliğini kullanıyorum.

Opaklık (Opacity Bölümü)
02:32

0:40 Videoyu ters oynatma, çevirme (Reverse Speed)

1:40 Proje içerisinde donmadan videoyu oynatmaEvet arkadaşlar bu dersimizde inşallah Adobe Premiere Pro CC'de Videoyu ters çevirme, geriye doğru oynatmayı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle video kesim işlemlerimi uyguladım. Daha sonra videoya tıklayıp Speed Duration özelliğinin kısayol tuşu olan CTRL/CMD+R tuşuna bastım. Ve burada reverse speed özelliğini seçtim. Aynı zamanda rakamın yanına eksi (-) işareti koyarak da videoyu ters çevirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu dersimizde anlatacaklarım bu kadar.

Sorularınız olursa yorumlar kısmına yazmayı, değerlendirmelerinizi yapmayı unutmayın.

İyi çalışmalar...

Videoyu Geriye Doğru Sarma, Oynatma
02:27
+ Panelleri, Pencereleri tanıyalım
4 lectures 27:13

Proje panelimiz, üreteceğimiz videomuzda kullanacağımız bütün materyallerin bulunduğu kısımdır. İçe aktardığımız bütün materyalleri burada bulabiliriz. Proje panelimizde, normal bilgisayarlarda olduğu gibi klasörleme sistemi mevcuttur.

Premiere’in sunduğu bu özellik sayesinde çok daha düzenli çalışabiliriz.


Proje panelindeki birkaç özellikten bahsedeceğim.

İkon görünümü ve liste görünümü şeklinde iki türde materyallerimizin önizlemesini görüntüleyebiliriz. Gördüğünüz gibi sol taraftaki seçeneğe bastığımda liste görünümü sağ taraftaki seçeneğe bastığımda simge görünümü alıyor. İki seçeneğinde kendine göre avantajları bulunuyor. İleride projelerinizde çok fazla video veya fotoğraf kullandığınızda aradığınız materyalin ismini bilmiyorsanız, simge görünümü seçeneğiyle çok daha kolay bir şekilde bulmanız mümkün. Ayrıca bu seçenekte hızlı oynatma yolları mevcut. Mausu üzerinde sürüklediğinizde videonuz oynuyor ve i + o kısayol tuşlarıyla videonun veya materyalin neresini kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bunun dışında tavsiyem liste görünümü şeklinde kullanmanız.


Sağ alt kısımda bulunan New bin seçeneği ile yeni klasör oluşturabilir materyallerinizi klasörleyebilirsiniz. Hemen yanında New Item seçeneğiyle birden çok özellikli katmanlar oluşturabilirsiniz. Ve ayrıca çöp kutusuyla da projenizden silmek istediğiniz materyalinizi silebilirsiniz.


Bu anlattıklarımın hepsinin kısayol tuşu mevcut. Kısayol tuşlarını kullanarak çok daha hızlı işlerinizi halledebilirsiniz.

Proje Paneli
09:14

Kaynak(Source) monitörümüz programımızın default ayarlarında sol üstte çıkan panelimizdir.

Burada, oluşturmak istediğimiz içeriğimize ekleyeceğimiz video veya ses dosyalarımızı izleyebileceğimiz, birtakım özellikler kazandırabileceğimiz yerdir.


İçeri aktarmış olduğumuz video ses veya diğer materyallerimizin istediğimiz bölümünü buradan seçip hikayemize aktarabiliriz. Materyalimizi burada açıp, sol alt kısmından daha yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak görebiliriz.


Sağ alt kısmından kalitesini düşürerek izleyebiliriz. Yüksek çözünürlükteki bir videomuzun donmaması için buradan değerini 1/4 gibi bir değere getirebiliriz. Marker atıp materyalimizin istediğimiz bir bölümünü işaretleyebiliriz. İleriki bölümlerde Premiere Pro’nun marker sistemine detaylı bir şekilde değineceğiz inşallah.


Alttaki video ve ses iconlarına tıklayarak klibimizi ve klibimizin ses dalgalarını görebiliriz.

Kaynak monitöründe yapılan işlemlerin, aşağı tarafta iconları mevcut. Buradan klibimizin hangi bölümünü oluşturacağımız içeriğe eklemek istiyoruz, İn & Out seçeneğiyle belirleyip aktarabiliriz.


Seçmiş olduğumuz bölümün başına ve sonuna Shift I + Shift O tuşlarına basarak gidebiliriz. Bunların kısayol tuşları ikonun üzerine geldiğinizde gözüküyor.

Aynı şekilde videomuzdan bir kareyi fotoğraf ikonuna basarak fotoğraf olarak istediğimiz yere kaydedebiliriz.


İleriki derslerimizde Kaynak Monitöründen, Zaman Çizgimize videolarımızı hangi yollarla aktarırız buna değineceğiz inşallah.

Source (Kaynak) Monitörü
07:53

İlk olarak File>Export>Media seçeneğiyle dışarı çıkarma ayarlarımı yapabileceğim pencereyi açıyorum. Control + M kısayol tuşu ile hızlıca bu pencereye ulaşabilirsiniz.


Pencerenin solunda render alacağınız görüntüyü görüyorsunuz. Alt tarafta, sekansını, çalışma alanınızı ve sekansınızın giriş çıkış noktalarını render alabilir veya buradan dilediğiniz yeri kendiniz seçebilirsiniz.


Export Settings bölümünde çıktı alacağınız formatı ve presetsi belirleyebilirsiniz. Eğer Match Sequence Settings seçeneğine basarsanız sekansınıza uygun otomatik bir ayar belirleyecektir.

Format kısmını H264 formatına getirmenizi tavsiye ederim. En yaygın kullanılan format diyebilirim.

Presets olarak paylaşım yapacağınız alana ve video ayarlarınıza uygun bir presets belirleyebilirsiniz. Örneğin sekansım 50 kare ise buradan 50 karelik bir presets seçmeniz gerekir. Son sürümlerde bu gözükmüyor lakin önceki sürümlerde burada karesine kadar ayarlayabiliyordunuz.


Eğer sesi dışarı aktarmak istemiyorsanız Export Audio seçeneğine basıp sesin dışarı aktarılmamasını sağlayabilirsiniz.


Daha sonra Video Çözünürlüğü Frame Rate’i vs. Basic video settings bölümünden ayarlayabilirsiniz.


Bunun da aşağısında Bitrate settings bölümü bulunuyor. Buradan render kalitenizi ayarlayabilirsiniz. VBR, 2 pass yaptığınız da render alınırken çıkan hatalar azalacaktır. Videonuz 2 kere render alınıp daha kaliteli bir hale gelecektir. Tabi VBR 1 pass 20 dakika sürüyorsa VBR 2 pass 40 dakika sürecektir, render süreniz iki katına çıkacaktır. Target Bitrate’i azaltıp arttırdığınızda video megabaytınızında azalıp arttığını görüyorsunuz. En aşağıda tahmini boyutu premiere bize veriyor.


Eğer vaktiniz varsa Use Maximum Render quality seçeneğine basmanızı öneririm. Renderinizin kalitesini arttıracaktır. Use Previews seçeneğine basarsanız program içinde aldığınız renderları kullanacak, render süreniz kısalacaktır. İmport into Project seçeneğine bastığınızda ise alınan render projenin içine aktarılacaktır.


Que’ye tıkladığınızda Adobe Media Encoder programı açılacak ve renderiniz sıraya alınacaktır, bu sayede premiere çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Export’a tıkladığınızda Premiere Pro programı renderi alacaktır ve program üzerinde hiçbir işlem yapamıyor olacaksınız.


Ekstra olarak burada yapmış olduğunuz presetsleri save presets diyerek kaydedebilir, ayarları tek tek yapmak zorunda kalmazsınız. Tek tuşta ayarlarınız önünüze gelmiş olur.

Render Penceresi (Detaylı Anlatım)
06:57

1:28 Adobe Premiere Pro’da Çalışma pencerelerini ilk hale getirme (default)


Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro CC’de çalışma alanlarımızı düzenleyerek daha hızlı iş nasıl çıkartırız onu anlatmaya çalışacağım.


Premiere Pro standart olarak bizlere çalışma alanları sunuyor. Bu çalışma alanlarını biz dilediğimiz gibi nasıl kolayımıza geliyorsa o şekilde değiştirebiliriz. Çalışma alanlarına premiere pro’nun üst tarafından ulaşabileceğimiz gibi Window>Workspaces penceresinden de ulaşabiliriz.

Burada All Panels, Assembly, Audio, Color, Editing, Effects, Graphics, Learning, Libraries, Metalogging standart çalışma pencereleri mevcut.

Bizler bu alanlardan bir tanesini seçip, dilediğimiz gibi panellerde oynayıp bu ayarları kayıt edebiliriz. Kayıt ettiğimiz gibi, silebilir ve değiştiredebiliriz.

Reset to Saved Layout seçeneğine bastığımızda ayarlarımız sıfırlanacaktır.

Save as New Workspace dediğimizde ise yeni alanı yeni bir isimle kayıt etmiş olacağız.

Sorularınız olursa yorumlar kısmına yazmayı unutmayın.


İyi çalışmalar...

Çalışma Alanlarını Düzenleyerek Kurgunuza Hız Verin!
03:09
+ Video Düzenleme İşlemleri
5 lectures 20:33

Birinci yöntem, source monitörümde videomun üzerine basılı tutup sekans monitörüme sürüklemek.

Bir diğer yöntem, source monitörümde videomun istediğim bölümünü seçtikten sonra nokta veya virgül tuşuna basarak sekans monitörüme eklemektir.


Sekans monitörümdeki katmanlara kısaca değinecek olursak, mavi ışığın yanmadığı açık olmayan katmana değil mavi ışığın yandığı açık olan katmana videomuz eklencektir.


Source monitöründe videonun hemen altında yer alan drag video only seçeneğine basar isek eğer sadece videoyu sekansa aktaracak, sesi almayacaktır.

Videoları Sekansa Aktarma
03:57

Zaman çizgimizdeki videolarımıza kesme uygulayarak nasıl kesme/kırpma yaparız bunun birçok şekline değinmeye çalışacağım.


İlk olarak zaman çizgimizin solundaki “Razor Tool” aracı ile kesme yapabiliriz.

İster bu aracın üzerine tıklayıp bu aracı seçebilir ister de “c” kısayol tuşuna basarak bu aracı seçebilirsiniz. Lakin şunu unutmayın kesmenizi yaptıktan hemen sonra aracınızı seçim aracına geri alın yoksa istemediğiniz kesmeleri yanlışlıkla yapabilirsiniz.


Bir diğer yöntem ise kısayol olan CMD+K /CNTRL+K tuşu ile kesmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Soldaki açık olan V1, V2, V3 seçeneklerinizin tamamını bu kısayol tuşu ile kesebilirsiniz. Yalnızca açık olan katmandaki videolarınızı veya seslerinizi kesmeyi sağlar.


Çok daha pratik olup benim dizgide kullandığım en kolay kısayol ise Q ve W tuşlarıdır. Q, mavi çizgimin solundaki kısmı, W ise mavi çizgimin solundaki kısmı kesmemi sağlar. Lakin bu sadece üzerinde olduğum klibi kapsar. Yani ben bir klibimde kullanmayacağım alanları Q ve W kısayol tuşu ile hızlıca kesip atabilirim.


Bir diğer seçenek ise toplu kesme yöntemi olan shift + c tuşuna basılı tutarak playhead’imin olduğu bütün video ve sesleri toplu bir şekilde kesebilirim.

Aynı işlemi shift CMD + K kısayol tuşu ile de yapabilirim.

Video kesme nasıl yapılır
04:54

Gördüğünüz üzere sekansımızda birden çok video ve ses içeriği var. Aynı zamanda sekansımıza ayar katmanıyla (adjustment layer) istemiş olduğumuz bir efekti vermiş olabiliriz. Bilgisayarımız vermiş olduğumuz bu efekt sebebiyle kasma yapıyor olabilir.

Bu yüzden ben video dizgimi yaparken eklemiş olduğum bazı efektleri işimin başında kapatmak isteyebilirim. Bunu yapmak için sekansımızda kullanmış olduğumuz video, ses veya herhangi bir içeriğimizin üzerine tıklayarak CMD + Shift + e windowsta Shift + e kısayol tuşuyla gizleyip açabilirim.

Diğer bir seçenek ise yine içeriğimizin üzerine sağ tıklayıp Disable’a basarak gizleyip, Enable’a basıp açabilirim.

Videoyu inaktif/aktif yapma (gizleme)
03:32

Gördüğünüz gibi projemizde iki videomuz bulunuyor. Önce yeni sekans oluşturuyorum. Yeni sekans nasıl oluşturulur bunun farklı seçeneklerini önceki derslerimizde anlatmıştım. Daha sonra birleştirmek istediğimiz iki videomu sekansıma aktarıyorum.


2 videomun arasını sağ tıklayıp ripple delete veya boşluğa tıklayıp backspace tuşuyla silip birleştirebiliriz.

2 videomuzu birleştirdikten sonra ctrl + m veya file > export > media seçeneğine basıyoruz. Karşımıza gelen ekranda sekansımızı nereye kaydedeceğimiz, nasıl ve hangi özelliklerde kaydedeceğimizi belirledikten sonra “queque” seçeneğine veya export seçeneğine basıyoruz. Exporta bastığımız premiere pro kendi içerisinde render alır ve bu sırada premierede çalışma yapamayız.


Queue seçeneğine bastığımızda Adobe Media Encoder programına projemizi aktarır ve orada render alırken biz premiere proda çalışmamıza devam edebiliriz.

Video nasıl birleştirilir/kaydedilir
04:57

Videomuzu sekansımıza aktardıktan sonra videomuzun üzerine sağ tıklayıp unlink seçeneğine basarak sesimizi videomuzdan ayırabiliriz. Ardından videomuzu sildiğimizde sadece sesimiz kalmış olur.


Bunun bir diğer yöntemi videomuzu kaynak monitörümüze aktarıp Drag Audio Only seçeneğine basılı tutarak sekansımıza sürüklemektir.


Bir başka yöntemi ise benim en çok ve pratik olduğunu düşündüğüm CTRL+l kısayol tuşudur.

Video ile Sesi ayırma işlemi
03:13
+ Ses düzenleme işlemleri
5 lectures 16:10

Geçtiğimiz dersimizde ses seviyesini zaman çizgisinden ayarlamıştık. Bu sefer ses seviyesini efekt kontrol panelinden ayarlayacağız inşallah. Sekansımızdaki ses dosyama bir kere tıklıyorum ve shift + 5 kısayol tuşuyla efekt kontrol paneline geliyorum. Sekansımda sadece ses dosyam olduğu için sadece audio bölümü gözüküyor. Audio seçeneğinin yanındaki simgeye tıklayıp buradan ses seviyemi ayarlayabilirim.


Channel Volume seçeğinden ise sağ ve sol kanala giden ses seviyemi ayarlayabilirim. Level seçeneğimin yanındaki kronometre (toggle animation) özelliğini aktif ederek ses seviyeme hareket kazandırabilirim. Örneğin belirli bir dakikada 0 DB olan sesim yavaşça kısılarak gidebilir veya tam tersi artarak. Bunların yavaşça kısılmasını veya artmasını istiyorsanız belirlemiş olduğum anahtar kareye sağ tıklayıp ease out – ease in yapabiliriz.

Ses seviyesini Kontrol Panelinde değiştirme
02:49

Gördüğünüz üzere sekansımda konuşmacının sesi ve onun altında ses dosyam bulunmaktadır.

Zaman çizgimin sağında ses seviyemi gösteren bir araç bulunmaktadır. Bu araç 0’a vurduğunda kırmızı uyarı verecek ve sesin patladığını bize bildirecektir.

Eğer ses sürekli 0’a vurup kırmızı uyarı veriyorsa burada bir problem var demektir ve ses düzeylerini düşürmemiz gerekir.


Alt tuşuna basıp scroll lock ile ses dosyalarımızın olduğu kanalı büyütelim. Bu kanallara 2 kere tıklayarak da anlık büyültüp küçültme işlemini gerçekleştirebiliriz. Daha sonra buradaki çubuğu yukarı veya aşağı doğru çekerek ses seviyesini ayarlayabiliriz. Premier’in kullanışlı özelliklerinden birisi de oynatma tuşuna bastıktan sonra ses seviyesini ayarlayabilmemdir. Bu bize kolaylık sağlayacaktır. Space tuşuna bastım ve ses seviyesini konuşmacının sesine göre ayarladım.


Ses seviyesini arttırmanın bir diğer yöntemi ise ses medyama sağ tıklayıp audio gain seçeneğine basıp kaç DB arttırmak istiyorsam onu ilgili yere yazıp OK seçeneğine basmaktır.

Hemen uygulayalım. Evet görüldüğü üzere ben zaman çizgimde en fazla 6 db’e kadar ses seviyemi ayarlarken burada dilediğim kadar audio gain basabilirim. Lakin audio gain basarken şunu unutmayalım ne kadar fazla audio gain basarsak ses de o kadar bozulmalar, hışırtılar olmaya başlar.


Ses Seviyesini Timeline'da değiştirme
03:08

Öncelikle ses parçamı ve konuşma parçamı sekansıma yerleştirdim. Ses parçamın yüksek sesle girip daha sonra konuşma parçamın başlamış olduğu yerde kısılmasını istiyorum.

P kısayol tuşuna basarak pen tool aracını seçiyorum ve yaklaşık bir beş saniye sonra ses parçamın sesini kısıp konuşma parçamı ön plana çıkarıyorum. Daha sonra konuşma parçamı kesiyorum arada boşluk bırakıyorum ve alttaki ses parçamı yine yükseltip alçaltıyorum. Pen tool aracımla konuşma parçamın bittiği ve başladığı yere bir de tam ortaya anahtar kare oluşturuyorum. Ortadaki anahtar karenin seviyesini yükseltip üzerine sağ clickle tıklayıp bezier seçeneğini işaretliyorum. Başa ve sona eklemiş olduğum anahtar karelerimi de ease out ve ease in yapıyorum. Bu sayede daha yumuşak bir şekilde sesim artık eksilecek.


Bu işlemleri efekt kontrol panelinden de kontrol edebilirsiniz lakin zaman çizgisi üzerinde bu işlemleri gerçekleştirmeniz size hız kazandıracaktır.

Ses seviyesini anahtar karelerle değiştirme
02:37

Audio Track Mixer pencereniz açık değilse yukarıdan Windows penceresinden Audio Track Mixer seçeneğine veya shift+6 kısayol tuşuna basarak Audio Track Mixer penceresini açabiliriz.


Burada birden çok ses kanallarını görüyoruz. Sekansımızda ne kadar ses kanalı varsa burada gözükecektir. Örneğin yeni bir ses kanalı açtığımda buraya da eklendiğini görüyoruz. Sekansımızı oynattığımızda göstergelerin oynadığını görüyoruz. Buradan dilediğimiz gibi kanallarla ilgili ses seviyesi ayarları yapabiliriz. En son da ise projemizden çıkan ses seviyesini görüyoruz. Eğer patlamalar varsa bu özellik sayesinde patlamaların önüne geçebiliriz.


Bu panelin bize sağlayacağı önemli kolaylıklarından bir tanesi de şudur.

Sol üstte bulunan simgeye tıklayıp dilediğimiz kanala herhangi bir ses efektini uygulayabiliriz. Bunu yaptığımızda kanaldaki bütün seslere aynı efekt uygulanacaktır. Yani tek tek ses efektini uygulamaktansa tek bir hareketle bütün ses parçalarımıza aynı efekti uygulamış oluruz.


Veya Read seçeneğini write yaparak anlık olarak ses seviyesini arttırıp azaltabiliriz.

Audio Track Mixer kullanımı (Ses patlamasını giderme)
04:38

Bu efekt ses parçalarına uygulanır. Ve büyük oranda ses parçasının arkasındaki dip ses dediğimiz gürültüyü azaltır. Yalnız uygularken ayarlarında abartıya gidersek ses parçamızda da bozulmalar meydana gelebilir. O yüzden ayarları yaparken abartıya gitmemiz, küçük ayarlamalar yapmamız gerekir.


Örnek olarak ses parçamdaki hışırtıları gidermek istiyorum. Ne yapacağım. Effects bölümüne gelip arama bölümüne denoise yazıyorum ve ses parçamın üzerine uyguluyorum.

Uyguladıktan sonra efekt kontrol panelinden efektimin seviyesini ayarlayabilirim.


Efektimi açtım, presets bölümünden şiddetini ayarlayabilirim. Veya bu ikisinden de memnun olmadıysanız alt tarafta yüzde oranı var. Sağa doğru kaydırdıkça efektimin şiddeti artacak daha fazla gürültüyü emecektir sola kaydırdıkça da efektimin şiddeti azalacaktır. Burda dikkat etmeniz gereken ses parçamdaki sesin bozulmamasıdır.

Denoise kullanımı - Alttaki dip sesi silme (rüzgar sesi vb. sesleri silme)
02:58
+ Pratik Bilgiler (Kurgunuzu hızlandıracak püf noktaları)
16 lectures 45:07

Bu anlatacağım faydaların yanında elbet farklı alanda kullananlar vardır. Benim işime yarayan ve kurgumu kolaylaştıran yönlerine değineceğim.


Öncelikle nest sequence nasıl yapılır ona değineyim. Gördüğünüz üzere sekansımızda birden çok video mevcut. Bu videoların hepsini seçerek sağ tıklayıp nest sequence seçeneğine bastığımda bunları artık tek bir video parçası haline getirmiş oluyorum.


İlk olarak bir videonuza yavaşlatma veya hızlandırma etkisi verdiğinizde ve buna warp stabilizer, yani sarsıntı önleyici efektini uyguladığınızda hata verecektir, uygulamayacaktır. Hareket efekti vermiş olduğunuz videonuza nest sekans yaparak warp stabilizer özelliğini uygulayabilirsiniz.


İkinci olarak birden çok video parçama aynı efekti uygulamak istiyorum veya aynı konumlandırmayı yapmak istiyorum. Bütün videoları nest sekans yapıp, nest sekansın özelliklerini değiştirerek bütün videolara aynı etkiyi verebilirim.


Üçüncü olarak timelapse veya hyperlapse yapıyorsak üzerine warp efektini atmak için nest sekans yapmamız gerekir.


Dördüncü olarak nest sekans ile projenizi bölümlere ayırabilirsiniz. Çok sayıda video katmanı ile projeniz çok kalabalık gözükecektir. Çalışma kolaylığı için birden çok kanallı bölümleri nest sekans yaparak bunu teke düşürebilirsiniz.


Beşinci olarak nest sekans yaptığınız kliplerde bir değişiklik yapmak istiyorsanız nest sekansın içine girerek herhangi bir değişiklik yaptığınızda bütün kliplere işleyecektir. Tekrar nest sekansa efekt atmanıza gerek yoktur.

Nest Sekans
07:39

Çok sayıda dosya ile çalıştığımızda bazı materyallerimizi bulmakta zorlanabiliriz. Bunun sebeplerinden bir tanesi de penceremizin küçüklüğüdür. Penceremizi tek tuşla tam ekran yapıp aradığımız materyali bulup sekansımıza hızlı bir şekilde aktarabiliriz. Veya bu diğer monitörler için de geçerli. Sekans monitörümüz, Source monitörümüz ve Program monitörümüzde de anlık büyütüp küçültme gerçekleştirip bu pencerelerde yapacağımız işlemleri rahatlıkla yapabiliriz. Peki bunu nasıl yapacağız?


Windowslarda cntrl+alt+k Maclarda cmd+option+k kısayol tuşlarına basarak klavye kısayolları penceresini açabiliriz. Pencereyi açıktan sonra arama bölümüne gelip Maximize or Restore Active Frame komutuna dilediğimiz kısayol tuşunu atayarak bu komutumuzu etkin bir hale getirebiliriz. Ben bu komuta tab tuşunun üzerinde bulunan çift tırnak tuşunu atadım.


Gördüğünüz gibi tek tuşla hızlıca monitörümü büyütüp küçültebiliyorum...

Preview 01:57

Sekansımızda birden çok video var. Kaldırmak istediğim videonun üzerine tıklayıp Mac'lerrde backspace Windowslarda delete tuşu ile kaldırabiliriz. Bunun ardından boşluğa sağ tıklayıp Ripple Delete dediğimde veya boşluğa sol tıklayıp backspace ya da delete tuşuna bastığımda aradaki boşluk silinecektir.


Videoları kaldırmak için bir diğer yöntem ise sağ tıklayıp "clear" seçeneğine basabiliriz.


Toplu silme işlemi için CMD, Control + A basıp "clear" seçeneği veya backspace tuşuna basabiliriz.


Silme işlemiyle beraber aradaki boşluğunda silinmesini istiyor isem Maclarda option Windowslarda alt tuşuna basılı tutarak delete veya backspace tuşuna bastığımızda aradaki boşluğu silerek, kaldırma işlemini yapar. Bu şekilde silme ve ripple delete işlemini teke indirmiş oluruz.

Ripple Delete (Aralardaki boşlukları hızlıca yok etme)
02:56

Yüzlerce videolu projede çalışıyorsanız bilgisayarınız kasmaya başlayabilir. Atmış olduğunuz efektleri anlık olarak kapatabilir, açabilirsiniz. Gizlemek istediğimiz ayar katmanının veya videonun üzerine sağ tıklayıp enable seçeneğine bastığınızda videonuzu gizlemiş oluyorsunuz. Bu seçeneğe control+alt+k’ye basarak arama bölümüne enable yazarak kısayol tuşu atayabilir. Kısayol tuşuyla anlık olarak video veya medyalarınızı gizleyip açabilirsiniz.


Bir diğer yöntemi de v1 yazan yerin hemen sağında bulunan göz simgesidir. Göz simgesine bastığınızda o kanaldaki bütün medyaların gözükmemesini sağlar. Eğer videonuza ayar katmanı ile bir efekt uyguladıysanız ve bilgisayarınızın kasmasının önüne geçmek istiyorsanız göz simgesine tıklayabilir veya ayar katmanını gizleyebilirsiniz.


Kilitleme işlemine gelecek olursak, herhangi bir katmanı kilitlediğimizde o katmanla alakalı hiçbir değişiklik yapılmaz. Örneğin ben sekansıma eklemiş olduğum ses katmanıma dokunmadan video kesme işlemlerimi gerçekleştirmek istiyorum. Ses dosyamı attım ve ses dosyamın bulunduğu kanalı kilitledim. Q ve W tuşları ile kesme işlemlerimi gerçekleştirirken kilitlemiş olduğum kanala gördüğünüz gibi hiçbir şekilde işlem uygulanmıyor.

Kanalları Kilitleme - Göz simgesi
04:27

İster Project panelimizde ister de timeline panelimizde medyalarımızı renklendirebiliriz. Renklendirme kısmı işimizi çok kolaylaştıracaktır çünkü 100lerce video ile çalıştığınızda bazı videoları ararken birhayli zaman kaybedebilirsiniz. Halbuki renklendirme yöntemi ile kolaylıkla o videolara erişim sağlayabilirsiniz.


Project panelinizde medyanızı renklendirdiğinizde ne zaman proje panelinizden timeline’a videonuzu aktarmak isteseniz o renkte videonuz gelecektir. Lakin bunu timeline panelinde yaptığınızda sadece yapmış olduğunu medyanın rengi değişecek, proje panelinden aynı klibi aktarmak istediğinizde eski rengi uygulanacaktır. Yani timeline ile Project panelindeki label kısmı birbirinden bağımsızdır.


Timeline klibime sağ tıkladım label bölümüne geldim ve rengini değiştirdim. Gördüğünüz gibi timeline’da renginin değişmesine rağmen Project panelinde herhangi bir değişiklik olmadı.


Bu size aynı renkteki kliplerinizi select label group ile tek tuşta seçmenizi sağlayacaktır. Örneğin timeline üzerinde kurgunuzu gerçekleştiriyorsunuzdur. Silinmesini istemediğiniz kliplerinizi farklı renkte renklendirirseniz, diğerlerin ayrışacak, karışmayacaktır.

Videoların renklendirilmesi (label kullanımı)
02:58

Markerlar sayesinde projelerimizi daha hızlı düzenleyebilir, istediğimiz noktalara hatırlatıcılar koyabiliriz. Bu aktaracağımız bilgilerle projelerinde çok fazla video olupta bunları düzenleyen kişilerin işleri kolaylaşacak, yapmış olduğumuz işlerde hız kazanacağız.


Öncelikle markerimizi eklemeinin kısayolu “m” tuşudur. Sekansımızda video seçili değilse M’ye bastığımızda veya sağ tıklayıp add marker dediğimizde markerimizi eklemiş oluyoruz. Sekansımızdaki bir noktayı değilde videomuzun bir noktasını işaretlemek istiyorsak, videomuz seçili haldeyken markerimizi eklememiz gerekiyor.


Eğer kırmızı renkte marker eklemek istiyorsak ve marker özelliklerinin bulunduğu alanın da aynı anda açılmasını istiyorsak, timeline’ımıznı bulunduğu yere sağ tıklayarak add chapter marker seçeneğine basabiliriz. Ben add chapter markeri shift + c tuşunu atadım. Shift + c’ye bastığımda chapter markerim atılmış oluyor.


Burada markerimiza isim, açıklama ekleyebilir ve süresini uzatabiliriz. Örneğin bir konu vardır, konu camidir. Caminin görüntüde kaldığı yere kadar markerimizi uzatabiliriz.

Markerimizi farklı renklerde de kullanabiliriz.


Eklemiş olduğumuz markleri, markerimizin üzerine gelip m tuşuna basıp delete seçeneğiyle veya markerimizin üzerine sağ tıklayıp slear selected marker seçeneği ile silebiliriz. Bütün markerleri silmek istiyorsak timelineimizdaki zaman cetvelinin üzerine sağ tıklayaral clear all markers seçeneği ile silebiliriz.


Eklediğimiz bir sonraki markerimiza shift + m kısayol tuşu ile, bir önceki markerimiza cmd+shift+m Windowslarda kontrol+shift+m ile gidebiliriz.


Ayrıca Windows sekmesinden marker penceresini etkin hale getirdiğimizde eklediğimiz markerlera hızlıca ulaşabiliriz.


Örneğin bir röportaj yapıyoruzdur, dinlerken röportajın konusunu markerla işaretleyip, orayı tekrar tekrar dinlemenin önüne geçebiliriz.


Markerlar anlatacaklarım bu kadar. Sormak istediğiniz herhangi bir soru varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Markerlerle çalışma (İşaretleyicilerle videolarınıza notlar bırakın)
04:38

Source veya Program monitörümüzün alt tarafında birtakım düğmeler bulunur. Bu düğmelerin üzerine geldiğinizde, işlevi ve kısayol tuşu yazar. Eğer düğmeleri hiç kullanmıyorsanız ayarlar simgesinden Show transport controls seçeneğine tıklayarak düğmelerin gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz butonu buradan çıkarabilir veya ekleyebilirsiniz. Sağ alt kısmında bulunan + simgesine basalım. Düğmelerin bulunduğu bölüme loop playback düğmesini eklemek istiyorum. Simgeyi tutup bu alana sürüklediğimde artık düğmelerim arasında loop playback de gözükecektir. Bu bölümü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.


Monitörü küçülttüğünüzde ise buradaki simgeye tıklayarak düğmelere ulaşabilirsiniz.


Burada Safe Margins ve Loop Playback düğmesi bizim için önemli. Safe Marginle anlık olarak güvenli alanları kontrol edebilir, loop playback düğmesiyle de tekrar tekrar oynatıp bakmak istediğiniz bölümü izleyebilirsiniz. Hemen göstereyim. İn ve out pointi belirledim loop playbacki aktif hale getirdim ve gördüğünüz gibi sadece o bölümü oynatıyor.

Düğmelerin Özelleştirilmesi (Hızlı bir şekilde düğmelere ulaşın)
01:58

Ayar katmanı dediğimiz adjustment layer, birçok efekti tek tek eklemeyi, değiştirmeyi veya kaldırmayı sağlayan araçtır. Adjustment layeri kullanmadığımız takdirde uygulayacağımız efekti videolara tek tek eklememiz, tek tek değiştirmemiz ve tek tek kaldırmamız gerekir. Lakin adjustment layer sayesinde tek tek uğraşmaya gerek kalmadan bütün videolara aynı anda efektinizi uygulayabilirsiniz.


Örneğin sekansımda bulunan videolara renk efekti vermek istiyorum.


Ayar katmanıma lumetri colordan hızlıca bir renk efekti verdim. Ayar katmanımı videolarımın devam ettiği yere kadar sürüklüyorum. Gördüğünüz gibi ayar katmanıma uygulamış olduğum renk efekti bütün videolara işlendi. Gizlemek istediğimde cmd shift + e tuşuyla anlık olarak efektimi gizleyip açabiliyorum.

Adjustment Layer (Ayar katmanı)
01:58

Yapacağınız şey effects bölümüne gidip arama bölümüne Timecode yazmak. Video Effects>Video bölümünden bu efekte ulaşabilirsiniz. Efekti medyanıza sürüklediğinizde efekt uygulanacaktır.

Effect controls panelinden özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Sembolü olsun mu olmasın mı, formatı saniye mi olsun frame mi olsun, sekanstaki saniyesine göre mi hesaplasın gibi özellikleriyle oynayabilirsiniz.


Timecode (Dijital Klaket)
01:34

Gördüğünüz gibi birden çok videom sekansımda. Ben aynı anda bunların cross dissolve efektiyle geçmesini istiyorum.

Command+a veya Windowslarda control+a tuşu ile bütün videolarımı seçip shift+d kısayol tuşuyla geçiş efektimi uygulayabilirim.

Veya sadece bir kanadalki medyalarımı seçmek istiyorsam a kısayol tuşuna basıp cmd+alt(option) ile sadece bir kanaldaki medyalarımı seçip, efektimi toplu bir şekilde uygulayabilirim.


Veya hepsini değilde sadece istediğim bazı noktalara geçiş efektini uygulamak istiyorsam alt+shift tuşlarına basılı tutarak efektimi uygulayacağım klip aralarını seçebilir daha sonra sequence panelinden apply default transition to selection kısmına basarak efektlerimi toplu bir şekilde uygulayabilirim.

Toplu Geçiş Efekti Uygulama
01:58

Videomuza iki kere tıklıyoruz. Kaynak Monitörümüzün sağ alt kısmında Export Frame seçeneği var. Ona tıkladığımızda karşımızda bir pencere çıkıyor. İsmini, hangi formatta, nereye kaydedileceğini ve premiere proya aktarıp aktarmayacağını seçtikten sonra okeye bastığımızda bulunduğumuz karenin fotoğrafını çekip kaydeder.


Aynı zamanda sekansımızdaki bir anında fotoğrafını aynı şekilde çekebiliriz. Program monitörümde herhangi bir yere geldim kısayol tuşu olan shift + e kombinasyonunu kullandım. Karşıma gelen penceredeki seçenekleri ayarladıktan sonra sekansımdaki istediğim bir bölümün de fotoğrafını çekip import edebilirim.

Export Frame (Dışarıya Foto Aktarma)
01:40

Daha önceden internetten hazır presetsi masaüstüme indirdim. Şimdi premiere proya import etme işlemini göstereceğim


Shift+7 kısayol tuşunu kullanarak Effects bölümüne geldim. Effects panelinde boş bir bölüme sağ tıklayarak import presets seçeneğine tıklıyorum ve presetslerimin olduğu konumu açıyorum. Presetsime tıklayıp open tuşuna bastığımda artık hazır presets, premiere proya aktarılmış olacaktır.


Gördüğünüz gibi Silhoutte Transitions klasörü premiere proya eklendi.

Presets Ekleme
00:58

Geçtiğimiz derste hazır presets nasıl eklenir onu anlatmıştık. Eklemiş olduğumuz hazır presetsi uygulayacağız inşallah.

Öncelikle presetsi uygulayacağımız bölümü belirleyip nest sekans yapıyorum. Nest Sekansı geçtiğimiz derslerde görmüştük hatırlarsanız. Shift + 7 tuşuyla efekt paneline geliyoruz. Silhoutte Transitions klasörünün yanındaki üçgen simgesine bir kere tıklıyoruz ve uygulayacağımız efekti nest sekansın üzerine sürüklüyoruz.


Evet bu şekilde gördüğünüz gibi import etmiş olduğum presets’i uygulamış olduk. Bu geçiş değil bir renk presets’i de olabilir lumetri color da hazır lut da olabilir.

Hazır Presets Uygulama
01:50

Adobe Premiere Pro Türkçe Dersleri – Adobe Premiere Donma Sorunu (Çözüldü)


1. 0:23 Oynatma Kalitesini değiştirme

2. 1:27 Enable/Disable ve Gözü kapatıp açma

3. 2:16 Renderer ayarını değiştirme

4. 2:39 Memory ayarlarını değiştirme

5. 3:37 Proje içi render alma (Kasma problemi çözüldü)


Evet arkadaşlar bu dersimizde inşallah Adobe Premiere Pro’da donma, kasma sorununu nasıl çözeriz bunu anlatmaya çalıştım. Donma probleminin farklı sebepleri vardır. Yoğun efekt kullanıyor olabilirsiniz, yüksek çözünürlükte video oynatmaya çalışıyor olabilirsiniz, bilgisayarınızın işlemcisi güçsüzdür vb. Etkenlerden dolayı Adobe Premiere Pro programı kasma, donma yapıyor olabilir.

Donma/kasma probleminin önüne geçmek için 5 farklı metoda değinmeye çalıştım. Umarım faydalı olur.

Adobe Premiere Pro ile ilgili aklınıza takılan sorunuz varsa yorumlar kısmında sorularınızı sorabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro Türkçe Eğitim

Adobe Premiere Pro Türkçe Dersleri

Adobe Premiere Pro Kurgu/Montaj dersleri

Adobe Premiere Pro CC Tutorials

Premiere Pro'yu donmadan kullanın! (Kasma Problemi - Çözüldü)
04:53

0:50 Sürekli tekrarlayan video


Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro CC’de video tekrarlatma, sürekli döngü (loop playback) işlevini anlatmaya çalışacağım.


Sekansıma geldim, sürekli tekrarlatmak istediğim videonun bölümünü seçiyorum. I ve O kısayol tuşlarıyla yeri belirliyorum. Daha sonra Program monitörünün sağ altında bulunan "+" simgesine tıplayıp Loop Playback seçeneğini ekrana getiriyorum. Loop Playback seçeneğini aktif ettiğim de seçmiş olduğum alan kesintisiz bir şekilde tekrar edecektir.


İyi çalışmalar...

Loop Playback (Sonsuz Döngü)
01:35

0:55 Proje içerisinde donmadan videoları izleyebilme


Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro CC’de proje içerisinde kasma yapmadan videolarımızı nasıl izleriz bunu anlatmaya çalışacağım.

Donmadan, kasma yapmadan izlemek istediğiniz bölümü sekans bölümüne gelip "i" ve "o" kısayol tuşlarıyla seçiyorum. Daha sonra "enter"a veya Sequence bölümünün altında bulunan Render In To Out seçeneğine basıyoruz.

Evet işlemimiz tamamlandıktan sonra proje içerisinde donmadan videolarımızı izleyebiliriz.

Sorularınızı yorumlar kısmına yazmayı ve değerlendirmelerinizi yapmayı unutmayın...

İyi çalışmalar...

Proje içerisinde Render alma (Efektleri donmadan izleyin)
02:08
+ Geçiş Efektleri / Ses Geçiş Efektleri
15 lectures 55:28

Gördüğünüz üzere sekansımızda birkaç tane klibimiz var. Bunların hepsine ayrı ayrı efekt uygulamak yerine File New bölümünden Adjustment Layer’a tıklıyoruz.

Bu bize sekansımızda kullanabileceğimiz boş layer oluşturacak.


Oluşturduğumuz adjustment layerimizi iki klibin arasına yerleştiriyorum. Bundan bir tane daha oluşturup üzerine ekliyorum. Ve bir tanesine replicate efektimizi uyguluyoruz. Bunu efekt bölümünün stiliz başlığı altında bulabilirsiniz. Daha sonra bu görüntünün merkezine geçiş efektiğini uygulayacağız. Lakin bu keskin kenarları istemiyoruz. Replicate efektini uyguladığımız adjustment layera mirror efektini tutup sürüklüyoruz. Mirror efektini birkaç kez uygulayarak her köşeyi yavaşça yok edeceğiz.


Görüntünün simetrisini oluşturup kenarı yok edeceğiz.


1. Mirror 1920 X, 718 Y, 90*


Bu sefer ters yönde 90 derece uygulayacağım. Ve bu bana ters bir simetri çizgisi verecek. Üst çizgi kaybolana kadar kaydıracağım. Görüldüğü üzere tüm dikey keskin kenarlar kayboldu.


2. Mirror 1920 X, 360 Y, -90*


Şimdi sıra yatay çizgileri kaybetmeye geldi.


3. 639X 540Y 180*


İki kez mirror efektini uygulayacağım. Bu sefer uyguladığım efektlerde yatay keskin kenarları yok edeceğim inşallah.


4. 1276X 540Y 1x*


Bu işlemlerden sonra diğer katmandaki adjustment layer ile zoom in (yakınlaştırma) geçiş efektini uygulayacağız. Efekt paneline gidip transform efektini üstteki adj. Layerimize uygulayacağız. Bu efekti, distort klasörünün altında bulabilirsiniz.


İki videomun ortasından sola doğru 6 frame veya benzeri bir rakamda gideceğim. Burda yapacağım işlem yakınlaştırma efektinin başlangıcıdır. Transform efektinin altında bulunan scale’ bölümündeki kronometre simgesine tıklayın. Tıkladığınızda otomatik olarak anahtar kare oluşturacak. Daha sonra merkezden sağ tarafa 6 kare hareket edeceğim. Ve sonra Scale’i 300 yapacağız. Bu şekilde merkezdeki videomuza geri döneceğiz. Başlangıçta replicate’i 3 yaptığımızdan %300 zoom yapıyoruz. Motion blur etkisini vermek için Shutter Angle seçeneğini dilediğimiz kadar arttırıyoruz. Bunun değeri en fazla 360 oluyor.

Bu temel ayarları yaptıktan sonra ince ayarları yapabilirsiniz. Dilediğiniz gibi bu şekilde hızını ayarlayabilir, scale bölümünden geçiş efektinizi daha ince dokuyabilirsiniz. Efektimizi bu şekilde tamamlamış olduk inşallah.


Yaptığımız bu efekti tekrar tekrar yapmadan kopyala yapıştır tekniğiyle, birçok kez uygulayabilirsiniz

Zoom in Transitions (Yakınlaştırma Efekti)
09:25

Bu dersimizde Light Leaks geçiş efektini anlattık.


Birçok video geçişlerin kullanabiliceğiniz bir efekt.

Light Leaks (Işık Geçiş Efekti)
03:21

Gördüğünüz üzere sekansımızda birden çok ses parçamız var. Bunlar arasında hazır ses efektlerini uygulamak istiyorum. Öncelikle Audio Transitions panelime geldim. Buradan istediğimiz efekti tutup ses parçamızın başına veya sonuna sürükleyebiliriz.


Yumuşak geçişi sağmak için 2 ses klibimin arasına geldim kesişme noktalarına tıklayıp shift+d kısayol tuşuyla ses geçiş efektimi uyguladım. Sürükle bırak, çift tıklama veya sağ tıklayıp apply default transition seçeneğiyle geçiş efektimizi uygulayabiliriz.

Sesler Arasında Geçiş Efekti
01:30

Yeryüzünde sinemada en çok kullanılan geçişlerden biri ses efektleriyle cut adı verilen geçiştir. Bunu ypamanız için videonuzda kullanacağınız ses doyasını önceden belirlemiş olmanız gerekmektedir. Ses dosyamı ve videomu daha önceden sekansıma aktardım. Ve bunları senkronize etmek istiyorum. Temelde yapmak istediğimiz şey ses parçasını dinleyip ona göre kesmelerinizi yapmaktır.


Ses kanalımı alt + scroll lock ile ya da iki kere tıklayıp büyüterek dalgalarımı daha iyi görecek şekilde ayarlıyorum. Daha sonra ses dalgarlının yükseldiği yeri dinliyorum.


Sesin ritminin değiştiği yükselip alçaldığı yerde kısayol tuşlarımı kullanarak kesmelerimi gerçekleştiriyorum. Bu işlemi ses dalgamın yükseldiği yerlerde birkaç kez uyguluyorum.


Bu tarz geçişleri ses efektleri ile de ritme uydurarak yapabilirsiniz.

Sinematik Geçiş Efekti (Sese göre kesme)
05:15

Öncelikle sekansımızda gördüğünüz gibi 4 tane klibimiz var. Bunların geçişlerinin slide transition ile geçmesini istiyorum. Shift + 7’ye tıklıyorum effect panelime geliyorum. Push yazarak bu efekti kliplerin arasına sürüklüyorum. Daha sonra yakınlaşarak efektime bir kere tıklıyorum ve center at cut yapıyorum.


Daha sonra adjustment layer oluşturup bu layerime directional blur efektini ekliyorum. Directiondan 90 derece yapıp blur length seçeneğinin yanındaki kronometre simgesine tıklayıp başını ve sonunu 0 olacak şekilde ayarlıyorum daha sonra tam merkezindeki blur seviyesini arttırıyorum.


Bu şekilde slide transition geçiş efektimizi gerçekleştirmiş olduk.

Slide Transition (İttirme geçiş efekti)
03:52

Öncelikle Adjustment layerimizi oluşturuyoruz. file>new>adjustment layer.

Ayar katmanımın zamanını CMD+R tuşuna basıp 2 saniye olarak belirliyorum.

Daha sonra iki klibimin arasına iki tarafada eşit olacak şekilde yerleştiriyorum.

Klibimizi oynattığımızda ne kadar sağa veya sola götürdüğümüzü yazacaktır.


Daha sonra effects panelimden gaussan blur efektimi ayar katmanımın üzerine sürüklüyorum. Anahtar kare ekleyip tam merkezi belirlediğim en yüksek değere getiriyorum.


Bunu yaptıktan sonra ayar katmanımı alt&option tuşuna basarak çoğaltıyorum. Efekt kontrol bölümünden Opacity seçeneğindeki blend mode’u color Dodge yapıyorum.


Bunu yaptıktan sonra göreceksinizki sert bir geçiş olacak. Bunu yumuşatmak için bulanıklılık efektimin başlangıç ve sonunun opaklığını 0’a getirip merkez noktayı 100 yapıyorum.


Ekstra olarak da iki klibimin arasına cross dissolve ekliyorum. Bu şekilde parlayan bulanıklılık geçiş efektimi gerçekleştirmiş oluyorum.

Blur Transition (Bulanıklılık Geçiş Efekti)
03:58

Premiere Pro bizlere bazı hazır geçiş efektleri sunar. Bunlara Effects, Video Transitions bölümünden ulaşabiliriz. Burada birçok hazır geçiş efektleri bulunmaktadır. Siz bunları tek tek deneyerek görebilirsiniz.


Bunları nasıl uygulayacağımıza gelecek olursak. Hazır geçiş efektimizi tutup iki klibimizin arasına sürükleyebiliriz. Bir diğer seçenek ise premiere pronun default olarak belirlediği geçiş efektini iki klibimizin arasına sağ tıklayarak apply default transition seçeneğine basabiliriz veya bunun kısayol olan Shift+d kısayol tuşuna basarak gerçekleştirebiliriz. Default olarak belirlenen geçiş efektinin kenarı diğerlerinden farklı olur. Siz bu ayarı değiştirip, default transitionu değiştirebilirsiniz.


En çok kullanılan hazır geçiş efektlerinden birisi Cross Dissolve geçişidir. Premiere Pro’ya bu zaten varsayılan olarak atanır. İki video arasında yumuşak geçişi sağlar. Eğer videonun sonunda video klibiniz yoksa yavaşça karararak videonuz kapanır. Aynı durum ses dosyaları için de geçerlidir.Ses parçalarımın birbirine geçerek yumuşak bir şekilde geçmesini sağlar veya ses seviyesi azalarak kapanır.

Hazır Geçiş Efektlerini Uygulama
01:54

Bu dersimizde geçiş efektlerinin özelliklerine değineceğiz inşallah.

Herhangi bir geçiş efektini uyguladığımızda, yaklaşıp üzerine iki kere tıkladığımızda karşımıza duration bölümü çıkıyor. Buradan efektimizin gerçekleşme zamanını ayarlayabiliriz. Veya direkt olarak klip arasındaki efektimize yakınlaşarak kırmızı çizgiyi tutuk uzatabiliriz. Shifte basılı tutmazsak iki tarafa da eşit uzunlukta efekt uzayacaktır.


Veya efektimize tıklayıp Efekt Kontrol panelinden uzunluğunu ve diğer özelliklerini değiştirebiliriz. Örneğin bir ittirme efektinin sağdan sola mı soldan sağa mı yukardan aşağı veya aşağıdan yukarıya mı olacağı, kenar çizgisi olacak mı olmayacak mı bu tarz özelliklerini efekt kontrol panelinden kontrol edebiliriz.


Bununla alakalı karşılaşılan bir hataya değinmek istiyorum. Videomu son karesine kadar uzatıyorum ve geçiş efektimi uyguluyorum. Gördüğünüz gibi bir hata verdi lakin geçişimi yine de uyguladı. Bunun sebebi geçiş süresi boyunca video payının kalmayışıdır. Eğer videomun son karesine kadar değilde en azından geçiş süresi boyunca bir pay bırakırsam bu hatanın da önüne geçmiş olurum.


Geçiş Efektlerinin Özellikleri
03:45

Cross Dissolve varsayılan geçiş olarak geliyor. Ben Cross dissolve değilde başka bir geçiş efektinin varsayılan olarak atanmasını istiyorum. Bunun için ne yapacağım?


Varsayılan geçiş efektinde mavi çerçeve oluşur. Ben Cross Dissolve’ün değilde Dip to black’in varsayılan geçiş olmasını istiyorum. Dip to black efektine sağ tıklayıp Set Selected as a default transition seçeneğine basarsam bundan sonra uygulayacağım varsayılan geçiş efektlerinde dip to black efekti uygulanacaktır.


Peki bunun 24 kare değilde daha fazla kare ile geçmesini istiyorsam ne yapmam gerekecek hemen ona bakalım. Preferences penceresini açalım. Timeline sekmesine gelelim. Burada gördüğünüz gibi Video ve Audio olarak ikiye ayrılmış default transition bölümü mevcut.


Kaç saniyede geçiş efektini tamamlamak istiyorsak buradan ayarları değiştirip OK tuşuna basabiliriz. İkisini de iki saniye olarak belirledim ve gördüğünüz gibi efektimi uyguladığımda artık 25 kare değilde 2 saniye olarak gerçekleştiriyor.

Geçiş Efektlerinin Varsayılan Özelliklerini Değiştirmek
01:58

İlk olarak ayar katmanımızı oluşturuyoruz. Daha sonra bunu alt&option kısayol tuşuyla bir üst katmana çoğaltıyoruz. Adjustment layerimizin uzunluğunu 20 kare yapıp iki klibimizin merkezine getiriyoruz. Tıpkı zoom in transition (yakınlaştırma) geçiş efektimizde yaptığımız gibi replicate efektini ekleyip countunu 3 yapıyoruz.


Daha sonra kesin kenarları yok etmek için effects panelinden mirror efektimizi alttaki ayar katmanımıza ekliyoruz.


Öncelikle 90 derece yapıyoruz


1920 719

90


Aynısını ters yönde yapıyoruz.


1920 360

-90


Daha sonra X pozisoynunu değiştiriyoruz.


640 540

180


Son mirror efektimizi ekleyip, sağdaki keskin kenarımızı yok ediyoruz.


1279 540

0


Bu rakamları ister kaydeder ister de göz kararı ile yine bu efketinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alttaki ayar katmanımıza bu efektleri uyguladıktan sonra üstteki ayar katmanımıza transform efektini ekliyoruz. Bunu Effects panelinin distort klasörü altında bulabilirsiniz.


Ayar katmanımıza transform efektimizi ekledikten sonra shutter angelimizi 260 seviyelerine getirip kutudaki tik işaretini kaldırıyoruz.


Scale oranını 300 yapıp rotation efektimize anahtar kare oluşturuyoruz. Baştaki anahtar kareyi 0, sonraki anahtar kareyi 1 yapıyoruz ve 360 derece oranında dönüş yapmasını sağlıyoruz.


Daha sonra ince ayar yapmak istediğinizde bunu rotation seçeneği altından ayarlayabilirsiniz.


Ayrıca bu efektleri tekrar tekrar yapmaya gerek yok. Ayar katmanlarımızı kopyalayıp bir diğer kliplerimizin arasına yapıştırabiliriz inşallah. Ekstra olarak da başka projemizde hızlı bir şekilde bu efektimizi gerçekleştirmek istyirosak Effects kontrol panelimize gelip ayarlarımızı kaydedebiliriz.

Rotation Transition (Döndürme Geçiş Efekti)
06:09

Sekansımızda birden çok video var. Kaldırmak istediğim videonun üzerine tıklayıp Mac’lerde backspace Windowslarda delete tuşu ile kaldırabilirim. Bunun ardından boşluğa sağ tıklayıp Ripple Delete dediğimde veya boşluğa sol tıklayıp backspace ya da delete tuşuna bastığımda aradaki boşluk silinecektir.

Maske Geçiş Efekti (Mask Transition)
04:04

Öncelikle videolarınızın gökyüzünü bol bir şekilde görmesine dikkat etmelisiniz.


Videomu sekansıma yerleştirdim. Daha sonra videomu alt tuşuna basıp bir üst kanala sürükleyerek çoğaltıyorum. 2. Kanalımdaki videomu %180 derece çeviriyorum. Ve maskeyle ortadaki keskin kenarları yok ediyorum.


Bu işlemleri yaptıktan sonra videolarımı nest sekans yapıyorum. Ve çevirdiğimde sekansıma sığması için scale’ini büyütüyorum.

Evet gördüğünüz gibi sky parallax efektini gerçekleştirmiş olduk. Buna Lumetri Color’dan hızlı bir şekilde renk verebiliriz.


Sky Parallax (Çift Gökyüzü Efekti)
02:41

Bu dersimizde Hayalet donma efektini göreceğiz inşallah.

Hayalet Donma Efekti (Flash Frame Ghost Effect)
02:05

Speed Ramping efekti, gezi videolarında en fazla kullanılan geçiş efektlerinden birisidir. Gözü fazla yormaz. Güzel bir etki oluşturur.

Speed Ramping Tranisitions (Hızlandırma-Yavaşlatma Geçiş Efekti)
02:53

Öncelikle adjustment layerimizi oluşturuyoruz. Daha sonra ayar katmanımızı iki klibimizin arasına eşit bir şekilde yerleştiriyoruz. Daha sonra VR Chromatic Aborrations özelliğini ayar katmanına sürüklüyorum. Daha sonra bunun özelliklerine başında ortasında ve sonunda olmak üzere animasyon ekliyorum. Ve ayarlarıyla oynuyorum. Daha sonra kare kare fall of invert seçeneğine bütün karelerde olcak şekilde tıklıyorum. Ayarlarımın adjustmen layerimin başında ve sonunda 0 olmasına dikkat edelim.


Ve bu şekilde glitch efektimi gerçekleştirmiş oldum. Kopyala yapıştır yöntemiyle diğer videomun arasına da sürükleyebilirim.

Glitch Effect (TV - Bozulma Efekti)
02:38
+ Video Efektlemeleri
8 lectures 19:42

Parçacık efektlerini birçok videomuz kullanıp videomuzu süsleyebiliriz.

Videoya Particle Ekleme (Parçacık Efekti)
02:48

Dolly zoom efekti kameranın nesneden uzaklaşırken aynı anda da zoom yapılması ile gerçekleşir. Veya bunu tam tersi işlemlerle de gerçekleştirebiliriz. Bunu Premiere Programında nasıl yapacağız hemen ona geçelim.


Örnek görüntünün ya ileri ya da geriye doğru hareket etmesi gerekir. Görüntüm geriye doğru hareket ederken ben görüntüme aynı zamanda hareket kazandırıp oranını büyütüyorum. Başlangıca geldim anahtar kare oluşturdum ve bitişe de anahtar kare oluşturup scale’ini arttırdım.


Gördüğünüz gibi kamera geri doğru giderken aynı zamanda büyüyor. Buna dolly zoom efekti deniyor. Birçok filmde veya projelerde kullanılan bir özellik halina gelmiş durumda. Sizler de farklı kompozisyonlarda bu etkiyi kullanabilirsiniz.

Vertigo-Dolly Zoom Efekti
01:59

Gölge efekti sayesinde videomuza değişik bir hava katabiliriz.

Gölge Efekti
02:47

Örnek üzerinden anlatalım. Gördüğünüz gibi kamerada ciddi derecede bir sallantı mevcut. Effect bölümüne gelip warp stabilizer efectimi klibimin üzerine sürüklüyorum. Ve efekt, videomu kare kare analiz etmeye başlıyor.


Efekt kontrol panelinden dengeleyici ayarlarımı manuel olarak değiştirebilirim. Yumuşaklığını %50 değilde %10 yapmak istiyorum. Bu da bir hayli etkili oluyor. Bazen videolarda bu efekt yüzünden bükülmeler meydana geliyor. Bu bükülmeleri azaltmak için smothness seviyesini düşürebiliriz.


Gördüğünüz gibi sanki dengeleyici mekanizmasının üzerinde çekilmiş bir görüntü ortaya çıkmış oldu. Küçük titreşimleri de bu efekt sayesinde giderebilirsiniz.

Sarsıntı Giderici Kullanımı (Warp Stabilizer)
01:19

Kareleri dondurmanın birkaç farklı yöntemi var. Önceki derslerimizde export frame seçeneğini anlatmıştık. Export Frame ile kare dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında videoyu donduracağınız kareye kadar uzatalım ve alt, option tuşuyla videoyu çoğaltalım. Donduracağımız videoya sağ tıklayıp frame hold options seçeneğine tıklayıp hold on seçeneğini aktif hale getirelim ve out point seçeneğini işaretleyip okeye basalım.


Ve yapmış olduğumuz işlemi izeyelim. Gördüğünüz gibi videonun son noktasını dondurdu.


Bir diğer seçenek ise yavaşlatma yöntemiyle dondurmaktır. Dondurduğum videomu sildim ve donduracağım kareyi kestim. Kareye tıklayıp control+r kısayol tuşuyla speed duration penceresini açıyorum. Speed Durationını %0 yapıyorum. Gördüğünüz gibi klibimizi o kadar yavaşlattıkki artık hareket etmiyor. R kısayol tuşuna basarak bunu dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Kareleri Dondurmak
01:45


1:00 Adobe Premiere Pro’da Sinematik Bar’ı animasyon ile oluşturma


Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro CC’de sinematik bar, black bar nasıl oluştururuz onu anlatmaya çalışacağım inşallah.


Proje panelime gelip, sağ tıklayıp new item deyip Adjustment layeri, ayar katmanını oluşturuyorum. Ayar katmanını oluşturduktan sonra videolarımın üzerine sürüklüyorum.

Daha sonra shift+7 kısayol tuşuyla Effects bölümüne gelip Video Effects>Transform>Crop efektini tutup Adjustment layerin üzerine sürüklüyorum.


Daha sonra Effect Controls panelinden Crop efektinin altından top bottom’ı %20 yapıyorum.

Evet Adobe Premiere Pro da sinematik barımızı oluşturmuş olduk.


İyi çalışmalar...

Preview 02:15

0:50 Bulanıklaştırma Efekti (Gaussian Blur)

2:00 İstediğimiz bölümü bulanıklaştırma

2:20 Mask Tracking


Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro CC’de Video bulanıklaştırma, hareketli nesneyi flu yapma, videonun istediğimiz bölümünü bulanık yapmayı anlatacağım inşallah. Videoyu izlediğinizde sansürleme işlemini çok rahat bir şekilde yapıp videonun istediğiniz alanını bulanıklaştırabilir duruma geleceksiniz.


İlk olarak Gaussian Blur efektini videoma sürüklüyorum ve Bluriness seçeneğini yani bulanıklaştırmayı attırmanız gerekiyor. Daha sonra Effect Controls panelinin altında bulunan Gaussian Blur bölümünde maske işlemini seçerek istemiş olduğumuz bölümü maskeliyoruz ve Mask Expansion ve Mask Feather ile maskeyi ayarlıyoruz. İşlemleri tamamladıktan sonra maskemize hareket veriyoruz. Bu şekilde hareketli videoda istemiş olduğumuz alanı bulanıklaştırmış olduk.

Sorularınızı yorumlar kısmına yazmayı ve değerlendirmelerinizi yapmayı unutmayın...

İyi çalışmalar...

Blur Efekti (İstediğimiz bölgeyi bulanık yapma)
04:49

Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro'da videoyu ters yöne çevirme horizontal-vertical flip efektini anlatmaya çalışacağım.


Videomun üzerine bir kere tıklıyorum daha sonra shift+7 kısayol tuşuyla Effect bölümüne geliyorum. Arama bölümüne vertical veya horizontal yazıp vertical flip'i videolarımın üzerine sürüklüyorum.


Bu şekilde videolarımızı ters çevirmiş oluyoruz.

Preview 02:00
+ Text (Yazı) işlemleri
5 lectures 15:38

Sekansımızı açıyoruz. Sekansımızı açıktan sonra araçlar kısmında type tool aracı bulunuyor. (T) kısayol tuşuyla bu aracımızı seçebiliriz. Seçtikten sonra program monitörümüzde yazımızı yazmak istediğimiz yere tıklıyoruz ve yazımızı yazıyoruz. Daha sonra yazımızın özelliklerini Essential Graphics bölümünden değiştirebiliriz. Essential Graphics penceresini göremiyorsanız Window panelinden essential graphics penceresini açabilirsiniz.

Yazı Oluşturmak
02:03

Sekansımızda bulunan videomuzun üzerine gelip Type Tool aracı ile yazımızı yazıyoruz.

Essential Graphics bölümünden yazımızın boyutunu, hizalamasını, şeklini vs. birçok özelliğini dilediğimiz gibi ayarlayabiliriz.

Premiere Pro’nun eski sürümlerinde Type Tool özelliği mevcut değildir. Bunun yerine Title seçeneğini kullanabilirsiniz. Title seçeneğini file new legacy title’den bulabilirsiniz. Bunun özelliklerini ayarlamak için de sağ tarafta bulunan Title Properties, Title Actions gibi yerden değiştirebilirsiniz.


Yazımızı yazıp video klibimizin üzerine yerleştirdikten sonra video katmanımıza Video Effects bölümünden Keying klasörünün altında bulunan Track Matte Key efektini sürüklüyoruz.


Track Matte Key efektini videomuza ekledikten sonra matte seçeneğine yazımızın bulunduğu video katmanını hedef gösteriyoruz.


Yazıya Hareket Nasıl Verilir
04:52

İlk olarak araçlar bölümünden Type Toolumuzu seçiyoruz. T tuşuna basarak hızlıca bu seçimi yapabiliriz. Daha sonra yazımızı yazıyoruz. Yazımızı yazdıktan sonra şeridimizi yine type tool aracıyla yeni biryazı katmanı oluşturduktan sonra Essential Graphics bölümüne gelip shape layer oluşturuyoruz. Shape layer ile şeridimi olşturup dilediğim gibi bunun özelliklerini ayarlayabilirim.


Daha sonra yazımıza hareket vermek istiyoruz. Sağdan sola doğru kaysın ve şeridimizin dışında gözükmesin. Yazımızın olduğu katmana tıkladıktan sonra shift+5 kısayol tuşuyla efekt control paneline gidiyoruz.


Daha sonra transform bölümü altında positionun hemen solundaki animasyon sembolüne tıklıyoruz. Yazımı gözükmeyecek şekilde saga kaydırıyorum ve son saniyemde de yine gözükmeyecek şekilde sol tarafa çekiyorum. Anahtar karelerimle bunun hızını dilediğim gibi ayarlayabilirim.


Bu şekilde kayan yazıyı oluşturabilir altına dilediğimiz videoyu ekleyebiliriz.


Kayan Yazı Yapımı
03:40

Bu ders sayesinde istediğimiz objenin arkasından yazımızı yazabileceğiz.

Preview 02:13

Yazı içerisinde dilediğiniz videoyu oynatabilirsiniz.

Yazı içerisinde oynayan video yapımı
02:50
+ Color Correction (Video Renklendirmesi)
7 lectures 48:51

Öncelikle renklerimi direct video üzerine değil de ayar katmanıma eklemek istiyorum. Bu şekilde uygulamış olduğumuz renk efekti bütün videolarımıza uygulanacak, tek tek uğraşmamış olacağız.


Daha sonra window, workspace panelinden color çalışma alanımızı seçiyoruz. Veya yukarıda hızlıca color paneline ulaşabilirsiniz. Ben genelde All Panels seçeneği ile çalışıyorum. Bu sizin tercihinize kalmış olan bir şey. Nasıl rahat çalışıyorsanız o şekilde çalışabilirsiniz. Lakin Lumetri Color’ın açık olduğuna dikkat edin.


İlk olarak basic correction penceresi altında white balance seçeneğine değinmek istiyorum. Burada beyaz dengesini ayarlayabilirsiniz. Eğer çok kırmızı çekilmiş bir görüntü varsa bunun renk dengesini sağlamak için


Alt taraf siyahları, orta kısım gölgeleri, şu kısım hightlightları, üst kısım ise beyazları temsil ediyor. Maviye doğru kaydırıp kırmızısını alabiliriz. Aynı şekilde hangi renk tonlarının olmasını istiyorsak beyaz dengesini bu bölümden ayarlayabiliriz.


Daha sonra Tone bölümünden hızlı ayarlar yapabiliriz.

Exposure, pozlama değerini arttırıp azaltarak klibimizin açık veya kapalı renklerde olmasını sağlayabiliriz. Gördüğünüz gibi saga doğru kaydırdığımda renkler patlıyor, sola kaydırdığımda ise renkler kararıyor.

Contrast seçeneği ile zıtlığı ayarlayıp nesnelerin ön plana çıkmasını sağlayabiliriz.

Hightligts ile Parklak alanları, shadows ile gölgeleri orta tonları, whites ile beyazları, blacks ile siyahları ayarlayabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesi detayları kaybetmemektir. Tabi bu her zaman için geçerli değildir. Saturation özelliği ile de doygunluğu ayarlayabiliriz.


Daha sonra gelelim creative paneline.

Creative panelinde programın bize sunmuş olduğu bazı hazır ayarlar var. Bu şekilde büyütüp hazır ayarlardan birini seçip görüntünün üzerine bastığımızda efekti uygulamış oluyoruz. Daha sonra intensity ile bunun yoğunluğunu ayarlayabiliriz.

Yine aynı zamanda noiseini keskinliğini ve doygunluğunu bu pencereden ayarlayabiliriz.


Curves panelinde buradan yüksek tonları, buradan orta tonları ve buradan da siyah tonları ayarlayabilirsiniz.


Hue vs Sat. bölümünden video içerisinden herhangi bir rengi işaretleyerek renk doygunluğunu ayarlayabilirsiniz.


HSL Secondary bölümü ile klibinizdeki renkleri değiştirebilirsiniz. Hızlı bir şekilde klibimizdeki bir rengi değiştirelim.


Vignette paneli ile de kenarları karartıp odak noktasının ortada olmasını sağlayabilirsiniz.


Amountunu sola doğru kaydırdım.

Midpointini düşürdüm.

Featherini yumuşaklığını arttırdım ve roudness ile nasıl bir kararma olacağını belirledim.


Evet Lumetri Color ile hızlı bir şekilde renk düzenlemesi gerçekleştirdik. Anlatmış olduklarım renklerle alakalı sadece temel seviye bilgileri, renkler kliplerinizde izleyiciye vereceğiniz duyguyu belirleyen unsurlardan bir tanesidir. Çok geniş bir alandır. Bu konuyla alakalı vaktimiz olursa ileride daha detaylı videolar çekmeye çalışacağım. İnternette renklerle alakalı çok fazla video mevcut. Bunları izleyip bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

Lumetri Color Paneli detaylı anlatım
09:34

0:40 Çalışma alanı belirleme

1:00 Lumetri Scopes

1:55 Lumetri Color ile sinematik renk ayarlama

4:20 Renk doygunluğunu arttırma, Hue vs Sat

10:20 Sinematik bar, black bar oluşturmaEvet arkadaşlar bu dersimizde inşallah beraber videolarımıza Sinematik Renk nasıl uygularız bunu anlatacağım. Sinematik Renk Ayarlarına geçmeden önce Filmlerde kullanılan renk efektlerini videolarımıza nasıl uygularız buna değinmiştim. Bu derste ise kendimiz renk ayarlarıyla oynayarak sinematik bir renk ayarı oluşturmuş olacağız.


Öncelikle adjustment layerimi oluşturdum. Daha sonra Lumetri Color paneline gelerek Basic Correction'dan düzeltmeleri yaptım.

White Balance(Beyaz ayarı), Temperature (Sıcaklık), Tint (renk,ton), Exposure (Pozlama), Contrast (zıtlık), Highlights (Yüksek ışık), Shadows (Gölgeler), Whites(Beyazlar), Blacks (Siyahlar), Saturaion (Doygunluk) ayarlarını yaptıktan sonra Creative bölümüne gelip keskinlik ve doygunluk veriyorum. Daha sonra Curves ile de ufak dokunuşlar yapıp Sinematik Renk ayarlarımı videoma uygulamış oldum.

Contrast ayarını zıtlığın artması için uyguladım. Whites'ı videom karanlık ise eğer arttırıyorum. Blackleri, sinematik görüntü oluşturmak için kısıyorum. Renk doygunluğunu arttırıyorum.

Sinematik renk ayarlarını nasıl yaptığımı detaylı bir şekilde sizin paylaştım. Umarım faydalı olmuştur.

Sorularınız olursa yorumlar kısmına yazmayı, değerlendirmelerinizi yapmayı unutmayın.

İyi çalışmalar...

Sinematik Renk Efekti Nasıl Yapılır?
11:12


1:30 White Balance (Beyaz Dengesi ayarı)

1:50 Basic Correction ayarları

2:00 Lumetri Scopes

5:20 Creative bölümü (Sharpen, Vibrance, Saturaion)

6:00 Curves bölümü


Evet arkadaşlar bu dersimizde inşallah beraber videolarımıza Sinematik Renk nasıl uygularız bunu anlatacağım. Sinematik Renk Ayarlarına geçmeden önce Filmlerde kullanılan renk efektlerini videolarımıza nasıl uygularız buna değinmiştim. Bu derste ise kendimiz renk ayarlarıyla oynayarak sinematik bir renk ayarı oluşturmuş olacağız.


Öncelikle adjustment layerimi oluşturdum. Daha sonra Lumetri Color paneline gelerek Basic Correction'dan düzeltmeleri yaptım.

White Balance(Beyaz ayarı), Temperature (Sıcaklık), Tint (renk,ton), Exposure (Pozlama), Contrast (zıtlık), Highlights (Yüksek ışık), Shadows (Gölgeler), Whites(Beyazlar), Blacks (Siyahlar), Saturaion (Doygunluk) ayarlarını yaptıktan sonra Creative bölümüne gelip keskinlik ve doygunluk veriyorum. Daha sonra Curves ile de ufak dokunuşlar yapıp Sinematik Renk ayarlarımı videoma uygulamış oldum.

Renk ayarlarını nasıl yaptığımı detaylı bir şekilde sizin paylaştım. Umarım faydalı olmuştur.

Sorularınız olursa yorumlar kısmına yazmayı, değerlendirmelerinizi yapmayı unutmayın.

İyi çalışmalar...

Preview 07:46

2:30 Tek tuşa Sinematik Renk ayarlarına sahip olma

3:50 Renk ayarlarının doğruluğunun kontrolünü yapma, Vertical Split, Horizontal Split


Evet arkadaşlar bu dersimizde Adobe Premiere Pro'da Sinematik Renk uygulanmış film sahnelerindeki renk ayarlarına yakın renk düzenlemesi yapmayı anlatacağım. Premiere Pro renk eşitleme (color match) özelliğini 2018 sürümlerinden sonraki sürümlerine getirdi. Tek tuşta sinematik renk ayarlarına sahip olacağız inşallah.


İlk olarak internetten film sahnelerinden renklerini beğendiğim sahneleri indirdim ve sekansıma aktardım. Daha sonra ayar katmanını oluşturup videolarımın üzerine sürükledim. Ayar katmanına bir kere tıklayıp lumetri color özelliğine gelip Color Wheels & Match özelliğine daha sonra da Comparison View seçeneğine tıkladım. Ekranım ikiye bölündü. Soldaki bölüm renk ayarlarını eşitlemek istediğim referans bölümü. Videomun üzerine gelip adjustment layere bir kere tıklayıp Color Wheels&Match bölümüne gelip Apply Match'e tıkladığımda renk ayarlarını eşitleyecektir.

Evet arkadaşlar bu şekilde filmlerde kullanılan sinematik renkleri kendi videolarımıza tek tuşta uygulayabiliriz. Bundan sonra ufak dokunuşlar yapmak kalıyor. Umarım faydalı olmuştur.

Sorularınız olursa yorumlar kısmına yazmayı, değerlendirmelerinizi yapmayı unutmayın.

İyi çalışmalar...

Tek Tuşta Kliplerin Rengini Film Sahnelerinin Renklerine Eşitleyin (Color Match)
05:17

0:35 Tint (Siyah-Beyaz videoya dönüştürme efekti)

1:24 Lumetri Color ile klibimizi siyah beyaz video haline dönüştürme

2:10 Sadece istenilen alanı siyah beyaza dönüştürme


Evet arkadaşlar bu dersimizde renkli videoları siyah-beyaz video haline nasıl getiririz bunu anlatmaya çalıştım inşallah.

Öncelikle videolarımı ve ayar katmanımı sekansıma yerleştirdim. Shift+7 kısayol tuşuna basarak Effects bölümüne geldim. Arama bölümüne “tint” yazıyorum ve Video Effects>Color Correction klasörü altındaki Tint efektini tutup adjustment layerın (ayar katmanı) üzerine sürüklüyorum. Bu şekilde color correction ile videolarımızı siyah beyaza dönüştürebiliriz. Effect Controls bölümünde bu efektin ayarlarını istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

Bir diğer seçenek ise Lumetri Color’da Saturation bölümünü kısarak videolarımızı siyah beyaz video haline getirebiliriz.

Tint Efekti ile videonuzun rengini değiştirme (Siyah-Beyaz video)
02:55

2:10 Adjustment Layer (ayar katmanı) ile Vignette Effect uygulama


Evet arkadaşlar bu dersimizde inşallah Adobe Premiere Pro CC'de Vignette Effect nasıl uygulanır onu anlatacağım.

Öncelikle adjustment layer (ayar katmanını) oluşturup Lumetri Color paneline geldik. Daha sonra Lumetri Color'un alt sekmesinde "Vignette" bölümü var. Vignette bölümüne tıklayıp oradan Amount, Midpoint, Roundness, Feather ayarlarını yaparak Premiere Pro da vignette effecti gerçekleştirmiş oluyoruz.

Bu dersimizde anlatacaklarım bu kadar sorunuz olduğunda yorumlar kısmına yazmayı unutmayın.

İyi çalışmalar.

Vignette Efekti
02:58
İstenilen nesnenin rengini değiştirme
09:09
+ Adobe Programlarıyla Bağlantılı Çalışma
3 lectures 07:51

Videomuzun bu karesini shift+e kısayol tuşuyla fotoğraflıyorum ve kaydediyorum. İmport into Project seçeneğini aktif hale getiriyorum. Gördüğünüz gibi şuan çekmiş olduğum fotoğraf projeme import edildi.

Fotoğrafı sekansa aktarıyorum. Daha sonra photoshop programında bazı değişiklikler yapmak istiyorum. Fotoğrafa sağ tıkladım edit in photoshop seçeneğine bastım ve beni photoshop programına otomatik olarak götürdü.


Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydettiğimde bu işlem premiere de de değişecektir.


Bu şekilde photoshop ile premiere programlarıyla bağlantılı bir şekilde çalışabiliriz.

Adobe Photoshop Programı ile Bağlantılı Çalışma
02:10

Efekt konusunda premierede gerçekleştiremediğimiz after effects de gerçekleştirdiğimiz birçok özellik mevcuttur. Eğer efektlemeye ilginiz varsa After Effects üzerinde yoğunlaşmanızı tavsiye edebilirim.


Örneğin iki video arasındaki geçişi after effects programındaki efektle gerçekleştirmek istiyorum. Geçiş yapacağım bölgeleri kesiyorum ve nest sequence yapıyorum. Nest sekansımızı geçmiş derslerimizde görmüştük.

Geçişi uygulayacağım after effect projesini açıyorum.

Daha sonra sağ tıklayıp replace with after effects composition seçeneğine basıyorum. Bastığımda beni otomatikmen after effect programına götürecektir.


After Effects projesi açıldıktan sonra geçişi yapacağım bölüme sağ tıklayıp replace with after effects composition seçeneğine basıyoruz. Nest sekansımız after effects programına aktarıldı. Daha sonra after effects programında yıldız ikonunun ordaki ticki açıp efektimi uyguluyorum.


Premiere Pro’ya döndüğümüzde efektimizin uygulandığı görülecektir.

Adobe After Effect ile Bağlantılı Çalışma
02:47

Öncelikle ses dosyamı sekansa ekliyorum. Bu ses dosyam ile Auditiıon programında düzenlemeler yapacağım. Ses dosyama sağ tıklayıp Edit Clip in Audition seçeneğine bastığımda beni audition programına yönlendirecektir.


Audition programında açılan ses dosyanızın ayarlarını buradan yaptığınızda premiere pro’da da işleyecektir. Örneğin sesini kısıp kaydediyorum ve premiere programına geçiş yapıyorum. Gördüğünüz gibi premiere de de sesi kısılacaktır.


Veya yeni bir track oluşturdum sese sağ tıkladım ve remix bölümünden enable remix bölümünü aktif hale getirdim. Ses parçamın sağ üstündeki merdiven simgesini tutup çekiyorum. 5 dakikalık parçamı 35 dakikaya çıkardım. Daha sonra kaydediyorum.

Oluşturduğum multitracke tıklıyorum File>Export>Export to Premiere Pro seçeneğine bastığımda ismini, kaydedeceği yeri belirleyip exporta bastığımda premiere proya dosyamı aktarmış oluyor.


Audition’da düzenlediğim dosyayı premiere de bu şekilde kullanabilirim.

Adobe Audition Bağlantılı Çalışma
02:54