Administrator Linux: Skryptowanie w BASH z podręcznikiem PDF
What you'll learn
- Ogólne zasady budowy i wykorzystania skryptów
- Konfiguracja środowiska pracy
- Wykorzystanie zmiennych, operacje na zmiennych
- Korzystanie z funkcji sterujących oraz pętli
- Obsługa błędów
- Przyjmowanie argumentów skryptu i funkcji
- Budowanie biblioteki funkcji
Requirements
- Znajomość pracy z Linux
- Znajomość podstawowych komend Linux (mile widziane ukończenie kursu dla początkujących)
- Dostępne środowisko z zainstalowanym systemem Linux
Description
U podstaw Linuxa leżą polecenia uruchamiane w linii komend. Konieczność nauczenia się tych poleceń, to zmora dla tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają pracę z tym system operacyjnym.
Ale linia komend, ma też swoje ogromne zalety. Jedną z nich jest to, że wystarczy umiejętnie połączyć ze sobą proste komendy, a można stworzyć zupełnie nowe narzędzia, skrypty i funkcje, które mogą zastąpić dziesiątki poleceń. Od tej pory administrator systemu może po prostu uruchomić swój skrypt – i już – gotowe.
Co mogą takie skrypty robić? Generalnie, jeśli jesteśmy w stanie zrobić coś na systemie za pomocą poleceń, to jesteśmy w stanie te polecenia umieścić w skrypcie. Ponieważ na Linuxie da się z linii komend zrobić wszystko, to właściwie wszystko można oskryptować. Powtarzające się kopiowanie plików, instalacja programu, rekonfiguracja sieci, tworzenie użytkowników, analiza logów systemowych, tworzenie raportów i sprawdzanie zabezpieczeń – to tylko kilka przykładów… a można by je mnożyć.
Do efektywnego skryptowania nie wystarczy jednak tylko znajomość samych komend. Oprócz tego trzeba wiedzieć:
jak używać zmiennych,
jak pracować z instrukcjami warunkowymi, pętlami,
jak porównywać liczby i teksty,
jak pobierać wyniki innych uruchamianych instrukcji
jak odczytywać argumenty przesyłane do skryptów
jak budować funkcje i biblioteki funkcji itp.
I o tym właśnie nauczysz się na tym kursie.
Znajdziesz tu często nie tylko odpowiedź na pytanie „jak coś zrobić”, ale również „dlaczego tak a nie inaczej”. Zobaczysz różne metody wykonania podobnej czynności i poznasz zalety i wady tych różnych podejść. Nauczysz się tricków stosowanych przez rasowych skrypciarzy. Poznasz elementy architektury, a może raczej „filozofii” budowania aplikacji na Linuxie, zbudujesz funkcje i w oparciu o nie stworzysz własną bibliotekę gotową do wykorzystania w innych skryptach.
Kurs składa się z niezbyt długich lekcji, każda dedykowana innemu tematowi, a do każdej lekcji w kursowym podręczniku dostępnym w postaci PDF znajdziesz krótką notatkę oraz zadania do samodzielnego rozwiązania. W razie czego, są też propozycje rozwiązań. Kurs jest e-learningowym odpowiednikiem tradycyjnego szkolenia w klasie, no dobrze… nie ma poczęstunku – to chyba główna różnica.
Czy warto się uczyć programowania BASH-a? Z moich doświadczeń i przewidywań wynika, że tak. Sam uczyłem się go z 20 lat temu i do dzisiaj go używam – zmian w tym czasie nie było wiele, czego nie da się powiedzieć np. o językach programowania, które zmieniają się z roku na rok – prawie jak moda.
Przerabiając solidnie ten kurs, osiągniesz gotowość do automatyzowania pracy systemu operacyjnego Linux/Unix, a nie ulega wątpliwości, że automatyczne zarządzanie systemem jest i będzie niezwykle pożądane w świecie IT. Rozwój chmury powoduje, że jeden admin nie zarządza kilkoma maszynami, ale dziesiątkami, setkami, tysiącami… - nie wcale nie przesadzam.
Pozostaje mi więc zaprosić do wspólnej nauki. Zapisz się na kurs i pamiętaj, że w razie czego możesz z niego zrezygnować (sprawdź warunki w regulamienie). ----Skryptuj, a reszta nich dzieje się sama!
Powodzenia!
Rafał
Who this course is for:
- Administratorzy Linux/Unix
- Administratorzy usług cloud (Azure, AWS, Google, IBM)
- Inżynierowie DevOps
- Zaawansowani i średnio zaawansowani użytkownicy Linux
Instructor
EN
Microsoft Certified Trainer. Programmer, database administrator, trainer and consultant. The main areas of interest are database administration and design, automation with PowerShell ,Python and Bash, machine learning, analysis and presentation of data.
Experienced e-learning and distance learning tutor. Mentor of e-learning programs. Blogger.
Worked with, or teached for such companies as ING, Intel, Cadbury, Bank PeKaO, Volvo, UPC, ZUS, Polish Post and many more...
PL
Microsoft Certified Trainer. Programista, administrator baz danych, trener i konsultant. Główne specjalności to administracja i programowanie baz danych, automatyzacja z wykorzystaniem PowerShell, Python, Bash oraz machine learning, analiza i prezentacja danych.
Doświadczony trener szkoleń e-learning. Mentor wdrażania programów e-learning.
Pracował/pracuje/prowadził szkolenia dla takich firm i instytucji jak ING, Intel, Cadbury, Bank PeKaO, Volvo, UPC, ZUS, Poczta Polska i wiele innych...