A'dan Z'ye AutoCAD

Öğrenmek isteyenler için fırsat...
Rating: 4.5 out of 5 (87 ratings)
4,480 students
Turkish

Teknik çizim programı

Requirements

 • Hiçbir gereksinime gerek yok

Description

AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980'lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı. Teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani CAD programı; çözünürlükten bağımsız, 2-boyutlu ve 3-boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.

AutoCAD'in dosya biçimi DWG'dir. DWG, DraWinG (çizim) anlamındadır. Dünyaya bu dosya biçimini tanıtan programdır. DWG dosya biçiminin diğer CAD programları tarafından da tanınıp okunabilmesi için, DXF (Drawing interchange [X] Format) adında bir çizim aradeğişim biçimi de yine Autodesk firması tarafından oluşturulmuştur.

Üzerinde çalıştığı işletim sistemlerinin başında Microsoft Windows, Mac OS X, iOS, Android gelmektedir. İş istasyonu (workstation) sürümü de bulunur. 3 ve 2 boyutlu tasarım yapılmasını sağlamasının yanında, AutoLISP ve VisualBasic programlama dillerini de destekleyerek, programın özelleştirebilmesi ve otomatikleştirilebilmesini sağlar. Yani, bu programlama dilleri ile yazdığınız program parçalarını (rutinleri) AutoCAD programı içinde çalıştırarak, programı istediğiniz şekilde özelleştirebilir ya da komut akışını hızlandırıp otomatikleştirebilirsiniz.

Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:

 • AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için

 • AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için

 • Ayrıca GIS, mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.

Mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafından kullanılan bir bilgisayar destekli teknik çizim ve tasarım programıdır. En yaygın kullanılan çizim programıdır.

Who this course is for:

 • Mühendisler,teknikerler,teknik elemanlar

Course content

8 sections8 lectures1h 51m total length
 • Line Çalışması
  45:17

Instructor

AutoCAD Eğitmeni
Murat GÜNDOĞAR
 • 4.5 Instructor Rating
 • 87 Reviews
 • 4,480 Students
 • 1 Course

11 yıldır eğitmenlik yapmakdayım. AutoCAD - SolidWorks - 3dMax.

Bir çok kurumsal eğitimde bulundum

B/S/H Bosch fabrikasında

ANAGOLD Madencilik'te

Türkiye petrolleri A.Ş.'de

EMPERO Endüstriyel Mutfak

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü'nde

ve AREL Üniversitesi'nde AutoCAD semineri.

Kadrolu ve part time olarak istanbulda bir çok eğitim kurumunda ders vermekteyim + youtube kanalımda A dan Z ye isimli AutoCAD Eğitim seti mevcut.