ASP .NET MVC Yazılımcıların Yükselişi

Bir kıdemli yazılım uzmanı yardımı ile web uygulamaları geliştirmede ASP .NET MVC öğreniminizde kendinize güvenin.
4.7 (128 ratings)
Instead of using a simple lifetime average, Udemy calculates a
course's star rating by considering a number of different factors
such as the number of ratings, the age of ratings, and the
likelihood of fraudulent ratings.
320 students enrolled
$15
$95
84% off
Take This Course
 • Lectures 115
 • Length 21 hours
 • Skill Level All Levels
 • Languages Turkish
 • Includes Lifetime access
  30 day money back guarantee!
  Available on iOS and Android
  Certificate of Completion
Wishlisted Wishlist

How taking a course works

Discover

Find online courses made by experts from around the world.

Learn

Take your courses with you and learn anywhere, anytime.

Master

Learn and practice real-world skills and achieve your goals.

About This Course

Published 1/2016 Turkish

Course Description

Önemli Lütfen Kurs Detaylarının Hepsini Okuyunuz..

Bu kurs ile ASPNET MVC web projeleri geliştirme konusunda iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğitim içeriğinde ASPNET MVC temelleri ve ileri seviyeye doğru birçok konuya değiniyor olacağım. Konular ilgili teknolojiyi öğrenmenizi kolaylaştıracak şekilde planlanmıştır. Konular ilerledikçe seviyeleri artacaktır.

ASPNET MVC yapısı ve özellikleri hakkında yeterli bilgiyi aktardıktan sonra uygulamalı ve kapsamlı kurumsal katmanlı mimari içeren bir proje ile öğrendiklerimiz pekiştireceğiz. En az eğitim süresi kadar süren bir proje olacaktır. Takdir edersiniz ki elimizdeki teknolojinin özelliklerini öğrenmeden, proje geliştirmede gerçek gücümüzü gösteremeyiz. Bu sebeple öncelikle öğrenmemiz gereken temel yapılardan başlıyor olacağız.

Eğitim içeriğinde ihtiyacımız olan CSS ihtiyaçlarını Bootstrap CSS Framework ile çözüyor olacağız ve Bootstrap yapısı hakkında da sizlere genel bir bilgi aktarıyor olacağım.

Veritabanı işlemlerinde Entity Framework CodeFirst teknolojisini kullanarak işlemleri gerçekleştiriyor olacağız. Entity Framework CodeFirst yapısı ile ilgili sizlere ihtiyacımız olan bilgileri ve çok hoşunuza gidecek işlemleri gösteriyor olacağım. Entity Framework CodeFirst için giriş niteliğinde eğitimi de almış olacaksınız.

Eğitim içeriğinde ihtiyacımız olan Javascript işlemlerini JQuery ile çözüyor olacağız. JQuery kendini kanıtlamış bir Framework, Bootstrap ile beraber çok harika bir ikili olduklarını göreceksiniz.

Eğitim örneklerini Visual Studio Community(ücretsiz) yapabilir ve projelerinizi de bu IDE ile geliştirebilirsiniz. Visual Studio IDE 'si için çıkmış olan Update'leri yapmayı unutmayınız!

Veritabanı işlemleriniz de Microsoft SQL Server Express(ücretsiz) kullanabilirsiniz.


ÖNEMLİ : Bildiğiniz ya da bilmediğiniz üzere, udemy sitesi üzerinden satılan eğitimlerin ücretlerinin sadece %25-50 'si eğitmene ödenmektedir. Eğitim ne kadar'a satılmış ise o fiyat üzerinden bahsettiğim yüzde de ödenmektedir. Çoğu zaman bu %25 eğitmene ödenmektedir. Eğer eğitmenin size sağladığım bir kupon ile satın alma gerçekleştirirseniz eğitmen hak ettiği yüzdeyi almaktadır. Bu sebeple;

EĞİTMEN RİCASI : Şuan bulunan ve gelecekte yayınlayacağım eğitimlerimi satın almayı düşünen arkadaşların, ilgilendiği eğitim ile ilgili Udemy tarafından yapılan kuponlu satışlarda, benimle irtibata geçmesini(mesaj bölümünden mesaj atabilirsiniz) rica edeceğim. Satın alma işlemini, Udemy tarafından yapılan indirimin aynısını sağlayan, benim oluşturacağım bir kupon ile yapmalarını rica edeceğim. 

Böylece eğitmen'e olan desteğiniz artmış olacaktır. Mümkün oldukça geniş kapsamlı eğitimler hazırlamaya çalıştığım için sizlerin de bu konuda desteği benim için değerli olacaktır..


Eğitim içeriği henüz tamamlanmadığı için önümüzdeki günlerde sürekli yeni eklemeleri yapıyor olacağım. Tamamlandıktan sonra da eksikliğini gördüğüm konularda videolar eklemeye devam edeceğim. Zengin içerikli bir kurs olmasını planlıyorum.

Herkese faydalı olmasını dilerim.

What are the requirements?

 • HTML, CSS ve Javascript hakkında önceden temel seviyede bilgi sahibi olmanız gerekir.
 • C# dili ile temel seviyede uygulama geliştirmiş ve .NET framework kullanmış olmanız gerekir.
 • Visual Studio yazılımını indirmiş ve kullanabiliyor olmanız gerekir.

What am I going to get from this course?

 • ASP.NET MVC ile web sitesi geliştirme
 • ASP.NET MVC ile web uygulamaları geliştirme
 • ASP.NET MVC ile mobil web sitesi geliştirme
 • ASP.NET MVC ile mobil web uygulaması geliştirme
 • ASP.NET MVC ile Bootstrap kullanımı
 • ASP.NET MVC ile JQuery kullanımı
 • ASP.NET MVC ile AJAX operasyonları gerçekleştirme
 • Hızlı ve pratik web sitesi ve web uygulamaları geliştirme
 • Az kodla çok iş yapmayı öğrenme

Who is the target audience?

 • Bu ASP.NET MVC kursu, ASP.NET MVC ile hiç proje geliştirmemiş ve/veya sadece giriş yapmış ve/veya bilgilerini tazelemek isteyen ve/veya bilmediklerini keşfetmek isteyen kişiler içindir.
 • Web yapısı hakkında az da olsa bilgi sahibi olunması gerekebilir.
 • HTML, CSS, Javascript hakkında başlangıç ve temel seviye bilgi aktarımını içermez.
 • C# hakkında temel seviyede bilgisi olmayanlar için zorlayıcı olabilir.
 • C# hakkında temel seviyede bilgisi olmayanlar için zorlayıcı olabilir. (Öncelikle C# eğitimimi katılmanızı öneririm)

What you get with this course?

Not for you? No problem.
30 day money back guarantee.

Forever yours.
Lifetime access.

Learn on the go.
Desktop, iOS and Android.

Get rewarded.
Certificate of completion.

Curriculum

Section 1: ASP.NET MVC Giriş
04:59

MVC Tasarım deseni(Design Pattern), Architectural mimari, MVC Tarihçesi ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

15:44

ASP.NET MVC çalışma mekanizması hakkında bilgi sahibi olma. Arka planda neler oluyor? ASP.NET Web forms ile arasındaki farklar, hangi projelerde ASP.NET web forms hangi projelerde ASP.NET MVC kullanılmalı. Avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olma.

13:07

ASP.NET MVC projesi oluşturma. Controller ve View kavramı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

07:22

ASP.NET MVC projesi oluşturma. Controller ve View kavramı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Section 2: Razor Syntax (Sözdizimi)
13:40

Razor syntax(sözdizimi) nedir? Nasıl kullanılır? Razor View Engine hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

09:27

Razor syntax(sözdizimi) nedir? Nasıl kullanılır? Razor View Engine hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

10:56

Razor Syntax ile Html yardımcı metotları (HtmlHelpers) hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda ASp.NET MVC projeleri için toolbox(araç kutusu) görevi gören yardımcı metotlar ile sayfalarınıza HTML kontrollerini hızlıca ekleyeceksiniz. Yazılım geliştirme sürecinize hız katacaktır.

11:04

Razor Syntax ile Html yardımcı metotları (HtmlHelpers) hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda ASp.NET MVC projeleri için toolbox(araç kutusu) görevi gören yardımcı metotlar ile sayfalarınıza HTML kontrollerini hızlıca ekleyeceksiniz. Yazılım geliştirme sürecinize hız katacaktır.

11:02

Razor Syntax ile URL yardımcı metotları (URLHelpers) hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda ASP.NET MVC projelerinde URL işlemlerinde yardımcı metotlar ile sayfalarınızda işlemleri daha hızlı yapabileceksiniz.

08:38

Razor Syntax ile HttpUtility yardımcı sınıfı ile URL ve HTML işlemlerinden bazılarını bir arada sizlere sunuyor. Bu sınıfın gücünü kullanmayı öğreneceksiniz.

Section 3: Views
08:21

Birden çok sayfa oluşturma ve bu sayfalardaki ortak kısımların layout(yerleşim şablonlar) ile ortak bir yerde tasarlanması ve merkezi bir tasarım oluşturulması hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu derste Layout oluşumunu kendimiz adım adım yapıyor olacağız.

17:21

Birden çok sayfa oluşturma ve bu sayfalardaki ortak kısımların layout(yerleşim şablonlar) ile ortak bir yerde tasarlanması ve merkezi bir tasarım oluşturulması hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu derste Layout oluşumunu kendimiz adım adım yapıyor olacağız.

09:22

ViewStart nedir? Ne iş'e yarar? BU başlıkta bu dosya içindeki tanımlardan bahsediyor olacağız.

09:54

Adım adım yaptığımız layout oluşumunu bu dersimizde visual studio bizim için nasıl otomatik yapıyor. Bu işlem esnasında neleri otomatik olarak ekliyor. Hangi content, scripts, font ve dosyaları oluşturuyor bunları inceliyor olacağız.

12:34

Layout'ların oldukça faydalı olduklarını gördükten sonra peki neden bunları da iç içe oluşturarak daha kullanışlı sayfalar hazırlamayalım. Neden daha fazla merkezi kodlama yapmayalım. Tasarımlarımızı daha kullanışlı hale getirelim.

11:12

Layout'larda bana yeterli değil diyorsanız. Bir de section(bölüm) kavramını inceleyelim. Bu derste layout 'larımıza daha esneklik katacağız. İstediğimiz kısımlarına farklı sayfalarda müdahale etmeye çalışalım.

15:56

ASP.NET MVC projelerinin belki de vazgeçilmezlerinden Partial View kavramını inceliyor olacağız. Kuşkusuz ki en sevdiğiniz yapılardan biri olacak ve işlerimizi nasıl kolaylaştırdıklarını hep beraber inceliyor olacağız. Html.Partial ve Html.RenderPartial kavramlarının kullanımını göreceğiz.

Section 4: Controller & View Arası İletişim
13:11

Bu dersimizde controller'dan view'a veri gönderme yollarından birkaçı olan ViewData, ViewBag ve TempData yapılarını inceliyor ve detayları hakkında bahsediyor olacağız.

18:28

Bu dersimizde controller'dan view'a veri gönderme yollarından biri olan HTML helpers 'ları kullanarak bu işlemin gerçekleşmesini inceliyor olacağız ve detayları hakkında bahsediyor olacağız.

19:04

Bu dersimizde view'dan controller'a veri gönderme yollarından birkaçını inceliyor ve detayları hakkında bahsediyor olacağız. Http Post işlemlerini öğreneceğiz. Form etiketi hakkında bilgi sahibi olacağız. Parametrik olarak veri gönderme ve Request.Form nesnesi üzerinden verileri nasıl alacağımızı inceleyeceğiz.

Section 5: Models ve Model Binding
16:22

Bu dersimizde model kavramına değiniyor olacağız. Modeller ile controller'dan view'a ya da view'dan controller'a nasıl kolayca veri taşınabildiğini göreceksiniz. Model kullanımı ile view'da kod yazarken ya da controller tarafında veriyi elde ederken tip uyumluluğu ve rahatlığı çok hoşunuza gidecek.

10:05

Bu dersimizde model kavramına değiniyor olacağız. Modeller ile controller'dan view'a ya da view'dan controller'a nasıl kolayca veri taşınabildiğini göreceksiniz. Model kullanımı ile view'da kod yazarken ya da controller tarafında veriyi elde ederken tip uyumluluğu ve rahatlığı çok hoşunuza gidecek.

Section 6: Bootstrap Framework ve Helper Metotlar
17:49

Bootstrap CSS Framewok hakkında bilgi sahibi olacağız. Boostrap 'ın bizlere sağladığı yapının kritik bir kaç noktasını anladığınızda ne kadar kolay ve anlaşılır geleceğini sizlerde farkedeceksiniz. GridSystem, responsive desteği hakkında bilgi veriyor olacağım.

17:47

Bootstrap'i visual studio ile ASP.NET MVC projelerimizi indirme ve kurulumu gösteriyor olacağım. İstediğimiz bootstrap versiyonunun NUget Package Manager ile web sitesine gitmeden nasıl indireceğimiz ve projemize ilgili dosyaların ekleniyor oluşunu inceleyeceğiz. Ardından sayfamıza bu dosyaları bağlayarak bootstrap'den nasıl yararlanacağımızı göreceğiz.

11:36

Web sitesi üzerinden incelediğimiz bootstrap ile basit bir sayfa tasarımı yapacağız. Umuyorum ki ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde sizin de çok hoşunuza gidecektir.

14:44

Bootstrap ile hazırladığımız sayfa tasarımını farklı ekran boyutlarına göre nasıl responsive olarak davranacağını düzenliyor olacağız. Kendi kafasına göre değil bizim istediğimiz doğrultuda nasıl davranacağına karar vereceğiz.

17:48

Helper metotlar nedir? Ne işe yarar? Projelerimizde nasıl bizlerin hayatını kolaylaştırır onu göreceğiz. Favori tekniklerinizden olacağına eminim.

06:54

Helper metotları öğrendik. Peki bootstrap ile helper metotları beraber kullansak, harika şeyler olmaz mıydı? Beraber çok uyumlu ve bizlerin işini kolaylaştırıcı olduklarını görünce sürekli bir şeyler yapmak isteyeceksiniz.

Section 7: Entity Framework CodeFirst Entegrasyonu
09:13

Popüler veritabanı işlemleri yaklaşımlarından biri olan Entity Framework CodeFirst nedir? OR/M nedir? Konularını inceliyor olacağız.

10:29

OR/M yapısına uygun olarak Entity Framework CodeFirst yaklaşımının gereksinimi olan tablolarımızı temsil eden (Entities) sınıflarımızı oluşturacağız.

16:03

Tablolarımızı temsil eden entities sınıflarımızı oluşturduk ama veritabanı işlemlerini yönetecek olan Context sınıfımızı geliştireceğiz. Ardından veritabanı oluşumunu sağlayan yapıyı ve veritabanı oluşumu sonrasında örnek verilerin veri tabanına nasıl ekleneceğini FakeData isimli bir örnek veri oluşturucu DLL ile sağlıyor olacağız.

12:39

Bu bölümde veritabanımızı oluşturan ilk çalıştırmayı yapıyor ve veri tabanımızın oluşmasını sağlıyor olacağız.

Section 8: Entity Framework CodeFirst ile Veritabanı İşlemleri
13:55

Veritabanı üzerinde Select işlemlerinin Entity Framework yapımız ve LINQ yardımı ile nasıl yapıldığı ve elimize verilerin bir listesinin ilgili tablonun nesne listesi olarak nasıl geçtiğini göreceğiz. Aynı zamanda Bootstrap ile bir sayfa tasarlayarak bu verilerin sayfa üzerinde uygun şekilde gösterilmesini sağlayacağız.

19:31

Veritabanı üzerinde Insert (Veri ekleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

11:44

Veritabanı üzerinde Insert (Veri ekleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

12:52

Veritabanı üzerinde Insert (Veri ekleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

10:54

Veritabanı üzerinde Insert (Veri ekleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

07:59

Veritabanı üzerinde Update (Güncelleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

08:55

Veritabanı üzerinde Update (Güncelleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

09:06

Veritabanı üzerinde Update (Güncelleme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız.

18:49

Veritabanı üzerinde Delete (Veri silme) işlemlerini Entity Framework yapımız ile sağlıyor olacağız. GET işlemi sayfaları ve POST işlemi sayfalarının oluşturulmasını sağlayacağız. Bir action metot sonrası farklı bir sayfaya yönlenme işlemini inceliyor olacağız.

Section 9: Auto-Generated Controllers & Views
09:49

Şuan'a kadar Controller 'larımızı biz oluşturduk. Bu eğitim ile Controller oluşturma işlemlerini otomatik yapacağız. Controller eklerken "Controller with Read/Write Actions" ile Controller oluşturacağız. Controller oluşturma işleminde, bizim için Index, Detail, Create, Edit, Delete action'larını bizim için oluşturuyor olacaktır.

12:48

Entity Framework kullanıyorsanız, otomatik olarak controller ve view'ların oluşmasını sağlayan kolaylığı inceliyor olacağız. Bizim için bu sefer sadece action isimlerini değil. Aynı zamanda Entity Framework kodları ile Insert, Update, Delete, Select işlemlerini gerçekleştiren kodların eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Böylece CRUD işlemleri hiç kod yazmadan yapılabilir.

06:34

Entity Framework kullanıyorsanız, otomatik olarak controller ve view'ların oluşmasını sağlayan kolaylığı inceliyor olacağız. Bizim için bu sefer sadece action isimlerini değil. Aynı zamanda Entity Framework kodları ile Insert, Update, Delete, Select işlemlerini gerçekleştiren kodların eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Böylece CRUD işlemleri hiç kod yazmadan yapılabilir.

09:47

Entity Framework kullanıyorsanız, otomatik olarak controller ve view'ların oluşmasını sağlayan kolaylığı inceliyor olacağız. Bizim için bu sefer sadece action isimlerini değil. Aynı zamanda Entity Framework kodları ile Insert, Update, Delete, Select işlemlerini gerçekleştiren kodların eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Böylece CRUD işlemleri hiç kod yazmadan yapılabilir.

05:47

Entity Framework kullanıyorsanız, otomatik olarak controller ve view'ların oluşmasını sağlayan kolaylığı inceliyor olacağız. Bizim için bu sefer sadece action isimlerini değil. Aynı zamanda Entity Framework kodları ile Insert, Update, Delete, Select işlemlerini gerçekleştiren kodların eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Böylece CRUD işlemleri hiç kod yazmadan yapılabilir.

04:08

Entity Framework kullanıyorsanız, otomatik olarak controller ve view'ların oluşmasını sağlayan kolaylığı inceliyor olacağız. Bizim için bu sefer sadece action isimlerini değil. Aynı zamanda Entity Framework kodları ile Insert, Update, Delete, Select işlemlerini gerçekleştiren kodların eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Böylece CRUD işlemleri hiç kod yazmadan yapılabilir.

Section 10: ActionResult Türleri
05:51

Bazen çağırdığımız action metotlarının işlemlerinin sonucunda farklı bir adrese(url) yönlendirme durumu oluşabilir bu gibi durumları yönetebileceğiniz RedirectResult, bir ActionResult türevidir.

19:20

Özellikle javascript kullanılarak sadece belli bir verinin alınmasına yönelik olarak sunucudan istekte bulunmamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda geriye json türünde bir veri alarak sayfada gerekli javascript komutları ile verilerin görüntülenmesi ya da işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanabilir. JsonResult, bu şekilde json verisi gelen istekleri bize döndüren bir ActionResult türevidir.

17:44

RedirectToRouteResult, route değerleri ile yani bir URL üzerindeki QueryString ifadeleri ile URL oluşumunu sağlayan ve oluşturulan URL'ye yönlendirme işlemini gerçekleştiren bir ActionResult türevidir.

10:03

Belli bir dosya görüntüleme ve dosya yönlendirmelerinde kullanabileceğiniz FilePathResult bir ActionResult türevidir.

10:03

FileStreamResult ile ister fiziksel olarak var olan, isterseniz de memoery'de o anda oluşturduğunuz bir file stream(dosya akımını) tarayıcı üzerinden indirilmek üzere client'a yönlendirebilmemize olanak veren bir ActionResult türevidir.

17:44

PartialViewResult en önemli ActionResult türevidir. Çok sık kullanılarak, istenilen yerlerde Html.Action metodu ile çağırılarak web sayfasının içinde HTML kod parçalarının oluşturulmasını sağlar. Geriye döndürdüğü yapı aslında oluşturulan PartialView 'lerdir. PartialView'leri uygun model ile geriye döndürmek için kullanılır. PartialViewResult bir ActionResult türevidir.

09:15

Bazı sayfalarda oluşturduğunuz içeriğe göre javascript üretimi yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda javascript kodlarının üretilmesi ve sayfaya gönderilmesini JavascriptResult ile sağlayabilirsiniz. JavascriptResult bir ActionResult türevidir.

Section 11: Durum Yönetimi
09:41

Siteyi ziyaret eden kullanıcıya özel, siteye girdiği anda, giren kullanıcı için oluşturulan özel hafıza durumudur. Belirlenen süre boyunca kullanıcı için bilgilerin saklanması sağlanır. Kullanıcının siteyi terk etmesi, saklama süresinin sonlanması ya da tarayıcının kapatılması ile sonlanır. Tamamen kişiye özeldir.

09:06

Siteyi ziyaret eden kullanıcıya özel, siteye girdiği anda, giren kullanıcı için oluşturulan özel hafıza durumudur. Belirlenen süre boyunca kullanıcı için bilgilerin saklanması sağlanır. Kullanıcının siteyi terk etmesi, saklama süresinin sonlanması ya da tarayıcının kapatılması ile sonlanır. Tamamen kişiye özeldir.

09:26

Siteyi ziyaret eden tüm kullanıcılar için oluşturulan ortak hafıza durumudur. Name-valued collection olarak bilgiler saklanır. Static bir değişkende verinin tutulması gibidir. Sitenin yaşam döngüsü boyunca kullanıcılar için bilgilerin saklanması sağlanır. Sitenin yayınının kapatılması veya yaşam döngüsünün yeniden başlaması ile sonlanır. Tüm kullanıcılar için ortaktır.

13:59

Siteyi ziyaret eden tüm kullanıcılar için oluşturulan ortak hafıza durumudur. Bilgisayarın ayrı bir hafıza alanında tutularak bilgiler saklanır. Belli bir expire(yok edilme) süresi vardır. Ayrıca sistem kaynakları ihtiyacına göre ram alanından işletim sistemi kararı ile temizlenebilir. Sitenin yayınının kapatılması veya yaşam döngüsünün yeniden başlaması da aynı şekilde cache'in sonlanmasına sebep olur. Tüm kullanıcılar için ortaktır.

11:58

Siteyi ziyaret eden tüm kullanıcılar için oluşturulan ortak hafıza durumudur. Bilgisayarın ayrı bir hafıza alanında tutularak bilgiler saklanır. Belli bir expire(yok edilme) süresi vardır. Ayrıca sistem kaynakları ihtiyacına göre ram alanından işletim sistemi kararı ile temizlenebilir. Sitenin yayınının kapatılması veya yaşam döngüsünün yeniden başlaması da aynı şekilde cache'in sonlanmasına sebep olur. Tüm kullanıcılar için ortaktır.

13:17

Siteyi ziyaret eden kullanıcının bilgisayarına özel, giren bilgisayar için, bilgisayarın hafızasında(hard disk) veri saklama durumudur. Belirlenen süre boyunca verilerin saklanması sağlanır. Kullanıcı bilgisayarında verilerin tutulmasından dolayı güvenlik arz eden verilerin saklanmaması önerilir. Çok büyük boyuta sahip değildir. 

Section 12: Validation & DataAnnotations
08:53

Bu dersimiz de Data Annotations konusuna girerek property'ler üzerine yazılan attribute'ları incelemeye başlıyor olacağız.

02:58

Bu dersimiz de Data Annotations konusunda diğer attribute'lar ile property'lerimize gerekli kuralları yazıyor olacağız.

07:37

Bu dersimiz de eklediğimiz Data Annotations 'ların oluşturduğu hata mesajlarını inceliyor olacağız.

08:26

Bu dersimiz de ModelState ile oluşan hataların bize sunulduğunu ve bu hataların Error Message özelliklerini değiştirerek kendi hata mesajlarımızın gösterilmesini sağlayacağız.

07:12

Bu dersimiz de hata mesajlarımızı daha detaylı olarak özelleştireceğiz..

09:33

Bu dersimiz de özelleştirdiğimiz hata mesajlarının Validation Summary üzerinde gösterilmelerini inceliyor olacağız.

05:14

Bu dersimiz de Validation Summary 'yi biraz daha detaylı olarak inceliyor olacağız.

10:23

Bu dersimiz de ValidationSummary ve ValidationMessageFor ile oluşan hata span'lerinin CSS'leri ile oynayarak farklı bir şekilde hataların görünmesini sağlayacağız.

06:31

Bu dersimiz de Client Side olarak kontrollerin yapılmasını ve gerekli uyarıların kullanıcıya gösterilmesini sağlayacağız. Bunun için JQuery ve Microsoft.jQuery.Unobtrusive.Validation kullanıyor olacağız.

Section 13: Filters
07:40

Bu derste ActionFilter kullanarak bir action çalışmadan önce ve çalıştıktan sonra kod tekrarı yapmadan nasıl işlemler yapabileceğimizi ve attribute kullanarak bu özellikleri istediğimiz action'da nasıl çalıştıracağımızı inceliyor olacağız. Aynı zamanda bu aşamalarda gerekli loglamayı CodeFirst ile oluşturulan bir tabloya yapıyor olacağız.

09:28

Bu derste ActionFilter kullanarak bir action çalışmadan önce ve çalıştıktan sonra kod tekrarı yapmadan nasıl işlemler yapabileceğimizi ve attribute kullanarak bu özellikleri istediğimiz action'da nasıl çalıştıracağımızı inceliyor olacağız. Aynı zamanda bu aşamalarda gerekli loglamayı CodeFirst ile oluşturulan bir tabloya yapıyor olacağız.

04:54

Bu derste ActionFilter kullanarak bir action çalışmadan önce ve çalıştıktan sonra kod tekrarı yapmadan nasıl işlemler yapabileceğimizi ve attribute kullanarak bu özellikleri istediğimiz action'da nasıl çalıştıracağımızı inceliyor olacağız. Aynı zamanda bu aşamalarda gerekli loglamayı CodeFirst ile oluşturulan bir tabloya yapıyor olacağız.

05:18

Bu derste ResultFilter kullanarak bir view oluşmadan önce ve oluştuktan sonra kod tekrarı yapmadan nasıl işlemler yapabileceğimizi ve attribute kullanarak bu özellikleri istediğimiz action'da nasıl çalıştıracağımızı inceliyor olacağız.
 Aynı zamanda bu aşamalarda gerekli loglamayı CodeFirst ile oluşturulan bir tabloya yapıyor olacağız.

09:46

Bu derste AuthorizationFilter kullanarak bir action çalışmadan önce gerekli giriş(login) işleminin yapılıp yapılmadığını tespit ederek, kullanıcıyı ilgili giriş(signin) sayfasına yönlendiriyor olacağız. Aynı zamanda bu aşamalarda gerekli loglamayı CodeFirst ile oluşturulan bir tabloya yapıyor olacağız.

09:26

Bu derste AuthorizationFilter kullanarak bir action çalışmadan önce gerekli giriş(login) işleminin yapılıp yapılmadığını tespit ederek, kullanıcıyı ilgili giriş(signin) sayfasına yönlendiriyor olacağız.

06:34

Bu derste ExceptionFilter kullanarak bir action çalışması sırasında oluşan hatalarda hata verisi ile beraber hata(error) sayfasına yönlendirme ve hata detayının gösterilmesini, hatanın TempData ile taşınmasını inceliyor olacağız.

09:17

Bu derste ExceptionFilter kullanarak bir action çalışması sırasında oluşan hatalarda hata verisi ile beraber hata(error) sayfasına yönlendirme ve hata detayının gösterilmesini, hatanın TempData ile taşınmasını inceliyor olacağız.

Section 14: Ajax Helper Metodları
11:35

Bu derste Ajax helper method'larından ActionLink ile oluşturduğumuz bir link 'i kullanarak asenkron olarak çalıştırılan bir action'dan verilerin çekilmesi ve ilgili HTML kontrol'e aktarılmasını inceliyor olacağız. Tüm bu işlemler boyunca javascript kodları yazmayacağız ve sayfa yenilenmeden(ajax ile) verilerin yüklenmesini sağlayacağız.

09:50

Bu derste Ajax helper method'larından ActionLink ile oluşturduğumuz bir link 'i kullanarak asenkron olarak çalıştırılan bir action'dan verilerin çekilmesi ve ilgili HTML kontrol'e aktarılmasını inceliyor olacağız. Tüm bu işlemler boyunca javascript kodları yazmayacağız ve sayfa yenilenmeden(ajax ile) verilerin yüklenmesini sağlayacağız.

12:50

Bu derste Ajax helper method'larından ActionLink ile oluşturduğumuz bir link 'i kullanarak asenkron olarak çalıştırılan bir action'dan verilerin çekilmesi ve ilgili HTML kontrol'e aktarılmasını inceliyor olacağız. Tüm bu işlemler boyunca javascript kodları yazmayacağız ve sayfa yenilenmeden(ajax ile) verilerin yüklenmesini sağlayacağız.

08:37

Bu derste basit olarak Session'da tuttuğumuz bir listeye Ajax helper metot'larından BeginForm ile veri gönderilmesi(POST) ve action'dan dönen verinin ilgili HTML kontrol'e aktarılmasını inceliyor olacağız. Tüm bu işlemler boyunca javascript kodları yazmayacağız ve sayfa yenilenmeden(ajax ile) işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacağız.

08:32

Bu derste basit olarak Session'da tuttuğumuz bir listeye Ajax helper metot'larından BeginForm ile veri gönderilmesi(POST) ve action'dan dönen verinin ilgili HTML kontrol'e aktarılmasını inceliyor olacağız. Tüm bu işlemler boyunca javascript kodları yazmayacağız ve sayfa yenilenmeden(ajax ile) işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacağız.

03:51

Bu derste basit olarak Session'da tuttuğumuz bir listeye Ajax helper metot'larından BeginForm ile veri gönderilmesi(POST) ve action'dan dönen verinin ilgili HTML kontrol'e aktarılmasını inceliyor olacağız. Tüm bu işlemler boyunca javascript kodları yazmayacağız ve sayfa yenilenmeden(ajax ile) işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacağız.

Section 15: JQuery ile Ajax İşlemleri
15:59

Bu derste JQuery metotlarından Get metodunu kullanarak, PartialViewResult dönen bir action'ı asenkron olarak(ajax ile) çağırıyor olacağız. PartialViewResult ile dönen HTML parçasını sayfadaki bir HTML element içine yerleştireceğiz.

11:45

Bu derste JQuery metotlarından Get metodunu kullanarak, PartialViewResult dönen bir action'ı asenkron olarak(ajax ile) çağırıyor olacağız. Çağırma işlemi esnasında veri gönderme yaparak verinin de controller tarafında işlenmesini sağlıyor olacağız. PartialViewResult ile dönen HTML parçasını sayfadaki bir HTML element içine yerleştireceğiz.

Students Who Viewed This Course Also Viewed

 • Loading
 • Loading
 • Loading

Instructor Biography

Kadir Murat BAŞEREN, Senior Software Developer, MCP / Trainer

I am a senior software developer, MCP, consultant, blogger, former chemist and software trainer. I work as a trainer at an IT education center and university. My interests range from software developer to technology. I am also interested in web development, education, and coffee.

Ready to start learning?
Take This Course